Sabīne Hosenfeldere. Kroplīgais Visums: kā skaistuma mekēšana ieved fiziķus strupceļā

Daļiņu fizikas un citu izcilu fizisko atklājumu triumfs ir tālu pagātnē. Diemžēl pēdējo 30 gadu laikā fizika mūs neiepriecina ar jaunām izcilām zinātnes teorijām. Kāpēc tā notiek? Vai tā ir taisnība, ka fundamentālā zinātne samazinās?

Sabīnes Hosenfelderes grāmata pēta šo problēmu un meklē atbildi uz jautājumu: kam vajadzētu būt mūsdienu fizikas pamatā?

Autore intervē zinātniskās nodaļas kolēģus, mūsdienu izcilos zinātniekus, dodot iespēju redzēt, kā teorētiskā fizika darbojas no iekšpuses, kādas problēmas tai ir nobriedušas.

Grāmatas galvenā ideja ir tāda, ka zinātnē nav vietas dogmām, un īstiem zinātniekiem vajadzētu piesargāties no stagnējošām zinātnes aizspriedumiem, kas kavē zinātnes progresu.

https://www.ozon.ru/product/urodlivaya-vselennaya-kak-poiski-krasoty-zavodyat-fizikov-v-tupik-hossenfelder-sabina-205914644/

Autore.

Sabīne Hosenfeldere (Sabine Hossenfelder, dzimusi 1976. gada 18. septembrī) ir vācu teorētiskā fiziķe, autore un mūziķe, kas pēta kvantu gravitāciju. Viņa ir zinātniskā līdzstrādniece Frankfurtes Padziļināto pētījumu institūtā, kur viņa vada Superfluid Dark Matter grupu. Viņa ir grāmatas "Lost in Math: How Beauty Leads Physics Astray" autore, kas pēta elegances jēdzienu fundamentālajā fizikā un kosmoloģijā.

Izglītība

Hosenfeldere ar izcilību pabeidza bakalaura grādu 1997. gadā Johana Volfganga Gētes Universitātē Frankfurtē pie Mainas. Viņa palika tur, lai iegūtu maģistra grādu, un viņa uzrakstīja disertāciju Valtera Greinera vadībā ar nosaukumu "Particle Production in Time Dependent Gravitational Fields", ko viņa pabeidza 2000. gadā. Hosenfeldere šajā pašā iestādē ieguva doktora grādu 2003. gadā par disertāciju  "Black Holes in Large Extra Dimensions" Horsta Stokera vadībā.

Pētījumi

Hosenfeldere palika Vācijā līdz 2004. gadam kā pēcdoktorantūras pētnieks GSI Helmholtz smago jonu pētniecības centrā Darmštatē, Vācijā. Viņa pārcēlās uz Ziemeļameriku un pabeidza pētniecības stipendijas Arizonas Universitātē, Tūsonā, Kalifornijas Universitātē, Santabarbarā un Perimetra institūtā, Kanādā. Viņa pievienojās Nordita Teorētiskās fizikas institūtam Zviedrijā 2009. gadā kā docente. 2018. gadā viņa bija zinātniskā līdzstrādniece Frankfurtes Padziļināto studiju institūtā.

Hosenfelderes pētnieciskā interese ir kvantu gravitācijas fenomenoloģija. Viņa koncentrējas uz Lorenca invariances un lokalitātes lomu, kas tiktu mainīta kvantu gravitācijas atklāšanā. Hosenfeldere cenšas atrast eksperimentālus pierādījumus par kvantu gravitāciju. Kopš 2007. gada viņa ir iesaistīta ikgadējā konferenču ciklā "Eksperimentālie kvantu gravitācijas meklējumi". Hosenfeldere ir izveidojis vairākus YouTube videoklipus, pētot šo tēmu. Kopš 2015. gada viņa ir nodarbināta Frankfurtes Padziļināto studiju institūtā, kur viņa vada grupu Analog Systems for Gravity Duals. Vēl viena viņas pētniecības joma ir kvantu mehānikas pamati, kur viņa ir iebildusi pret brīvu gribu un par labu superdeterminismam.

Hosenfeldere ir arī pētījusi vismaz kopš 2008. gada par to, kā tehnoloģija maina pētnieku spēju publiskot, apspriest vai publicēt savus pētījumus, kad viņa bija līdzorganizētāja "Zinātne 21. gadsimtā".

https://en.wikipedia.org/wiki/Sabine_Hossenfelder

Mājaslapa.

http://sabinehossenfelder.com/

Autores kanāls.

https://www.youtube.com/user/peppermint78

Dzīesma.

https://www.youtube.com/watch?v=VrzzhxdJ1cE&t=76s