Terijs Pračets. Plakanā pasaule un citas

Sers Terenss Deivids Džons Pračets (angļu Sir Terence David John Pratchett), plašāk pazīstams kā Terijs Pračets dzimis 1948. gada 28. aprīlī, Bākonsfīldā, Bekingemšīrā, Lielbritānijā – miris 2015. gada 12. martā, Brodčalkā, Viltšīrā, Dienvidanglijā, Lielbritānijā) ir angļu rakstnieks.

Vislielāko popularitāti viņam atnesa satīriskās fantāzijas cikls par Diska jeb Plakano pasauli. Viņa grāmatu kopējā tirāža bija aptuveni 80 miljoni eksemplāru. 2009. gada februārī Anglijas karaliene Elizabete II Pračetu ordinēja par bakalaura bruņinieku, vienlaikus atstājot viņu par Britu impērijas ordeņa virsnieku.

Radošā biogrāfija

Spalvas mēģinājumi

11 gadu vecumā viņš iestājās Wycombe Technical High School – Vaikombas Tehniskajā vidusskolā, skolā ar tehnisku novirzienu. 13 gadu vecumā viņa stāsts "The Hades Business" tika publicēts skolas žurnālā, bet divus gadus vēlāk, 1963. gadā, tika publicēts žurnālā "Science Fantasy" - par šo publikāciju Terijs Pračets saņēma 14 mārciņas. Viņa otrais publicētais darbs “Night Dweller” tika publicēts 1965. gada novembrī “New Worlds” 156. numurā. 1965. gadā Terijs Pračets izlēma beigt studijas un pēc apspriešanās ar vecākiem pameta skolu, lai strādātu par žurnālistu vietējā laikrakstā “Bucks Free Press”. Šis darbs noveda viņu pie intervijas ar Pīteru Banderu van Durenu, vienu no mazās izdevniecības „Colin Smythe Limited” direktoriem, kur Pračets minēja, ka ir uzrakstījis romānu “Paklāja cilvēki”, un jautāja Pēterim par grāmatas izdošanas iespējām. “Tad Pīters to man nodeva,” Kolins Smits atcerējās savā Terija Pračeta biogrāfijā. - Jā. Tas bija prieks, un bija acīmredzams, ka mēs esam autora priekšā, kurš mums ir jāpublicē. " Un 1971. gadā grāmata tika publicēta. Tad nāca divi citi romāni humoristiskās zinātniskās fantastikas žanrā, ko Pračets pats uzrakstīja "drūmos ziemas vakaros", kad viņam nebija labāku lietu: "Saules tumšā puse" iznāca 1976. gadā, un "Strata" - 1981. gadā.

Šajā laikā Pračets vairākas reizes mainīja darbu, 1970. gadā pievienojās laikrakstam «Western Daily Press», 1972. gadā atgriezās “Bucks Free Press”, šoreiz kā jaunākais redaktors, pārcēlās uz “Bath Chronicle ” un visbeidzot, 1980. gadā viņš ieguva darbu “Centrālajā elektroenerģijas ražošanas padomē” («Central Electricity Generating Board»), kur viņam kā preses darbiniekam vienlaikus bija jāatbild par sabiedriskajām attiecībām trīs atomelektrostacijās.

Dzimst Diska pasaule

1982. gadā “New English Library”, kas iepriekš bija publicējusi Pračetu mīkstos vākos, no autora atteicās slikto pārdošanas apjomu dēļ. Kolinam Smitam izdevās panākt, lai Diāna Pīrsone no Korgijas interesējas par publicēšanu, un 1983. gadā iznāca Pračetes populārākās sērijas “Discworld” pirmais romāns “The Color of Magic”. Pīrsons BBC radio ekranizēja sešu daļu sēriālu raidījumā “Woman's Hour”, kas guva satriecošus panākumus.

