Pasaules futbola kausu talismani (maskoti)

Tā kā šis gads pasaules lielākā (?) sporta sarīkojuma gads, tad vērts atcerēties Pasaules kausu pasakaināko jeb "mistiskāko" daļu - sacensību talismanus. Sacensību talismans parādījās 1960. gadu vidū, pirms tam tādu nebija, ne futbola sacensībās, ne citos lielākos sporta veidu pasākumos. Kā ar klubiem, neņemos spriest?

Pirmais talismans parādās Anglijā, 1966. gada kausa izcīņā un, protams, tas ir britu lauva vārdā Villijs, tērpies sporta tērpā ar britu karoga krāsām uz krūtīm un uzrakstu "Pasaules kauss", tāpēc to sauc arī par Pasaules Kausa Villiju (World Cup Willie).

Meksika, 1970. gadā daudz nefantazē. Viņu talismans ir zēns Huanito (Juanito) ar sombrero galvā un uzrakstu (MEXICO 70) uz tā.

"Cilvēcisko" periodu turpina Vācija (tolaik Rietumvācija), 1974. gada turnīra sacīkstes notiek arī Rietumberlīnē, kas tolaik starptautiski nav VFR sastāvā (taču tā to uzskata par savu zemi). Talismani ir divi puikas Tips un Taps, kas sadevušies rokās. Pilnīgi droši, ka tas simbolizē tolaik divas vācu valstis - kopā (Tip und Tap).

Argentīna 1978. gadā arī izvēlas lauku zēnu Gaučito (Gauchito - pamazināma forma no gaučo - amerikāņu kovboja ekvivalenta), kas tērpies valsts krāsās (uzraksts ARGENTINA '78) ar tipisku gaučo - zirgu puiša - aprīkojumu.

Spānija 1982. gadā izvēlas augļus. Futbola svētkus sagaida apelsīns Naranhito (Naranjito). Vārda tulkojums - Apelsīniņš.

Meksika 1986. gadā izvēlas dārzeni galapenjo piparu Pikē (Pique), kas raksturīgs Meksikai, galvā, protams, sombrero. Vārds nāk no spāņu "picante" - pikants, ass.

Itālija 1990. gadā izbrīna ar koka vīriņu Čao (Ciao) Itālijas karoga krāsās. Vārds ir tradicionāls itāļu sveiciens, kas cēlies jau Senajā Romā un sākotnēji nozīmē "es būšu tavs vergs".

ASV 1994. gadā atgriežas pie pirmsākumiem. Te talismans ir dzīvnieks - mājas mīlulis suns Straikers (Striker) ar uniformu ASV karoga krāsās un uzrakstu "USA 94".

Tālāk sākas dzīvnieku (ar vienu izņēmumu) laiks - Francija 1998. gadā izvēlas acīmredzamo - gallu gaili - tā vārds "Footix" - pārveidots vārds "futbols".

2002. gadā pirmo reizi sacensības notiek 2 valstīs: Dienvidkorejā un Japānā. Laikam tāpēc talismani ir veseli trīs (The Spheriks): Ato, Kaz un Nik. Tie ir futūristiski, datoranimēti radījumi, "atmobola" (futbolam līdzīga, nākotnes sporta) komandas locekļi: Ato ir treneris, abi pārējie - spēlētāji.

Vācija 2006. gadā uzstājas ar vācu lauvu Goleo VI, kas tur ķepās runājošu bumbu Pille. Lauva ir tērpies Vācijas formā ar burtiem 06. Tā vārds ir salikts no vārdiem "goal" (vārti) un "leo" (lauva). Vārds "Pille" - žargonvārdiņš, kas apzīmē futbolu.

2010. gadā pirmo reizi kausa izcīņa notie Āfrikā - Dienvidāfrikā. Saprotams, ka tas ienes kolorītu. Talismans ir leopards Zakumi, kas tērpies valsts nacionālajās krāsās, bet viņa vārds sastāv no "ZA" - Dienvidāfrikas "iniciāļi" - un "kumi", kas vairums vietējās valodās nozīmē "desmit".

2014. gadā kausa izcīņa notiek Brazīlijā. Atkal talismans ienes vietējo kolorītu, tas ir trīsjoslu bruņnesis Fuleko (Fuleco) ar T-krekliņu un uzrakstu "Brasil 2014". brazīlieši grib pievērst uzmanību dabas aizsardzībai: bruņneša kā apdraudētas sugas vārds ir salikts no vārdiem "Futebol" (futbols) un "Ecologia" (ekoloģija).

2018. gada kausa izcīņa pašlaik notiek Krievijā. Te maskots ir vilks vārdā Zabivaka. Tulkojumā - Iesitējs. Viņš tērpies Krievijas izlases formā ar uzrakstu "Russia 2018".

2022. gadā pasaules kauss norisināsies arābu valstī Katarā, bet 2026. gadā uzreiz trīs Ziemeļamerikas valstīs - ASV, Kanādā un Meksikā. Par to maskotiem vēl par agru domāt.

Izmantota Vikipēdija, bet attēli sakārtoti hronoloģiskā kārtībā.