Tumsu izvēlējušies. Tumšo elfu noslēpumi un mīklas.

Ja tava acs būs slikta, tad viss tavs ķermenis būs tumšs. Un tā, ja gaisma, kura ir tevī – tumsa, tad kāda ir tumsa?

Mateja Evanģēlijs (6, 23).

 

 

 

    Mūsu dzīve ir pilna stereotipu, un fantāzija ar fantastiku nav izņēmums. Jebkuram drakonam vienmēr atradīsies vājā vieta, galvenā ļaundara rokaspuiši pilnīji nemāk šaut, bet elfi – noteikti cēlsirdīgi, gudri un viis-no-sevis-pareizie cīnītāji pret pasaules ļaunumu. Protams, no šiem modeļiem izaug neordināri autori, bet humoristi apzināti tos apgriež otrādi, taču vidējo bildi stereotipi aiaino pareizi. Elfi liekas tik neatdalāmi no gaismas, labestības un citām pozitīvām izpausmēm, ka iedomāties viņu vidū kā labos tā sliktos izrādījās masu apziņai grūtāk, nekā izdomāt jaunu rasi. Rase ieguva tumšo elfu nosaukumu (vairumā pasauļu ir arī unikāli pašnosaukumi), kā arī nepieciešamo slodzi vēstures, kultīras, socioloģijas, specspēju un daudz fanu reālajā pasaulē. Slodze sanāca apjomīga, daudzveidīga, interesanta, un tas nozīmē – tā ir cienīga saņemt kaut nelielu pētījumu “Fantastikas pasaules”.
   
Mitoloģiskās un literatūras saknes
    Mūsu “Bestiārija” pastāvīgie lasītāji noteikti pieraduši sākt kārtējo rakstu ar iegremdēšanos eiropiešu, un ipaši skandināvu mitoloģijas aukstajos ūdeņos. Neiztikt bez tā arī tagad. Zināms, ka vikingu pasaule tika radīta no milža Imira ķermeņa. Reiz saimnieciskie dievi atklaja, ka milža ķermenī ieviesušies tārpi un nolēma tos kaut kā pielietot. Tā radās gaišie un tumšie avari – gaisa un pazemes valstības iemītnieki. Nepieciešams atcerēties, ka vārds “avars” vai “elfs” eiropiešu mitoloģijā nozīmēja jebkurus pārdabiskus radījumus tādēļ eiropiesu pasaules tumšie elfi – tie ir dažādi rūķi, punduri, cvergas, koboldas un pat troļļi. Šī dudzveidīgā kompānija apvienojās virknē kopīgu īpašību: dzīves vietu, noslepumainību un pat reizēm naidīgumu pret cilvēkiem un citiem elfiem, bieži – neaizsargātību pret sailes gaismu. Tādā vai citādā mērā šīs īpašības mantoja arī mūsdienu tumšie elfi.
    Izšķirošais solis ceļā pie elfiem mūsdienu izpratnē pieder, nav grūti iedomāties, profesoram Džonam Tolkīnam. Viņa divpolārajā pasaulē elfi pēc noklusējuma klapo labajam – kas, jāatzīst, tos tomēr neatbrīvo no iekšējām nesaskaņām. Pirmā no tām noveda pie avari – elfu, kuri atteicās no Valinoras koku gaismas un palika dzīvot tumsā kaut kur Viduszemes austrumos. Šī izvele dod tiesības nosaukt avarus (kā arī sindarus un nandorus, kas tā arī līdz Valinorai nenokļuva) par tumšajiem elfiem, “morikvendu” elfu valodā. No pirmavota nav skaidrs par viņu raksturu, sabiedrisko iekārtu un tradīcijām, tomēr, piemēram, Nika Perumova “Tumsas gredzenā” avari bez ierunām pieņem gaismas un labestības pusi pastuprinot elfu klasisko tēlu. Tomēr elfi, kurus Melkors pievērsis ļaunumam, savu elfisko būtību pazaudēja, pārvēršoties orkos.

    Vispār, Tolkīna “Silmarilionā” ir arī personāžs, kurš nes lepno Tumšā elfa titulu. Tas ir Eols, viens no pelekajiem elfiem, vai sindars, kurš pametis savas tautas kompaktās dzīves vietas un apmeties tumšajā Nan Elmot mežā. Eols bija ne tikai izraidītais, bet arī meistarīgs kalējs kam pateicoties ieviesa draudzību ar Zilo kalnu rīķiem – gadījums elfu vidū izteikti rets. Visas šīs izcilās īpašības, kā arī nakts dzīves vieds arī nostiprināja Eolam Tumšā elfa slavu. Reiz Nan Elmotā ieklīda Aredela, Turgona, slepenā Gondolinas valdnieka, māsa; Eols viņu apprecēja, tomēr pēc dažiem gadu desmitiem viņa aizbēga kopā ar dēlu Meglinu. Tumšais elfs viņiem sekoja uz slepeno Gondolinu, kur viņu sagaidīja izvēle: palikt tur uz visiem laikiem vai nomirt. Brīvību mīlošais Eols izvēlējās nāvi, tomēr aiznesa sev līdzi kapā Arendelu, bet Meglins vēlak nodeva Gondolinu ienaidniekam. Skaidra lieta, ka Tumšā elfa slava uz gadsimtiem palika nepatīkama, - un pie kam, ka pasaules Ļaunuma kalps viņš nekad nebija. Problēma, acīmredzot, sastāvēja tajā faktā, ka viņš bija brīvību mīlošs un atteicās dzīvot sabiedrībā, - ne paši mazsvarīgākie vaibsti mūsdienu tumšo elfu romantiskajā tēlā.

