Nemirstīgās tautas jaunā dzīve. Elfi anime

(jāpiezīmē, ka šis apraksts sagatavots vēl pirms Krievijas iebrukuma Ukrainā -t.p.)

“Kad jūsu priekšā ir radījums, kuram no pakaļpuses aug ausis, bet kājas sākas no ausīm – jūsu priekšā ir anime-elfs.”

Cilvēks, kurš neorientējas anime (reāls izteikums vienā internetforumā).

 

 

    Elfi vienmēr bijuši fantastikas mīļotāju mīluļi. Nemirstīgās rases pārstāvju tēls traktējas fantāzijā dažādi: no brīnišķīgiem un skarbiem karotājiem “Gredzenu pavēlniekā” līdz elfiem-barbariem Elfquest’а, vienā no populāriem fantāzijas komiksiem Amerikā.

    Japāņu animācija ir slavena ar spēju uzsūkt citu tautu un kultūru mītus, sižetus un tēlus, un pārveidot tos par kaut ko jaunu: ierastajam tēlam tiek dotas unikālas īpašības.
    Anime pēc savas būtības ir eklektiska. Protams, tā ir iesūkusi sevī arī elfus – visus uzreiz, gan tolkīniski majestātiskus, gan Murkokovska skarbos, gan pēc D&D utilitārus. Rodas pēc animācijas specifisks nemirstīgās cilts veids. Gribat ar pazīstamu seriālu piemēriem uzzināt, kā par pirmdzimtajiem runā japāņu animatori? Iepazities ar elfiem no tālās kosmiskās nākotnes? Tad dodamies iepazišanās tūrē.
    Elfu galvenās īpašības
   
Elfi anime – spilgts tēls. Kaut ari seriālu un filmu ar viņu līdzdalību nav daudz (daudz vairāk zīmētajā mangā), taču anime elfiem dota pilnīgi noteikta loma. Parunāsim par “japāņu” elfu tradicionālajam īpašībām.
    Pirmkārt tas ir burvestīgums. Pirmdzimtie atnāca no Faerie, senas pasakas pasaules, un pa tiešo saistīti ar dabas maģiju. Var likties nnegaiditi, taču elfu garās spicās ausis anime ir pazime, pirmkārt, radijuma ne cilvēku piederībai burvju pasaulei, nevis vispār “trauslumam un izsmalcinātībai”. Ieskatieties, un jūs pamanīsiet, ka garas spicas ausis ir arī fejām, koboldiem, daudziem dēmoniem un pavisam dažādiem ne cilvēku radījumiem (“Pikačū-ū-ū-ū”) — reizēm pat krunkainiem skarbiem rūķiem (kuri visai īpatnēji ar tām izskatās). Nevar teikt, ka animatori nepiedod ar šo austiņu palīdzību kādu burvību saviem varoņiem – taču negatīvie personāži ar viņu palīdzību kļūst ipaši nepatīkami.
    Elfu burvestīgums, protams, atrod iemiesojumu viņu nodarbēs. Galvenokārt tie ir magi vai radījumi, kuriem piemīt iedzimtas maģiskas spējas. Visbiežāk elfiem, atšķirībā no cilvēkiem, ir atvērtas senās zināšanas un noslēpumi, un šī tauta ir miera un saticības glabātāja.
    Nākošā spilgti izteikta īpašība ir rases harizma – īpašais elfu skaisrums un izsmalcinātība. Elfi anime ir jūtami mazāki par saviem fantāzijas ciltsbrāļiem – tie ir trausli, pusaudžiem līdzīgi radijumi, parasti ļoti mīlīgi, reizēm ar vēl vairāk milzonīgām un spīdīgām acīm, nekā personāžiem-cilvēkiem (ja jūs varat ko tādu iedomāties). Visam nobeigumā, šie apburošie radījumi nospiedošā vairumā gadījumu – sieviešu dzimtes un ir galvenā varoņa mīlas priekšmets. Kas, protams, piespiež skatītāju just līdzi varonim vēl patiesāk.
    Elfi anime, tāpat kā klasiskajā fantāzijā, ir gaismas radījumi, un vienmēr gatavi aizstāvēt tās ideālus. Vispār, japāņi mīl ironizēt par štampiem, gan kā par viņu personiskajiem, tā arī pienestiem no citām kulturām – un tāpēc ir sastopami izņēmumi no šī likuma, un parodijas par to (mēs atgriezīsimies pie tā stāstā par seriālu “Tie, kas medī elfus”). Eksistē, protams, arī tumšie elfi – RPG’iskās tradicijas fray atainojums, taču viņu nav daudz.
    Visbeidzot, vēl viena īpašība, kas raksturīga nemirstigajiem, ir viņu atdalītība un izredzētība salīdzinājumā ar citu rasu pārstāvjiem. Tas redzams klasiskajās fantāzijas anime, vai, piemēram, kosmiskajā operā “Zvaigžņu ģērbonis”. Elfi — augstākie radījumi, kuru tēli un uzvedība pasvītro rases aristokrātiskumu.
    Pievērsīsimies konkrētiem seriāliem, lai ilustrētu izveidojušos elfa anime tēlu.
    “Lodosas karu gadagrāmata” (Record of Lodoss War)
   
