Mitio Kaku pastāstīja, kāda nākotne gaida mūs pēc 20 gadiem

2018. gada 13. februāris.

Uzstājoties World Government Summit, kas no tika Dubajā, teorētiskās fizikas speciālists, slavenais zinātnes popularizators, kā arī daudzu populārzinātnisku grāmatu autors Mitio kaku vadīja tēmas apspriešanu, kas skars mūs (visas cilvēces nozīmē) tuvākajos 20 gados. Runa bija par izmaiņām: tām lietām un tehnoloģijām, kas izmaina mūsu dzīvi, ienākot praktiski katrā tās aspektā

 

Šīs izmaiņas jau ir sākušās. Mēs varam novērot, kā katru dienu zinātnieki un inženieri veic kārtējo revolūciju mākslīgā intelekta attīstībā, kosmiskajos lidojumos, medicīnā un bioloģijā, arvien tuvāk pienākot mūsu dzīves universālākajam pamatam - DNK. Zinātnes un tehnoloģiju attīstība, protams, iedvesmo, taču šie tempi, ar ko tas notiek, va radīt zināmos jēdzienos noteiktu trauksmes līmeni. Vēl vairāk, kā saka Kaku, tuvākajos 20 gados viss apkārt kļūs vēl samudžinātāks.

Viss, sākot ar tualetēm, kas spēs veikt ķīmisko analīzi un dot rekomendācijas, lai samazinātu tās vai citas vielas organismā un, beidzot ar sienām, kas ar mums sarunāsies - Kaku apraksta vienlaikus brīnišķīgu, nedaudz biedējošu un jaut kādā veidā pat komisku rītdienas pasaules ainu.

Dzīvi 2.0 Kaku sāk ar to, ka laiks izmainīs mūs. Tajā skaitā mūsu valodu, kas attīstīsies kopā ar tehnoloģijām. Ko tas nozīmē? Piemēram, tas nozīmē to. ka ar laiku no cilvēku valodas var izzust vārds "dators" ("komjūters"). Nē, protams, pats vārds paliks, taču mēs zaudēsim paša termina svarīgumu. Dažās valstīs šis vārds pazudīs tāpēc, ka šīs ierīces kļūs patiešām visuresošas. Pasaulē nepaliks lietas, kas pašas par sevi jau nebūs datori. Datorizēts būs viss.

Zinātnieks tēmu turpināja ar to, ka 3D-prinēšanas tehnoloģijas izmainīs mūsu dzīves kvalitātes.

"Mēs runājam par jaunu pasauli. Pasauli, kur visu, ko jūs varēsiet iedomāties, jūs varēsiet paši arī radīt", Kaku komentēja.

Viņš aprakstīja pasauli, kurā mēs spēsim sev izdrukāt, jaunu apavu pāri, rotas lietas, vai jebkuru citu m;ūsu garderobes priekšmetu. Ja jūsu bērns gribēs jaunu rotaļlietu, jums pēc tās nevajadzēs iet uz veikalu. Viss, ko jums vajadzēs, būs - ieiet Internetā, lejupielādēt dizainu, kas jums patiks, pēc tam no datora to varēs izprintēt SD printerī, kas atradīsies jūsu mājas blakus istabā, kurš pats visdrīzāk būs izprintēts ar citu, tikai lielāku, 3D printeri.

Starp citu, attiecībā uz māju. Mūsu dzīvokļi vairs nebūs vienkārši dzīvokļi. Tie kļūs par instrumentiem. Datorizētiem, "dzīviem" instrumentiem. Vēl, mēs komunicēsim ar tapetēm. Jā, ar tapetēm. Vai jums ir šaubas?

"Nākotnē mums parādīsies "gudrs papīrs". Šis papīrs spēs parādīt jums jebkādu informāciju, ko jūs pasūtīsiet, tieši kā uz mūsdienu datoru ekrāniem. Mēs komunicēsim ar sienām. Turklāt, ne tikai mēs, bet arī viņas ar mums. Mūs māju arhitektūra izmainīsies tik ļoti, ka mūsu parastās sienas kļūs par mūsu viedtālruļiem, laptopiem un milzu televīzijas ekrāniem".