   Uz datora ekrāna

    Tumšo elfu pārdabiskā popularitāte nodrošināja viņiem pienācīgu vietu visās fantāzijas izpausmēs – neizslēdzot datorspēles. Pirmkārt tas attiecas, protams, uz lomu spēlēm: tumšie elfi nereti iekļauti personāšu standarta paketē, un nu noteikti tie dzīvo kādā nebūt spēles pasaules pazemē. Klasiskos drau var sastapt dažādos “Pzemes un drakonu” datoriemiesojumos, visspilgtākais piemērs, kuru var nosaukt par Neverwinter Nights. Otrs spēles papildinājums, Hordes of the Underdark, pauž stāstu par īpaši nejauku drau, kurš savācis milzīgu armiju, kura sastāv no pazemes radījumiem, lai iebruktu virszemē. Jūsu varoņiem nāksies ne tikai noturēt uzbrūkoso spiedienu, bet arī nolaizties drūmajās Pazemes ejās, lai vēl tuvāk iepazītos ar tās iemītniekiem – neizslēdzot drau un draiderus. Vispār, šī iepazīšanās ir drīzāk apstiprina klasisko tumšo elfu veidolu no “Aizmirstajām karalistēm”, nekā to papildina tam būtiskus jaunus vaibstus.
    Pilnīgi citus tumšod elfus mēs sastopam The Elder Scrolls visumā. Vienas no speles līnijas darbībām – Morrowind – izvēršas tāda pat nosaukuma vietā, pilnībā esošas vietējo tulmso elfu – danmeru valdījumā. Viņu izcelšanās un vēsture daudzējāti ir palikusi mīkla; tieši skaidrs ir tikai tas, ka danmeru atsevišķi atzari no kopējā elfu celma radušies ļoti sen. Kā jebkuri citi TES visuma elfi, danmeri ir gari un tievi, tomēr viņu āda ir pelēkā krāsā, acis spīd sarkana krāsā, bet elfiskā augstprātība izteikta viniem pārakā pakāpē. Danmeri uzskata cilvēkus derīgus tikai priekš vergu darba, bet visus pārējos elfus – par necienīgiem izdzimumiem. Reiz daudzskaitligie danmeru klani cīnījās pastāvīgos savstarpējos karos, tomēr tumšo elfu vidū nostiprinājies reliģiskais kults Tribuāals darīja galu atklātām sadursmēm. Formāli Morrovinda ir daļa Tamrielas impērijas, tomēr patiesībā to kontrolē pieci vecākie danmeru klani – Varenie Nami, kuri uztur savā starpā uztur nestabila līdzsvara stāvokli. Tumšo elfu kultūra un sadzīve izjūt stipru klimata iedarbību: vulkānu aktīvas darbības dēļ Morrovindā pastāvīgi līst pelnu lietus. Tādos apstāklos izdzīvo tikai gigantiski kukaiņi, kuri daimeriem aizvieto “klasiskos” zirgus, govis un cūkas. Morrovindas iedzīvotāji nēsā bruņas no šo kukaiņu plāksnem, bet virs tām – aizsardzībai no pelnu vētrām – ietinas apmetņos un turbānos no zirnekļu pinumiem.
    Tumšie elfi no daudzspēlētāju onlaina lomu spēles EverQuest ir diezgan tuvi tradicionālā drau veidolam. Teir’dal (tā viņi sauc paši sevi) – ir tāli garo elfu pēcnācēji, kuru dvēseles un ķermeņi bija dieva Innoruuka izkropļoti. Viņiem ir zilganmelna āda, balti mati un tumšas acis. Teir’dalu dzimtene – pazemes pilsētiņa Neriaka, kurš atrodas galvenā kontinenta Antonika ziemeļaustrumos. Šeit gandrīz nav vietas svešiniekiem, ipaši labiem pēc savas būtības. Teir’dali – īsti intrigu meistari, kurās ko saprast ar tikai viņi paši. Tāpat viņi atzīst maģiju, kurā viņi sasnieguši diezgan nozīmīgas virsotnes, labāku par rupju fizisko spēku. Tāpat kā drau, teir’dali arī nicina visas citas saprātīgās rases, tomēr var iet uz sadarbību ar tām – ja tas ir viņu interesēs. Ipašu ienaidu viņi izjūt pret citiem elfu veidiem, bet uz savienību visbiežāk iet ar troļļiem un orkiem, uzskatot tos par atbilstošiem instrumentiem savu nodomu veikšanai.
    Pilnīgi jauna pieeja tumšajiem elfiem mēs varam vērot Warcraft pasaule. Šeit nakts elfi kaldoreji – senākā Aerotes humanoīdu rase senos aizlaikos apturējusi pirmo Liesmojošā leģiona demonu iebrukumu. Pēc tā viņi ilgu laiku dzīvoja izolācijā Kalimdoras kontinentā, atsakoties no magijas lai iepazītu dabas spēkus. Pirmajā laikā pēc tam, kad uz Kalimdoru izcēlās cilveki un orki, kaldoreji pretojās atnācējiem, tomēr pēc tam apvienoja ar viņiem spekus, lai no jauna sakautus Liesmojošo leģionu. Kaldoreji is stalti un tievi, viņu āda ir tumšaka, nekā cilvēkiem (taču ne melna, drīzāk brūna via bordo), matu krāsa variējas no melna līdz zaļai un aveņkrāsas. Viņi dzīvo mežos, biezi ceļot mājas kokos, un dod priekšroku nakts dzīvei. Viss tas dara Warcraft’a nakts elfus daudz tuvākus meža vai mezonīgajiem D&D elfiem ,nekā drau.

