Xiaomi Mop 2 Lite budžeta klases robotizētā putekļu sūcēja apskats

07.08.2023

Iepriekš esam apskatījuši robotizētos putekļu sūcējus, kuru cenas ir 500… 800 un pat vairāk eiro par šo jauko mājas palīgu. Ir jau patīkami, kad kāds kaut ko mājās izdara tavā vietā, bet vai tas ir šo prasīto simtu un teju tūkstoša eiro vērts?

Šoreiz apskatam mums ir Xiaomi Mop 2 Lite budžeta klases robotizētais putekļu sūcējs, kas tepat Latvijā iegādājams cenā stipri zem 200 eiro. Xiaomi Mop 2 sērijā atradīsi arī parasto Xiaomi Mop 2, kas no Lite versijas atšķiras ar ietilpīgāku akumulatoru un nedaudz jaudīgāku sūkšanu. Tāpat ir arī Xiaomi Mop 2 Pro, kas jau ir ar būtiskiem uzlabojumiem, piemēram, tam ir Lidar sensors un pat vibrējoša grīdas mazgājamā lupatiņa. Un tad nāk Xiaomi Mop 2 Ultra ar lāzera sensoriem un pat dokstaciju, kas pati iztukšo un iztīra robotiņu.

Kāpēc mana izvēle krita par labu Xiaomi Mop 2 Lite? Jo tas ir gana lēts, tas prot veikt mitro uzkopšanu, kā arī gribēju redzēt, kā tieši robots tiek galā ar navigāciju, kad netiek izmantots Lidar sensors (tā mazā pankūka, kas dārgākiem robotu modeļiem ir izcelta virspusē). Xiaomi Mop 2 Lite paļaujas uz savā nosacītajā priekšpusē izvietotiem tuvuma sensoriem, kā arī uz augšup vērstu platleņķa kameru, kas nodrošina robota orientēšanos telpā. Man arī nevajag milzu sūkšanas jaudu vai ļoti ilgu darbības laiku, jo sūcamā platība ir salīdzinoši neliela. Citi super gudrie roboti man ir iepriekš izmērījuši, ka sūcamā platība (tas ir tad, kad izrēķina ārā visus skapjus, gultas un citus objektus telpās zem kuriem roboti nevar palīst) ir zem 65 kvadrātmetriem.

Tā kā Xiaomi Mop 2 Lite nav aprīkots ar jau minēto Lidar sensora pankūku uz sava jumta, tad šis robotiņš spēj palīst tur, kur dārgākie modeļi netiek. Manā gadījumā tas būtu zem radiatoriem un zem it kā standarta augstuma skapja uz kājiņām, bet tam priekšā ir pielikts acīm redzot visai augsts mīkstais paklājs.

Xiaomi Mop 2 Lite nav pirmais budžeta klases robotizētais putekļu sūcējs, ko vēlējos sev iegādāties. Pētīju Eufy piedāvājumu (konkrēti G10 un G20 modeļus), bet tos pie mums Latvijā nez kāpēc pārdod par teju 300 un vairāk eiro. Vācijas Amazon tie ir stipri lētāki, bet diemžēl netiek sūtīti uz Latviju. Skatījos arī uz Midea, kas it kā ir zināms zīmols, bet par Midea bija ļoti daudz negatīvu atsauksmju. iRobot sanāk jūtami dārgāki, tāpat Lidar sensori padara visus robotus salīdzinoši dārgus.

Robota tehniskie dati:

  • Izmēri: 353 x 353 x 81.3 mm
  • Svars: 3.1 kg
  • Akumulators: 2600 mAh (līdz 120 min)
  • Putekļu konteiners: 450 ml
  • Tīrā ūdens konteiners: 270 ml
  • Max sūkšanas jauda: 2200 Pa
  • Komplektā: papildu sānu birste, papildu grīdas mitrās uzkopšanas lupatiņa, uzlādes doks, robota tīrīšanas rīks
  • Cena: ap vai pat zem 200 eiro

Kā var labi redzēt, Xiaomi Mop 2 Lite akumulatora ietilpība ir aptuveni puse no tā, ko parasti piedāvā ļoti dārgie roboti, tāpat arī sūkšanas jauda ir aptuveni puse no tā, ko piedāvā roboti cenā virs 500… 600 eiro. Šis gan mani ne pārāk satrauc, jo pārsvarā Xiaomi Mop 2 Lite uzkops koka grīdas, paklāju sūkšana nav Xiaomi Mop 2 Lite pamata uzdevums manā mājoklī. Arī akumulatora ietilpība mani nesatrauc, jo parasti dārgie roboti finišē, kad tiem akumulatora atlikums ir virs 80%. Toties šim robotam akumulators lādējas ar ātrumu aptuveni 40% stundā.

