Aizmirstie vārdi. Sergejs Jakovļevičs Stečkins

(1864 – 1913)

Viens no pirmajiem krievu rakstniekiem, kurš visu savu darbu veltījis zinātniskajai fantastikai. Viņa uzvārds dažreiz tika rakstīts kā Stačkins.

 

Viņš piederēja vecai Tulas muižnieku ģimenei. Jaunībā viņš studēja Maskavas mežsaimniecības akadēmijā, taču drīz vien no tās tika izslēgts par dalību revolucionārajā kustībā un tika izsūtīts uz Holmogoriem Arhangeļskas guberņā. Atgriežoties no trimdas, S. J. Stačkins raksta feļetonus ar pseidonīmu Sergejs Solomins un sadarbojas ar lielpilsētu laikrakstiem un žurnāliem. Dažreiz viņš izmantoja tādus “fantastiskus” vārdus kā Gulivers vai Merlins. Un 1905. gada Krievijas revolūcijas laikā Sanktpēterburgā viņš izdeva puslegālos žurnālus "Rabočij Kolokol" un "Perežitoje". Viņš tika izsūtīts uz Urāliem, kur nomira 1913. gadā 49 gadu vecumā.

Viņa galvenie zinātniskās fantastikas darbi tika publicēti laikā no 1909. līdz 1914. gadam. daudzos Sanktpēterburgas žurnālos ("Argus", "Siņij Žurnal", "Ļetučije Aļmanahi", "Ogoņok", "Ženščina" utt.). Pēc rakstnieka nāves lielākā daļa viņa stāstu tika apvienoti divu sējumu grāmatā ar nosaukumu "Razrušennije terema" (1913).

Savdabīgu ciklu par labajiem un ļaunajiem spēkiem pasaulē veido stāsti un stāsti par Kondratiju Želtuginu un Oskaru Daibnu ("Velna kalējs", "Rītdiena", "Oskara Daibna un Kondratija Ņevesjolija neparastie piedzīvojumi"). Šajos darbos krievu zinātnieks Želtugins, sapņodams par laimi visiem cilvēkiem, izveidoja zemes magnētisma kolektoru un iemācījās kompensēt pievilkšanas spēkus. Viņš izstrādāja aparātu, kas spēj pārvietoties lielā ātrumā pa gaisu un zem ūdens. Avantūrists Daibijs nozog viņa izgudrojumu, uzbūvē kuģi un kļūst par starptautisku pirātu, bet Želtugins iznīcina bandītu bandu ar savas dzīvības cenu.

Stačkinu ļoti novērtēja tāds krievu rakstnieks kā A.I.Kuprins, un diezgan jocīgs stāsts ir saistīts ar vienu no viņa stāstiem pēc rakstnieka nāves. 1928. gadā populārais žurnāls “Vsemirnij sļedopit” izsludina konkursu par labāko zinātniskās fantastikas stāstu. Apkopojot rezultātus, viena no balvām tika piešķirta kādam L. Čerņakam no Kijevas par stāstu "Senči". Tomēr pēc godalgoto stāstu publicēšanas žurnālā redakcijā ielej dusmīgu lasītāju vēstules; izrādās, L. Čerņaks stāstu pilnībā aizņēmās no Stečkina, no žurnāla "Argus" 1913. gadam. Rakstnieks tiek turēts aizdomās arī par slavenā romāna “Vampīri: fantastisks romāns, kura autors ir barons Olševri, no grāfu Drakulas-Kardi ģimenes hronikas”.

Un pēdējais štrihs. S. J. Stečkins bija tuvs cilvēkiem, kuri stāvēja pie vietējo lidmašīnu un raķešu nozares aizsākuma. Slavenais aerodinamikas zinātnieks profesors Nikolajs Jegorovičs Žukovskis ir viņa brālēns, un gaisa strūklu dzinēju teorijas pamatlicējs akadēmiķis Boriss Sergejevičs Stačkins (1891-1969) ir viņa dēls. Viņa mazdēls Sergejs Borisovičs Stačkins (1920-1995) - slavens matemātiķis, žurnāla "Matematičwakije Zametki" redaktors.

http://archivsf.narod.ru/persona/stechkin/stechkin.htm

Zem stikla pārsega | Sergejs

Ar pseidonīmu "Solomin" 1909.-1911. publicēja savus zinātniskās fantastikas garstāstus un stāstus Sergejs Jakovļevičs Stečkins (1864-1913), kura uzvārds mūsu valstī ir labāk pazīstams no rakstnieka mazdēla veidotās "Stečkina pistoles". Uzsākot revolucionārā žurnālista karjeru, būdams trimdā, dzīves beigās viņš pievērsās zinātniskajai fantastikai, mistikai un distopijai, turklāt pēdējā žanrā viņu ietekmēja V. Brjusovs, no kura viņš aizņēmās viena no viņa slavenākajiem stāstiem - "Zem stikla pārsega" sižetu. ". Otrā stāsta "Oskara Dibna un nelaimīgā Kondratija piedzīvojumi" pamatā ir Ž. Verna romāni "Iekarotājs Roburs" un Žaka de La Ira "Iktaners un Moizeta". Grāmata ietver gandrīz visu līdz šim identificēto rakstnieka mākslas mantojumu - vairāk nekā trīsdesmit stāstus.

https://www.ozon.ru/context/detail/id/144311964/#section-description--offset-80

 [Solomin S.] “Zilais žurnāls”. 1911. gada 26. nr. Sanktpēterburga. Tipogrāfija zhurn. `Satyricon` M. Kornfelds. 1911. gads Nr.16. Izdevniecības ill/ vāks, 23 * 31,5 cm.

Krievu zinātniskā fantastika: Sergejs Solomins `Sazvērestība`Šerloka Holmsa beigas`. S.10-11. Sergejs Jakovļevičs Stačkins (Stačkins, pseido. Sergejs Solomins) (1864-1913) - krievu žurnālists, publicists un rakstnieks, kurš strādāja zinātniskās fantastikas žanrā. 1909.-1913. gadā viņš rakstīja zinātniskās fantastikas stāstus žurnāliem "Ogoņok", "Argus", "Siņij Žurnal", "Ļetučije Aļmanahi", "Novij magazin dļa vseh" un citiem. Slavenā ieroču meistara vectēvs.

https://auction.ru/offer/solomin_s_sinij_zhurnal_26_1911_g-i109649653932015.html