Klasiskie drau
    Galīgā tumšo elfu – cietsirdīgu un negodīgu radījumu ar tumšu ādas krāsu, sarkanam acīm un baltiem matiem, mestarīgu maģijas izmantotāju, dzivojošu pazemē un ļoti neieredzošu  virszemes iedzīvotājus, pirmkārt jau savus attālos radiniekus “gaišos” elfus – noformēšanās notika pāgājušā gadsimta septiņdesmito gadu beigās ar galda lomu spēles Advanced Dungeons & Dragons iznākšanu. Pirmo reizi drau (angl. “drow” lasās kā “drau”; grāmatu krievu tulkojumos sastopams nepareizs variants “drov”) parādījās vienā no Harija Gikaksa lomu piedzīvojumiem, kura darbība notika Greyhawk pasaulē (1978.gads). Taču lielāku attīstibu tumšo elfu tēma ieguva citā spēļu pasaulē – AD&D ar nosaukumu “Aizmirstās Karalistes” (Forgotten Realms; tiem veltīts atsevišķs raksts “Pasauļu vārtos”). Dažās “Pazemes un drakonu” pasaulēs tumšie elfi – nav atsevišķa rase, bet nedaudzskaitlīgi elfu izraidītie, kuri tādu vai citādu iemeslu dēļ izvēlējās Ļaunuma ceļu. Piemēram, plaši pazīstams ir tumšais elfs Dalamars no “Sāgas par Zobenu”, tumšais mags un ļaunā Reistlina Madžere skolnieks. Вforgotten Realms un Grethawk pasaulēs tumšie elfi ir pilnvērtīga rase, kuru sauc par “drau”. Par drau ari būs runa turpmāk.
    “Slimības” vēsture
   
Eksistē vesela virkne leģendu par drau izcelšanos. Saskaņā ar “oficiālo” versiju, kura izklāstīta pēdējos D&D spēļu izziņu krājumos, drau ir ir tumšādauno elfu ssri-teļ-kessir tiešie pēcnācēji, kuri visveiksmīgāk parādīja sevi Feirunas kolonizēšanas (elfi – kolonizatori) laikā (Feiruna – “Aizmirsto karalistu” pasaule). Par veiksmīguma otru pusi, kā tas mēdz būt, kļuva cietsirdība un skaudība: ssori-teļ-kessor nolēma pakļaut sev elfu valdījumus. No sākuma savstarpējie kari noslēdzās melnādaino labā, tomēr galu galā viņi noslēdza savienību ar dieviem-izraidītajiem, kuru vidū bija arī Zirnekļu karaliene Llotha (vai Lolsa; daudzlasība sastopama angļu tekstos un izskaidrojama ar “aiznemšanos” no dažadām valodām: tumšelfisko un rūķu). Svaru kausi kārtējā kaujā jau bija gatavi novirzīties un ssri-teļ-kassir pusi, tomēr jautājumā iemaisījās gaišais dievs Korellons. Viņš nolādēja iebrucējus, pārvērta tos par drau un izraidīja uz pazemi. Te arī tiek izskaidrota arī paša vārda “drau” izcelsme – tas it kā izceļas no elfu “dheraou”, “nodevējs”.
    Saskaņāar citu leģendu, dieviete Llotha no sākuma bija aizbildne vienai no elfu ciltīm – Ilaitiiri. Tumšais dievs Gruumšs, starp citu, orku radītājs, iedomāja izmanīt elfu gaišo dabu un sāka aģitāciju Zirnekļu karalienes padoto vidū. Llotha arī pati ne pārāk atbalstīja Labā pozīciju un tāpēc noslēdza savienību ar ļauno Gruumšu. Dažās desmitgadēs Ilaitiiri tik ļoti nomocīja “Aizmirsto karalistu” pasauli, ka izmisušie elfi, rīķi, cilvēki un citi viņiem līdzīgie apvienojās un mēģināja noslaucīt tumšos elfus no zemes virsas. Taču, diemžēl, (vai par laimi), viņiem tas neizdevās. Taču bez Gruumša un Llothas palīdzības drau atkāpās zem viesmīlīgās Pazemes velvēm, lai paliktu tur uz visiem laikiem.

