Zdeneks Milers, Hana Doskočilova un Eduards Petiška. Kurmītis. Stāsti ilustrācijās un ne tikai

Laipnā un jautrā Kurmīša piedzīvojumi turpina priecēt bērnus. Šajā krāsainajā krājumā ir augstas kvalitātes ilustrācijas.

https://azon.market/krotik-istorii-v-kartinkah?gclid=EAIaIQobChMIxpTtzOz98gIV_0aRBR0-wwjeEAAYASAAEgLbGPD_BwE

Kurmītis un viņa draugi.

Grāmatas ar spilgtām ilustrācijām noteikti patiks bērniem. Galu galā viņiem ir daudz negaidītu un interesantu detaļu, uz kurām var paskatīties bezgala ilgi un katru reizi atrast ko jaunu! Šajā grāmatā ir tik daudz dzīvnieku! Un viņi visi ir slavenā Kurmja draugi, kuru izgudroja mākslinieks Zdeneks Milers. Paskaties: pūce spēlē stabuli, un dzīvnieki dejo. Šeit Zaķis kādam nes ziedu pušķi, Vāvere ir atradusi ābolu, Lācis spēlējas ar bumbu ... Un ko vēl dzīvnieki dara Pasaku mežā, tavs bērns uzzinās, skatoties uz krāsainajām un smieklīgām bildēm.

https://azon.market/krotik-i-ego-druzja

Pavisam - vesela grāmatu sērija.

https://azon.market/?route=extension/module/searchx/fullSearch&filter_name=%D0%9C%D0%B8%D0%BB%D0%B5%D1%80+%D0%97.&author=1

Zdeneks Milers.

Zdeneks Milers (čehu. Zdeněk Miler; dzimis 1921. gada 21. februāris, Kladno – miris 2011. gada 30. novembris, Nova Ves pod Pleshy (čehu.)) - čehu animators un ilustrators. Viņš ieguva slavu kā bērnu animācijas sērijas par Kurmīti veidotājs, kas kopš 1957. gada tiek ražots Prāgas īsfilmu studijā.

Viņš cieši sadarbojās ar studiju Jiří Trnka a Bratři v triku, kuras logo viņš bija autors. Čehoslovākijas nopelniem bagātais mākslinieks (1986).

Mākslinieks nomira 2011. gada 30. novembrī, aptuveni pulksten 15:00 sanatorijā, Čehijas pilsētā Nova Ves pod Plesy.

https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%9C%D0%B8%D0%BB%D0%B5%D1%80,_%D0%97%D0%B4%D0%B5%D0%BD%D0%B5%D0%B

No angļu Vikipēdijas.

Milers ir dzimis Kladno, uz rietumiem no Prāgas, tā laika Čehoslovākijas galvaspilsētas. Viņš kļuva par animatoru daļēji tāpēc, ka nacisti okupēja Čehoslovākiju. Viņš piedalījās demonstrācijās, kas notika pēc Jana Opletala nāves, kā rezultātā tika slēgtas universitātes un koledžas. Viņš izvairījās no nosūtīšanas uz koncentrācijas nometni un tā vietā strādāja kā animators.

Milleram bērnībā patika gleznot. Viņa hobijs attīstījās, 1942. gadā iestājoties Prāgas nacionālajā grafikas skolā. Vēlāk viņš studēja Mākslas un amatniecības koledžā (Uměleckoprůmyslová škola Praha). 1948. gadā viņš sāka strādāt Zlinas karikatūru studijā Baťa. Tur viņš apguva svarīgās praktiskās iemaņas, kas saistītas ar filmu ražošanu, specializējoties animācijas filmās. Pēc Otrā pasaules kara viņš sāka strādāt karikatūru uzņēmumā Bratři v triku un vispirms strādāja par zīmētāju, pēc tam par autoru un režisoru. Vēlāk viņš kļuva par uzņēmuma vadītāju.

2001. gadā Milers paziņoja, ka vairs nefilmēs filmas, atsaucoties uz veselības apsvērumiem.

Aizgājis pensijā 2001. gadā, Zdeněk Miler dzīvoja Prāgas pansionātā. Vēlāk viņam tika diagnosticēta demielinizējošas slimības forma, par kuru bija lielas aizdomas, ka tā ir vai nu Guillain -Barré sindroms, vai multiplā skleroze. Galu galā viņš saslima ar bronhopneimoniju, padarot viņa stāvokli vēl sliktāku nekā iepriekš. [Ziņu esot jāpārbauda!]