1986. gadā klajā nāca Pratčeta jaunais romāns “The Light Fantastic” (krievu “Neprātīgā zvaigzne”), un tika noslēgts līgums par Terija turpmāko grāmatu izdošanu arī cietajos vākos. Kopš tā laika Smaits (Smythe) nolēma kļūt par Pračeta oficiālo literāro aģentu. Viņš paturēja tiesības publicēt “Corgi” lētākos papīra vākus un izvēlējās lielāko izdevēju “Victor Gollancz Ltd”, lai izdotu cietos vākos. 1987. gadā parādījās trešais Diska pasaules romāns “Zinšu radītāji” (angļu Equal Rites), kas tika nominēts 1988. gada Lokus balvai.

Disku pasaules zinātne

Kopā ar matemātiķi Īanu Stjuartu un biologu Džonu Koenu Pračets ir uzrakstījis četras grāmatas par zinātni (Science of Discworld): The Science of Discworld (1999), The Science of Discworld II: The Globe (2002), The Science of Discworld III: Darwin's Watch (2005), and The Science of Discworld IV: Judgement Day (2013).

Radošais process.

Pračets stāsta:

Disku pasaule parādījās kā pretunde sliktai fantāzijai, jo 70. gadu beigās fantāzijas žanrs piedzīvoja lielu atdzimšanu, un daudz kas no tā bija otršķirīgs - autori nesniedza žanram neko jaunu. Pāris no pirmajām grāmatām apzināti parodēja citu rakstnieku - un labu rakstnieku - darbu fragmentus, jo labu autoru lasītājs vieglāk atpazīst: “Ak, tas ir no Ann McCaffrey!”. Es ātri sasaistīju kādu sakarīgu fantāzijas Visumu, un triks bija vienkāršs: "Ļaujiet cilvēkiem rīkoties." Atceros, kā žurnāls „Mad” aprakstīja „Flintstonus”: "Dinozauri no pēdējiem 65 miljoniem gadu kopā ar idiotiem no šodienas." Es mēģināju kaut ko darīt ar “Discworld”. Ne visi šīs pasaules varoņi ir pilnīgi moderni, bet mums ir atpazīstami. Viņu bažas ir ļoti līdzīgas 20. gadsimta cilvēku bažām ...

Es visu laiku veicu piezīmes. Disku pasaules romānu rakstīšana ir līdzīga žurnālistikai. Tā var būt žurnālistika, kurā aprakstīti fakti pirms diviem vai trim gadiem, bet pēdējās desmit grāmatas zināmā mērā iedvesmoja salīdzinoši mūsdienīgi notikumi.

Profesionāls rakstnieks

Tajā pašā 1987. gadā, pabeidzis romānu "Morts - nāves māceklis" (krievu „Mor”), Terijs Pračets nolēma pamest darbu CEGB un visu laiku veltīt rakstīšanai. Pračeta grāmatas ātri kļuva par bestselleriem, iegūstot arvien lielāku popularitāti. 1996. gadā romāni “Maskarāde” un “Interesanti laiki” nokļuva Apvienotās Karalistes desmit bestselleru desmitniekā. 1995. gadā izdotā grāmata "Liktenīgā mūzika" (ang. Soul Music) četras nedēļas atradās pirktāko "papīra vāku" saraksta pirmajā rindā. “Reaper Man” pēdējo piecu gadu laikā ir kļuvis par astoto visātrāk pārdoto publikāciju Lielbritānijā. Grāmatas "Santavepris" (angļu “Hogfather”) un "Maskarāde" divas nedēļas bija bestselleru topu augšgalā gan ar mīkstu, gan cietu vāku. Grāmata “Pēdējais kontinents” (angļu “The Last Continent’) astoņas nedēļas ieņēma pirmo pozīciju.

1998. gadā par ieguldījumu literatūrā Terijam Pračetam tika piešķirts Britu impērijas ordeņa kavaliera nosaukums.