    Trešā versija aizved dievišķo iejaukšanoa otrajā plānā. Ja ticēt tai, drau, kuri deva priekšroku spēkam nevis taisnīgumam, meklējot lielāku varu paši vērsās pie tos izmanošajiem spēkiem. Pārmaiņas agrāk miermīlīgo raksturā nevarēja nepievērst ciešu citu elfu uzmanību. Drau atbildēja ar sūtņu nogalināšanu un iebrukumu elfu pilsētās. Par daudzgatsimtu un asiņaimu kauju rezultātu kluva drau izraidīšana uz pazemi. Bojājums skāra ne tikai dvēseli, bet arī tumšo elfu izskatu: viņu āda kļuva tumšāka, mati izbalēja, bet acis izgaismojās sarkanā gaismā.
    Tā vai citādi, drau pieņēma Ļaunuma pusi, tika izraidīti no elfu sabiedrības un saka dzīvot Pazemē – milzīgu alu, grotu, pāreju un tuneļu sistēmā, kurai bija kā dabiska izcelsme, tā arī mākslīga izcelsme, sistēmā, kura izstiepās zem visas Feirunas. Pirmajā laikā viņi bezmērķīgi klīda pilnīgā tumsā, rūpējoties tikai par personiskās dzīvības saglabāšanu. Pēc tam, pateicoties Llothas centībām, drau apvienojās kā rase un sāka Pazemes plānveida kolonizāciju. Par orientieri kļuva pirmās lielās drau karalistes Telantibaras liktenis. Dibināta milzīgā alā, kuru nospēra rūķiem, tā ātri kļuva par upuri savstarpējām nesaprašanām. Pilsoņu karš beidzās ar jo spēcīgiem burvju sprādzieniem, kuri sagrāva alas griestus un kuri bija pat sajūtami Feirunas virspusē. Tam, lai atjēgtos no kataklizmas, drau bija nepieciešami vairākas tūkstošgades. Pa to laiku viņi izklīda pa visu Pazemi un nodibināja desmitiem pilsētvalstu. Visatpazīstamākā, kaut arī ne pati lielakā ir Menzoberranzana, nosaukta tās dibinātājas – Llothas Menzoberrijas Bezdzimuma virspiresterienes vārdā. Dažu pilsētu vara stiepās arī virszemē, tās iekaroja veselas zemmēneša Feirunas valstis.
    Ar laiku revanšisma atriebības un atgriešanās idejas pārņēma vairuma drau prātus. Arvien biežāk speciāli apmācītas diversantu grupas veic izlēcienus virspusē, arvien biežāk pamestas elfu pilsētas kļūst par drau dzīvesvietam. Vispār, arī šajā tieksmē tumšo elfu vidū nav vienprātības: daudzi ir apmierināti ar savu dzīvu Pazemē un neraujas pakļaut Feirunu. Jo vairāk, eksistē nedaudzskaitlīgas “gaišo” drau organizācijas, kuri pielūdz dievieti Eilistrau un izvirzījušas mērķi sagatavots Feirunas tautas savu ciltsbrāļu iebrumumam. Vispār, vinu pūliņi pagaidām nevainagojās panākumiem, un virspuse palikusi praktiski neaizsargāta pret Pazemes spēkiem.

    Mūsu versijas varoņi

    Galvenais informācijas avots par “Aizmirsto karalistu” drau – neaptveramais rakstnieka Roberta Salvatores cikls par tumšo elfu Drizzetu. Pirmā cikla grāmata parādījās astoņdesmito vidū un uzreiz kļuva par kulta grāmatu fantāzijas un lomu spēļu mīlētāju vidū, bet galvenais varonis ieguva vispasaules popularitāti.
    Drizzts Do’Urdens piedzima vienā no pašām dižciltīgākajām Menazoberranzanas dzimtām -H’Armona Šezbernonā. Llothas priesteri lika lielas cerības uz Otro Dēlu, kurš meistarīgi lietoja ieročus (īpaši izmantojot divus zobenus uzreiz). Tomēr jaunā prinča tīrā dvēsele nespēja samierināties ar cietsirdību, bezprincipitāti un nodevībām, kuras domineja tumšo elfu sabiedrībā. Par vēl vienu negatīvu Drizzeta atklājumu kļuva tas, ka pār drau sabiedrību valdīja Llothas priesterienes, ļoti uzticīgas Zirnekļu karalienei. Vienīgais tumsas stariņš šajā tumsas vastībā bija Drizzeta tēvs – Zakanafeins, Do’Trdenas Nama ieroču meistars, kurs tik ļuti neieredzēja pretīgās drau dievietes priesterienes, ka viņam sagādāja milzīgu baudu griezt tās karu starp Namiem laikā. Drizzets tā arī nespēja pierast pie ciltsbrāļu cietsirdības un bija spiests bēgt no dzimtās mājas tuksnesī un Pazemes tumšajos koridoros. Tur viņš mēģināja izdzīvot – viens, nevienlīdzīgā cīņā ar monstriem un viņa ģimenes pārstāvjiem. Ilgus gadus vienīgais viņa draugs bija pantera Gvenvivara – maģiska būtne, kuru izsauc ar oniksa statujas palīdzību. Beigu beigās nogurstot no vientulības un pastāvīgās izsekošanas, drau-atkritējs izlēma izmēģināt laimi virszemē un izgāja no Pazemes... Vai vajag paskaidrot, kā reaģēja vietējie iedzīvotāji uz ar diviem asiem zobeniem bruņota tumšā elfa parādīšanos viņu apmetnes apkaimē? Protams, Drizztu tūlīt pat apvainoja visās slepkavībās, kuras bija notikušas apkaimē, pēc kā viņam nācās ilgi pierādīt savu nevainību. Beidzot, pēc ilgiem klejojumiem, drau izdevās atrast sev jaunas mājas un draugus, viņš apmetās Ledainā Vēja Ielejā, kura atrodas Feirunas ziemeļos. Vispār, ar to Drizzeta piedzīvojumi nebeidzās – par tiem uzzināt jūs varat no grāmatu sērijas, kura iznak krievu valodā izdevniecībā “Maksima” kā ari no Antona Kurina raksta “Pasauļu vārtos”.

