Pirmatklājēji, Zvaigžņu ceļa Visums

Tulkots no Mir fantastiki.

Tas ir kosmoss. Pēdējā robeža - tā to dažkārt sauc. (Terijs Pračets. Kustīgās bildes.)

Terijs Pračets zināja, ar ko sākt grāmatu par kino Plakanajā pasaulē. Pārveidojot iesākuma vārdus vienā no pasaulē pazīstamākajiem kino pasākumiem. Jo pietiek tikai pateikt: "Kosmoss... Pēdējā robeža... tur ceļo zvaigžņu kuģis Enterprise..." - un miljoniem fanu visā pasaulē bez pūlēm turpinās frāzi. Tas lieku reizi pierāda, ka Zvaigžņu ceļš ir vien, ne tikai ļoti ilgi dzīvojošs, bet arī - nepārspīlējot! - pats populārākais zinātniski fantastiskais seriāls.

 

 

Iet turp, kur cilvēks vēl nav spēris kāju!

- Tu parādies un pazūdi, kā... kā... zvaigžņu kuģa [I]Enterprise apkalpes loceklis, kuru nepārtraukti izsauc uz bāzes kuģi!
- Enterprise? Izsauc? Par ko tu runā?

Bobijs paskatījās uz Džuliju:

- Lai kas arī nebūtu šis cilvēks un lai no kurienes viņš arī nenāktu, tagad mēs skaidri zinām, ka viņš atrodas mūsdienu kultūras ārpusē. Vai jūs esat sastapuši amerikāni, kas nebūtu vismaz dzirdējis par [/I]Star Trek ? (Dīns Kuncs. Sliktā vieta.)

Kad 1966. gadā Zvaigžņu ceļš pirmoreiz iznāca uz ekrāniem, cilvēks vēl nebija izkāpis uz Mēness, toties aukstais karš gāja pilnā sparā, lija asinis Vjetnamā, bet nākošie afroamerikāņi cīnījās par savām tiesībām. Seriāla radītājs Džins Rodenberijs gāja pret toreiz pastāvošajiem žanra likumiem un piedāvāja skatītājiem pozitīvu, optimistisku skatu uz nākotni, kurā cilvēce kļūs labāka, pārvarēs iekšējās pretrunas un problēmas, aptvers, ka ir nepieciešama vienība bezgalīgā Visuma priekšā. Zvaigžņu ceļš droši paziņoja, ka tikai mūsu galaktikā Piena Ceļš vien pastāv desmitiem citplanētiešu civilizāciju. Ar daudzām no tām Zeme tikai nodibina kontaktus, bet ar daudzām jau veido Apvienoto Planētu Federāciju, kurā Rodenberijs iemiesoja cilvēces gadsimtiem ilgo sapni par mierīgu līdzāspastāvēšanu un humānismu. Jau no paša sākuma Zvaigžņu ceļš uzstāda sev augstu latiņu: seriāla degpunktā ir liktas cilvēciskās vērtības un nevis piedzīvojumi. Ne velti par scenāristiem tiek pieaicināti tādi fantastikas žanra meistari kā Teodors Stārdžons un Hārlans Elisons. Tā bija tāda fantastika, kādu to vēlējās redzēt Rodenberijs. Katra sērija ir, ne vien piedzīvojums, bet skar arī aktuālas Zemes problēmas, liek skatītājiem padomāt. Vai ir ētiski lietot medicīnā zināšanas, kas iegūtas, eksperimentējot ar dzīviem cilvēkiem? Kur atrodas robeža, līdz kurai cilvēks var uzticēt savu dzīvi datoram? Kādas sekas radīs daudzu bioloģisko sugu iznīcināšana? Seriāla ir maz vardarbības, toties daudz situāciju, kas vērstas uz labākajām cilvēka rakstura īpašībām - draudzību, mīlestību, uzticību un pašaizliedzību. Zīmīgi, ka arī turpmākajos gados jauno seriālu radītāji - ar jauniem varoņiem, kuģiem un notikumiem - tāpat turpina šīs tradīcijas. Tagad šī sāga ir klasika, viens no labākajiem pasaules kino fantastikas darbiem.

