Alfrēds Škļarskis un viņa Tomeks Vilmovskis.

Piedzīvojumi bez fantastikas, taču tikpat aizraujoši. Un tā kā autors ir sarakstījis arī vienu zinātniski-fantastisku garstāstu, tad, lūdzu, žēlot un iepazīt.

Poļu rakstnieks Alfrēds Škļarskis ir dzimis 1912. gada 21. janvārī, Čikāgā, ASV, poļu emigrantu ģimenē. Viņa tēvs Andžejs  Škļarskis ir žurnālists, māte Marija Markosika. 1926. (pēc citiem avotiem, 1928.) gadā ģimene pārceļas uz Poliju. Sākumā dzīvo Vroclavā, bet no 1932. gada Varšavā, kur no 1932.-38. gadam  topošais rakstnieks studē Politisko zinātņu akadēmijā Konsulāri-diplomātiskajā fakultātē. Tomēr uzsākt diplomāta karjeru neizdodas, seko Polijas okupācija, sākas 2. pasaules karš. Škļarskis paliek Varšavā un kļūst par rakstnieku, publicējas kolaboracionistu presē, kur parādās viņa piedzīvojumu garstāsti pieaugušajiem: ''Dzelzs ilknis'' (1942.), ''Asiņainie dimanti'' (1943.), ''Kapeņu noslēpums'' (1944.). 1944. gadā viņš iestājas pilsoniskās Polijas atbrīvošanas armijā (Armija Krajova) un piedalās Varšavas dumpī, kas cieš sakāvi, pēc tā pārceļas uz Krakovu, tad – 1945. gada februārī uz Katovici. 1949. gadā viņu apcietina par kara laika publikācijām provācu presē (''New Courier of Warsaw'' uc.) uz astoņiem gadiem, taču pēc Staļina nāves 1953. gadā viņu atbrīvo.  No 1954. - 1977. gadam viņš ir Katovices izdevniecības "Śląsk" redaktors. Pēc kara debitējis ar spriedzes garstāstu ''Karstās pēdas'' (1946.), Alfrēds Škļarskis ir kļuvis par daudzu literatūras prēmiju un balvu ieguvēju. Starp tām: ''Ērgļa spalva'' (1968.), ''Smaida ordenis'' (1971.), Ministru Padomes premjerministra balva par ieguldījumu jaunatnes literatūrā (1973., 1987.). Bijis Polijas Rakstnieku savienības biedrs.

 

 

Rakstnieks mira 1992. gada 9. aprīlī, Katovicē.

Škļarskis pēc kara kādu laiku publicējas ar pseidonīmiem: Alfred Bronowski un Fred Garland. Taču viņa izdevēji jaunatnei domātos darbus grib redzēt zem viņa īstā vārda. Seko viņa labākie prozas darbi – sērija par Tomeku Vilmovski – jaunu poļu zēnu, kas ar saviem draugiem, poļu emigrantiem, apceļo pasauli un izdzīvo neparastus piedzīvojumus. Tomeks mācās, iepazīst pasauli, saprot, ko nozīmē draudzība un tolerance. Sērijas 9 grāmatas ir pilnas ģeogrāfiskiem, vēsturiskiem, kultūras un bioloģiskiem faktiem, un ar savu humoru un izklaidi ir pieaugušo un vecāko pusaudžu iemīļotas.

Škļarskis ir līdzautors savai sievai Kristinai Škļarskai ar triloģiju ''Melno kalnu zelts'', kas stāsta par siu cilts indiāņu dzīvi laikā, kad tikko sākās Amerikas kolonizācija. Grāmatās stāstīts par bizonu medībām, sadzīvi, starpcilšu konfliktiem un vēlāk Amerikas iedzimto pirmajiem kontaktiem ar baltajiem cilvēkiem un cīņām ar tiem. Škļarskis indiāņu liktenī redz savas Polijas likteni, tas arī iespaidojis viņu rakstīt šo triloģiju, jo Polijas liktenis ir bijis tikpat traģisks, vienīgā starpība, ka Polija ir izgājusi caur daudzām svešzemju invāzijām, valsts sadalīšanu, ilgiem okupācijas gadiem, ģermanizāciju, rusifikāciju, taču spējusi atjaunot savu valstiskumu, kamēr indiāņi zaudēja savi dzimteni, piekāpjoties balto pārspēkam. Autors bija kategorisks rasisma pretinieks, sapņoja par mierīgu nāciju līdzāspastāvēšanu.

Kopējais autora darbu metiens, arī citās valodās, sasniedz 11 miljonus eksemplāru.

Darbi.

Tomeka Vilmovska sērija.

''Tomeks nepatikšanās''  * Tomek w tarapatach (Tomek in trouble, 1948, ar pseidonīmu: Fred Garland)

''Tomeks ķenguru zemē''  * Tomek w krainie kangurów (Tomek in the land of the kangaroos, 1957)

''Tomeks Melnajā kontinentā''  * Tomek na Czarnym Lądzie (Tomek on the Black Continent, 1958)

''Tomeks uz kara takas''  * Tomek na wojennej ścieżce (Tomek on martial path, 1959)

''Tomeks pa sniega cilvēkam pēdām'' * Tomek na tropach Yeti (Tomek traces Yeti, 1961)

''Tomeka noslēpumainais ceļojums'' * Tajemnicza wyprawa Tomka (Tomek's secret expedition, 1963)

''Tomeks galvu mednieku vidū'' * Tomek wśród łowców głów (Tomek among headhunters, 1965)

''Tomeks pie Amazones iztekas'' * Tomek u źródeł Amazonki (Tomek at the source of Amazon, 1967)

''Tomeks Grančako'' * Tomek w Gran Chaco (Tomek in Gran Chaco, 1987)

''Tomeks faraonu kapenēs''  * Tomek w grobowcach faraonów (Tomek in pharaohs' tombs, 1994, grāmatu sarakstījis Adams Zelga, kas pabeidza autora iesākto darbu, izmantojot viņa atstātās piezīmes)

Indiāņu sērija ''Złoto Gór Czarnych'' kopā ar sievu:

* Tom I ''Ērgļa Spalva'' – Orle Pióra (1974)

* Tom II ''Zelta lāsts'' – Przekleństwo złota (1977)

•          Tom III ''Dakotu pēdējā kauja'' – Ostatnia walka Dakotów (1979)

Atsevišķi darbi:

''Tornado'' * Tornado (1943, ar pseidonīmu Aleksander Gruda)

''Karstās pēdas'' * Gorący ślad.  Spriedzes garstāsts (1946, ar pseidonīmu: Alfred Bronowski)

''Trīs māsas''  * Trzy siostry. (1946, ar pseidonīmu: Alfred Bronowski)

''Bālie uguņi'' * Błędne ognie. Par kalnraču dzīvi. (1947, ar pseidonīmu: Alfred Bronowski)

''Negaidi mani'' * Nie czekaj na mnie. (1947, ar pseidonīmu : Alfred Bronowski)

''Profesora Ravi dubultnieks'' * Sobowtór profesora Rawy (1963, zinātniski-fantastisks garstāsts jaunatnei)

http://pl.wikipedia.org/wiki/Alfred_Szklarski

http://en.wikipedia.org/wiki/Alfred_Szklarski

Sīkāka biogrāfija.

http://dumnizpolski.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=72&Itemid=37