Pazemes bērni
    Sajaukt drau ar viņu virszemes radiniekiem, pie visas viņu līdzības, var tikai aklais. Viņu tintes melnie ķermeņi it kā izgrebti no obsidiāna, bet mati – spilgti balti vai bāli dzelteni. Acis spīd sarkanas: daudzi tajā atrod drau iekšienē bangojošā ienaida izpausmi, citi, vairāk prozaiskākie, izskaidro ar to, ka tumšajiem elfiem pastāvīgi nākas izmantot infrasarkano redzi. Vispār, nav izņēmums arī citi acu krāsojumi – no bāli violetiem līdz sudrabainiem. Kas attiecas uz drau-atkritējiem, kuri dzīvo virszemē, tad viņu acs tīklene iegūst zilu vai zaļu krāsu – un tas ir vienīgais, kas kas viņus atšķir no vinu pazemes radiniekiem. Augumā un ķermeņa struktūrā drau nedaudz piekāpjas zemes elfiem, bet tumšo elfu dzīves ilgums skaitams gadu simtiem – vispār, šis termiņš jūtami samazinās daudzu nedabisko nāvju dēļ. Paralēli elfu un kopējās pazemes valodai tumsie elfi māk komunicēt ar attīstītas zestu valodas palīdzību.

    Drau sabiedrība balstās uz diviem vaļiem: spilgta ienaida pret visiem pārējiem (ieskaitot ciltsbrāļus) un neierobežotu uzticību Zirnekļu karalienei Llothai. Sazvērestības, nodevības, aizdomīgums, nāvīgie sitieni ciltsbrāļu mugurās – drau ikdienas dzives reālijas. Laiku pa laikam viņi ir gatavi atkapties no savas ļaunās dabas – bet tikai tajā gadījumā, ja redz tajā izdevīgumu priekš sevis. Viņi vienādā mērā nicina un ienīst visas pārējās saprātīgās rases, tomēr uztur tirdzniecības attiecības ar tuvākajiem kaimiņiem. Nav reti savstarpēju karu gadījumi starp drau pilsētvalstīm. No otras puses, tumšo elfu piesadzīgums var novest pie tā, ka pilsēta noslēgs savienību ar tuvumā dzīvojošo briesmoni – beholderu vai drakonu.
   Drau sabiedrībā valda matriarhāts, un to nav sarežģīti izskaidrot ar to, ka Zirnekļu karaliene priesterieņu nevis priesteru kalpību. Katrā pilsētā ir vairāk idesmiti aristokrātisku ģimeņu – Namu – kuru priekšgalā ir Augstākā māte. Nami atrodas stingrā ierarhijas kārtībā; daži paši augstdzimušakie veido valdošo padomi, kuras priekšgalā ir Pirmā Nama Māte – amatu apvienošanas kārtībā arī pilsētas Augstākā priesteriene. Vienīgais veids kā virzīties pa hierarhijas kapnem – organizēt augstākstāvošā Nama iznīcināšanu. Protams, tas tiek uzskatīts par pretlikumīgu: izdzīvojušie “izgrieztās” ģimenes pārstāvji var iesniegt sūdzību par pārinodarītāju, un valsts varas sods būs briesmigs. Tapēc galvenās rupes konkurentu iznīcināšanā – neatstāt dzīvajos nevienu, tajā skaitā bērnus, lai nebūtu kam sūdzēties. Tādā gadījumā citi Nami skatās uz asinspirti caur pirkstiem, bet neveiksminieku vārds tiek izdzēsts no pilsētnieku atmiņas.
    Katra Nama iekšienē tapat tiek ievērota stingra hieraehija. Vara ģimenē pieder Augsta,ai mātei, kurai parasti ir vairāki vīri. Meitas, kā likums, kļūst par Llothas priesterienēm, bet vecākā no viņām ar laiku ienem ģimenes galvas vietu. Šeit tāpat neiztiek bez vardarbības un nodevības. Vīrieši-drau iziet trīspakapju izglītību, kuras procesā apmācās ieroču lietošanā, maģijā un – daudz mazakā mērā – kalpošanā Zirnekļu karalienei. Rezultātā viņi kļūst par kaujineikiem vai burvjiem, bet reizēm apvieno abas šīs profesijas. Nav reti vīriešu-drau vidū ir arī nāvīgi bīstamie assasini. Nama rezidence ir celtņu komplekss: templis, kazarmas, ieroču un visa cita gimenes aiizsardzībai nepieciešamā noliktavas, viņu kalpi, daudzskaitlīgie vergi un personiskā apsardze (vairāk līdzīga nelielai armijai). Bieži vienīgā ieeja rezidencē ir augsts balkons, kura uzrāpties var tikai ar levitācijas burvestības palīdzību. Daudzi no augstdzimušajiem drau nēsā medaljonu ar sava Nama simbolu, kuram ir burvju spējas (piemēram, dod to pašu levitāciju), kā arī palīdzošs ģimenei atrast īpasnieka atrašanās vietu.