Izskats un uzbūve

Uzbūves un materiālu ziņā Xiaomi Mop 2 Lite diez vai varēs atšķirt no dārgākiem un pat ļoti dārgiem robotiem. Šis ir visai pamatīgs Xiaomi pluss – pavisam lētie modeļi vismaz uzbūves ziņā gandrīz vienmēr pārspēj konkurentus un pat pārsteidz lietotājus ar savu kvalitāti. Xiaomi Mop 2 Lite sver drusku virs 3 kilogramiem, kas arī tikai nedaudz atpaliek no dārgajiem modeļiem, kuriem klāt nāk būtiski ietilpīgāki un līdz ar to smagāki akumulatori. Robota vāks virinās patīkami, arī putekļu un ūdens tvertnes šķiet pamatīgas, neatpaliekot no dārgākiem modeļiem. Tas pat attiecas uz birstēm un riteņu mehānismiem.

Xiaomi Mop 2 Lite ir ierastais tīrīšanas rīku klāsts – viena ūsainā birste nosacītajā sānā, rotējošā birste apakšā un lupatiņa aizmugurē velkas nopakaļ. Arī uzlādes doks ir vienkāršs, bet gana kvalitatīvs, te nekā unikāla nav. Man būtu gribējies, lai Xiaomi Mop 2 Lite līdzi ir arī plastmasas paliktnis pie doka, kas sargātu grīdu no mitrās lupatiņas skārieniem.

Patīkami, ka Xiaomi Mop 2 Lite komplektā ir papildu aksesuāri, kas ne vienmēr ir līdzi dārgākiem robotu modeļiem.

Iestatīšana un lietotne

Xiaomi Mop 2 Lite iestatās ļoti viegli. Tam izmantoju Xiaomi Home lietotni, man jau tā bija uz viedtālruņa uzstādīta. Atliek vien atvērt paša robota nosedzošo vāku, zem tā ir QR kods, kas aizved uz Xiaomi Home lietotni. Nekādas pogas nav jāspiež, lietotne atrod robotu, jāizvēlas atbilstošu 2.4 GHz Wi-Fi un lieta darīta. Pēc tam atliek vien atjaunināt Xiaomi Mop 2 Lite programmatūru un robots ir gatavs darbam.

Lietotnē paveras jau ierastā iespējas izvēlēties gan sūkšanas, gan mazgāšanas režīmus, tāpat vari iestatīt, kad robots pats uzsāks tīrīšanu, var iestatīt, lai telpu uzkoptu divas reizes vienā piegājienā, kas noder, ja ir kaut kas izlijis un piekaltis pie grīdas.

Protams, Xiaomi Mop 2 Lite modelim būs mazāk iespēju, nekā dārgiem, ar Lidar sensoriem un priekšējām kamerām aprīkotiem robotiem. Bet te ir viss, kas nepieciešams, lai robots veiksmīgi paveiktu savus uzkopšanas uzdevumus.

Laikam vienīgais, kas tiešām varētu kādam pietrūkt, ir Xiaomi Mop 2 Lite nespēja darboties vairākos stāvos. Protams, sūkšana notiks, bet robots nesapratīs, ka tiek izmantots citā mājas stāvā un maldīsies pa istabām. Te gan jānorāda, ka dārgākiem robotiem šāda iespēja ir, daži pat paši cenšas noteikt, vai atrodas citā mājas stāvā, bet tas ne vienmēr strādā ideāli.

Uzkopšana

Manuprāt, Xiaomi Mop 2 Lite ir perfekti piemērots tiem, kuriem mājoklī ir gludas koka, lamināta vai flīžu grīdas. Tad ar Xiaomi Mop 2 Lite jaudu viss ir vislabākajā kārtībā, var bez liekām raizēm izmantot Standard režīmu (Silent < Standard < Medium < Turbo). Ar mīkstajiem grīdu segumiem Xiaomi Mop 2 Lite draudzējas, tas pat prot palielināt sūkšanas jaudu, kad uzbrauc uz paklāja. Bet ne vienmēr pietiks ar robotam pieejamo jaudu, lai pamatīgi iztīrītu paklājus.

Xiaomi Mop 2 Lite izvēlas zigzaga maršrutu istabās, šajā ziņā robots ir ļoti līdzīgs dārgajiem modeļiem, kas aprīkoti ar Lidar un citiem spējīgiem sensoriem. Sliktā ziņa ir tā, ka dažkārt Xiaomi Mop 2 Lite vairāk sitīsies pret objektiem istabā tieši šo neesošo dārgāko sensoru dēļ. Pavisam dārgajos robotos redzēts, ka iespējams izvēlēties lietotnē starp labāku perimetra tīrīšanu vai starp mazāku skriešanu objektos un sienās, bet Xiaomi Mop 2 Lite nekas tāds netiek piedāvāts.

Man gan diemžēl nav neviena cita robota pret ko varētu Xiaomi Mop 2 Lite pretstatīt, lai salīdzinātu skaļumu. Xiaomi arī neuzrāda robota radīto troksni nevienā datu lapā, bet šis robots nav diez ko skaļš, tas arī nav jaudīgs.