Ceļš pretī panākumiem.

Satvēris viņu aiz pleciem, Bobo piesardzīgi sāka iztaustīt viņas apziņu. Šīs prātu saskarsmes tehniku viņš bija aizņēmies no seriāla Zvaigžņu ceļš. (Roberts Asprins. Speciālā aģenta buramvārdi.)

Džins Rodenberijs piedzima 1921. gadā. Viņš neieguva kinoizglītību, taču pēc 2. pasaules kara nolēma kļūt par TV scenāristu. Pakāpeniski, soli pa solim, scenāriju pēc scenārija Džins izcirta sev ceļu un beigu beigās atrada to - ideju par zinātniski fantastisko seriālu, kurā tiek stāstīts par kosmiskā kuģa apkalpi, kas dodas meklēt citas civilizācijas. Galvenais sižeta dzinējspēks pēc Rodenberija idejas nav paši piedzīvojumi, bet gan cilvēku izturēšanās negaidītu situāciju brīžos. 1964. gadā ēterā tiek palaista pati pirmā Zvaigžņu ceļu epizode, taču tad seriāla ražošana tiek apturēta un veselus divus gadus Džins Rodenberijs deldē Holivudas kompāniju sliekšņus. Slavenais MGM lauva atsaka scenāristam. CBS sākumā ieinteresējas par projektu, bet tad nolemj veidot paši savu fantastikas seriālu. Beidzot studija NBC uzdrošinās uzņemt pilotsēriju. Zvaigžņu ceļa pirmā sezona beidzot ierauga gaismu. Tomēr, veiksme nav ilga, pēc trim sezonām NBC nolemj projektu slēgt. Tīri komerciālu apsvērumu dēļ: seriāla panākumi nebija graujoši. Un kaut arī trešo sezonu nolēma filmēt skatītāju, kuri negribēja šķirties no iemīļotā seriāla, vēstuļu kalnu dēļ, producenti neparedzēja tā tālāku popularitāti.

Taču, kad septiņdesmito gadu sākumā seriālu atkārto TV, Zvaigžņu ceļš pēkšņi iegūst otro elpu. No šī brīža, faktiski arī sākas tā triumfa gājiens, sākumā Amērikā, bet pēc tam arī visā pasaulē. Pirms četrdesmit gadiem Rodenberijs pat sapņot nevarēja par šādiem panākumiem: ne tikai jauni teleseriāli, bet arī pilnmetrāžas kino filmas, simtiem romānu, neskaitāms daudzums visāda citāda "merčendaiza"... Šodien Zvaigžņu ceļš ir iespaidīgs piemineklis pašam Džinam Rodenberijam un viņa nedzēšamajai ticībai cilvēcei. Seriāla radītājs patiesi ir ieguvis savu vietu starp zvaigznēm. 1997. gada 21. aprīlī no no lidmašīnas 10 km augstumā tika izšauta raķete, kas nogādāja kosmosā 20 konteinerus ar to cilvēku pelniem, kas bija vēlējušies tikt apglabāti kosmosā. Starp viņiem bija arī Rodenberijs.

Zvaigžņu ceļa fanu klubu skaits sen jau sniedzas tūkstošos, bet to cilvēku skaits, kas tajos ir apvienojušies, pāri miljonam. Viņiem pat ir savs vārds - trekeri. 70% no NASA darbiniekiem ir vai vismaz bija trekeri. Pirmais atspoles tipa kuģis, kas gan veica tikai testlidojumus atmosfērā tika nosaukts par Enterprise. Pat vēl vairāk, atrodas cilvēki - trekiji, kas burtiski dzīvo seriāla varoņu dzīves.
Kam gan ticēja Džins Rodenberijs?

No 3. pasaules kara pelniem pacēlies.

- Kaptein, kāds būs kurss?

- Uz turieni... Uz otro zvaigzni pa labi un uz priekšu, līdz pašam rītam...
(Kinofilma Zvaigžņu ceļš VI: Neatklātā zeme).

