Pavadonis katram.

06.01.2011.

Kompānija «Pumpkin» ir gatava sākt masveidā ražot lētus kosmiskos psvadoņus. Viss atkarīgs tikai no pieprasījuma.

Kā raksta savā apskatā Endijs Grinbergs žurnāla «Forbes» lappusēs, vidēji statistiskais amerikānis pagaidām var nesaprast, kam viņam ir vajadzīgs personiskais pavadonis, atzīst Endrū Kalmens. Viņš jau arī pats to precīzi nezina. Tomēr, kā atzīmē 46 gadus vecais Stenfordas profesors, pirms divdesmit gadiem neviens tā īsti arī nesaprata, kāpēc būtu vajadzīga kaste, kas piebāzta ar čipiem un programmām, tasi ir, personālais dators.

 

 

Kalmena firma «Pumpkin Inc.» iznāca mākslīgo pavadoņu tirgū pirms 10 gadiem. Tagad kompānija, kurā strādā tikai četri darbinieki, ir kļuvusi par pasaulē lielāko detaļu ražotāju vieglajiem (nedaudz zem viena kilograma smagiem) un nelielajiem (10 cm augstumā) moduļiem ar borta datoru, kurus var palaist orbītā ap Zemi. Savdabīgie Rubika kubiņi, kas maksā $7500 (tos sauc «CubeSat»), ir padarījuši Kalmenu par tādu kā Henriju Fordu: viņš cenšas ienest katrā amerikāņu mājā kompaktu, nepilotējamu zvaigžņu kuģi.

Kosmiskais komplekts sastāv no alumīnija bāzes, mātes plates, programmnodrošinājuma, atmiņas un procesoriem — visas detaļas ir pietiekoši stipras, lai pretotos vibrācijām, vakuumama un temperatūras svārstībām kosmosā. Gribiet sekot taifūniem, kas apdraud jūsu bungalo pludmalē? Translēt no kosmosas saņemtos signālus radiooperātoram Ziemeļkorejā? Pieslēdziet pie bāzes komplekta saules bateriju paneli, kameru vai radioraidītāju, atrodiet raķeti, kurai varat «iesēsties astē», un jums būs pašiem savs nepilotējams, lidojošs aparāts, kas vagos kosmosa plašumus 600 km augstumā.

«Pirms mums tā bija teritorija ar miljardiem lielu budžetu. Bet mēs pārdevām pirmo komplektu nelielai observatorijai Bogotā (Kolumbijā) ar štatu no deviņiem cilvēkiem, kam nekad nebija darīšana ar pavadoņiem,» - Kalmens stāsta. Citi «Pumpkin Inc.» pircēji — pārsvarā universitātes — izmantoja «CubeSat»-us, lai sekotu kuģiem atklātā jūrā un pētītu zibeņus un radaru vilņus atmosfēras augšējos slāņos. «Neviens pagaidām tā īsti nezina, uz ko ir spējīgi mūsu mazie pavadoņi. Taču mēs gribam padarīt tos par kārtējo izrāvienu kosmosa apguvē,» - Kalmens saka.

Šodien «Pumpkin Inc.» jau ir pārdevusi ap 280 komplektus. Protams, salīdzinot ar $13,5 miljardiem lielo pavadoņu tirgū, ko ievāc tādi giganti kā «Lockheed Martin» un «Boeing», tas ir niecīgs bizness. Kompānijas ienākumi nekad nav paŗsnieguši $1 miljonu gadā. Pagaidām orbītā riņķo tikai pieci «CubeSat»-u komplekti, kaut arī 2011. gadā paredzēts palaist divreizvairāk.

Lielākā barjera «CubeSat»-u pārdošanā ir palaišanas lielās izmaksas. Pavadoni var iekraut vairums nesējraķetēs, taču to īre NASA vai kādā citā kosmiskā aģentūrā prasa ilgas pārrunas un desmitiem tūkstošu dolāru.

Tomēr, pateicoties lētajai iekārtai, pagājušajā gadā «Pumpkin Inc.» guva patiesus panākumus: Asv Nacionālā militāri-kosmiskās izlūkošanas pārvalde pasūtīja kompānijai 12 pilnvērtīgus pavadoņus (katru apmēram 30 cm garumā) ar cenu $250 000 gabalā, ieskaitot izstrādi un testēšanu. Divi no tiem devās orbītā jau novembrī — palaišanu veica privāta kompānija «SpaceX». «Sadarbība ar valdību un armiju demostrē, ka platforma «CubeSat» jau sen vairs nav eksotika,» - Kalmens apliecina.

- K. I.

http://www.novosti-kosmonavtiki.ru/content/news.shtml