2005. gada 31. jūlijā Pračets kritizēja par Dž. K. Roulingu plaši izplatīto informāciju par Hariju Poteru, sūdzoties par to, ka daži cilvēki plašsaziņas līdzekļos uzskata, ka Dž. K. Roulinga popularitātes pieaugumu var panākt tikai uz citu rakstnieku rēķina. Vēlāk viņa komentāri tika izņemti no konteksta un uztverti kā personiski uzbrukumi pašai Roulingai, nevis medijiem.

Personīgā dzīve

Lina Pračeta - sieva. Meita - Rianna Pračeta - profesionāla žurnāliste, datorspēļu scenāriste.

Alcheimera slimība

2007. gada 13. decembrī prese ziņoja, ka Terijam Pračetam bija reta agrīna Alcheimera slimības forma - aizmugurējā garozas atrofija (PCA). Pračets apstiprināja šo informāciju.

2009. gada augustā viņš rakstīja atklātu vēstuli “Daily Mail” par eitanāziju.

2011. gada 15. jūnijā presē parādījās informācija, ka Pračets sāka apstrādāt dokumentus, lai uzņemtu Šveices organizāciju "Dignitas", kas praktizē Šveicē atļauto eitanāziju, precīzāk, asistētu pašnāvību. Iepriekš Pračets jau bija atklāti izteicies par savu brīvprātīgo aiziešanu no dzīves.

2011. gada 13. jūnijā tika izlaista BBC dokumentālā filma ar nosaukumu "Terijs Pračets: Izvēle mirt", kurā Pračets paskaidro savu izvēli, sīki izklāsta sabiedriskās domas problēmu par eitanāziju, tās juridisko statusu dažādās valstīs un parāda palīdzības sniegšanas procesu. pašnāvība uz neārstējami slima cilvēka piemēra...

Līdz 2012. gadam Pratčeta stāvoklis bija pasliktinājies, un viņam kļuva grūti rakstīt un lasīt, taču viņš turpināja strādāt, diktējot darbus savam palīgam Robam Vilkinam vai izmantojot runas atpazīšanas programmas.

Nāve

Terijs Pratčets nomira 2015. gada 12. martā. Informāciju par rakstnieka nāvi apstiprināja viņa izdevējs, un rakstnieka tvitera lapā parādījās virkne tvītu, veidojot viņa pēdējo stāstu, saskaņā ar kuru Nāve atnāca pie Teriju no viņa romāniem. Pēdējais tvīts ir ārkārtīgi lakonisks un apkopo visu Pračeta dzīvi: "The End".

Atzīšana un novērtēšana

Terijs Pračets tiek uzskatīts par visvairāk lasīto britu deviņdesmito gadu autoru. Kopumā viņš uzrakstījis vairāk nekā 70 grāmatas, kas tulkotas 37 pasaules valodās. Viņa grāmatu kopējā tirāža dažādās valodās pārsniedz 80 miljonus.

2000. gadā Zinātniskās fantastikas fonds publicēja grāmatu “Terijs Pračets: Vai vainīgs literatūrā?” - eseju krājums par viņa darbu, ko rediģēja Endrjū M. Batlers, Edvards Džeimss un Farah Mendleson.

15 no Pratčeta grāmatām tika iekļautas sarakstā "200 labākās grāmatas saskaņā ar BBC", kas tika sastādīts 2003. gadā, pamatojoties uz aptaujas rezultātiem, kurā piedalījās aptuveni 1 miljons cilvēku.

https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%9F%D1%80%D0%B0%D1%82%D1%87%D0%B5%D1%82%D1%82,_%D0%A2%D0%B5%D1%80%D1%80%D0%B8

Papildus informācija

Kādā kārtībā jālasa viņa grāmatas?

https://r-book.club/sovremenniye-pisateli/terri-pratchett/poryadok-chteniya.html

Saskaņā ar autora gribu, visa viņa personīgā informācija un nepabeigtie darbi tika iznīcināti.

https://habr.com/ru/post/370769/

Diska Pasaules skaistums.

https://www.livelib.ru/translations/post/32136-the-guardian-krasota-ploskogo-mira-terri-pratchetta-v-kartinkah