Seriāls “Gredzenu pavēlnieks: Varas gredzeni”. Kas tas būs?

11.02.2022

Seriāla “Gredzenu pavēlnieks: Varas gredzeni” pirmizrāde notiks Prime Video 2 2022.gada 2.septembrī, tikai pēc septiņiem mēnešiem. Oficiālo sīkumu skaits pamazām palielinās, taču pamatsižets tiek turēts slepenībā. Tāpēc ir pienācis laiks ienirt Viduszemē, lai sastādītu maksimali pilnīgu uz šodienu priekšstatu: kas gan mums ir zināms par vienu no pašiem dārgākajiem seriāliem vēsturē.

Ar ko viss sākās

2017.gada 13.novembrī platforma Amazon Prime Video pieķērās “personiskajām “Troņu spelēm”” – pasludināja par gatavošanos seriāla uz “Gredzenu pavēlnieka” bāzes uzņemšanai. Tiesības uz adaptāciju bija nopirktas, pēc dažādiem aprēķiniem, par 200 – 250 miljoniem dolāru. Klīda baumas (dokumentāli ne pamatotas, taču, visdrīzak, tā arī bija), ka pārrunās piedalījās pats Džefs Bezoss, Amazon dibinātjs.

Par šo naudu Amazon Prime nopirka tikai iespēju piedalities projekta izstrādē, kura budžets izziņots 100-150 miljonu dolāru rajonā par sezonu. Ņemot vērā, ka platforma apņēmās izlaist “dažas” sezonas, galarezultātā mus, visticamāk, gaida pats dārgākais seriāls vēsturē – vērtībā apmēram 1 miljards dolāru. Cik patiesībā maksāja pirmās sezonas izstrāde precīzi nav zināms, tomēr aģentūra Reuters informēja, ka Jaunzelandes valdība (kur tai skaitā norisinās seriala filmēšana) izdalīja Amazon papildus subsīdiju 116 miljonu dolāru apmērā filmēšanai, bet kopumā uz 2021. gadu jau bija iztērēti vairāk kā 465 miljonu dolāru. Protams, šī summa iztērējās ne tikai pirmās sezonas filmēšanai, bet arī visu sekojošo sezonu infrastruktūras un dekorāciju radīšanai.

Dīvaini, cik laiks visu maina. Vēl pirms 25 gadiem Pīters Džeksons lūdza studijas ielaist filmu (vienu!) šajā visumā. Bet tagad tiesības uz “Gredzenu pavelnieku”- vienas no pašām dārgākajām pasaulē, par to nopirkšanu cīnās vadošie strīmingi.

Vēl 2017.gadā, pirmajā preses relīzē, šova radītāji paziņoja, ka seriāls nebūs ne “Silmariliona”, ne paša “Gredzena pavēlnieka” ekrainzācija. Viņam ir jāstāsta “jaunus notikumus, kuri notikuši pirms “Gredzena brālības” notikumiem”.

Un ko tad Pīters Džeksons? 2018.gada sākumā paklīda baumas, ka viņš “palīdz” Amazon savākt radošo komandu – tomēr viņš ir labi pazīstams ar Jaunzēlandes kinoindustriju (bet uzņemt seriālu nolēma tieši tur) un ir spējīgs novērtēt potenciālos visuma nākotnes radītājus. Taču gada beigās Džeksons atkristījas no seriala: viņš un viņa partneri-producenti taisījās lasīt scenārijus un dot padomus scenāristiem, taču pārējā nepiedalīsies.

Sagatavošanās pirmās sezonas filmēšanai startēja 2019.gadā – sākotnēji tika plānots, ka uzņems 20 epizodes. Tā arī tika uzskatīts līdz 2022.gada janvārim, kad tika pieteika starta sezona no 8 epizodēm. Tad ari iznāca pirmais oficialais tīzers, kurš parādīja mums galējo nosaumus: “Gredzenu pavēlnieks: Varas gredzeni”.

Kur notiek fimēšana?