    Varena un savdabīga maģija caurvij visu drau sabiedrību. Daudzi pētnieki izskaidro to ar kādiem strāvojumiem, kuri caurstrāvo Pazemi, tomēr nav izslēgts tas, ka drau nosliece magijas virzienā saistīta ar cietu cīņu par izdzīvošanu un parsonisko virszemes iedzīvotājiem nezināmu burvestību izstādi. Tā vai citādi, rets drau iztiek bez apburta asmens un burvu apmetņa-pivafvi. Drau veidoto maģisko priekšmetu vienīgais trūkums slēpjas tajā, ka tie ātri izjūk saules gaismas iespaidā. Starojuma teorijas atbalstītāji to izskaidro ar to, ka virspusē priekšmeti zaudē kontaktu ar tos barojošo enerģiju. Vispār, tam ir arī dabiskie iemesli: lietas, kas izgatavotas Pazemes nemainīgos apstāklos, ir ipaši jūtīgas pret nepastāvīgu zemmēness pasaules nepastāvīgo klimatu. Bez augstākminētā drau ir arī augsta iedzimta pretestība maģijai, kas dara tos par nopietnākiem pretiniekiem maģiskās sacensībās.

    No plastikas un metāla

Galda-taktisko spēļu fantastiskais visums ar Warhammer miniatūrām atpazīstamībā un izstrādē sacensties ar D&D un datorspēļu pasaulēm. Šeit mīt arī tumsie elfi – nāvīgi bīstamie dručii no fantāzijas Warhammer Fantasy Battle un viltīgie tumšie elfi, kuri sastopami tālās nākotnes pasaulē Warhammer 40000.
    Dručii – slaido un meža elfu tālie radiieki un asinsienaidnieki – dzīvo Warhammer pasaules tālajoa ziemeļos, augstajā Naggatortā. Tumšo elfu priekšgalā strodas Karalis-Burvis, kura ātrās un nežēlīgās armijas uzdzen šausmas Vecās pasaules. Cietsirdīgā dieva Heina (Kaina) altāris krāsojas tajās asinis, kuras tek visu saprātīgo rasu dzīslās, bet tas, kurš nokļuvais dručii verdzībā var aizmirst par brīvību uz visiem laikiem. Tumso elfu visiemīļotākā taktika – zibenīgi reidi, tomēr arī atklātā kaujā viņi sevi parāda kā prasmīgi karotāji. Burvji dručii ieguva prasmīgu magu slavu: Karaļa-Birvja personoskās glabātuves lūzt no maģisko artefaktu un sējumu daudzuma – bet to milzīgie melnie peldošie cietokšņi iedveš šausmas visās piekrastēs.
    Dručii āriene ir, maigi sakot, nestandarta priekš tumšajiem elfiem. Viņiem ir sniegbalta āda un melni mati, vispār, apģērbā viņi pieturas pie melnās krāsas. Kaujā vini bieži izmanto dzīvniekus: mantikoras, melnos drakonus, kaujas hidras, tumsos pegasus un gigantiskas ķirzakas, kuras iegūdz kaujas ratos. Dručiiem ir arī savi varoni, skaidri radušies kā Drizzty alternatīva – izraidītais Maluss Tumšais Asmenis. Kādreiz viņš bija viens no kāda dēmona vergiem. No tā mirkļa cīņa par personisko dvēseli kļuva par Malusa pamatnodarbošanos. Viņš ceļo pa Warhammer’a pasauli iznīcinot daudzskaitlīgos ienbaidniekus, un viņa vienīgais pavadonis – uzticamā indīgā ķirzaka.

    Fantāzijas elfu aptuvenais analogs Warhammer 40000 futūristiskajā pasaulē ir eldari – sena, varena un noslēpumaina rase. Tapat kā elfiem, eldareim ir savi tumšie dubultnieki – nežēlīgi, izkroploti un šausmas sējoši pa visu galaktiku. Runā, ka tumšie eldari radās pirms daudziem tūkstošiem gadu briesmigas katastrofas rezultātā, tādējādi sašķeļot eldaru rasi uz visiem laikiem. Kopš tiem laikiem vini nodarbojas ar pirātismu kosmiskajā telpā, pārņemti, liekas,tikai vienā mērķī – nest nāvi un mocības. Fiziski piekāpjoties cilvekiem un orkiem, tumšie eldari daudzējādi paļaujas uz militārām tehnoloģijām. Visbiežāk viņi izbrauc kaujas laukā uz gravicikliem, satricošā ātrumā ieduras pretinieka kaujas ierindās sagrābjot gūstekņus un aplipinot ievainotos ar lēni darbojosos indi. Nokļūr tumšo eldaru gūstā – vēl bēdīgāks liktenis nekā iet bojā no vinu rokām: runā, ka šie cietsirdīgiem radījumiem nav dvēseles un tādēļ tie barojas no gūstekņu dvēselēm. Ja ticēt to dažu, kuriem izdevies izkļūt no tumšo eldaru gūsta, stāstiem viņu sabiedībā valda savstarpējs ienaids, nodevības un bezprinciptāte. Pār tumšajiem eldariem valda Lords, kurš savu stāvokli ieguvis ar asiņainām intrigām un manipulācijām.