2011. gada 30. novembrī Milers nomira pansionātā no sirdsdarbības apstāšanās, ko izraisīja bronhopneimonija, tikai divus mēnešus pirms savas 91. dzimšanas dienas. Milers tika kremēts nākamajā dienā pēc viņa nāves, un viņš tiek apglabāts pie Slavīnas kapa Prāgas Višehradas kapsētā.

Kurmītis.

Milers uzņēma aptuveni 70 filmas. Apmēram 50 no tiem galvenais varonis bija viņa slavenākais radījums - mazais kurmis (čehu valodā - Krtek). Ideja par tās izveidi radās, kad 1956. gadā viņam tika uzdots izveidot izglītojošu filmu bērniem. Viņš nebija apmierināts ar doto scenāriju. Tā kā viņu spēcīgi ietekmēja Volta Disneja filmas, viņš kā galveno varoni meklēja dzīvnieku. Vēlāk viņš teica, ka ideja izmantot kurmi kā galveno varoni viņam radās, kad viņš pastaigas laikā paklupa pār kurmju rakumu. Pirmās filmas nosaukums bija “Jak krtek ke kalhotkám přišel” (Kā kurmis ieguva bikses), kas Venēcijas filmu festivālā ieguva Sudraba lauvu. Sākumā kurmis runāja, bet Milers vēlējās, lai viņa radīto saprastu visur pasaulē, tāpēc viņš nolēma izmantot savas meitas kā balss aktierus, samazinot runu līdz īsiem ne-figurāliem izsaucieniem, lai paustu Krteka jūtas un pasaules uztveri . Viņa meitas bija arī viņa testa auditorija, kas vispirms redzēja filmas. Tādējādi Milers varēja redzēt, vai viņa vēstījums sasaucas ar bērniem.

Krtek no sākuma bija milzīgs panākums Čehoslovākijā, Austrumeiropā un Vācijā, un šodien Krtek var redzēt vairāk nekā 80 valstīs.

https://en.wikipedia.org/wiki/Zden%C4%9Bk_Miler

Hana Doskočilová ( dzimšana - 1936. gada 11. jūlijs, Jihlava) ir čehu bērnu grāmatu rakstniece.

Hana Doskočilova absolvējusi Jihlavu, pēc tam strādājusi Prāgā par lietvedi, un no 1958. gada strādājusi Valsts bērnu grāmatu izdevniecībā (vēlāk Albatros). Pēc tam viņa pamazām sāka nostiprināties kā rakstniece, un kopš 1972. gada strādā pilnu slodzi.

Autore galvenokārt koncentrējas uz pasakām un stāstiem pašiem mazākajiem, līdz ir izveidojusies vadošā pozīcijā starp mūsdienu čehu literatūras bērniem autoriem.

Hana Doskočilova daudzus gadus ir devusi ieguldījumu bērnu žurnālos, īpaši Mateřídouška.

Viņa kontā ir daudz grāmatu, kas tulkotas vairākās Eiropas valodās.

Rakstnieka darbu izlase: “Suns kopā ar Polīnu”, “Kurmis un pavasaris”, “Eliška un tētis karalis”, “Dzīvnieki mežā”, “Kurmis un lietussargs”.

https://www.knizniklub.cz/autori/4453-hana-doskocilova.html

Eduards Petiška

Eduards Petiška (1924. gada 14. maijs - 1987. gada 6. jūnijs) bija čehu dzejnieks, tulkotājs, dramaturgs un romānu rakstnieks, daudzu bērnu un jauniešu grāmatu autors, bērnu literatūras tulkotājs un teorētiķis. Viņš uzrakstīja vairāk nekā deviņdesmit grāmatas, kuras tika tulkotas desmitiem valodu.

Petiška dzimis Prāgā 1924. gada 14. maijā ģimenē ar bagātīgu kultūras mantojumu. Viņa tēvs Františeks Petiška bija kaislīgs lasītājs. Kopš agras bērnības viņš runāja divās valodās - čehu un vācu -, un tas vēlāk ļāva viņam strādāt par tulku tajos gados, kad viņam bija aizliegts publicēties. Savā grāmatu mīlestībā viņš dalījās ar savu klasesbiedru Jaroslavu Hašeku, kurš sēdēja viņam blakus. Hašeks vēlāk izmantoja Petiškas vārdu savos rakstos. Viņš strādāja apdrošināšanas sabiedrībā kopā ar Francu Kafku un bija viena no pirmajām auditorijām Kafkas rakstos.

