Acer Chromebook 511 C734T apskats – mazdatoriņš skolām

16.10.2023

Ar Chromebook vai pareizāk sakot ar ChromeOS esmu jau iepazinies dažādos veidos. Iepriekš apskatīti jau vairāki Chromebook datori, kā arī ik pa laikam pats izmantoju ChromeOS Flex kopā ar lēnākiem datoriem, iegūstot visai lietojamu interneta un YouTube aparātu.

Ja nezini, kas ir šis ChromeOS, vari izmēģināt ChromeOS Flex kopā ar gandrīz jebkuru datoru, ko iespējams iebūtot no USB. Es pats ik pa laikam palietoju ChromeOS Flex kopā ar teju 15 gadus senu iMac (ta gan man jāsaka, ka iMac mēdz spuroties pretī, jo te ir šaušalīgi sena videokarte, kas ChromeOS Flex nu nemaz neiet pie sirds, bet iGPU gadījumos ChromeOS Flex ir zelta vērta iespēja pacelt vecu datoru). ChromeOS Flex gan jāielādē ar Chrome pārlūku, bet ar Edge vai Firefox nevarēsi uzsākt ChromeOS Flex ielādi.

Cik var noprast, arī šogad skolas tiks pie jauniem Chromebook datoriņiem. Ir pat sadalīts, kuras klases tiks pie kādiem Chromebook modeļiem. Mazākie skolēni saņems šodienas varoni Acer Chromebook 511 C734T, kamēr vecākas klases tiks pie jau nopietnākām ierīcēm.

Chromebook sērijas datoriņi Latvijā oficiāli pieejami tikai izglītības iestādēm, bet privātpersonām ar Chromebook atbalstu var būt visādi. Ja šī apskata galveno objektu – Acer Chromebook 511 C734T mēs kā privātpersonas varētu pa tiešo nopirkt Latvijā, tas maksātu ap 300 eiro.

Tehniskā specifikācija

 • Procesors: Intel Celeron N4500 (4 MB cache, 1.10 GHz – 2.80 GHz)
 • Videokarte: Intel UHD Graphics
 • RAM: 4 GB SO-DIMM LPDDR4
 • Ekrāns: 11.6 collas, 1366 x 768, IPS, skārienekrāns
 • SSD: eMMC 32 GB
 • Pieslēgvietas: 2x USB 3.2 Gen 1 Type-A, 2x USB 3.2 Gen 1 Type-C, microSD līdz 128 GB un 3.5 mm austiņu pieslēgvieta
 • Bezvadu savienojumi: Wi-Fi 6 802.11ax + Bluetooth v5.0
 • Izmēri: 297 mm x 206 mm x 21.1 mm
 • Svars: 1.3 kg
 • Akumulators: 3-šūnu, līdz 12 stundām, faktiski ir aptuveni puse no solītā, 45 W Type-C lādētājs
 • Papildus: 720p tīmekļa kamera
 • Programmatūra: ChromeOS
 • Cena: apskatam saņemtais modelis varētu maksāt ap 300

Izskats un uzbūve

Acer Chromebook 511 C734T laikam veidots kā izturīgs klēpjdators, jo tam gan ekrāna daļai, gan tastatūras daļai pa perimetru ir gumijots ielaidums, kas gan nešķiet dikti izturīgs ikdienas lietošanā. Kritienam varbūt, taču ikdienas lietošanas laikā gumijotā apmale varētu ātri sasmērēties un nodilt.

Viss klēpjdators veidots no plastmasas, kas pamatīgi pievelk pirkstu nospiedumus, tos ir grūti notīrīt no ārpuses, bet iekšpusē plastmasa šķiet vieglāk tīrāma. Acer Chromebook 511 C734T ir pieklājīgs pieslēgvietu skaits – katrā pusē ir pa vienai USB Type-C un vienai parastajai USB Type-A pieslēgvietai, ir arī austiņu pieslēgvieta un iespēja ievietot microSD atmiņas karti, lai palielinātu pieticīgo 32 GB iebūvēto atmiņu.