2018.gadā tika izziņots, ka uzņemšana notiks Jaunzēlandē. Par uzņemšanas galveno vietu izvēlējās Oklendas pilsētu. Un Velingtona, kurā tika uzņemts “Gredzenu pavēlnieks” izrādījas nesasniedzama tāpēc, ka pilsētas studijas tajā laikā bija aizņemtas ar “Avatara” turpinājumu uznemšanu.

Pirmās sezonas uzņemšana sākās 2020.gada februārī un praktiski uzreiz beidzās COVID-19 epidēmijas draudu dēļ. Kaut arī seriāla uzņemšanas grupa saņēma bezprecendenta iespēju iebraukt valstī neskatoties uz slēgtajām robežām, procesu tomēr atlika līdz rudenim. Tomēr oficiali pirmās sezonas ražošanas process beidzās 2021.gada augustā. Apmēram trešdaļa filmēšanas noritēja Juanzēlandē.

Nedēļu pēc filmēšanas apturēšanas Amazon paziņoja par seriāla veidošanas procesa pārcelšanu uz Lielbritāniju. Sākot ar otro sezonu serials tiks uzņemts tur vadoties no tieši ekonomiskiem apsvērumiem – studiju neapmierināja darbu izmaksas Juanzēlandē. Filmēšana startēja 2022.gada sākumā un patlaban rit paralēli ar pirmās sezonas postprodakšenu – tam jānoslēdzas jūnijā. Tad arī, visdrīzāk, mēs ieraudzīsim arī pirmo pilnvērtigo treileri.

Kas uzņem?

Ņemot vērā priekšā stāvošā darba apjumu ir loģiski pieļaut, ka Amazon savaks pieredzējušu un Viduszemi mīloša radītāju komandu, kuri spēs pacelt tāda apjoma šovu. Veidotāji, kuru vārdi kļuva zināmi, nenosaukt par zvaigznēm, taču pieredzes viniem ir daudz vairāk nekā, teiksim, seriāla “Laika gredzens” veidotājiem. 2018.gada jūlijā Amazon nolīga scenāristus Džeju Dī Peinu un Patriku Makkeju – viņi kļuva par šaouraineriem un producentiem.

Kas par viņiem ir zināms? Peins un Makkejs rakstīja scenārijus kopā gandrīz 25 gadus. Viņi paspēja pastrādāt pie vairāk kā 20 projektiem, ieskaitot “Startreks: Bezgalība”, “Kruīzs džungļos” un oriģinālais scenārijs “Uzvara”, kurš iekļuva labako 2017.gadā neuzņemto scenāriju Melnajā sarakstā.

Vēl viņi uzrakstīja scenāriju “Golgāta”, pēc kura uzņemt filmu 2018.gadā taisījās Skots Derriksons (“Doktors Strendžs”). Tas ir mīta par Dāvidu un Goliātu pārstāsts mūsdienu pārstāstā, kuram vajadzēja kļūt par “Borna identitātes” un “300 spartiešu” maisījumu. Projekts joprojām ir ražošanā, kā jua citi, pie kuriem ķēries Derriksons, piemēram “Hiperiona” ekranizācija.

2019.gada februāra vidū Santa-Monikā darbu sāka scenārija istaba. Drošības pasākumi tajā iespaidoja: visi logi istabā bija aizlīmēti ar skoču pret paparaci, bet apsardze pie ieejas pārbaudīja ienākošajiem pirkstu nospiedumus. Bez Peina un Makkeja par seriāla scenāristiem Dženifera Hatčisone (“Во все тяжкие”, “Labāk zvaniet Solam”, “Štamms”), Helēna Šana (“Hanibāls”, “13 iemesli kāpēc”), Džeisons Kehls (“Ātrā palīdzība”, “Soprano”, “Robeža”), Džastins Dobls (“Ļoti dīvainas lietas”, “Gandrīz cilvēks”) un Stefānija Folsoma (“Zvaigžņu kari: Pretošanās”, “Rotaļlietu stāsts 4”). 2019.gada maijā viniem pievienojās Brains Kogmans, “Troņu spēļu” scenārists. Viņš pameta komandu pēc darba pie pirmās sezonas pabeigšanas.