Dzejnieka māte, dzimusi Adelīna Vindanta, atteicās no operdziedātājas karjeras. Viņa mēģināja rakstīt gan prozu, gan dzeju. Petiškas mākslinieciskais talants, iespējams, nāca no viņa mātes puses. Viņas tēvs (Eduarda vectēvs) nāca no senas holandiešu-vācu gleznotāju ģimenes; daži no tiem ar freskām dekorēja vairākas baznīcas Ziemeļbohēmijā. Viņš pats arī bija gleznotājs. Ģimene bija apdāvināta arī mūzikā - gan Adelīnai, gan Eduardam bija absolūtā dzirde. Petiška jau bija pieņemts mūzikas konservatorijā (lai kļūtu par aktieri vai operdziedātāju), kad karš mainīja viņa dzīvi. Nacistu okupācijas dēļ viņš bija spiests strādāt par virpotāju Volmanova rūpnīcā Čelákovicē, nevis sākt studijas.

Dzīve

Kopš bērnības Petišku piesaistīja stāsti un cilvēku likteņi. Viņš sāka kā klausītājs (viņa slavenā vācu pasaku grāmata Daisy ir balstīta uz stāstiem, ko viņam stāstīja vecmāmiņa), un vēlāk kaislīgs lasītājs, kurš sāka mēģināt rakstīt savu prozu.

Pēc 1945. gada viņš studēja salīdzinošo literatūru un ģermāniku, bet apmeklēja arī citas nodarbības, tostarp estētiku un medicīnu. Pēc atbrīvošanas viņš uzreiz iesaistījās kultūras dzīvē, sākumā (vēl būdams students) kā dzejnieks. Viņš sāka publicēt prozu un dzeju, rakstīja rakstus laikrakstiem un bērnu žurnāliem, aktīvi darbojās mākslinieku savienībā Umělecká beseda, strādāja filmās un radio. Viņš bija arī aktīvs čehu rakstnieku sindikāta (Syndikát českých spisovatelů) dalībnieks. Viņš plānoja uzņemt "filmu dzeju" (sava ​​veida mūsdienu videoklipu priekštecis) kopā ar Konstantīnu Bīblu.

Šīs aktivitātes pēkšņi tika pārtrauktas pēc 1948. gada februāra. Tajā pašā gadā (24 gadu vecumā) viņš apprecējās ar skolotāju Alenu, skolotāju no vecas skolotāju ģimenes. Sieva viņam bija liels atbalsts visas dzīves laikā, radot harmonisku mājvietu, kurā varēja uzplaukt Petiškas darbs. Viņa uzrakstīja memuārus par savu dzīvi, kas ir brīvi pieejami vietnē Wikimedia Commons.

Viņu dēls Mārtins, kurš vēlāk pats kļuva par rakstnieku, bija bieži iedvesmas avots viņa tēvam. Martinu var atrast Petiškas grāmatās: “Mārtiņa lasāmgrāmatā”, “Kā Mārtiņš pazuda” utt.

Petiškai bija daudz draugu mākslas aprindās; viņš īpaši asociējās ar cilvēkiem, kuri, tāpat kā viņš, bija atstumti piecdesmitajos gados. To vidū bija rakstnieki Jaroslavs Seiferts, Františeks Hrubins, Bohumils Hrabals un Emanuels Frynta; un mākslinieki Jiří Kolář, Kamil Lhoták, Zdeněk Miler, Karel Teissig, Vladimír Komárek, Zdeněk Sklenář, Vilém Plocek, kurš ilustrēja savas grāmatas, Kirils Bouda un Helēna Zmatlíkova.

1950. gados viņa dzīvoklī Brendī radās neoficiāls klubs - tas kalpoja par viņa draugu tikšanās vietu, kur viņi varēja lasīt viņu rakstus un apspriest jauninājumus mākslas pasaulē.