Varbūt, “Lodosa” – pazistamākais un izturētākais klasiskajās tradicijās fantāzijas seriāls no visām šīs tematikas anime. Lomu spēļu kanoni tajā ir ļoti pamanāmi. Tā ir gan varoņu kompānija, kuri ir tipiska “piedzīvojumnieku partija” (stabilā formula “magi, priesteri un karotāji”), gan tās ceļa sastaptie monstri (goblini, piemēram), un pazīstamie buramvārdi, un daudz kas cits.
    Seriāla sižets arī ir pietiekami ērts fantāzijas mīļotājam: divas senas Gaismas un Tumsas dievietes = Marfa un Kardisa – cīnījās viena ar otru cietsirdigi un nikni, un rezultāta kādreiz monolītais kontinents tika sadalīts daudzās lauskās, no kurām par centrālo kļuva nolādētā sala Lodosa. Kari uz Lodosas norisinās gandriz bez pārtraukuma jau daudzus gadsimtus.
    Seriāls vēsta par šī kara kārtējo pagriezienu, no šejienes arī nosaukums. Kā parasti tādos gadījumos, pēc likteņa lēmuma vienā vietā sastopas savstarpēji nepazīstami dažādu rasu radījumi, kuriem piemīt dažādas prasmes un pavisam atšķirīgi sagatavoti – un, drosmes un varonības vadīti, cīnās pret ļaunuma spēkiem.
    Pēc daudzām papildpazīmēm, seriāla saknes aizved uz pazīstamo Margaretas Veisas un Treisijas Hikmanas fantāzijas seriālu-ciklu “Sāga par šķēpu” (Dragonlance), no kuras daudzus momentus “Lodosa” tā vai citādi izmanto.
    Seriāla galvenā elfiete, Didita, skaists un lepns radījums, staigā ar paceltu degunu – kā jau pienākas augstākās rases pārstāvei. Tomēr, viņa mēdz būt ļoti jauka un jautra. Protams, meitenei piemīt maģija un viņa cīnās ar “tumšajām rasēm” (piemēram, ar jau pieminētajiem gobliniem).
    “Lodosas” sižets pirmsākumos tika radīts D&D līdzīgai galda spēļu sistēmai, taču pēc tam tika zināmā mērā pārstrādāts un uzņemts ka 12 sēriju videoseriāls (OAV). Krietnu laiku vēlāk, video panākumu dēļ, “Lodosu” pārcēla uz teleekrāniem 27 sēriju teleseriāla veidā – taču, pēc vairuma pielūdzēju atsauksmēm, mazāk veiksmīgi, nekā video.
    Kompānija Madhous, kura radījusi seriālu, pazīstama, citu starpā, pēc “Metropoles”, “Nindzja manuskripta” un “Sakura”, seriāla “Iks”, “Trigana”,” “Perfect Blue”, un “Vampīru mednieka Dī”. Viņa taisnīgi tiek uzskatīta par vienu no labākajām kvalitatīvas anime ražotājām.
    “Tie, kas medī elfus” (Those Who Hunt Elves)
   