Vai Xiaomi Mop 2 Lite mēdz apmaldīties? Jā, tam ir dažkārt niķis ieķerties un izspolēt zemākās vietās, piemēram, zem trepēm. Tad tam sajūk atrašanās vieta. Vēl viena nianse ir tā, ka Xiaomi Mop 2 Lite uzreiz uzsāk tīrīt zigzagā mājokli, neizejot tam pa perimetru, kā to dara dārgie, ar Lidar aprīkotie modeļi. Tādējādi robots ne vienmēr veic tīrīšanu loģiski, kas var paildzināt tīrīšanas procesu.

Mitrā uzkopšana ir pieņemama, bet tā ne tuvu nav izcila. Redzēti roboti, kam ir apakšā divas rotējošas lupatiņas, tad tiešām var tikt vaļā arī no nedaudz piekaltušiem klekšiem. Jebkurā gadījumā Xiaomi Mop 2 Lite savu darbiņu ar mitro uzkopšanu paveic, lai nedaudz samazinātu sīkos putekļus telpās.

Putekļu konteiners ir visai lielas ietilpības, ja māju robots uzkops katru vai katru otro dienu, konteineri izbērt vajadzēs droši vien pat retāk nekā reizi nedēļā. Mitrās uzkopšanas ūdens tvertni gan nāksies uzpildīt vismaz 2 reizes nedēļā pie tā paša scenārija. Man gan jāsaka, ka es katru reizi ņēmu nost ūdens tvertni, lai mitrā lupatiņa nečuč uz koka grīdām.

Akumulators

Trīs vārdi par Xiaomi Mop 2 Lite akumulatoru. Ar vienu uzlādi tas maksimālajā sūkšanas jaudā darbosies aptuveni 30… 40 minūtes, kas var būt uz robežas, ja mājoklis ir lielāks un ar sarežģītāku plānojumu. Ar zemākiem jaudas iestatījumiem robots darbosies 70 līdz 90 minūtes. Solītās 120 minūtes diez vai var sasniegt, ja vien nebrauc visu ceļu pa kalnu lejā. Pie 20% uzlādes robotiņš paziņo, ka atgriežas dokstacijā uzlādei.

Manuprāt, gludu cieto grīdu gadījumā var mierīgi izmantot Standard režīmu (Silent < Standard < Medium < Turbo), tad arī nav nekādu stresu, ka robots var nepaspēt izsūkt visu mājokli. Turbo režīmā akumulators redzami zaudē enerģiju, kā arī rodas sajūta, ka Turbo režīms ir skaļāks, bet ne jūtami jaudīgāks.

Nobeigumā

Manuprāt, Xiaomi Mop 2 Lite ir visai pieklājīgs mājas uzkopšanas robotiņš, kas, protams, atpaliek no dārgākiem konkurentiem tehnisko datu un pašattīršo dokstaciju jomā, bet vienlaikus Xiaomi Mop 2 Lite paveic teju to pašu. Jā, Xiaomi Mop 2 Lite pats neprot iztīrīties un izmazgāt mitrās uzkopšanas lupatiņu, tas būs jādara pašam.

Sūkšanas jauda Xiaomi Mop 2 Lite ir pietiekama, jo tāpat biju novērojis, ka dārgos robotu modeļus nemaz pilnā jaudā neizmantoju. Pilna sūkšanas jauda būs nepieciešama, ja mājās ir dzīvnieki, kas sanēsā telpās smiltis.

Ikdienā pierādījās, ka Xiaomi Mop 2 Lite navigācijas spējas telpās ir pietiekamas, bet patālu no ideālām. Patīkami, ka Xiaomi Mop 2 Lite nepaļaujas tikai uz nobraukto attālumu un virzienu, bet tam ir arī kamera virspusē, kas ļauj robotam precīzāk saprast, kur tas atrodas. Lasīts, ka pavisam vienkāršie roboti mēdz apjukt, ja tiem izslīd piedziņas riteņi, tie mēģina atgriezties dokā, lai labākajā gadījumā sāktu uzkopšanu no nulles. Sliktākajā tie neatrod doku vai arī nemāk paši atkal uzsākt tīrīšanu.

Kopumā gribētos sacīt, ka Xiaomi Mop 2 Lite ir perfekti piemērots mazākiem un pat ne tik maziem mājokļiem. Dažkārt šķiet, ka dārgie roboti ar 5000+ mAh akumulatoriem paredzēti vismaz 180 kopjamiem kvadrātmetriem vai pat vairāk. Standarta 60 līdz 85 kvadrātmetrus, kur faktiski jātīra ir 35 līdz 55 kvadrātmetri, var bez raizēm uzticēt šādam jūtami lētākam robotiņam. Domāju, ka 100 kvadrātmetru mājokļus  Xiaomi Mop 2 Lite ar vienu uzlādi uzkopt nespēs.

https://kursors.lv/2023/08/07/xiaomi-mop-2-lite-budzeta-klases-robotizeta-puteklu-suceja-apskats/