Synology WRX560 bezvadu režģtīkla ierīču apskats

10.01.2023

Synology WRX560 ir pavisam svaigs, nesen izziņots bezvadu maršrutētājs, kas spēj darboties arī kā bezvadu režģtīkla ierīce. Pirmajā acu uzmetienā gan ir visai grūti saprast, kas tieši lika Synology veidot tieši šādu bezvadu maršrutētāju 2022. gada nogalē, jo Synology WRX560 ir dēvējams drīzāk par ierindas Wi-Fi 6 maršrutētāju, te nav nekā ļoti īpaša vai tehnoloģiski svaiga.

Synology WRX560 cena ir visai augsta, bet to vismaz daļēji attaisno 2.5 gigabitu pieslēgvieta (automātiski pārslēdzas starp WAN un LAN), bet tā ir tikai viena, attiecīgi vari pievienot klāt saderīgu NAS ierīci vai izmantot 2.5 gigabitu pieslēgvietu kā savienojumu starp diviem šādiem maršrutētājiem (wired backhaul mesh).

Tehniskā specifikācija

  • Produkta kategorija: AX3000 Dual Band Wi-Fi 6 (2402 Mbit/s (5 GHz) + 574 Mbit/s (2.4 GHz))
  • Procesors: Quad-core 1.4 GHz
  • Atmiņa: RAM 512 MB
  • Antenas: iekšējās 2 x 2 MU-MIMO (2.4 GHz 2 x 2, 5 GHz 2 x 2), 1024-QAM high data rate, OFDMA, 20/40/80/160 MHz
  • Izmantotie savienojumu standarti: IEEE 802.11a, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11ax
  • Pieslēgvietas: RJ45 WAN x1, RJ45 LAN x3, 1x 2.5 gigabitu WAN/LAN, 1x USB 3.2 Gen 1 (5 Gbit/s)
  • LED indikatori: Power, WAN, LAN
  • Pogas: WPS + Reset
  • Enerģijas patēriņš: ap 240 Wh diennaktī
  • Izmēri: aptuveni 233 x 194 x 66 mm
  • Cenaap 275 eiro tīmekļa veikalos

Izskats un uzbūve

Synology WRX560 ir viduvēja izmēra, vertikāli stāvoši bezvadu maršrutētāji. Pie mums šoreiz atbrauca veseli divi Synology WRX560, lai varētu pārbaudīt to darbību bezvadu režģtīkla slēgumā. Ierīces iepakotas un arī tiek pārdotas pa vienai, to cena nebūt nav zema (ap 275 eiro par katru), bet te ir 2.5 gigabitu WAN/LAN pieslēgums, kas varētu būt svarīgi, ja izmanto kādu saderīgu Synology vai cita ražotāja NAS.

Viena pati 2.5 gigabitu pieslēgvieta maršrutētājos man vienmēr bijis liels noslēpums. Tas nozīmē, ka vari pieslēgt tikai vienu NAS ierīci vai vienu datoru pie šīs ātrās pieslēgvietas, bet tālāk jau šaurā vieta būs Wi-Fi ātrumi. Ja 2.5 gigabitu pieslēgvieta tiek izmantota kā savienojumu starp diviem šādiem maršrutētājiem (wired backhaul mesh), tad trešo Synology WRX560 ar vadu pilnā ātrumā klāt pie sava mājas tīkla nepievienosi, atliek izmantot 1 gigabita pieslēgvietas.

Dizaina ziņā Synology WRX560, iespējams, var saskatīt kādu Zvaigžņu karu ietekmi, bet varbūt arī nevar… Maršrutētāja priekšpusē ir trīs LED indikatori, tiem gan neatradu iespēju tos atspējot. Aizmugures lejasdaļā ir WAN un LAN pieslēgvietas, elektrības pievienošanas kontakts, ieslēgšanas un arī Reset pogas. Synology WRX560 sānā ir USB pieslēgvieta, WPS poga un arī poga Wi-Fi atspējošanai.

Pie manis nonācis gana precīzs rīks, kas ļauj novērtēt ierīču enerģijas tēriņus, un Synology WRX560 tērē ap 240 Wh diennaktī, kas ir pietiekami maz šāda tipa ierīcei.

Tā vien izskatās, ka Synology WRX560 ir visai pārdomātas ventilācijas atveres un pasīvā dzesēšana, kas mūsdienās ir svarīgi. Tiesa, nerodas iespaids, ka Synology WRX560 kaut kā pārlieku uzsiltu.

