Viena gēna izslēgšana ļauj zīdītajiem ataudzēt zaudētas ķermeņa daļas

 

www.2v.lv
Trešdiena, 17. marts (2010) zinatnieks

Amerikāņu zinātnieki noskaidrojuši, ka viena vienīga gēna izslēgšana ļauj zīdītajiem ataudzēt zaudētas ķermeņa daļas, kā to spēj, piemēram, daži abinieki, vēsta «PhysOrg». Pētnieki no Vistaras universitātes ASV Filadelfijas štatā ieinteresējās ar zīdītāju audu reģenerācijas jautājumiem 1996. gadā, pētot autoimūnās saslimšanas ar laboratorijas peļu starpniecību. Ar mērķi pastāvīgi marķēt dzīvniekus, viņiem ausīs tika izdurti nelieli caurumi, kuri parasti saglabājas visas dzīves garumā. Par pārsteigumu zinātniekiem, vienas no peļu līnijām ar nosaukumu Murphy Roths Large (MRL) pārstāvjiem caurumi ausīs pēc dažām nedēļām aizauga bez pēdām.

Ieinteresētie pētnieki sāka darbu uzreiz divos virzienos. Pirmkārt, piedaloties kolēģiem no citām valsts augstskolām, viņi uzsāka minētās peļu līnijas genoma kartēšanu, lai noteiktu gēnus, kuri ar lielāko varbūtības pakāpi atbild par audu atjaunošanu. Otrkārt, zinātnieki ievēroja, ka forma un funkcijas šūnām, kuras aizpilda anatomisko defektu, kā arī to DNS konfigurācija, spēcīgi atšķiras no pārējām šūnām un nav novērojama pie citām pelēm. Šī iemesla dēļ tika sākts pētīt izmaiņu DNS ietekmi uz šūnu dalīšanas ciklu.

 

 

Veicot virkni eksperimentu, zinātnieki noskaidroja, ka MRL-pelēm ir neaktīvs gēns p21, kurš regulē šūnu ciklu. Normālā situācijā šis gēns bremzē šūnu dalīšanos to DNS bojājuma gadījumos, lai nepieļautu ļaundabīgas mutācijas.

Ar gēnu inženierijas palīdzību radītu peļu, kurām tāpat nebija gēna p21, izpēte parādīja, ka tās ir apveltītas ar tādām pašām spējām atjaunot audus, kā MRL-peles, pie tam šiem dzīvniekiem saslimstība ar vēzi nebija augstāka kā pelēm vidēji.

 Pēc pētījuma vadītājas, molekulāras un šūnu onkoloģijas profesores Elenas Heberes - Katcas (Ellen Heber-Katz) vārdiem, pelēm ar neaktīviem p21 bija novērojams savienojums no ātras šūnu, kuras atjauno audus, dalīšanās, un tikpat ātras to apoptozes (ieprogrammētas bojāejas). Šāds savienojums ir novērojams visām dzīvnieku sugam, kuras ir spējīgas reģenerēt zaudētas ķermeņa daļas. Pie tam, kā atzīmēja Hebere - Katca, par reģenerāciju atbildīgās šūnas funkciju ziņā vairāk atgādina embrionālās cilmes šūnas, nekā pieauguša organisma šūnas.

Ja izdosies attiecināt darba rezultātus arī uz cilvēka organismu, un izstrādāt gēna p21 pagaidu izslēgšanas metodiku, nav izslēgts, ka ārsti varēs «izaudzēt» pacientiem, piemēram, zaudētas ekstremitātes.

Oriģinālu lasiet šeit.