2019.gada jūlijā komandai pievienojās režisors Huans Antonio Baiona (“Patversme”, “Monstra balss”, “Juras laika periods 2”). Viņš uzņēma pirmās divas epizodes. Bez viņa pirmo sezonu uzņēma arī pieredzējusi seriālu režisore Šarlote Brandstorma, kura stradājusi pie dresmitiem projektu (“Vedjmaks”, “Svešzemniece”, “Cilvēks augstā pilī” u.c.), un Veins Iips, epizožu režisors “Dika Džentli detektīvaģentūrā”, “Atkritumos”, “Utopijā” u.c.

Seriāla komandu papildināja kostīmu māksliniece Keita Houlija, kura stādāja pie “Hobita” un daudzus gadus radīja Giljermo del Toro filmu tēlus. Ar budžeta seriāla posteru parādīšanos kopš februāra sākuma ir kļuvis iespējams novērtēt tā komandas darbu – un pagaidam raditais tiešām iespaido, katrā gadījumā, ar detaļu un atsauču skaitu.

Par mākslinieku – inscenētāju kļuva veterāns Riks Hainrihs, kurš atzīmēts ar “Oskara” premiju par dekoācijām filmai “Сонная лощина”, kā ari strādājis pie filmām “Betmens atgriežas”, “Karību jūras pirāti” un “Zvaigžņu kari”.

Par ilustratoru un konceptmakslinieku kļuva Tolkīna fanu vidū kulta figūra – Džons Hau, kurš kopā ar Alanu Lī strādāja pie filmām pēc “Gredzenu pavēlnieka” un “Hobita”, kā arī pie “Nānijas hronikām”. Tieši Hau radīja Viduszemes karti priekš Amazon, kura kļuva par promomateriālu topošā seriāla pasaulē.

Intervijā portālam narniafans.com 2019.gadā Hau pastāstija par darbu pie filmas ar Tolkina fanu palīdzību. Pēc mākslinieka vārdiem, kaut arī toponīmi kartē uzrakstīti dažādās valodās, tajā skaitā elfu un rūķu, pats viņš tās nav mācījies:

«Kad jūs strādājiet pie kaut kā līdzīga “Gredzenu pavelniekam”, jūs nokļūstat cilvēku, kuri apsēsti velta visu savu brīvo laiku Viduszemes valodu izpētei un vispār jebkura Viduszemes priekšmeta izpētei, kompānijā. Viņi ir īsti eksperti, tāpēc daudzas lietas jums arī nevajag zināt – jūs vienkārši jautājat viņiem un saņemat atbildi ».

Pie kartes priekš Amazon Džons Hau strādāja kopā ar Tomu Šippiju, Tolkīna pētnieku, kurš lasa skandināviski un spāniski. Šippijs bija seriāla radītāju konsultants līdz 2020.gadam, kamēr viņu neatlaida par informācijas izpaušanu intervijā vācu izdevumam. Viņš personiski pazina Tolkīnu: sastapa viņu Oksfordā, kad pats bija students – un pat sarakstījās ar viņu. Šippijs rakstīja grāmatas līdzautorībā ar Hariju Haridsonu, taču Tolkīna fanātu vidū kļuva pazīstams pateicoties grāmatai “Ceļš uz Viduszemi” – pēc kritiķu vērtējuma, etalonu zinātnisku darbu par rakstnieka daiļradi.

«Toms centīgi strādāja pie visu elementu izpētes, ka mums vajadzēja integrēt kartē, tāpēc, ka pats Tolkīns neatstāja Otrā Laikmeta laiku kartes. Mums ir Numenoras un Viduszemes kartes Trešajā Laikmetā, taču tur tās pavisam nav tādas, kādas bija laikmetu iepriekš. Mēs patērējām daudz laika mēģinot noskaidrot, kur bija tilti un ceļi, kādi tie bija, kā saucās katrā valodā, - un izdarījām divas kļūdas. Karte tika publicēta Amazon, Twitter’ī, Instagram’ā, un burtiski pēc 20 minūtēm kāds uzrakstīja “Harper Kolinz’ā” (izdevniecība, kura izdod grāmatas “BK” visumā), ka kartē ir. Karte apmēram metru izmērā – un šur tur mēs nošāvām greizi attālumos apmēram centimetrā starp diviem objektiem. Un kāds uzreiz to pamanīja».