Pēc Zvaigžņu ceļa hronoloģijas, 21. gadsimta pirmajā pusē NASA veica vismaz trīs drosmīgus mēģinājumus nosūtīt zemgaismas ātruma, pilotējamus kuģus starpzvaigžņu ceļojumā. Visi šie mēģinājumi bija nesekmīgi, bet turpmākos lidojumus pēc starpzvaigžņu programmas pārtrauca Trešais pasaules karš. Tas sākās 2053. gadā in aiznesa 600 miljonu dzīvību. Vispārējs haoss un jukas ilga gandrīz desmit gadus, bet ātomtrakuma sekas bija jūtamas vēl vismaz 22. gadsimtā.
Pirmais solis uz cilvēces atdzimšanu bija gaismas ātruma barjēras pārvarēšana. 2063. gada 5. aprīlī startēja pirmais kuģis ar varpdzinēju - Fēnikss. Tā radītājs, zinātnieks-izgudrotājs Zeframs Kohreins zvaigžņu kuģi uzbūvēja no starpkontinentālas raķetes.

Fēnikss, sasniedzis gaismas ātrumu, nodrošināja pirmo dokumentēto cilvēces kontaktu ar ārpuszemes civilizāciju: kuģa lidojumu pamanīja vulkanītu rases pārstāvju zvaigžņu kuģis, kas tajā brīdī lidoja garām Saules sistēmai.

Pēc vēsturiskā Fēniksa lidojuma sekoja arī citi lidojumi, taču cilvēces mēģinājumi sasniegt augstus virsgaismas ātrumus sekmējās lēni. Tehnoloģiski daudz attīstītākie vulkanīti atsacījās dalīties ar savām zināšanām un vispār no augšas skatījās uz zemiešu centieniem starpzvaigžņu ceļojumu jomā. Nav brīnums, ka deviņdesmit gadu laikā, kopš abas planētas bija nodibinājušas diplomātiskās attiecības, tās starp abām rasēm bija visai vēsas. Tomēr, cilvēce, kaut lēni, kosmosu apguva.

2151. gads. Orbitālos dokus atstāj Enterprise - pirmais Zemes kuģis, kas ideāli piemērots kosmosa pētījumiem. Tā ultramodernie dzinēji spēj kuģim dot atrumu varp-5, kas ir daudz ātrāk par gaismu. Burtiski vienā mirklī cilvēku ietekmes sfēra ievērojami pieauga. Taču cilvēce neapmierinājās ar bezdomu jaunu un jaunu planētu kolonizāciju. Pec vairākām diplomātisko spēļu un pārrunu desmitgadēm zemiešu ietekmes sfērā tika radīta Apvienotā Planētu Federācija - neatkarīgu civilizāciju savienība, kuras mērķis kļūst kopēji pētījumi, tirdzniecība, kultūras attīstība, diplomātija un, protams, kopēja aizsardzība. Federācijas teritorija sniedzās 150 gaismas gadu attālumā, taču cilvēki devās tālāk. Varpdzinēji kļuva aizvien jaudīgāki un 23. gadsimtā Enterprise jau tika uzskatīts par lēnu, tā pēcteči atklāja aizvien jaunus un jaunus Galaktikas stūrīšus, bet Zemes cilvēki jau dzīvoja uz visai tālām planētām.

Visu Zvaigžņu ceļa Visumu mēs redzam starpzvaigžņu ceļotāju acīm. Piecas komandas, pieci zvaigžņu kuģi (precīzāk, četri kuģi un viena kosmiskā stacija) - un milzums notikumu un likteņu. Zvaigžņu kuģis Voyager sekmīgi atgriežas no Delta kvadranta, bet tas ir gandrīz 70 000 gaismas gadu. Stacijas Deep Space-9 apkalpe ar godu iztur Domīnijas spēku uzbrukumu. Kuģu Voyager un Enterprise-D ( Jaunā paaudze ) apkalpes satiek bezdvēseliskos borgus un neaptraipa Federācijas godu.

Zemiešiem pastāvigi ir jāpierāda (pirmām kārtām - sev!), ka viņi jau ir pilnīgi pastāvīga rase, kas kā līdzīga var eksistēt citu Galaktikas civilizāciju vidū.