Ne tikai drau
    Plecu pie pleca ar drau eksistē diezgan daudz radījumu (kā likums, nesaprātīgu), bet paši tumsie elfi deva sākumu vairakām biologiskam sugām. Vairāk pazistami draideri – Llothas maģijas šausmīgie radījumi, kaut kas vidējs starp drau un zirnekli. Sasniedzot noteiktu vecumu drau var tikt piesaukts izpildīt dievietes pārbaudījumu, un ja izgāzīsies tajā, tad tiks pārvērsts par draideru. Par draideriem kļūst arī tie drau, kuri bija tik neuzmanīgi, ka izsauca savā virzienā Llothas vai tās priesterienes naidu. Transformācijas upuri saglabā saprātu un dažas maģiskās īpašības, tomēr ļaundabīgums un naidīgums daudzkārtīgi pieaug, kas dara draiderus par piemērotiem drau robežu sargiem. Gadās arī tā, ka tumšie elfi atdod puszirnekļiem saplosīšanai savus noziedzniekus: pret saviem bijušajiem ciltsbrāļiem, kuri krituši nežēlastībā, draideri ir īpaši nežēlīgi. Par tiem sīkāk – Mihaila Popova rakstā “Bestiārijā”.
    Citas vardarbības rezultāts, šoreiz ne maģiskas - pusdrau (tie arī drameni), drau un cilvēku pēcnācēji. Viņi Feirunā ir visai reti un visbiežāk dzimst cilvēku sievietēm drau nakts reidu rezultātā. Vispār, dienvidos, tumšo elfu pakļautajā Dambartas karalistē viši sastāda nozīmīgu iedzīvotāju daļu un tiek uzskatīti par eliti – protams, cilvēku vidū. Kā likums, pusdrau apdzīvo manto savu elfisko vecāku rakstura īpašības, tomēr nosliece uz labo parādās viņiem biežāk, nekā tumšajiem elfiem. Ļoti mazpazīstami ir avatirri, cilveku un spārnoto elfu avarielu jaukums. Feirunas zinātnieki vispār uzskata, ka tādi neeksistē vispār. Runā, ka avatarriem ir plani putnu vai melni kukaiņveidīgi spārni, bet no visiem citiem pavadoņiem viņi dod priekšroku lidojošiem zirnekļiem.
    Pazemes specifiskā flora un fauna nevarēja nepiedot drau civilizācijai savdabību. Ar laiku tumšie elfi savos jaunajos valdījumos atrada zemes dzīvnieku un augu adekvštu aizstājēju. Uzturā noder visvisādi sēņu un pelējuma veidi, kā arī mežonīgu un domesticētu dzīvnieku gaļa. No īpaša ķērpja tiek veidota bēdigi slavenā drau inde, kura izved upuri no apziņas. Daži sīkie dzīvnieki, piemēram, sikspārņi, kļūst pat par augošo drau mājas mīluļiem, tomēr viņi ilgi nenovelk: parasti radinieki nogalina bērna dzīvnieku lai bērnam nodemonstrētu tumšo elfu “firmas” cietsirdību un atradinātu viņi no pieķeršanās vienalga kam.
    Protams, tas neattiecas uz zirnekļiem – drau svētajiem dzīvniekiem. Tumso elfu pilsētās tie ir visur: paši mazākie to pārstāvji dzīvo prasmīgi izgatavotos namios no stikla un metāla, bet milzonīgie briesmoņi zirga lielumā reizēm tiek izmantoti par baraucamdzīvniekiem. “Tumšajā elfā” teikts, ka Drizztu līdz sešpadsmit gadu sasniegšanai tika aizliegts pat satikties skatieniem ar zirnrekļiem. Pazemes ķirzakas arī diezgam bieži kļūst par drau braucamdzīvnieku. Kaut arī viņas nevar redzēt tumsā, ķirzakas atšķiras ar asām citām sajūtām un ir apmācītas pildīt sava jātnieka klusās pavēles. Lielākā un lēnākā ķirzaku sugu drau izmanto kā nastu nesējus dzīvniekus.
    Par drau sardzes un medību dzīvniekiem bieži kļūst kavvekani, ārēji atgādinoši suni ar sikspārņa ģīmi. Kavvekanu maņas ir vēl asākas nekā tumšajiem elfiem, bet mežonīguma stāvoklī viņi pulcējas svešiniekiem bīstamos baros. Tapat medībām un apsardzei tiek izmantoti lidojoši radījumi – nakts lidoņi un ļaunači. Pirmie ir līdzīgi palieliem sikspārņiem, bet otrie – milzonīgiem levitējošiem astoņkājiem. Ļaunačiem, papildus iepriekšminētajam, ir arī maģiskas īpašības, kas dara tos par dažu burvju mīļākajiem pavadoniem. Telpu apsardzei reizēm izmanto pa pusei saprātīgas sēnes, kuras ieguvušas bļaustīgo nosaukumu viņu radītā trokšņa dēļ. Viņas viegli padodas treniņam un var pat iemācīties “atpazīt” saimnieku. Kad bļaustīgie kļūst pārāk lieli, trokšņaini vai nevadāmi, viņus bieži vienkārši apēd – daži drau tajā atrod īpašu sadistisku baudu.

