Vai Strugacku Pandora ir Kamerona Pandora?

Atbildot uz informāciju par “Avatara” plaģiātu, vispirms nolēmu izpētīt visus faktus. 

Pirmkārt, kas tad ir rakstīts par Strugacku Pandoru Vikipēdijā. 

1960-to gadu vidū brāļi Strugacki saraksta antibirokrātisku satīru – garstāstu “Gliemezis uz nogāzes”, kas neietilpst viņu slavenajā Pusdienu pasaules sērijā. Tas ir kārtējais darbs atvilktnei, jo cenzūra to neļauj publicēt. Taču šoreiz runa nav par to. Vēlāk, 1995. gadā tiek publicēts garstāsts “Nemiers”, kas ir viens no sākotnējiem “Gliemeža” variantiem, ietilpst “Pusdienu pasaulē” un tur ir minēta planēta Pandora (“Gliemezī” planēta ir bez nosaukuma). Garstāstu var izlasīt šeit: http://rusf.ru/abs/books/b01.htm

 

 

 

Taču atgriežamie pie Vikipēdijas:
(Šeit pēs autorteksta vajadzētu būt linkam uz konkrēto vietu Vikipēdijā, bet nesaprotamu iemeslu dēļ šis links skrienot pa neta "drātīm" līdz lapā ielikšanas stadijai atskrēja tādā kvalitātē, ka nācās to izņemt no teksta ārā. Varbūt Ils varētu tekstu komentējot norādīt šo linku? - mausns)

Otršķirīgās Pusdienu pasaules planētas.

Pandora. 

Pandora ir populārs starpplanētu mēroga kurorts. Lielāko daļu no tās klāj džungļi, kas pilni ar bīstamu ārpuszemes faunu, piemēram, vēžzirnekļiem un tahorgiem [Tahorgs ir izdomāta būtne no planētas Pandora, izdomātajā «Pusdienas pasaulē», ko ir radījuši rakstnieki — fantasti brāļi Strugacki. Atšķiras ar fizisku spēku un lielu ātrumu. Tahorga psihes īpatnība ir pilnīgs baiļu sajūtas trūkums. Tahorgi ir iemīļots kosmisko tūristu medību objekts, bet viņu galvaskausi — kolekcionēšanas objekts. Tahorga aknas ir delikatese. Vairošanās cikls izpētīts nepilnīgi, piemēram, neviens nav sastapis to mazuļus. - informācija no Vikipēdijas.], ko mīl medīt jaunie asu izjūtu cienītāji no Zemes. Uz planētas atrodas Paškovska ierauga plantācijas — izejviela Zemes delikatešu kombinātiem, kas ražo slavenos «alaipaičikus».  

Neskatoties uz necilvēcīgajām drošības dienestu pūlēm, katru gadu uz Pandoras iet bojā un tiek sakropļoti desmitiem cilvēku. Pēc dažām ziņām Pandoras mežos eksistē vismaz divas humanoidu civilizācijas (garstāsts “Nemiers”). Pirmā ir ciematu civilizācija, kuras pārstāvji anatomiski atšķiras no cilvēkiem tikai ar divām (nevis vienu) bedrītēm starp atslēgas kauliem. Atrodas uz zemas attīstības stādijas, pilnīgi nezina metālu, tāpat visus darbarīkus un ieročus, kas nav augu izcelsmes, taču ir zināmi panākumi kukaiņu (mušu un skudru) piejaucēšanā, kā arī bioloģiskajā konstruēšanā – apģērba, trauku audzēšanā, kaut arī dažos ciematos podus taisa arī no māla. Dzīvo ar vākšanu, daļa ciematu pārtiek arī no medībām. Zemkopībai, acīmredzot, ir rituāls raksturs. Otrā civilizācija, pēc visa spriežot, ne tik sen ir izdalījusies no pirmās. Tās raksturīgākā iezīme ir partenoģenēze [Bezdzimuma vairošanās – t.p.]. Tā saucamās “Lieliskās Draudzenes” ir atteikušās no divdzimumu vairožanās un ir pārcēlušās uz trīsstūrveida ezeriem - “pilsētām”, ko pilda barojošs šķidrums. Draudzenes ir sasniegušas izcilus sasniegumus bioloģiskajā modelēšanā un efektīgo izmanto savā labā bioloģiskos robotus – mirekļus [Krieviski - “mertvjaki” - t.p.] un rokēžus. Pagātnē abas civilizācijas, iespējams, sadarbojās, ar to izskaidrojams fakts, ka ciematos ir Klausēkļi [Krieviski - “Sluhači” - t.p.], Draudzeņu informatīvā tīkla dzīvi reproduktori. Vēlāk Draudzenes, ieguvušas varu pār visu Pandoras dzīvo pasauli, acīmredzot, uzskatīja, ka ciemati viņām vairs nav vajadzīgi. Draudzeņu varenā bioloģiskā civilizācija aktīvi veic tā saukto “uzirdināšanu” ar mērķi “pārvarēt” un “sapludināt” - tas ir, sava veida planētas liela mēroga rekonstrukciju. Garstāsta “Nemiers” laikā šo Draudzeņu pārveides mērķa apzināšana, liekas, jau ir pazaudēta. Draudzeņu agresīvā darbošanās reāli apdraud tradicionālās ciematu civilizācijas tālāko pastāvēšanu, faktiski tā ir nolemta pilnīgai iznīcībai.  

Pandora atrodas divu zvaigžņu sistēmā, planētai ir vairāki pavadoņi. 

 

Pandoras debesis ir kļuvušas par poligonu galvaiņu [Krieviski - «golovani» - t.p.] eksperimentiem, kad cilvēki operācijas «Galvainis kosmosā» laikā nodeva viņiem daļu no savām zināšanām par kosmiskajiem kuģiem. Operācija ir minēta Ļeva Abalkina atskaitē, darbā «Vabole skudru pūznī».  

 

Domāju, ka komentāri ir lieki. Katrs var redzēt, cik abas Pandoras ir “līdzīgas”.  

Tikpat labi jau Kameronu var apvainot, ka viņš ir aizņēmies “Avataru” no Harija Harisona “Nāves pasaules”, Bima Paipera “Mazā pūkaiņa”, Larija Nivena “Integrālajiem kokiem” vai Ursulas Le Gvinas romāna “Vārds pasaulei un mežam ir viens”.  

Otrkārt, protams, Amerikas apvainošana visas pasaules grēkos Krievijai ir kā medusmaize, tāpēc krievu saiti ir pilni ar atsauksmēm, ka arī pats Boriss Strugackis ir apvainojies, ka viņa pasaule ir “izmantota”. [Kā zināms, otrais no brāļiem jau ir miris – t.p.] 

Intervija ar Strugacki ir izlasāma šeit: 

http://www.vsegdda.ru/archives/1336

Simptomātiski, ka rakstnieks: 

  1. 1) ir apvainojies uz Kameronu; 
  2. 2) netaisās sūdzēties; 
  3. 3) nav redzējis filmu un arī negrasās to darīt, lai gan viņam esot interesanti, ko amerikāņi ir izdarījuši ar “viņa pasauli”.