Zvaigžņu ceļs izseko cilvēces (bet pēc tam arī federācijas) gaitām līdz 24. gadssimtam.
Katrs gadsimts, tās ir globālas izmaiņas un satricinājumi. 22. gadsimts - kari ar zindi un romuliešiem, Federācijas radīšana. 23. gadsimts - vētraina Federācijas izaugsme, konflikts ar klingoniem, kas tikai brīnumainā kārtā nepāraug karā, un pēc 10 gadiem - miera līguma noslēgšana ar viņiem. 24. gadsimts - klingonu iestāšanās Federācijā, trīs ļoti nopietnu konfliktu sākums: ar borgiem, kardasiešiem un Domīniju. Taču, neskatoties ne uz ko visās lietās cilvēce sevi parāda no labākās puses.

Zvaigžņu ceļš ar nelieliem pārtraukumiem soļo pa planētas zilajiem ekrāniem jau no 1966. gada. Pa šo laiku ir iznākuši 5 aktierspēles un viens animācijas seriāls - kopā vairāk nekā 630 sērijas, kā arī 10 divas stundas garas filmas. Ja jūs gribētu noskatīties visu Zvaigžņu ceļu, jums būtu nepieciešamas 500 stundas.

Teleseriāli.

Star Trek: The Original Series (TOS), 1966. - klasiskais seriāls, 3 sezonas.

Star Trek: The Next Generation (TNG), 1987. - Jaunā paaudze (7 sezonas).

Star trek: Deep Space Nine (DSN), 1993. - Stacija "Dziļais kosmoss-9" (7 sezonas).

Star Trek: Voyager (VOY), 1995. - Kuģis "Voyager" (7 sezonas).

Enterprise (ENT), 2001. - Kuģis "Enterprise" (uzfilmētas 4 sezonas).

Star Trek: The Animated Series (TAS), 1973. - animācijas seriāls (2 sezonas).

Filmas.

Star Trek: The Motion Picture (Zvaigžņu ceļš, 1979.).

[I]Star Trek: The Wrath Of Khan (Kāna dusmas, 1982.).

Star Trek: Search For Spock[/I] (Spoku meklējot, 1984.).

Star Trek: The Voyage Home ( Mājupceļš, 1986.).

Star Trek: The Final Frontier (Pēdējā robeža, 1989.).

Star Trek: The Undiscovered Country (Neatklātā zeme, 1991.).

Star Trek: Generations ( Paaudzes, 1994.).

Star Trek: First Contact (Pirmais kontakts, 1996.).

Star Trek: Insurrection (Sacelšanās, 1998.).

Star Trek: Nemesis (Atriebība, 2002.).

Dzīvais Visums.

- Vai jūs neesat skatījies seriālu Star Trek ? - viņam negaidīti pajautāja Niks Hopvels.
Džersijs pagrieza uz vienu, uz otru pusi no sašutuma nosarkušo seju. Pēc tās izteiksmes, liekas, viņš bija nolēmis, ka anglis ir sajucis prātā.

- Kādas muļķības jūs te gvelžat?

- Lieliska amerikāņu programma, - teica Niks. - Zinātniskā fantastika. Citu pasauļu pētīšana, līdzīgi kā tās, kas atrodas jūsu galvā. ( Stīvens Kings, Langoljēri. )

Rasu skaits Zvaigžņu ceļā nav vienkārši liels - to ir ļoti daudz. Lūk, parskaitījums tikai tām, kuras visbiežāk parādās kameras priekšā: andorieši, betazoīdi, badžori, borgi, suga 8472, vorti, vulkānieši, denobulani, džim-haradi, kazoni, kardasieši, klingoni, cilvēki, okampa, organieši, orionieši, dibinātāji, romulieši, talaksiāņi, trilli, ferengi, Q... un tālu ne visas.

Varbūt, ka daudzus skatītājus kaitināja, ka katra pasaule, kuru apmeklēja Zvaigžņu flotes pārstāvji, ir bagāta ar dzīvi, turklāt, ar cilvēkveidīgām rasēm. Kāds pat izteicās, ka laikam šie taupa uz kostīmiem un specefektiem. Taču izteiktā Zvaigžņu ceļa ''humanoidizācija'' ir pamatota: visdažādākās rases - tas ir planētu "apsēklošanas" programmas rezultāts, ko veikuši senie Galaktikas iemītnieki: Priekšteči, sargonieši un citi.