Kosmiskais fantāzijas bojeviks žanrā, šis jautrais 1996.gada seriāls stāsta par triju cilvēku piedzīvojumiem, kuri par nelaimi nokļuvuši maģiskā pasaulē. Nelaimes gadījuma rezultātā talantiga aktrise Airija, parupjš specnazietis Dzjumpejs un ķerta uz apbruņojumu un kara tehniku skolniece Ricuko (jādomā, tipiska mūsdienu japāņu meitene) iekrīt svešā pasaulē, pie kam ar tanku T-74, japāņu kara tehnikas ražošanas lepnumu, un atrodas pašā elfu zemju sirdī.
    Šo svešo objektu klātbūtne atstāj uz fantāzijas pasauli iznīcinošu iesoaidu un tāpēc elfi mēģina izdzīt nesauktos viesus atpakaļ. Tomēr galvenā elfu priesteriene Selsija Dzjumpeja pierunāšanas rezultātā paša izšķirošajā rituāla momentā zaudē kontroli pār sevi un vajadzīgie buramvārdi izrādās saraustīti gabalos, kuri krīt piecās dažadās pasaules vietās... kā jūs domājat,? Protams, uz elfiešu brīnisķigajiem kermeņiem.
    Kompānija ar Selsiju priekšgalā metas mērķtiecīgā pargājienā ar tanku, lai savāktu izkaisītos  buramvārdu gabaliņus un atjaunotu pasaulē kārtību. Varat iedomāties, kas no tā sanāk.
    “Tajos, kuri medī...” elfi atainoti komiskā veidā ar spilgti izteiktu seksuālu zemtekstu, un šeit tiek izsmieti un parodēti  galvenie mūsu aprakstītā tēla štampi. Nedaudz augstprātīgi, un tādēļ jo vairāk smiekligi, reizēm histēriski – tādas ir vietējās elfu skaistules.
    “Rane, elfu princese” (Elf Princess Rane)
   
Dotā divsēriju pasaka šeit piedāvāta kā piemērs pēc visiem parametriem vidējai anime, kurā galvenajos varoņos figurē elfs  (precīzāk, kā parasti, elfiene).

    Galvenā varoņa draudzene, ātrsirdīgā elfu princese Rane, kopā ar viņu meklē dārgumus – tāds futūristisks piedzīvojums “ar sveicienu no Indiana Džonsa”. Varones rases īpašības ideāli atbilst iepriekš minētam tēlam, pie kam, to, kas “Tajos, kas medī....” izsmiets, šeit izskatās nopietni, un no tā, protams, vietām diezgan muļķīgai. Tomēr, tā ir interesanta filma, kuru tomēr var noskatities, lai atpūstos un atslābinātos.
    “Elfu līgava” (Elven Bride)
   
Kā mēs jau pamanījām, elfi anime galvenokārt ir sieviešu dzimtes. Protams, tas piedod anime elfu tēlam zināmu pikantumu. Seksuālais zemteksts, kurš piemīt anime kultūrai no pirmssākumiem, tā arī uzprasās uz tēmas attīstību – jo hentai (galvenais anime erotiskais žanrs) pastāvīgi vajadzīgs jauni tēli apnikušo vietā. Protams, hentai radītāji neizlaida arī Japānā populāros “garaušus”.