Darbi

Piecdesmitajos gados, kad viņam tika aizliegts izdot pieaugušajiem paredzētas grāmatas, Petiška tā vietā sāka rakstīt stāstus bērniem un jauniešiem. Visā pasaulē viņš kļuva pazīstams ar savām bērnu grāmatām, tostarp: ”Par mazo ābelīti”, “Par bērniem un dzīvniekiem”, “Vectēva pasaku stāsts”, Kā kurmis ieguva bikses”, “Kurmis un automašīna”, “Birliban”, “Senās Grieķijas mīti un leģendas”, kā arī “Pasakas no Tūkstoš un viena nakts”.

Vēlāk viņš publicēja arī dzeju (tostarp “Momentus”, “Tukšās vietas”, “Ovīdija ģimene” un “Rudens dienasgrāmata”), romānus (“Pirms vīrietis nobriest”, “Tiesnesis Knors”, “Jauna vīrieša ceļvedis laulībā” un “Sirds, kurā es dzīvoju”), kā arī ģermānistikas studijas (“J. V. Gētes lasījumi”; “Gēte Bohēmijā” un “Bohēmija Gētē”). Viņš tulkoja G.E. Lesingu, Gēti, Heinrihu Heini, Ginteru Grasu un citus.

Karjeras beigās grāmatu parakstīšanas laikā viņu ieskauj liels skaits fanu. Viņam nebija nekas neparasts, ka vienā grāmatā viņš uzrakstīja trešo veltījumu - pirmais bija rakstīts daudzus gadus agrāk vecmāmiņai, otrs - meitai, bet trešais - mazmeitai, kura joprojām mīlēja tos pašus stāstus.

Senās Grieķijas mīti un leģendas

Šī grāmata, iespējams, slavenākā no Petiškas darbiem, tika uzrakstīta, kad viņš neticēja, ka komunistiskais režīms viņam kādreiz atkal ļaus rakstīt pieaugušajiem. Viņš to uztvēra kā "romānu par dzīvi Bohēmijā" - par čehu cerībām un izmisumiem, dieviem, kas pārstāv noteiktas politiskās ideoloģijas vai attieksmes. Šis arhetipiskais stāstījums, iespējams, ir iemesls, kāpēc grāmata gūst panākumus visā pasaulē. Tas nav tikai vienkāršs seno mītu pārstāsts - tas ir kompakts pārskats par cilvēka dzīvi un raksturu. Šis ziņojums ir saprotams visās daudzajās valodās, kurās tas ir tulkots (ieskaitot vācu, angļu, itāļu, holandiešu, krievu, ungāru, igauņu un slovēņu). Francijā līdz 2011. gadam tas tika publicēts divdesmit piecas reizes, un tas bija daļa no skolu literatūras programmām.

Senās Grieķijas mīti un leģendas bija Petiškas literārās produkcijas galvenais darbs. Šī tēma, kuru citi rakstnieki ignorēja, jo uzskatīja to par pārāk izvērstu un triviālu, kļuva par viņa karjeras pamatu; viņš kļuva par mīļāko stāstītāju gan bērniem, gan pieaugušajiem, stāstot par spiedienu un laimi, uzticību un nodevību, kā arī par dzīves īsumu un potenciālu.

Nāve un atzīšana pēc 1989

Eduards Petiška pēkšņi nomira (tādā veidā, kā bija paredzējis savā dzejolī "Kā dzejnieks gribētu mirt"), ikgadējās uzturēšanās laikā kūrortā Mariánské Lázně 1987. gada 6. jūnijā. tika ievietots mājā Karlovarska ielā 5, kur viņš uzturējās Mariánské Lázně.

Deviņdesmit literārie darbi, kurus viņš atstāja, paliek dzīvi; tie tiek publicēti atkārtoti un ir tulkoti daudzās valodās, tostarp ķīniešu, japāņu, arābu un vjetnamiešu valodā. Visaptveroša viņa darbu bibliogrāfija (gan oriģināla, gan tulkota), ko rediģēja Věra Vladyková, tika publicēta 1999. gadā.

Petiškas darbiem pēc samta revolūcijas tika piešķirtas daudzas balvas, tostarp Platīna balva, Rūdolfa II balva un Franca Kafkas medaļa. 1997. gadā viņa vārdā tika nosaukts asteroīds.

https://en.wikipedia.org/wiki/Eduard_Peti%C5%A1ka