2021.gada septembrī MSL aplidoja junums, ka pats lielais komponists Hovards Šors ir sarunās ar Amazon par seriāla sauntreka radīšanu. Pagaidām šo informāciju nav apstiprinājuši un nolieguši arī nav. Cita insaiderīga bauma vēsta, ka mūziku seriālam uzrakstīs Bears Makririjs, kurš pazīstams pēc darbiem pie seriāliem “Zvaigžņu kreisetris “Galaktika””, Vairoga aģenti”, “Svešzemniece” un “Staigājošie miroņi”.

Kas spēlē?

Vairms lomu, kuras nospēlēja gandrīz četri desmiti aktieru, tiek turētas noslēpumā, kurš ir gandrīz vai lielāks par sižeta noslēpumu. Informācija visus šos gadus tika sniegta stingri dozēti, un tikai dienās pateicoties Vanity Fair materiālam un ekskluzīvai fotosesijai mēs ieraudzījām dažus aktierus tēlos.

Vienu no galvenajām lomam – pašu Elrondu, gudru jaunu elfu arhitektu un politiki, spēlēs britu aktieris Roberts Armaio, viņš arī jaunais Neds Starks no sestās un septītās “Troņu spēļu” sezonas un aktieris no nesenās filmas “King’s Man: Sākums”. Armaijo aizstāja Vilu Poulteru, kuram no sākuma vajadzēja spēlēt šo lomu.

Galadrielas jaunības versiju spēlēs zviedru aktrise Morveta Klarka. Vanity Fair materiālā viņu apraksta kā vēl tālu no tās gudrās, nezemes elfu karalienes, kuru nospēlēja Keita Blanšeta “Gredzenu pavēlniekā”. Seriālā Galadriela būs gadu tūkstošus jaunāka, vienādā mērā ļauna un nekaunīga, gudra un pārliecināta par to, ka ļaunums ir tuvāk, nekā jel kāds spēj iedomāties. Mēs ieraudzīsim, kā viņa cīnīsies par izdzīvošanu uz vētras apņemta plosta Belegaerā – gigantiskā okeāna, kurš atdala Viduszemi no nezināmām Jaunajām zemēm.

Kopā ar Galadrielu atradīsies mirstīgais, kurš pārcietis kuģa bojāeju, - Halbrands (Čarlija Vikerza izpildījumā). Šis ir jauns personāžs, kurs izdomāts seriālam. Viena no sižeta līnijām pašā sākumā būs veltīta Galadrielai, kura vēlas atriebties Sauronam par viņas brāļa Finroda bojāeju.

Džozefs Mouls (“Troņu spēles”), pēc Variety versijas, spēlēs kādu ļaundari vārdā Orens, pēc citas versijas – Adaru (vārdi, visticamāk, īslaicīgi). Bet Saimons Merrelss (“Spartaks: Asinis un smiltis”, “Zīds”) spēlēs jaunu personāžu vārdā Trevins.

Par atpazīstamāko un titulētāko aktieri var nosaukt skotu Pīteru Mullanu (“Mani sauc Dzo”, “Ko zina Olīvija”, “Mežonīgo Rietumu pasaule”, “Ozarks”).

Melnādainais aktieris Lenijs Henrijs intervijā BBc pastāstīja, ka spēlē harfutu, vienas no pirmo triju puscilvēku ciltīm, kuras parādījās Viduszemē, pārstāvi. Saskaņā ar portālu Tolkien Gateway halfuti – tie ir hobiti “zemāki par citām sugām, ar vairak tumsnēju ādu, bez bārdām un bez apaviem; viņiem bija veiklas kājas un veiklas rokas. Viņiem patika augstienes un pauguru nogāzes, un viņi dzīvoja alās, kuras sauca par “smilamām” (smial”)”. Lūk, ko Henrijs pastāstīja BBC par savu lomu: “Mēs esam hobiti, taču mēs saucamies par harfutiem, mēs esam multikulturali, mēs esam cilts nevis rase, mūsu vidū ir melnādainie, aziāti un pat maori”.