Iedomājaties sevi sēžam istabā yb skaļi runājam ne tikai ar visām lietām, kas būs jums apkārt, taču vēl ar tām, kas atrodas pašas digitālās pasaules visdziļākajās vietās. Dažiem tas var likties šausmīgi un izsaukt vientulības sajūtu. Taču tieši tāda pasaule mūs sagada nākotnē.

Mums būs pieejamas tehnoloģijas, kas palīdzēs mums nodibināt kontaktus ar citiem cilvēkiem, kuri atradīsies citās pasaules malās. Kaku piezīmēja, ka līdzīgas lietas ļaus dalīties ar savām domām un idejām ar cilvēkiem, kuru valodu jūs pat nezināt.

"Jūs varēsiet ko9municēt jebkurā valodā. To jums palīdzēs izdarīt jūsu konytakt lēcas, kas tulkos un attainos jūsu rakstīto tekstu, tieši uz jūsu tīklenes", - zinātnes popularizētājs komentēja.

Vai gribēsiet atsvaidzināties un kaut kur aizbraukt? Neatkarīgi no tā, uz kurieni jūs dosieties - tālu vai ne visai - jums vairs nebūs vajadzīga personīgā automašīna. Arī mācēt vadīt to jums vairs nevajadzēs. Jūs vedīs automašīnas. Patstāvīgi. Kas vadīs sevi pašas. Turklāt jūs varēsiet ceļot bez bagāžas, liekas lietas vairs nevajadzēs ņemt līdzi. Visu vajadzīgo varēsiet izprintēt uz 3D-printera tieši ceļojuma laikā.

Mēs tuvojamies nākotnei, kur sociāli-ekonomiskās attiecības būs pavisam citas, Kaku piezīmēja.

"Mēs būvējam tā saukto "ideālo kapitālismu"kur vairs neeksistēs starpnieku jēdziens un visas negatīvās parastā kapitālisma puses. Uzvarētāja te būs sabiedrība, zaudētāji - starpnieki, trešā puse. Biržas darboņi", Kaku sacīja.

Apspriedes pēdējais jautājums skāra tieši mūs ar jums.

"Mākslīgais intelekts nesīs mums uzvaru pār to, ko nav spējis uzvarēt neviens pagātnes karalis un neviena pagātnes karaliene - novecošanas procesu. Ar laiku mēs visi novecojam un nomirstam. Vecais rada kļūdas darbā. Tikko mēs spēsim izmantot MI, lai salīdzinātu vecu cilvēku gēnu miljonus ar jaunu cilvēku gēnu miljoniem, tad mēs spēsim noteikt, kad tieši sākas novecošanas process. Bet pēc tam vienkārši izskaudīsim to".

Piekrītat, nākotnes aina liekas tik patīkama. Taču, vai tā tas būs? Atbildēt ir sarežģīti. Izskatās valdzinoši, taču atgriezīsimies pie šī jautājuma pēc 20 gadiem. Ja esat nepacietīgi, ir čata iespējas.

[Man tas liekas rosinoši, taču ir viena problēma: tas viss būs iespējams tikai tiem, kuriem būs nauda. Ko darīs arī tā saukto "starpniekprofesiju" pārstāvji, kas nav tikai birža, bet arī viss apkalpojošais personāls. Miljoniem cilvēku kļūs lieki. Es to tā saprotu - t.p.]

Avots: https://news.rambler.ru/other/39130360/?utm_content=rnews&utm_medium=read_more&utm_source=copylink

Ja kāds vēlas par to zināt sīkāk, Mitio Kaku grāmata: “cilvēces nākotne” (krievu izdevums) - https://www.alpinabook.ru/catalog/PopularScience/499468/

Angļu izdevums: https://www.amazon.com/Future-Humanity-Terraforming-Interstellar-Immortality/dp/0385542763