Lietotne un iestatīšana

Synology WRX560 šoreiz izmantosim kopā ar DS Router lietotni, ko droši vien iestatīšanai un pielāgošanai izmantos vairums mājas lietotāju. DS Router lietotne ir vienkārša, ātra, pārskatāma, tā diez vai kādam radīs galvassāpes.

Iestatīšana ir ļoti vienkārša – pievieno Synology WRX560 elektrībai, uzgaidi, līdz maršrutētājs ieslēdzas, ver vaļā lietotni un tā pati atradīs Synology WRX560, nebūs pat pašam jāpievienojas pie maršrutētāja izveidotā pagaidu Wi-Fi.

Pēc tam iziet neizbēgamos soļus, kur iestati tīkla nosaukumu, paroli un lietotājvārdu ierīces pārvaldīšanai. Synology piedāvā arī izveidot lietotāja kontu mākonī (vai izmantot jau esošu Synology lietotāju), lai tiktu pie Synology WRX560 iestatījumiem arī attālināti. Ja to nevēlies, kontu vari neveidot un savus datus paturēsi drošībā pie sevis.

Pēc iestatīšanas Synology WRX560 uzreiz piedāvā jaunāko programmatūras versiju, ko arī uzliekam. Pēc tam slēdzam iekšā otru Synology WRX560 ierīci, lai izveidotu bezvadu režģtīklu. Arī otru Synology WRX560 lietotne atrod bez problēmām un pievieno pie esošā mājas tīkla, ko tikko izveidojām.

Lietotnē vari iestatīt VPN un vecāku kontroli, te ir arī vienkārša pamācības, kā efektīvāk izvietot maršrutētājus mājoklī. Synology WRX560 arī automātiski bloķēs ierīces, kas vairākas reizes pēc kārtas mēģinās pieslēgties ar nepareizu paroli.

Ātrdarbība

Kā jau minēju, ar ātrdarbības mērījumiem vispārējas optimizācijas apstākļos ir čābīgi. Sākumā sākšu ar to, ka viedtālruņa mērījumos panākumus neguvu, jo izmantotais Xiaomi viedtālrunis spītīgi turējās pie 286 Mbit/s maksimālā teorētiskā ātruma, lai arī vajadzēja Wi-Fi 6 tīklā rādīties 1201 Mbit/s. Signāla stiprums bija perfekts, tas nebija vainojams.

Mērījumos starp diviem datoriem veicās labāk, bet ne teicami. Viens dators tiek izmantots kā serveris, tas ar Synology WRX560 savienots vada slēgumā. Otrs dators ir klients, tas darbojas bezvadu režīmā. Šoreiz klienta dators ir testam saņemts, ļoti dārgs Dell XPS ar metāla korpusu, ko daļēji vainoju vājajā Wi-Fi signālā un arī datu pārraides ātrumos.

Kopumā Synology WRX560 ātrumi nav tie dižākie, bet, kā jau minēju, nācies atvadīties no uzticamā aprīkojuma, kas iepriekš uzrādīja visai augstus un stabilus datu pārraides ātrumus. Faktiski Synology WRX560 vajadzēja testēt starp diviem datoriem ar 2.5 gigabitu pieslēgvietām, bet šobrīd mums šādu datoru nav.

Arī kopējā topā Synology WRX560 ir patālu uz lejasdaļu ar lejupielādes ātrumiem. Augšupielādē veicas pat tīri labi.

Nobeigumā

Synology WRX560 kļuvis par spilgtu pierādījumu tam, ka tavs mājas Wi-Fi ir tieši tik ātrs, cik ātrs ir tā vājākais posms. Šoreiz noteikti Synology WRX560 nav vājais posms, bet savu artavu pieliek ne pārāk uzticamās klientu ierīces (mums testiem pieejamais viedtālrunis un klēpjdators).

Uzbūves ziņā Synology WRX560 ir tīri patīkams, arī iespēju klāsts mājas lietotājam ir pieņemams.

Manuprāt, 275 eiro ir daudz par dual-band bezvadu maršrutētāju, šajā cenā jau prasītos tri-band, kur tad arī trešais kanāls tiek atdalīts divu režģtīkla ierīču saziņai savā starpā. Vai tad arī par šo cenu prasītos otru 2.5 gigabitu pieslēgvietu, tad Synology WRX560 būtu ļoti iekārojams.

https://kursors.lv/2023/01/10/synology-wrx560-bezvadu-rezgtikla-iericu-apskats/