Zvaigžņu ceļa darbība norisinās mūsu pašu galaktikā Piena ceļš - tajā pašā, kuru mēs varam redzēt skaidrās naktīs. Lai ērtāk būtu orientētieszvaigžņu tūkstošos un planētu miljonos, galaktika nosacīti ir sadalīta četros kvadrantos. Kvadrantā Alfa atrodas Federācija (un Saules sistēma), kā arī ferengu un kardasiešu impērijas. Tas ir vislabāk izpētīts. Kvadrantā Beta atrodas vēl divas impērijas: klingonu un romuliešu. Kvadranta Gamma pētīšana ir tikko kā sākusies, nokļūt tur var tikai caur īpašu tuneli. kuru sargā stacija Dziļais kosmoss - 9 , kuru nesen savā pārziņā ir pārņēmusi Federācija. Tur ir izvietota Domīnijas Alianse. Beidzot, par kvadrantā Delta notiekošo ir zināms maz. Vienīgais, kas ir daudzmaz skaidrs, gandrīz viss tas atrodas borgu varā, tā ir visai baisa augsti tehnoloģiska rase, kibernētiski uzlaboti humanoīdi. Borgiem nav nekādas individualitātes, toties tie visi ir apvienoti kolektīvā saprātā. Viņi savos gigantiskajos zvaigžņu kuģos pārvērš sev līdzīgos visus, kas nokļūst viņu redzes lokā.

Beam me up, Scotty!

- Jūs laikam skatieties pa televīzoru seriālu Zvaigžņu ceļš, - meitene sacīja ar tikko jaušamu izsmieklu.
- Maniem studentiem tas ļoti patīk... - viņš iesāka nosarcis, taču tūlīt saņēma sevi rokās un nopietni turpināja:

- Antiviela taču kalpo par galveno degvielu zvaigžņu kreisera Enterprise dzinējiem. Vai ne tā?
- Laba zinātniskā fantastika savas saknes baro īstajā zinātnē, - Vitorija apstiprinoši pamāja ar galvu.
( Dens Brauns, Enģeļi un dēmoni. )

Nesenie socioloģiskie pētījumi rāda, ka daudzi cilvēki visā pasaulē uzskata sevi par hobitiem, džedajiem un citām fantastiskām būtnēm. Zvaigžņu ceļš ir aizgājis tālāk: tas, ne tikai ir aizrāvis miljoniem cienītāju, bet arī tiešā ceļā ir ietekmējis cilvēces tehnisko domu. Datoru "Juras periodā", kad ESM aizņēma veselas istabas, teleseriāla varoņi informāciju ierakstīja iekārtās, kas pārsteidzoši līdzīgas mūsdienu disketēm, un sarunājās savā starpā ar aparātiem, kuriem ir atvāžami paneļi, kā divas ūdens lāses līdzīgiem mobilajiem telefoniem. NASA cpeciālisti ir atzinuši, ka dažas iekārtas, kas rādītas seriālā, ir viņiem kalpojušas par bāzi reālu iekārtu izstrādāšanā. Zvaigžņu ceļā skatītāji pirmo reizi ieraudzīja bezadatu inžektorus, kā arī slimnieka veselības stāvokļa pilnīgu medicīniskās izsekošanas iekārtu. Kas attiecas uz matērijas-antimatērijas teoriju, tad laikam neviens cits fantastisks darbs nav tik rūpīgi to pētījis. Zvaigžņu ceļš, līdzīgi citiem "stingrās" zinātniskās fantastikas darbiem, ir īsta dārgumu krātuve zinātnieku un inženieru idejām.

Savdabīga Zvaigžņu ceļa zinātnisko nopelnu atzīšana ir pirmās, NASA radītās kosmiskās atspoles vārds. Seriāla fani burtiski apbēra kosmisko pētījumu pārvaldi ar vēstulēm, prasot to nosaukt par Enterprise. Tas arī tika izdarīts. Enterprise veica lidojumus atmosfērā, kopā un atdaloties no nesējlidmašīnas, noslīpējot atgriešanos uz zemes. Tā sagatavojot pirmos īstos kosmiskos startus, kuros devās kuģis Colambia.