Patīkami, ka Acer Chromebook 511 C734T ekrāns atverams par 180°, tāpat jāpiemin, ka klēpjdators tiek dzesēts pasīvi, te nav ventilatora, kas varētu būt skaļš un ātri piecūkoties ar putekļiem. Un Acer Chromebook 511 C734T uzlāde norit ar USB Type-C spraudni, kas ļauj šo datoriņu lādēt arī ar jaudīgākiem viedtālruņu lādētājiem (aptuvenās minimālās prasības varētu būt vismaz 65 W un PowerDelivery atbalsts).

Tastatūra

Jāsaka, ka Acer Chromebook 511 C734T ir visai ciešama tastatūra, kurai  nav izgaismojuma. To gan varēja sākumskolas datoriņam piemeklēt klāt, kaut vai izvēloties citu Chromebook modeli. Skārienpaliktnis nav ļoti liels, bet 11 collu klēpjdatoram laikam neko daudz dižāku nevar prasīt.

Kopumā teiktu, ka tastatūra ir pamatīgi virs tā, ko varētu sagaidīt no 300 eiro klēpjdatora, arī skārienpaliktnis ir lietojams.

Ekrāns

Vai mazam bērniņam vajag mazu ekrāniņu? Tas ir labs jautājums… Man jau šķiet, ka mūsdienās ir miljons citu iespēju pamaitāt redzi, skolā jau nu varēja saspringt uz 14 …15 collu klēpjdatoriem, jo tos nekur apkārt nav jāstaipa.

Acer Chromebook 511 C734T ir pat visai labs IPS ekrāns, tas gan ir vidēji spilgts, varētu būt ap 250 vai 300 cd/m². Lielākā ekrāna problēma ir tā glancētais pārklājums, kurā viss atspīd. Jā, šis ir skārienekerāns, kas vismaz man šķiet mācību procesam nevajadzīgs, bet skolā neesmu kādus gadus 25 mācījies.

Arī te jāsaka, ka kopumā ekrāns ir labāks, nekā biju gaidījis, krāsas ir sulīgas, skatu leņķi ir pat labi. Jā, ir jau te trakas ekrāna apmales divu pirkstu platumā, bet bez tām tastatūru nāktos būtiski saspiest. Faktiski Acer Chromebook 511 C734T ir moderna 13 collu klēpjdatora izmērā, vien te iekšā ir 11.6 collu ekrāns.

ChromeOS

ChromeOS ir datoriņa spožums un arī tā posts. Man ir jāsaka, ka visu, ko mēs te darām Kursorā (atskaitot video, bet ar to nodarbojas citi), var paveikt ar ChromeOS iespējām. Ar ChromeOS veidoju šo rakstu, varu pielāgot attēlus, kā arī ChromeOS iepriekš esmu bez problēmām izmantojis, lai ierakstītu Kursora podkāstus. Šoreiz gan tas nebūs iespējams, jo Acer Chromebook 511 C734T ir tikai 4 GB RAM, bet mūsu ieraksta risinājumi nemaz neļauj startēties ar operatīvo atmiņu zem 8 GB.

Cik paskatījos, tad ChromeOS ļauj izmantot Microsoft Office tīmekļa versiju un Microsoft Teams bez lieliem ierobežojumiem. Grūtāk būs ar dažādām specifiskākām lietotnēm, bet te atkal ChromeOS sper pretī ar Google Play Store un attiecīgi Android lietotņu integrāciju (ChromeOS Flex šo nedabūsi). ChromeOS vari dabūt iekšā visas vai gandrīz visas lietotnes, ko izmanto savā Android viedtālrunī, bet jāsaprot, kura ies un kura atteiksies pilnvērtīgi strādāt kopā ar peli un tastatūru. Te uzreiz uzstādītas ir arī Gmail, YouTube, Calendar, Messages un pāris citas Google lietotnes, ko izmantojam jau viedtālruņos.

