Moriss Renārs. Zilie draudi

Moriss Renārs (fr. Maurice Renard; dzimis 1875. gada 28. februārī, Šalonā uz Marnas, Francijā — miris 1939. gada 18. novembrī, Rošforsurmērā, Francijā) — franču rakstnieks, masu literatūras pārstāvis. Viens no vadošajiem nacionālās zinātniskās fantastikas rakstniekiem 20. gadsimta pirmajās desmitgadēs, atzīts piedzīvojumu un kriminālromānu meistars, viens no mūsdienu zinātniskās fantastikas sākotnējiem priekštečiem, pazīstams arī ar "okultiskajiem" un pseidogotiskajiem romāniem.

Biogrāfija un karjera

Dzimis cienījamā buržuāziskā ģimenē, viņš bija jaunākais no trim bērniem, un vecāki viņu īpaši mīlēja. Viņa tēvs, maģistrāts advokāts Ašils Renārs bija arī pilsētas sporta biedrības dibinātājs un prezidents. Vectēvs Pjērs Eduārs Renārs strādāja par tiesnesi. Viņa vecmāmiņai piederēja zeķu veikals. Bērnību viņš pavadīja Reimsā, kur viņa tēvs bija tiesas priekšsēdētājs. Vasarā Renārs devās pie sava vectēva, kas tika ievēlēts par Epernes mēru, uz Sen-Remī pili (iznīcināta kara laikā 1918. gadā), kur ģimene okupēja nelielu Sentvinsentas paviljonu plašā parkā. Morisa iemīļotākās grāmatas bija Čārlza Dikensa un Edgara Po darbi. Studējis Bons-Enfants koledžā. 1894. gadā viņš ieguva bakalaura grādu literatūrā un filozofijā. Pēc tam viņš trīs gadus pabeidza militāro dienestu Reimsā, pabeidzot to ar seržanta pakāpi. Tad pats sev atklāja H.G.Velsa darbus. 1899. gadā viņš pārcēlās uz Parīzi studēt tiesību zinātnes, taču drīz pameta studijas un pilnībā nodevās literatūrai. Studentu gados Renārs izrādīja lielu interesi par dzeju, pats rakstīja dzeju. 1903. gadā viņš apprecējās ar Stefāniju La Batiju. Pārim bija četri dēli: Reno (dzimis 1904. gadā), Remijs (1905-1977), Sirils (dzimis 1915), Daniels (1918-1919).

1905. gadā viņš ar pseidonīmu Vincent Saint-Vincent publicēja savu pirmo stāstu krājumu "Spoki un marionetes". Rakstnieka pirmais romāns “Doktors Lerns, pusdievs” (krievu tulkojumā tika izdots ar nosaukumu “Jaunais zvērs”), uz kuru autore nosūtīja veltījumu HG Velsam, neguva daudz sabiedrības panākumu, taču izraisīja lielu kritiķu interesi. Renāra māksliniecisko stilu raksturo sarežģīts notikumu un sižetu savijums, kura mērķis ir īss un ārkārtīgi spēcīgs gala efekts. Romāns, kas guvis aizraujošu Gijoma Apolinēra vērtējumu, attīsta metempsihozes tēmu, neparasti atklāj 20. gadsimtā plaši izplatīto "trakā zinātnieka" tēlu. Turpmākie Renāra romāni un noveles nopelnīja fantastisku stāstu meistara reputāciju, kas saistīta ar Anrī de Renjē un Žana Lorraina tradīcijām.

1910. gadā Renārs beidzot pārcēlās uz Parīzi, kur uzņēma viesus un uzturēja saraksti ar slaveniem literārās pasaules pārstāvjiem: Pjēru Benuā, Pjēru Makorlanu, Klodu Fareru, Koletu, Anrī de Monterlanu. 1914.-1918. gadā viņš piedalījās karā kā jātnieku virsnieks. Kopš 1919. gada viņš nopelnīja iztiku ar literāru darbu. 1921. gadā tika publicēts romāns "Uzbūvētais cilvēks", kas stāsta par jaunu vīrieti, kurš atgriezās no gūsta, kurš tiek pakļauts noslēpumainā ārsta Prozopa zvērīgajiem eksperimentiem, lai atjaunotu redzi. Kopš 1924. gada Renārs regulāri pavadīja vasaru Oleronas salā (Ile d'Oleron); tieši šeit atklājas viņa daļēji autobiogrāfiskā romāna "Meitene no jahtas" (1930) darbība, kurai bija lieli komerciāli panākumi. Romānā, līdzībā "Cilvēks starp mikrobiem" (1928), kas labi pazīstams pēc tēmas no Svifta ceļojumiem, klasiskais motīvs tiek apvienots ar distopijas elementiem; Renārs šeit daļēji paredz Hakslija "Drosmīgo jauno pasauli", daļēji populāru divdesmitā gadsimta kinofantastikas stāstu par "neticami sarūkošo cilvēku".