Protams, nesagatavotam skatītājam ir grūti izsekot varoņu dialogiem, kad viņi apspriež, piemēram, vai plazmas ģenerātora darbība izsauks transmutācijas procesus organismā, kas notiks, ja inžektoru baterijas pieslēgs pie antivielas uzkrājēja, vai, kā iedarbosies neitronu zvaigznes starojums uz dzinēja gondolas apšuvumu un vai tas netraucēs transportētāja magnētiskā releja darbībai. Taču tieši šādi momenti pamodina mūsos avantūrisma garu, tieksmi pēc jaunām zināšanām - mēs paši paņemam no plaukta mācību vai rokasgrāmatu un nākošajās sērijās jau ar interesi sekojam sižetam un apspriežam ar draugiem tehniskos jaunievedumus.
Daudzas seriālā parādītās tehnoloģijas, protams, vēl gaida savu ieviešanu. Zvaigžņu ceļa Visuma vizītkarte - varp-dzinējs, bez kura braukšanas ilgums līdz tuvākām zvaigžņu sistēmām tiktu mērīts gadiem, nevis dienām vai stundām, ir vēl tālā nākotnē. Fiziķi tikai uztausta darbības principu transportētājam - iekārtai, kas pārvieto līdz zināmam attālumam "pa staru": uz planētu, uz citu kuģi, uz kosmisko staciju. Seriāla varoņi izmanto to pa labu un pa kreisi. Bet vēl ir replikātori, fāzeri, fotonu torpēdas, trikoderi, holodeki - nosaukt varētu ilgi, taču zinātniski-tehniskais progress Zvaigžņu ceļa Visumā, tas jau ir cits stāsts.

Romānu un garstāstu skaits, kas izdoti Štatos ar Star Trek zīmi gandrīz 40 gadu laikā, jau sen ir pārsniedzis 600, bet to kopējais eksemplāru skaits - 63 miljonus. Rodas iespaids, ka precīzus datus nezina, ne izdevēji, ne fani. Gandrīz katrs lielāks rakstnieks-fantasts ir izmēģinājis sevi vienā-divos, vai pat veselā grāmatu sērijā, kas veltīta Zvaigžņu ceļa Visumam. Liekas, ka romāna radīšana šajā rindā ir kaut kas līdzīgs obligātajai programmai, lai apstiprinātu amerikāņu fantasta "zvaigžņu" statusu. Gluži kā daiļslidotājiem, lai parādītu savu meistarību un virtuozitāti, neizejot no standarta noteikumu šaurajiem rāmjiem.

Cik man zināms, Latvijā Zvaigžņu ceļa romāni nav iznākuši. Krievijā tie sāka iznākt no 1992. gada, kaut arī daudz mazāk aktīvi, nekā to dzimtenē: kopā ar fanatu tulkojumiem diezin vai būs vairāk par piecdesmit. Tomēr, arī tur var atrast tādas ZF pērles, kā Dženetas Kaganas Uhuras dziesmu vai Barbaras Hemblijas Išmaelu ( jā-jā, viņa ir rakstījusi, ne tikai par pūķiem!).

Zvaigžņu ceļotāji.

Reizēm man liekas, ka es gribu jums pastāstīt par Rvi-Rvi [? - nemāku teikt, vai latviski pareizi.] , bet reizēm man liekas, ka par Skipu Kirku (kas drīz, protams, kļūst par "kapteini Kirku")...
(Stīvens Kings. Sirdis Atlantīdā.)

Zināms, ka pēc žanra likumiem, seriālā sižets nav galvenais - tas dalās un šķeļās atsevišķās epizodēs. Seriāla uzmanības centrā ir darbojošās personas, no viņu pārliecinošā, var droši teikt, dzīvīguma ir atkarīgi seriāla panākumi un popularitāte.

