Romāns “Lielpilsētas paradīze”

Zoī Beka (Zoē Beck, īstajā vārdā Henrike Heilande (Henrike Heiland), 1975) savulaik apguvusi klavierspēli, studējusi vācu un angļu literatūru, strādājusi teātrī, darbojusies kino un televīzijas projektos. 2013.gadā kopā ar kolēģi Janu Karsteni (Jan Karsten) izveidojusi e-grāmatu apgādu CulturBooks.

Patlaban Zoī Beka lielākoties nodarbojas ar literatūru – ir daudzkārt nominētu un apbalvotu romānu autore, tulkotāja. Kopumā Beka uzrakstījusi vairākus desmitus romānu un stāstu krājumu, kas parakstīti gan ar īsto vārdu, gan ar Zoī Bekas vārdu, ko autore pieņēma 2007.gadā pēc ilgstošas cīņas ar vēzi. Autore kādā intervija norādījusi, ka viņa publicējas arī ar pseidonīmu, bet tas strikti tiek turēta noslēpumā.

Jau 2000. gadā Zoī Beka saņēmusi Frīdriha Glauzera balvu (Friedrich-Glauser-Preis). Turklāt regulāri – teju vai katru gadu – rakstnieces darbi literārajos konkursos ieguvuši kādu balvu vai nomināciju.

Zoī Beka ir kriminālromānu autore, kuru interesē arī sieviešu tiesību un feminisma jautājumi. Viņa darbojas rakstnieču grupā Herland. Autores par savu grupu saka: “Herland – feministisks reālisms kriminalliteratūrā. Mūsu blogu veido autores, kuras darbojas dažādās grāmatniecības jomās. Mūs vieno feministisks skatījums. Sieviešu radīta literatūra, jo īpaši par tēmām, kas saistītas ar politiku, pelna vairāk uzmanības, nekā tai patlaban tiek pievērsts.” (https://herlandnews.com/eine-seite/)

Feministisku skatījumu rakstniece ataino gan savos literārajos darbos, gan tiešā veidā komentē intervijās: “Seksisms, domājams, novērojams lielā daļā profesionālo jomu, tostarp arī grāmatniecībā. Tagad, kad esmu jau vecāka, es rīkojos citādi. Esmu kļuvui mazāk iecietīga, toties krietni ātrāk pagurstu no nepārtrauktas cīņas. Pirms divdesmit gadiem es cerēju, ka dzīve kļūs vieglāka, bet manu, ka vēl ir ejams ļoti tāls ceļš, lai sievietes tiktu uztvertas tik pat nopietni kā vīrieši. Tomēr, par laimi, gan privātajā, gan profesionālajā dzīvē ir iespēja satikt lieliskus cilvēkus, kuri neturas pie kādiem muļķīgiem aizspriedumiem, bet gan sajūsmina un iedvesmo.” (https://www.sabine-ibing.ch/blog-sabine-ibing-interview-zoe_beck.htm)

Romānu “Lielpilsētas paradīze” autore sāka rakstīt jau 2018.gadā – krietnu laiku pirms mūsdienu pasaule saskārās ar globālās pandēmijas situāciju. Kādā intervijā uz jautājumu “Kādas sajūtas jūs pārņēma, kad jūsu romānā izveidotā nākotnes vīzija kļuva par vispārēju realitāti?”, rakstniece atbild: “Pirmkārt, man ir bail. Bija biedējoši redzēt, kā situācija attīstījās {2020.gada} martā un aprīlī un kā tā daļēji atgādināja romāna “Lielpilsētas paradīze” sižetu. Bet tas, protams, ir arī visnotaļ patīkams apliecinājums tam, ka mana radošā doma nebija tik tālu no realitātes, kā varētu šķist pirms gada. Kaut kas līdzīgs notika arī ar iepriekšējām grāmatām, tāpēc par mani mēdz teikt, ka man piemīt gaišredzības spējas.”

(http://literaturmagazin.mojoreads.de/2020/08/28/interview-mit-autorin-zoe-beck)

Zoī Beka. LIELPILSĒTAS PARADĪZE.

No vācu valodas tulkojusi Sigita Kušnere. Pētergailis,264 lpp, grāmatas fragments: https://failiem.lv/u/8tbnhr2yj

Rakstniece un tulkotāja Zoī Beka (Zoë Beck, 1975) ir viena no izcilākajām mūsdienu vācu kriminālromānu autorēm. Viņas darbi daudzkārt nominēti un saņēmuši nozīmīgas literārās balvas. Romāns “Lielpilsētas paradīze” ieguvis Politikkrimipreis 2021 un Vācu kriminālliteratūras balvu (2020), nominēts Frīdriha Glauzera literārajai prēmijai, saņēmis kriminālliteratūras balvu Krimifuchs (2020).

Pasaule, kurā dzīvība koncentrējas milzīgās metropolēs un veselības lietotne viedierīcē pastāvīgi uzrauga visas dzīvībai svarīgās funkcijas – tāda tiek tēlota tuvā nākotne. Romāns –vīzija par veselības diktatūras režīmu, – sarakstīts pirms pandēmijas un parādījies pārdošanā tikai dažus mēnešus pēc tās izsludināšanas. Grāmatā atainota nākotnes Vācija. Pēc globālām dabas katastrofām un pandēmijām, kuru dēļ aizgājuši bojā daudzi miljoni cilvēku, mainījusies Eiropas karte, citāds kļuvis ikdienas dzīves ritējums. Piekrastes teritorijas applūdušas. Jaunajā pasaulē ir dažādas ērtības, ko nodrošina tehnoloģiskie risinājumi, sistēmas, kas bezjūtīgi pieņem lēmumus un izdara secinājumus, par pamatojumu izmantojot vien statistikas datus un matemātiskus algoritmus.

Visiem ir labi – kamēr netiek uzdoti jautājumi. Līna, pētniece vienā no pēdējām nevalstiskajām mediju aģentūrām, tiek nosūtīta pārbaudīt kaut ko, viņasprāt, banālu. Patiesībā tas ir sprādzienbīstams stāsts. Kamēr žurnāliste nelabprāt dara savu darbu, aģentūras priekšnieks piedzīvo ļoti dīvainu negadījumu, kas viņu gandrīz nogalina, bet kolēģis tiek noslepkavots. Sākotnēji Līna uzskata, ka runa ir par plaša mēroga tirdzniecību ar informāciju par veselību, bet vēlāk atklāj baisu patiesību: kādam no viņai tuviem cilvēkiem ir tiesības lemt par gandrīz katra dzīvību vai nāvi. Un šis spēks kļūst nekontrolējams…

Izdevums Die Zeit raksta: “Zoī Beka — kriminālliteratūras multitalants.”, savukārt prestižais izdevums Die Welt vērtē: “Zoī Beka ir pilnveidojusi spēju savos stāstos attēlot mūsdienu norises, kurām ir apmēram tikpat daudz slāņu, cik viņas romānos lappušu."

Grāmata izdota ar Gētes institūta atbalstu.

https://www.petergailis.lv/veikals/LIELPILSETAS-PARADIZE-p428046308