    Tumšā elfa tēls anime

    Elfu tumšā atzara pārstāvji anime ir daudz retāki nekā viņu “gaišie” ciltsbrāļi. Tie var būt kā gaišie elfi, kāda iemesla dēļ pārgājuši “tumsas” speku pusē, tā arī atsevišķas rases pārstāvji, kura atšķiras no gaišajiem varbūt tikai ar slikto (ne obligāti ļaunu) raksturu un tumšāku ādas krāsu. Kas attiecas uz varoņiem-izraidītajiem, līdzīgiem Drizztam Do’Urodenam, tad tādu japāņu anime pagaidām nav.
    Visbiežāk personāži-tumšie elfi, neatkarīgi no vecuma vai dzimuma, ir ļauni, melīgi, bet reizēm arī diezgan padumji radījumi. Par piemēru var kalpot tumšais elfs no anime-fantāzijas Gestalt. Galvenais varonis-garīdznieks Olivers sagribēja uzzināt nolādētās vietas Geštatas, kurā, pēc dažām leģendām, dzīvo vēlmes izpildošais kritušais dievs, noslēpumu. Baznīca uzzina par Olivera ceļojumu un uzdod tumšajam elfam-algotnim Suzu viņu apturēt. Anime ir diezgan komēdijas rakstura tādēļ, ka gan tumšais elfs, gan galvenais varonis, maigi sakot, ir ne pārāk apķērīgi.
    Vairumā gadījumu tumšo elfu pārstāvjiem ir varenas maģiskās un kaujas ipašības. Kompjūtera arkāžu terminoloģijā viņus varētu nosaukt par “bossiem” – nekādi ne bandiniekiem un ne par “lielgabalu gaļu”. Un, beidzot, tumšie elfi nav spējīgi uz tādām jūtām kā simpātija, nerunājot jau par mīlestību. Viņiem eksistē tikai cietsirdīgs nicinājums vispirms pret tiem, kuri ir vājāki, un dzelošs skaudīgums pret tiem, kuri ir stiprāki.
    Piemēru, kurš šos vispārinājumus apliecina, var atrast 12 sēriju anims Record Loddos War. Viens no tumšo spēku “trumpja dūžiem” šajā seriālā ir tumšo elfu rases pārstāve – Pirotessa. Viņa ārēji ir ļoti skaista un tik pat auksta iekšēji, visus nicina un ienīst, īpaši ne-tumšos elfus (kopumā šī anime ;pasaulē ir trīs elfu veidi), kurus pārstāv viena no anime “labajām” varonēm – Didlita. Vienīgais personāžs, pret kuru viņa izjūt kaut ko līdzīgu simpātijai vai pat mīlestībai – tas ir viņas tiešais prieksnieks, galvenā visa seriāla nelieša vietnieks – Ašrams. Pirotessa lieliski pārvalda maģiju un ieročus un kaitina galveno personāžu septiņnieku gandrīz līdz pat seriāla beigām.
    Kas attiexas uz ārējo izskatu, tas šeit tumšie elfi atšķiras no saviem gaišajiem ciltsbrāļiem ar klasisku tumsnēju ādas krāsu un reizēm ar asākiem sejas vaibstiem (sava rakstura īpatnību nodošanai). Matu krāsa var būt visdažādākā, sākot no dabiskās un beidzot ar atklāti “skābu” krāsojumu.

      * * *
    Liktos, ka ar visu slikti tumšie elfi – cietsirdīgi, melīgi, bezprincipiāli.... Tomēr kaut kas taču dara viņus par vienu no populārākajām “jaunajām” fantāzijas visumu rasēm. Vispirms, nedrīkst nepieminēt, ka pie visām savām negatīvajām īpašībām tumšie elfi ir ļoti gudri, pasvītroti neatkarīgi un apbrīnojami prasmīgi maģijā. Pat visspilgtākais labestības un taisnīguma aizstāvis atzīs, ka tumšie elfi – ir daudz nopietnāki pretinieki, nekā tiešie orki vai ne pārāk talie troļļi. Kādu tumšajos elfos pievelk šīs īpašības, kāds uzskata drau ierasto “visiem karu pret visiem” par piemērotu modeli mūsdienu cilvēces sabiedrībai vai vispār tumšās nākotnes fantāzijas versiju, piemēram, kiberpanku. Šeit savu lomu nospēlēja arī bezgaligi harizmātiskais Drizzts Do’Urdens no Roberta Salvatores romāniem, kurš uzskatāmi parāda, ka drau vidū ir sastopami izņēmumi. Tā vai citādi, taču mums būs vēl daudzas tkšanās ar tumšajiem elfiem – grāmatu, komiksu un žurnālu lappusēs, televizoru un datoru ekrānos, lomu un kara-taktiskajās spēlēs – un no katras tikšanās mēs uzzināsim kaut ko jaunu par šo noslēpumaino, atklāti negatīvo un tomēr neaprakstāmi pievilcīgu rasi.

https://vk.com/@elf_forest-vybravshie-tmu-sekrety-i-zagadki-temnyh-elfov