Zvaigžņu ceļa epopeja šeit nebija īpaši oriģināla, bez varoņa, vai pareizāk sakot, varoņiem tā neiztika. Sākumā, kā zināms, bija zvaigžņu kuģis Enterprise, kuram kā jau jebkuram kuģim bija apkalpe. Dabiski, ka ne visi komandas locekļi kļuva par varoņiem: skatītājam tad vienkārši izmežģītos acis. Rodenberijs gudri izcēla augstāko komandējošo sastāvu un "atdzīvināja" to, iedodt katram unikālas rakstura īpašības, labas un pat sliktas. Tā mūsu priekšā parādās uzņēmīgais Džeimss Kirks, loģikas meistars - misters Spoks, nesavāktais Leonards Makojs. Šie tēli izrādījās ļoti pārliecinoši , viņi saglabāja savu individualitāti, neskatoties uz nepārtrauktajiem sižeta pagriezieniem. Kapteinis Kirks (Viljams Šatners) bija veidots pēc klasiskas kosmiskās operas paraugiem, kā pieredzējis "kosmosa vilks." Misters Spoks (Leonards Nimojs), planētas Vulkāna sūtņa un Zemes sievietes dēls, bija ar spicām "elfa" ausīm un ideāli loģisku intelektu. Nesatraucams un gandrīz pilnīgi bez emocijām, viņš bija absolūts pretmets impulsīvajam Kirkam. Neskatoties uz savu "sātanisko" izskatu, Spoks ātri kļūst par skatītāju mīluli. Doktors Leonards Makojs (De-Forests Kellijs) ir lielisks ķirurgs ar smalku, brīžiem sarkastisku humora izjūtu. Sešdesmitajiem gadiem visai drosmīgs solis bija melnādainas sievietes iekļaušana apkalpē - sakaru oficiere Uhura. Apkalpes sastāvā bija arī krievs - navigators Pāvels Čehovs - un skots - galvenais inženieris Montgomerijs Skots (Skotijs), kā arī japānis - stūrmanis Hikaru Sulu. Tieši šis komandas kodols kameras priekšā nokļūst visbiežāk, veicot visneiedomājamākos piedzīvojumus.
Vēlāk, kad Enterprise pirmās apkalpes vietā nāk "jaunā paaudze", varoņu sastāvs mainās. Jauni laiki, jauni varoņi, jaunas intereses. Androīds Deita, visa seriāla Jaunā paaudze laikā cenšās kļūt par cilvēku, kaut vai uz mirkli. Viņš nespēj saprast, ka daudzās situācijās ir cilvēcīgāks par tiem, kuriem grib līdzināties. Klingons Vorfs ir pirmais savas rases pārstāvis Zvaigžņu flotē. Kapteinis ir francūzis Žans-Luks Pikards, padomnieks - telepāts no planētas Betazoīda, citi, ne mazāk zīmīgi personāži... Tālāk, atkal jauni tēli, jauni zvaigžņu kuģi... Kopējais palika tas, ka apkalpes vienmēr bija internacionālas, pat ar starpgalaktisku raksturu. Turklāt katrā no pieciem seriāliem darbojas vismaz viens jauniņais komandā - pirmais savas kosmiskās rases pārstāvis Zvaigžņu flotē.

Vienā īsā stāstā nevar atklāt visus neaptveramā Zvaigžņu ceļa Visuma stūrīšus. Šajā rakstā tika uzsvērtas tikai galvenās īpašības, kas atnesa seriālam popularitāti. Pirmkārt, neiznīcināms optimisms un ticība nākotnei. Otrkārt, cēls zinātniskums labāko ZF tradīciju garā. Treškārt, vispārcilvēciskas, pareizāk sakot, vispārgalaktiskas vērtības: humānisms, daudzu rašu apvienība.
Mūsu laikmets ir tik tālu no tā. Taisni žēl!

Tie, kam šis seriāls nepatīk, var norādīt man kādu labu saiti, piemēram, uz kaujas zvaigzni Galaktiku. Ja būs pietiekami interesanta, mēģināšu patulkot. Kādreiz, pagājušajā gadsimtā redzēju pa video filmu. Ziniet, ne sliktāka par Zvaigžņu kariem...