Zinātnieki ir uzlabojuši cilvēku prāta spējas ar mikroshēmu palīdzību

23 decembris, 2023

Smagi smadzeņu bojājumi bieži vien izraisa garīgo spēju traucējumus. Var rasties problēmas ar koncentrāciju vai spēju atcerēties informāciju. Šos traucējumus izraisa nervu ķēdes bojājumi konkrētā smadzeņu apgabalā, kas ir atbildīgs par noteiktām kognitīvajām funkcijām.

Traumas rezultātā daudzi neironi iet bojā, tāpēc ķēdes kļūst vājākas, lai gan nav pilnībā pārtrauktas. Tomēr nervu ķēžu darbību var uzlabot ar miikroshēmas implantu palīdzību, stimulējot noteiktas smadzeņu daļas. Tieši tā rīkojās Stenfordas universitātes zinātnieki, tas ļāva viņiem atjaunot atmiņu un citas kognitīvās spējas eksperimenta dalībniekiem.

CILVĒKA GARĪGĀS SPĒJAS VAR UZLABOT AR MIKROSHĒMAS PALĪDZĪBU

Garīgo spēju pasliktināšanās pēc traumām ir saistīta ar nervu ķēžu bojājumiem talamusā. Šī smadzeņu daļa saņem informāciju no visām maņām un tāpēc to dēvē arī par maņu centru. Bet kāds tam sakars ar garīgajām spējām? Jau sen zināms, ka dažas smadzeņu daļas veic vairākas funkcijas vienlaikus, un talamuss nav izņēmums. Tas kalpo ne tikai kā maņu centrs, bet ir atbildīgs arī par lēmumu pieņemšanu, darba atmiņu, uzmanību un citām funkcijām.

Stimulējot talamusa sānu centrālos kodolus katrā puslodē, var stimulēt nervu ķēdes. Kāpēc stimulācija nepieciešama tieši šajās smadzeņu zonās? Tās ir atbildīgas par garīgajām spējām, kuras var ietekmēt traumas.

ZINĀTNIEKI IR ATJAUNOJUŠI ATMIŅU, IZMANTOJOT IMPLANTUS

Stenfordas universitātes zinātnieki kopā ar kolēģiem no citiem zinātniskajiem centriem ASV savā pētījumā iesaistīja piecus cilvēkus vecumā no 22 līdz 60 gadiem. Visi viņi bija guvuši smagas smadzeņu traumas, kuru rezultātā viņiem radās problēmas ar garīgajām spējām.

Pirms elektrodu implantēšanas zinātniekiem bija jāizveido katra cilvēka smadzeņu virtuālie modeļi individuāli. Tas bija nepieciešams, lai nodrošinātu augstu operācijas precizitāti, jo visiem cilvēkiem ir atšķirīgas smadzeņu īpašības. Turklāt pēc traumām tās nedaudz mainās. Tikai dažu milimetru kļūda nozīmētu, ka visi zinātnieku pūliņi būtu bijuši veltīgi.

Pēc operācijas zinātnieki vēl kādu laiku strādāja, lai pielāgotu implantus un nodrošinātu labāku efektivitāti. Kad mikroshēmas bija gatavas darbam, sākās testēšanas periods – 12 stundas dienā trīs mēnešus implanti ģenerēja strāvu ar 150-185 Hz frekvenci.

Eksperimenta beigās visiem dalībniekiem tika veikti prāta spēju testi, proti, darba atmiņas un koncentrēšanās testi. Kā ziņo pētījuma autori žurnālā Nature Medicine, brīvprātīgo uzmanība uzlabojās par vairāk nekā 30 %. Turklāt eksperimenta dalībnieki par 32 % ātrāk risināja tiem uzdotos uzdevumus.

Viena no eksperimenta dalībniecēm Džīna Arta pastāstīja, ka beidzot sāka atcerēties, cik daudz naudas viņai bija palicis kontā. Turklāt sieviete atkal spēja lasīt grāmatas. Iepriekš viņa vienkārši nespēja noturēt uzmanību un savienot izlasīto informāciju. Tāpat Džīna Arta pārtrauca pārsniegt ātrumu braucot ar savu automašīnu, jo iepriekš viņa vienkārši aizmirsusi sekot līdzi ātrumam.

SMADZEŅU IMPLANTI IR JAUNS VĀRDS MEDICĪNĀ

Pēc tam, kad eksperimenta pirmā daļa bija veiksmīga, zinātnieki vienam no pacientiem uz trim nedēļām izslēdza implantu. Atkārtotas pārbaudes parādīja, ka viņa prāta spējas atkal samazinājās par 34%, proti, kļuva tādas pašas kā pirms operācijas.

Tādējādi, lai uzlabotu smadzeņu darbību, implantam ir jādarbojas katru dienu. Taču vissvarīgākais ir tas, ka elektroniskā ierīce patiešām spēj uzlabot smadzeņu darbību. Starp citu, šis nav pirmais gadījums, kad smadzeņu implants uzrāda pozitīvu rezultātu. Jau iepriekš rakstīju, ka, stimulējot noteiktu smadzeņu daļu ar līdzīgu mikroshēmu, zinātniekiem izdevās kādu sievieti atbrīvot no smagas depresijas.

https://kripto.media/zinatnieki-ir-uzlabojusi-cilveku-prata-spejas-ar-mikroshemas-palidzibu/