Tas ir, hobitus tomēr paņems uz Otro Laikmetu? Pagaidām uz šo jautājumu grīti atbildēt. Vanity Fair materiālā seriāla šouraneris Makkejs atzīmē: “Viena no ļoti konkrētām lietām, par kurām tiek runāts tekstos, slēpjas tajā, ka hobiti nekad nezidarīja neko nozīmīgu līdz Trešajam Laikmetam. Taču kāda var būt Viduszeme bez hobitiem?”

Skaidri zināms pagaidām par kā minimums dieviem harfutiem, hobitu senčiem, Meganas Ričardas un Markelas Kavenas (pēc The Gollywood Reporter versijas viņas personāžu sauc par Tairu) izpildījumā, kuras vienā no sižetiskajām līnijām saduras ar noslēpumainu cilvēku, kura izcelsme sola kļut par vienu no galvenajiem šova noslepumiem.

Deadline pieļāva, ka Lloids Ouens (“Līdzenuma mūks”) atveido kādu vārdā Loda. Februārī Fellowship of Fans kopiena izziņoja insaideru baumu par to, ka Ouens spēlēs Elendilu, vienu no Pēdējās cilvēku un elfu savienības radītājiem un Isildura tēvu.

Kas attiecas uz Kipa Čepmena personāžu, tad Fellowship of Fans fan-akaunts Twitter apgalvo, ka aktieris spēlē kādu vārdā Selīns. Vel viens viņu insaids – Emma Hovarda spēlēs Isildura māsu (varoni, kuru izdomāja scenāristi nevis Tolkīns), bet Bendžamins Vokers – Gil-galadu, elfu virskarali.

3.februārī Amazon Prime atklāja 23 personāžu posterus (starp citu, ASV datumu pieņemts rakstīt formātā mēnesis/diena, tāpēc 3.februāris sakārtojas “2/3”), kuros atpazīstami elfi, rūķi, cilvēki un, iespējams, hobiti – pie kam gan gaišādaini gan tumšādaini. Ar konkrētiem personāžiem ir sarežģītāk – var tikai ticēt baumam un iedomāties, kurš attēlots posteros.

Protams, tas ir darīts priekš fendoma aktivizēšanai – un tas seriāla radītājiem tiešām izdevies. Teoriju un pieļāvumu skaits tikai augs. Pēc pāris dienām Fellowship of Fans  kopienas Twitter-akaunts izlika ekskluzīvu informāciju par to, kas atainots seriala posteros. Ne visam pagaidām ir oficiāls apstiprinājums, taču Fellowship of Fans jau iepriekš deva pietiekami ticamus ražošanas insaidus, tā kā viņu apskats ir kā minimums interesants. Un tā:

Sižets

2019.gadā seriāla veidotāji paspēlējās ar fanātu ceribām un izveica darbības vietas anonsu dažos etapos. Viņi publicēja saitē karti, kurā bija atainoti virkne ģeografisku objektu, kuri raksturīgi Trešajam Laikmetam, tajā skaitā malkascirtēju izcirstais Austrumu līcis Drūmmežā, kvadrātveidīgais padziļinājums blakus burtiem “I” un “N” vārdā “Rovanions”.

Tomēr nākošajā kartes atjauninājumā parādijās sala Numenora, raksturīga Otrajam Laikmetam, un izzuda toponīmi Minas Anora un Minas Itrila no Gondoras. Pēc atjauninajuma oficiālais “Gredzenu pavēlnieka” akaunts Twiter darīja galu visām spekulācijām ar vienu parastu teikumu: “Laipni aicināti Otrajā laikmetā”.

Tolkīna specialists Toms Šippijs paskaidroja, ka seriāla scenāristiem neatļāva runāt pretī tam, ko Tolkīns uzrakstīja par Otro Laikmetu. Šajā janvārī šouraneri Dī Peins un Makkejs ieviesa nedaudz vairāk skaidrības tajā, ko gaidīt no sižeta un kāds tam sakars ar “Varas gredzeni”:

«Seriāls apvieno visus galvenos Viduszemes Otrā Laikmeta stāstus: gredzenu izkalšana, Saurona augšupeja, Numenora episkais stāsts un Pēdējā elfu un cilvēku savienība».

