Vēl kosmosa tema

1. 

12.11.2011    Par "Kosmisko adatu" - suborbitāls lidojums.

Suborbitāls lidojums un iespēja apmēram sešas minūtes izbaudīt bezsvara stāvokli būs galvenā balva uzvarētājam konkursā, kas veltīts ASV Klusā okeāna piekrastes, Sietlas pilsētas (Vašingtonas štatā) nozīmīgās ēkas 50 gadu jubilejai.

Slavenā torņa «Space Needle» ("Kosmiskās adatas") jubilejā piedalīsies arī Edvīns "Bazs" Oldrins, kas 1969. gada 20. jūlijā kopā ar Nīlu Ārmstrongu izkāpa uz Mēness, kā arī kompānija «Space Adventures, Ltd.», kas pēc līguma ar Roskosmosu jau ir sūtījusi septiņas privātpersonas uz Starptautisko kosmisko staciju (SKS). Par to paziņoja «Space Needle» prezidents Rons Sivards.

 

 

Viņš atgādināja, ka 184 m augstais tornis tika būvēts laikā, kas ASV un Padomju Savienība asi konkurēja kosmosa apgūšanas jomā, un tika atklāts 1962. gada aprīlī, kad Sietlā notika  Vispasaules izstāde. "Tas bija optimisma laiks, kad visu cilvēku domas un skati bija vērsti nākotnē," - Sivards piezīmēja.

Oldrins uzskata, ka konkursa ideja atbilst jaunajam kosmiskās telpas apgūšanas etapam, kad šatlu ekspluatācija ir beigusies un NASA vēršas pie privātajām kompānijām, lai nogādātu orbītā cilvēkus un kravu.

"Privātsektors pakāpeniski pārņems dažas funkcijas, ko agrāk veica tikai ASV valdība. Iespējams, ka kosmosa apgūšana būs atkarīga no privātpersonām, kas pārvērtīs cilvēku nogādāšanu kosmosā par savu biznesu," - prognozē leģendārais amerikāņu astronauts.

Konkurss notiks vairākos etapos. Sākumā visi, kas vēlēsies (ne jaunāki par 18 gadiem) veikt suborbitālo lidojumu, sūtīs pieteikumu tīkla saitei  «Space Race-2012». Pēc tam dators uz labu laimi izvēlēsies 1000 kandidātus, kuriem vajadzēs uzfilmēt par sevi video un publiskot to. Tie kursanti, kas saņems visvairāk sajūsminātu atsauksmju, izies fiziskās sagatavošanas pārbaudi. Uzvarētāju no finālistu vidus izraudzīsies ˛ūrija. Tas notiks 2012. gada aprīlī. Balvas ekvivalentu, kas būs vērts suborbitālajam lidojumam aparātā, izstrādā kompānija «Armadillo Aerospace» ar galveno biroju Teksasas štatā kopā ar «Space Adventures, Ltd.». Lidojuma ilgums būs apmēram 30 minūtes, gatavošanās lidojumam ne ilgāk par divām dienām, raksta "Večerņij Rostov". [P.S. Tikai amerikāņi (vai dzīvojoši ASV?) var pieteikties lidojumam - t.p.]

- K.I.

http://www.novosti-kosmonavtiki.ru/content/news.shtml

http://www.armadilloaerospace.com/n.x/Armadillo/Home

http://www.spaceneedle.com/spacerace2012/index.html

 2.

11.11.2011  NASA nosaka uzvešanās noteikumus uz Mēness.

Neskatoties, ka līdz pirmajiem komerclidojumiem kosmosā vēl tālu, NASA darbinieki baidās, ka nākošie kosmiskie tūristi var neglābjami sabojāt artefaktus, kurus amerikāņi ir atstājuši uz Mēness 60. gadu beigās - 70. gadu sākumā. Lai tas nenotiktu, NASA nolemj reglamentēt cilvēku uzturēšanās noteikumus uz Mēness, raksta britu izdevums Daily Mail.

"Mēs uzskatām, ka cilvēku uzturēšanās pēdas uz Mēness ir nenovērtējams vēsturisks piemineklis, kas nepiesardzīgas cilvēku rīcības dēļ var tikt cilvēku vai privātu mēnessgājēju iznīcināts, kas dosies uz Mēnesi, lai iegūtu Google prēmiju. Tāpēc mēs nolēmām radīt sava veida noteikumus, kā izturēties uz Mēness," - viens no vadošajiem NASA darbiniekiem Roberts Kelso sacīja.

Starp artefaktiem, par kuru saglabāšanu uztraucas NASA, ir arī karogi, ko amerikāņi ir iesprauduši uz Mēness, daudzie zinātniskie instrumenti, mēnessgājēji un ne jau pēdējie rindā - Nīla Ārmstronga zābaku nospiedumu pēdas, kas joprojām ir saglabājušās. Amerikas kosmiskās aģentūras speciālisti atzīmē, ka vēsturiskajiem objektiem lielākas briesmas draud, nevis no vadību zaudējušiem visurgājējiem un neuzmanīgiem tūristiem, bet gan no viņus atvedušo kosmisko kuģu reaktīvo dzinēju gāzu strūklām. Lai tas nenotiktu, NASA speciālisti ievieš nākošajiem Mēness apmeklētājiem virkni ierobežojumu.

Pirmkārt, kosmiskajiem kuģiem ir aizliegts lidot virs leģendāro "Apollo-11" un "Apollo-17" nosēšanās laukumiem. Tehnikai aizliegts tuvoties šīm vietām tuvāk par 5 kilometriem, bet kājām gājējiem - tuvāk par 100 metriem. NASA darbinieki gan neprecizē, kā tiks norobežotas sava veida "rezervātu" teritorijas un, kas norobežos šīs teritorijas ar sarkanām lentītēm, kas sargās šīs teritorijas un rūpēsies par Mēness pieminekļu drošību, ziņo "Vesti.ru". [P.S. Protams, ka sazvērestības teoriju piekritēji tūlīt, nopriecājās - ja jau amerikāņi nav bijuši uz Mēness, tad nav brīnums, ka cilvēkus nelaidīs tās vietas apmeklēt, jo tur jau nekā nav - t.p.]

- K.I.

http://www.novosti-kosmonavtiki.ru/content/news.shtml

 3.

11.11.2011  Divas ķīnietes kandidēs lidojumam kosmosā.

Pretendentu vidū, kas gatavosies tuvākajām divām Ķīnas pilotējamām misijām, kas notiks 2012. gadā, būs arī divas vājā dzimuma pārstāves. "Bez sievietēm kosmosa pētīšana būs nepilnīga," - saka Ķīnas kosmonautu sagatavošanas centra direktors Čeņ Šanuans (Chen Shanguang).

Sieviešu-taikonautu vārdi netiek izpausti, ziņo Space Flight Now. Taču ir zināms, ka abām ir ap 30 gadu, abas ir precējušās un līdz piedalīšanās kosmisko lidojumu programmā bija transporta aviācijas pilotes, raksta Membrana.ru

- K.I.

http://www.novosti-kosmonavtiki.ru/content/news.shtml