Pēc sarežģītās šķiršanās no sievas 1930. gadā, Renārs, neskatoties uz filmas "The Girl from the Yacht" panākumiem, gandrīz nerakstīja fantastiskus darbus, ik pa laikam publicējot atsevišķus stāstus un sērijveida esejas (detektīvs noveles “Komisāra Džeroma 26 gadījumi”, laikrakstā "Le Matin" no 1928. līdz 1939. gadam), lielā mērā bija spiests nodarboties ar literāru ikdienas darbu. Grāmata "Gaismas pavēlnieks" (1933) ir unikāla pieredze Renāra darbā, veidojot vēsturisku romānu, kurā iekļauti detektīvi un fantastiski elementi; Renārs paredzēja Boba Šova sākotnējo koncepciju par "lēno stiklu", caur kuru var redzēt pagātni, kura stāsts "Pagātnes gaisma" (1966) ir ļoti populārs angļu valodas literatūrā. [Runa ir par stiklu, caur kuru gaisma iet tik lēni, ka caur to var redzēt pagātni. Minētajā Šova stāstā varonis kā piekalts vēro savas mājas pagalmu, kur regulāri redzama viņa, tagad jau mirusī sieva].

Rakstnieks nomira 1939. gadā Ročefortā prostatas operācijas komplikāciju rezultātā. Apglabāts Oleronas salā.

(Par autoru arī te. https://www.depauw.edu/sfs/backissues/64/evans.htm )

«Zilie draudi»

Romāns «Zilie draudi» (1912) (citi tulkojuma varianti: «Zilā bojāeja», «Zilās briesmas») ir agrīns piemērs stāstam par saskarsmes problēmām ar ārpuszemes civilizācijām. Grāmatu ietekmē Velss un Žozefs Ronī-vecākais. Romāna mērķis galvenokārt ir atcelt jaunajai Eiropas kultūrai raksturīgo antropocentrismu (tostarp citplanētiešu necilvēcīgākajā izskatā) un apvieno zinātniskās fantastikas intrigas ar detektīvelementiem līdz pat Konana Doila parodijai (pats Konans Doils nepalika parāds 1913. gadā viņš uzrakstīja stāstu "Augstuma šausmas", idejiski atkārtojot Renāra grāmatu). "Zilajos draudos" ir pamats redzēt daļēju "zooloģiskā dārza hipotēzes" paredzēšanu, taču Renarda citplanētieši neaprobežojas tikai ar zemiešu novērošanu. Nosaukums "Blue Threat", iespējams, ir iedvesmojies no "dzelteno briesmu" teorijas, kas bija izplatīta Renāra laikā.

«Orlaka rokas»

Romāna ideja radās 1911.-1912. gadā, taču Pirmais pasaules karš aizkavēja tā īstenošanu. Romāns feļetona veidā tika publicēts laikraksta "L'Intransigeant" lappusēs 1920. gada maijā-jūlijā, atsevišķs izdevums tika publicēts 1921. gadā. Saskaņā ar franču pētnieka Kl. Demeoka domām, grāmata ir "mīlas, detektīva, fantāzijas, zinātniskās fantastikas un okulto romānu sajaukums". Sižeta centrā ir cilvēka orgānu transplantācijas tēma. Šo sižetu daļēji iedvesmo rakstnieka militārie iespaidi, daļēji literārā tradīcija: Mērijas Šellijas "Frankenšteins", Velsa "Doktora Moro sala", Reimona Rasela "Locus Solus". Turklāt grāmatu spēcīgi ietekmē Stīvensona dīvainais doktora Džekila un Haida stāsts (cilvēka personības sašķeltības tēma). Romāns tika atkārtoti filmēts (1924., 1935., 1960. un 1962. gadā filmās un 2013. gadā pielāgots televīzijai), padarot to par vienu no slavenākajiem rakstnieka darbiem; slavenākais ir pats pirmais no filmas pielāgojumiem (1925), kuru 1924. gadā izpildīja Roberts Vinē.

(Liels apraksts https://web.archive.org/web/20190802014038/http://www.cr-journal.ru/rus/journals/339.html%26j_id%3D23 )

https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%A0%D0%B5%D0%BD%D0%B0%D1%80,_%D0%9C%D0%BE%D1%80%D0%B8%D1%81