Daļa seriāla, protams, tiks veltīta Nomenorai. Lai saprastu šīs salas nozīmi vajag atgriezties uz Pirmā Laikmeta beigām un Morgota krišanu. Fināla tikšanās ar galveno Viduszemes ļaundari prasīja elfu, cilvēku un Valaru (eņģeļveidīgi radījumi, kuri valdīja pār pasauli to radītāja, Eru Iluvatara, vārdā) spēku apvienošanu. Morgots novājinājās tukstošus gadu ilgā elfu un cilvēku, kuri uzdrošinājās viņam pretstāvēt, konflikta laikā un beigu beigās tika uz visiem laikiem izraidīts Tukšumā. Tā sakās Otrais Laikmets.

Valari labvēlīgi izturējās pret cilvēkiem, kuri palīdzēja viņiem konfliktā, un pacēla tiem no jūras dibena salu Ellenu (kura atrodas pusceļā starp Viduszemi un Amanu – Valaru dzimto kontinentu Tālajos Rietumos), kā arī apdāvināja ar trīsreiz ilgāku, nekā parastiem cilvēkiem, dzīves ilgumu. Uz salas apmetās cilvēki, kuri kļuva pazīstami kā dunedaini (t.i. Rietumu cilvēki) un radīja Numenoras valsti. Viņi bija lieliski pētnieki, jūrasbraucēji un karotāji, no sākuma draudzējās ar Viduszemes elfiem, kuru vadonis bija Gil-galads, un veiksmīgi cīnījās  pret Sauronu.

Pats Saurons serialā (katrā gadījumā pirmajās sezonās) parādīsies cilvēka veidolā. Otrajā Laikmetā viņš sāk pakāpeniski ieņemt sava bijušā saimnieka Melkora vietu. Prasmīgs glaimos un apmānā, Saurons manipulē ar elfiem Annatara veidolā un lūdz meistaru-juvelieru vārā Kelebrimbors izkalt viņiem Varas gredzenus – “majestātiskuma” simbolus.

Pārāk vēlu Kelebrimbors atklāj īsto Annatara-Saurona dabu un uzzina par vēl vienu gredzenu, kuru izkalis Saurons personiski (kurš ielika tajā lielu daļu savas varenības), un kurš spējīgs pakļaut pārējos Varas Gredzenus. Seriāla sākumā tikai Galadriēla saskatis miglainus draudus, kuri pārvilkušies pār Viduszemi. Pirmā epizode, kurā viņa spēlēs vienu no galvenajām lomām, iegūs nosaukumu “Pagātnes ēna”.

Par numenoru valdīšanas kulmināciju kļuva karaļa vārdā Ar-Faraeona augšupeja. Saurons pārliecināja Ar-Faraeonu iestāties pret Valarime un iebrukt Amanā, kur nomenorieši varēja iegūt nemirstību, kuru tā gribēja. Tas izraisīja vienu no nedaudzajiem gadījumiem, kura visuma radītājsEru pa taisno iejaucās mirstīgo lietās Iluvatars. Iluvatars iznīcināja Numenoru, izmaniīja Viduszemes veidolu un pārvērta Ardu no plakanas parsaules bumbā. Tas uz visiem laikiem atdalīja Nemirstīgās Zemes no pārējās pasaules atņemot cilvēkiem cerības uz nemirstību.

Saurons apmetās Mordorā. Par laimi, ne visi cilvēki tika iznīcināti kopā ar Numenoru. Numenoriešu grupa ar nosaukumu Uzticamie ar karali Elendilu (Aragorna tālu senci) priekšgalā atgriežas Viduszemē un rada karalistes Gondoru un Arnoru. Kopā ar saviem dēliem Isilduru un Anarionu, kā arī karaļiem Gil-galadu un Eltrondu Elendils formē elfu un cilvēku Pēdējo savienību pret Sauronu.

Šī pretstāvēšana noslēgs stāstu novedot mūs tieši pie notikumiem, kuri atainoti “Gredzenu pavēlnieka” prologā.

https://www.mirf.ru/serial/serial-vlastelin-kolec-kolca-vlasti-chto-eto-budet/