Slavenā Bakstonas nāriņa izrādās viltojums

02. marts 2012 

image001Foto: Bakstonas nāriņa

Izpētot cilvēkveida būtnes mūmiju ar zivs asti, kas glabājas Bakstonas pilsētas muzejā un pazīstama kā leģendārā "Bakstonas nāriņa", Linkolnas un Kembridžas universitātes zinātnieki secinājuši - tā ir viltojums.

 

 

Zinātnieku spriedums ir kategorisks: slavenais eksponāts ir viltojums, lai gan tā izgatavošanā patiešām izmantotas zivs un cilvēka ķermeņa daļas.

Bakstonas nāriņai bijis arī vīrs

Par monstrozo radījumu pirmo reizi kļuva zināms XIX gadsimtā. Nāriņai bijis arī vīriešu kārtas partneris, ar kuru tā līdz 1982. gadam atradās vienā vitrīnā Medicīnas vēstures muzejā Londonā.

Pēc tam nāriņu nosūtīja uz Bakstonas muzeju, bet "nāriņu tēviņš" palika Londonā. Šobrīd abas mūmijas atkal plāno pārvest uz Bakstonu tālākai izpētei.

Jau pirmajā zinātnieku veiktajā ekspertīzē viennozīmīgi pierādīts, ka mūmija ir viltojums. Tās ribas izgatavotas no stieples, bet ķermeņa augšdaļa - daļēji no koka. Tiesa gan, būtnei ir cilvēka mati, āda un zobi, kā arī īsta zivs aste.

Monstri – veiksmes talismani

"Mūsu pētītā nāra sastāv no 60 procentiem cilvēka audu materiāla un 40 procentiem - zivs. DNS analīze parādīs, kāda tieši zivs izmantota un kurā gadā tas noticis," paziņoja Kembridžas zinātniece Huanita Hollisa.

Pēc zinātnieku domām, šādus "suvenīrus" pagājušajā gadsimtā radīja Austrumos, konkrēti - Japānā. Daudzi ticēja, ka tās patiesi ir mumificējušās nāras. Jebkurā gadījumā tām bija pietiekami daudz pircēju, jo cilvēki uzskatīja, ka līdzīgas lietas atnes to īpašniekam veiksmi.

Rouzvelas citplanētietis mājas bēniņos

Interesanti, ka arī mūsdienās daudzi uzķeras un pasaciņām par noslēpumainām būtnēm. Piemēram, 2006. gadā Norfolkas iedzīvotājs Bārnijs Brums remonta laikā savas mājas bēniņos atrada 1947. gada avīzē Daily Mirror ievīstītu burku. Tajā atradās spirta šķīdumā peldoša lelle, kuras kājām bija četri pirksti un iespiests sērijas numurs.

Lelle ļoti izskatījās pēc citplanētieša no sešdesmitajos gados uzņemtās filmasRouzvelas incidents. Tieši 1947. gadā, pēc neapstiprinātām ziņām, ASV netālu no Rouzvelas Ņūmeksikas štatā avāriju cieta lidojošais šķīvītis ar humanoīdu ekipāžu.

Vēlāk par šo incidentu uzņemta arī filma, un Brums pieņēma, ka viņa atrastais citplanētietis ir daļa no šīs filmas reklāmas akcijas. Tomēr NLO pētnieki, kuriem viņš iesniedza burku tālākai izpētei, nosprieda, ka lelle varētu būt atveids, kas attēlo reālu militāristu rokās Rouzvelā nokļuvušu citplanētieti.

Turklāt 45 jūdžu attālumā no Bārnija mājas atradās militārā bāze. Ārpuszemju viesu teoriju atbalstītāji neizslēdz, ka kāds no šīs bāzes darbiniekiem arī varētu būt paslēpis burku ar lelli mājas bēniņos.

Rudmatainas fejas mūmija

Savukārt 2007. gada 1. aprīlī internetā parādījās uzņēmumi, kuros esot attēlota fejas mūmija. Aprakstā bija vēstīts, ka kāds Derbišīras iedzīvotājs, pastaigājoties ar suni, atradis aptuveni 20 centimetrus garas būtnes mirstīgās atliekas ar labi saglabājušamies spārniem, rudu matu paliekām un zobiem. Uzņēmumu autors, kāds Dens Beiness, apgalvoja, ka mūmijai veikta zinātniska ekspertīze un tā atzīta par īstu.

Pēc šīs publikācijas tūkstošiem interneta lietotāju sāka "bombardēt" Beinesu ar e-pasta vēstulēm, kamēr viņš 11. aprīlī izplatīja atzīšanos, ka fejas fotogrāfijas bija 1. aprīļa joks. Izrādījās, ka Beiness iztiku pelnījis ar tamlīdzīgu viltus artefaktu izgatavošanu.

Tomēr stāsts ar to nebeidzās, jo konspirāciju teoriju nosprieda, ka mūmija tomēr bijusi īsta, savukārt Beiness piespiests izplatīt dezinformāciju, bet viņa atradums atņemts un tagad atrodas kādā slepenā laboratorijā.

Ar nāvi sodītu noziedznieku neapglabā 66 gadus

Šie ir piemēri, kad viltojumi uzdoti par īstām mūmijām, bet ir arī pilnīgi pretēji piemēri. 1976. gada decembrī kinostudijas Universal uzņemšanas grupa strādāja Kalifornijas atrakciju parkā Longbīčā, lai uzņemtu kārtējo televīzijas šova The Six Million Dollar Man epizodi.

Saskaņā ar scenāriju kadrā bija jāparādās atrakcijai, kas attēlo karātavas, kurās atrodas pakārtais. Kad viens no strādniekiem pārvietoja dekorācijas, cilvēka mulāžai notrūka roka. To pacēlis, vīrietis ar šausmām saprata, ka no tās redzams īsts cilvēka kauls. Karātavās bija pakārts īsts nelaiķis.

Noskaidrojās, ka tas ir kāds Elmers Makkērdijs, kurš 1911. gadā aplaupīja vilcienu Oklahomā un kuru policisti nošāva nozieguma vietā.

Kāds nezināms vietējais uzņēmējs izpircis neviena nepieprasīto līķi no policijas, iebalzamēja un sāka izrādīt publikai. Nākamo 60 gadu laikā mūmija bijusi izstādīta vairākās vietās: izklaižu parkos un Losandželosas vaska figūru muzejā, kur tā gulējusi atvērtā zārkā. Turklāt vēl šī pati mūmija redzama vairākās mazbudžeta filmās.

Līdz mūmiju nejauši atrada Universal filmēšanas grupa, Makkērdijs jau četrus gadus bija karājies Longbīčas atrakciju parkā. Ap to laiku jau vairākums ļaužu bija aizmirsuši, ka šī mūmija reiz bijusi dzīvs cilvēks.

Ņemot vērā sabiedrības spiedienu, 1977. gada aprīlī mūmiju beidzot apglabāja kādā Oklahomas kapsētā, un kādreizējais noziedznieks ieguva ilgi gaidīto atdusas vietu.

Oriģinālu lasiet šeit