Teds Čans. Skaitam nav nozīmes

Chiang_Ted_WFATeds Čans (angliski - Ted Chiang, ķīniski — Czjan Fennaņ) ir ķīniešu izcelsmes amerikāņu rakstnieks, kura aktīvā ir vairāk literāru balvu nekā paša sarakstītu darbu.

Teds ir dzimis Portdžefersonā (Port Jefferson) 1967. gadā, netālu no Ņujorkas. Pabeidzis Brauna universitāti Providensā (Rodailendas pavalstī), kur ieguvis diplomu informātikā. Pēc tam kādu laiku Čans rakstīja rakstus kādam datortehnikas izdevumam Sietlas tuvumā (Vašingtonas apriņķī), tad strādāja dažādās datorfirmās un valdības iestādēs. Pašreiz dzīvo Bellevū (Bellevue)

 

 

Vašingtonā, pelnot iztiku ar datorprogrammām un dažreiz uzrakstot pa kādam fantastikas darbam.

Teds Čangs debitēja ar īsu garstāstu «Bābeles tornis», kas tika publicēts 1990. gadā žurnālā «Omni». Šis garstāsts atnes Čanam Nebulu un divas nominācijas uz Hugo un Locus. Pēc tik iespaidīgas debijas Čans piedalās slavenajā Klarionas jauno autoru seminārā.

Praktiski visos Čana darbos ir reliģijas vai tai tuva tēma. Lai gan atsevišķi var izdalīt arī lingvistikas tēmu. Piemēram, «Bābeles tornī» radikāli tiek pārveidots Bībeles sižets: Čanam cilvēki ceļ torni, nevis lepnības dēļ, bet viennozīmīgi aiz mīlestības pret Dievu, taču, tikuši līdz pašām debesīm, viņi atklāj, ka viņu Visums ir līdzīgs cilindram-klišejai, ar kuru tiek kopēti ķīļu raksti...

Garstāstā «Elle ir vieta bez Dieva» Dievs un eņģeļi ir vienaldzīgi dabas spēki un tāpēc mīlestībai pret viņiem un ticībai viņiem jābūt iracionālai, bez nosacījumiem. Garstāstā «72 burti» Čans vispār apskata cilvēka dzimšanu un vairošanos, kā pastāvīgu, galīgu lielumu. Un darba varonis, lai glābtu cilvēci no izmiršanas, līdzīgi Radītājam, atrod negaidītu, ģenētisku risinājumu, projecējot dažas atdzīvināto golemu īpašības uz cilvēku.

Līdz šim laikam Čens ir ieguvis 4 Nebulas, 4 Hugo, 3 Locus un vēl pa vienai 5 citas balvas.

Katrs viņa darbs ir pilnīgi jauna pasaule un oriģināls sižets, kas nekad neatkārtojas. Lai gan tādas domas autoram ir bijušas, pagaidām nevienu sikvelu viņš nav sarakstījis. [Šis teksts gan ir sarakstīts pirms 8 gadiem? - t.p.]

Nesen krievu valodā iznācis Teda Čana krājums «Tirgonis un brīnuma vārti» [ http://knizhnik.org/page/ted-chan-kupets-i-volshebnye-vrata-istorija-tvoej-zhizni.html ], kurā sakopoti visi galvenie autora darbi.

http://ru.wikipedia.org/wiki/Чан,_Тед

Izmantotās saites:

http://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%A7%D0%B0%D0%BD,_%D0%A2%D0%B5%D0%B4

http://en.wikipedia.org/wiki/Ted_Chiang

http://tedchiang.blogspot.com/

http://fantlab.ru/autor284