Lielākās problēmas rodas spēlēs, kā arī foto un video apstrādē. Jāņem arī vērā, ka skolām paredzētais Acer Chromebook 511 C734T ir ar 32 GB eMMC atmiņu, kas ir lēna un niecīga ietilpības izmēros. Atļaušos lielākās nespējas norakstīt tieši uz 32 GB eMMC atmiņu un tās lēnumu, tāpat video apstrādei vismaz es nekādā veidā Chromebook neizmantotu. Foto lietas vari nodarīt ar Google Photos palīdzību (te ir pat atsevišķa Photos lietotne vai arī izmanto Google Photos tīmekļa pārlūka versiju).

Chromebook visai ērti darbojas kopā ar Android viedtālruni – vari telefonu izmantot, lai ātri atslēgtu ChromeOS, kā arī savienotais viedtālrunis bez papildu darbībām izmantojams kā piekļuves punkts interneta iegūšanai. Messages lietotne ļauj uzreiz sūtīt ziņas. Turklāt, ja būsi jau Android viedtālruni pievienojis ChromeOS kādā citā datorā, telefona savienojums uzreiz sinhronizēsies ar jauno ChromeOS datoru, to nebūs atkārtoti jāpievieno.

Spēles ir pieejamas no Google Play veikala, bet Acer Chromebook 511 C734T ir nedaudz par vāju, lai darbinātu kaut Alto’s Adventure (izvēlējos šo, jo spēles vadība norit ar vienu skārienu, attiecīgi vienu taustiņu, arī pele te strādā). Spēle iet, bet tā ik pa laikam noraustās. Plants vs Zombies 2 gāja tīri pieņemami.

Prasīgākas spēles varētu nedarboties, kā arī ir jāņem vērā, ka nemaz tika daudz Android spēļu nav, kas kaut cik jēdzīgi sadarbotos tikai ar tastatūru un peli bez skārienekrāna. Chromebook gan vienmēr var izmantot, lai spēlētu GeForce NOW vai kādu citu spēļu straumēšanas servisu.

Ir arī pāris lietas, kas man nešķiet pieņemamas ChromeOS – darbvirsma (desktop) ir pilnīgi bez pielietojuma. Te nav ne logrīku (widgets), nedz arī kādas iespējas izvietot datnes uz darbvirsmas. Arī ChromeOS iestatījumi šķiet nožēlojami, jo maksimums, kas tiek parādīts, ir atmiņas aizpildījums. No 32 GB lietotājam pieejami aptuveni 14 GB, bet tos var papildināt ar microSD atmiņas karti.

Par veiktspēju ir grūti ko spriest, jo te nav nekādu speciālu veiktspējas testu. Varu pateikt, ka pie atvērtām aptuveni 20 Chrome pārlūka cilnēm jau datoriņš sāk pagurt, bet tādam atvērto ciļņu apjomam vajag arī brangāku ekrānu, lai tās visas saskatītu.

Nobeigumā

Kopumā jāsaka, ka Acer Chromebook 511 C734T nebūt nav tas briesmīgākais redzētais klēpjdators. Jāņem vērā, ka diez vai mūsdienās gribēsi Windows darbināt ar Celeron procesoru, bet modernie Windows 11 atbalstošie Core i3 vai i5 procesori teju dubulto Windows klēpjdatora cenu. Windows arī nebūtu prātīgi darbināt ar 4 GB RAM, bet ChromeOS tas neko daudz pāri nenodara.

Laikam vienīgā iebilde pret Acer Chromebook 511 C734T būtu 11.6 collu ekrāna izvēle. Nu nav jau atkal Acer Chromebook 511 C734T tik lēts, lai nevarētu par līdzīgu cenu iegādāties jēdzīgu 14 collu vai 15 collu modeli, kas būtu bērniem daudz ērtāks risinājums. Lai Acer Chromebook 511 C734T būtu pavisam labi izmantojams, man prasītos pēc 8 GB RAM, bet diez vai tas būs kāds šķērslis mazo klašu skolēniem.
https://kursors.lv/2023/10/16/acer-chromebook-511-c734t-apskats-mazdatorins-skolam/