    “Elfu līgava” attīsta mīlestības tēmas starp cilvēkiem un elfiem – taču, atšķirībā no teiksmas par Berenu un Starielu, Tanisa un Loranas stāstu, un citiem līdzīgiem sižetiem, dara to pieauguši erotiski.
    Zobena meistars Kenži iemīlas meitenē-elfē Milfā, un viņu attiecībās par galveno problēmu kļūst tieši nevis rasu aizspriedumi un citas ierastas lietas – bet, atvainojiet, gabarītu. Šīs epohālās grūtības pārvarēšanai Kenži dodas tālā ceļojumā pēc burvju krēma (uzminiet, priekš kam), un, citu starpā, viņam nāksies tikties ar karalieni harpiju, kura, vispār ņemot, šo krēmu... ražo.
    Nevar teikt, ka šis videoseriāls būtu pārāk atklāts, taču bērniem to skatīties, protams, nevajag..
    “Zvaigžņu ģērbonis” (Crest of the Stars)
   
“Zvaigžņu ģērbonis” — viena no vispopulārākajām animācijas kosmiskajām operām: jau uzņemti daži seriāli, kuri sīki izstāsta jaunekļa Džinto un elfu princeses Lafielas stāstu.
    Šis pastāsts ir interesants vairāku iemeslu dēļ un, neskatoties uz fantastiskumu un “kosmiskās operas” kanonu ievērošanu, rada pietiekami nopietnu.
    Darbība norisinās tālā nākotnē, kad cilvēku rase, aktīvi iekarojot kosmosu, sastopas ar daudz vairāk attīstītu rasi Abh, tehniski par pakāpi pārākai par cilvēkiem. Abh ir zili mati, skaisti smalki vaibsti, trauslums un garas ausis. Tie ir tipiski kosmiskie elfi, taču sižeta pamatojums ir viņu tehnoloģiskā īpatnība nevis maģiskā: Abh – tie ir ģenētiski mainīti cilvēki.
    Tāds viena no fantāzijas pamata arhetipiem un urbānās fantastikas savienojums dod interesantu efektu. Elfus seriālā vērtē nedaudz savādāk, jo vairāk tas, ka iesākumā (Abh pakļāvušos sistēmu viedokļos un izteikumos) šī rase izskatās kā agresīvs iekarotājs.
    Pakāpeniski, tomēr, viss nostājas savās vietās – Džinto, kā cilvēku aristokrātiskās dzimtas mantinieks (ko Abh dāvāja viņa tēvam, bijušajam vienas no bez kaujas padevušās zvaigžņu sistēmas gubernatoram), jāiziet apmācības Impērijā, un viņu pieraksta citai skolotājai, Lafielai, kura pieder elfu augstākai aristokrātijai. Un, izejot apmācību uz kuģa, kuru komande Lafiela, iepazīst Abh pilnīgi no citas puses.
    Tomēr, “Zvaigžņu ģērbonis” — tā ir vienīgā anime, kurā elfu pasaule, viņu mentalitāte, attieksme pret citām rasēm aprakstīta dziļi un labi. Daudz vietas seriālā atvēlēts varoņa saskarsmei ar kosmiskajiem elfiem, un pakāpeniski  viņu tēls pilnībā izzīmējas. Šeit, kā nekur citur anime, elfi ir tiešā augstākā rase.
    Noslēgums
    Kā redzams no mūsu ekskursijas, elfiem anime visbiežāk atvēl galvenā varoņa draudzenes lomu, reizēm varena padomdevēja vai ienaidnieka lomu. Tomēr, daudzās anime rodas radījumi, kuri lidzigi elfiem vai kaut kas ir aizgūts no viņu tēla. Un tāpēc var apgalvot, ka pirmdzimto ietekme uz fantāzijas žanru anime-kulturā nemaz nav tik maza.
    Protams, mūsu isajā ekskursijā mēs iepazināmies tikai ar dažām anime, kurās darbojas elfi un daudz kas palicis aiz kadra. Bez tam, daudz lielākā pakāpē, nekā animācijā, pirmdzimtie un viņu paveidi sastopami mangas kultūrā, un tāpēc šīs rases tēla ietekme uz jebkuru anime darbu fantāzijas žanra arī nākotnē bus pietiekami liela.
    Taču, cerams, pa īstam interesants anime darbs, kurā elfi būs nevis vienkārši nodeva nostiprinājies tēls, bet pa jaunam dzīva un savdabīga rase, anime raditājiem vēl priekšā.

https://linglesom.clan.su/news/ehlfy_v_anime_novaja_zhizn_bessmertnogo_naroda/2013-06-16-4