Tūkstoš aizliegumu zeme

Izvilkums no Margaritas Kapskas raksta par sociālisma un kreisās politikas paradīzi KTDR.

Ziemeļkorejā (starp citu, šis vārds tur ir aizliegts - valsti drīkst saukt tikai par Koreju, jo nekādas citas nav!) ideoloģisku un politisku iemeslu dēļ ir tik daudz aizliegumu, ka tos var uzskatīt par mežonīgiem. Turklāt par to neievērošanu draud sūtīšana uz darba nometni vai pat nāves sods.

Valsts kontaktējas tikai ar Ķīnu, viss rietumnieciskais tur ir aizliegts: tāpēc tur nav ne kokakolas, Makdonaldu un... zilu džinsu (citas krāsas ir atļautas). Par kokakolu - tā ir vienīgā valsts pasaulē, kur tās nav, nesen tās nebija arī Kubā, līdz 2015. gadam. Zilas krāsas džinsus var nēsāt tikai ārzemnieki, bet arī tad, ja viņi apmeklē kādu memoriālu vai citu nozīmīgu vietu - nedrīkst! Makdonaldu vietā ir vietējās ātrās ēstuves.

Ziemeļkorejā sievietes nedrīkst braukt ar velosipēdiem. Kāpēc? Tāpēc, ka tur sievietes nedrīkst valkāt bikses, bet kleitā vai svārkos uz velosipēda var būt erotisks skats. Tā kā mašīnas tur ir ļoti dārgs prieks, tad uz tirgu, tirgot preces vai iepirkties sievietes brauc vēl gandrīz naktī, kad policija vēl guļ. Jā citād visu aizvedīsi, ja ne uz riteņa.

Aizliegums ir spēkā no 1996. gada, jo tad kāda meitene O Hejena uz velosipēda pakļuva zem mašīnas un gāja bojā. Kim Čen Irs tad izdeva pavēlo, ka sievietes uz riteņa nedrīkst braukt. Tas it kā oficiālais iemesls.

Vēl ir tas, ka oficiāli strādāt drīkst tikai vīrieši, tomēr sievietēm ir kāds mazais bizness, neoficiāls, tirgošanās, piemēram, tāpēc gadās, ka sieva pelna daudz vairāk, kā vīrs. Tomēr valsts ar to cīnās, jo sīka uzņēmēj darbība ir pretrunā ar sociālismu. Turklāt tirgū var parādīties kontrabandas preces, piemēram, radio ar brīvu uztveršanu. Par braukšanu sods ir 5000 vonu un velosipēda konfiskācija. Kim Čen Ins gan uz nepilnu gadu 2012. gadā aizliegumu bija atcēlis, bet tagad tur viss ir pa vecam.

Valdība atļauj tikai 15 frizūru veidus vīriešiem un 18 - sievietēm. Gari vai krāsoti mati ir aizliegti, lakas un lūpu krāsas var lietot tikai bezkrāsainas. Nagi ir īsi jāapgriež.

Vairums ģimenēs ir tikai viens bērns, vairāki sanāk pārāk dārgi, aborti un kontracepcija ir aizliegti. Prezervatīvu nav, ja nu tikai kontrabanda no Ķīnas. Tamponi un vienreizēji paliktnīši ir aizliegti.

Tūristi var iebraukt tikai grupās, tās pavada vietējie gidi, komunicēt drīkst tikai ar viņiem. Lai gan vietējie īpaši necenšas to darīt, jo draud kriminālatbildība. Vienatnē pastaigas nav atļautas, fotografēt drīkst tikai dabu un atsevišķas ēkas, kas atļautas. Ja kāds tūrists pārkāpj noteikumus, viņam var uzlikt sodu, neatļaut atstāt viesnīcu, vai pat ielikt cietumā. Visi zina stāstu par amerikāņu puisi Oto Vormbiru, kurš 2016. gadā gribēja paņemt līdzi kādu vietējo plakātu, pēc pusotra gada cietumā viņu izdevās atbrīvot, bet viņš bija tādā stāvoklī, ka mājās drīz nomira. ASV kopš tā laika vairs neizsniedz vīzas braucieniem uz šo valsti. Nedrīkst fotografēt vietējos, nozīmīgas ēkas, faktiski visas lielākās. Faktiski var fotografēt tikai vadoņu tēlus un arī tikai pilnā augumā. Tādu objektu tuvumā pat mašīnas drīkst braukt tikai lēni, ne vairāk par 30 km stundā.

Tūristi var pirkt preces tikai īpašos veikalos un tikai par valūtu, arī vietējo naudu izvest no valsts nedrīkst. Valstī dzīvo ap 25 miljoni cilvēku, 4 miljoniem ir mobilie telefoni, taču vietējās sim-kartes dod savienojumu tikai valsts iekšienē. Ārzemnieki atkal nevar zvanīt pa vietējām līnijām. Zināms, ka 2013. gadā sodīja ar nāvi 80 cilvēkus, kur bija uzlauzuši operētāj sistēmu un skatījās dienvidkorejiešu seriālus, 2014. gadā ar nāvi sodīja 40 cilvēkus.

KTDR jebkādi reliģiozi simboli ir aizliegti.