Lielā Mēness mānīšanās

Jautājums par to, vai dzīve pastāv citur, izņemot Zemi, vienmēr ir satraucis gan zinātniekus, gan vienkāršus cilvēkus. Patiešām, ja uz Zemes varētu rasties dzīvība, tad kāpēc tā nevarētu rasties kaut kur citur? Vai pastāv inteliģenta ārpuszemes dzīve?

1835. gada sensācija.

 Un 1835. gada augustā viens no lielākajiem un cienījamākajiem Ņujorkas laikrakstiem The New York Sun izvirda ar virkni sensacionālu rakstu, kas runāja par inteliģentas dzīves atklāšanu uz Mēness. Rakstos bija teikts, ka slavenais britu astronoms Džons Heršels pēc slepenas Lielbritānijas valdības norādes uz Labās Cerības raga uzcēla vēl nebijušu līdz šim milzīgu atstarotāju teleskopu, ar kuru viņš varēja ļoti detalizēti izpētīt Mēness virsmu. Tika ziņots, ka Heršels uz Mēness atklāja jūras un upes, mežus, ielejas, varēja redzēt dīvainus Mēness dzīvniekus un pat Mēness iemītniekus: dīvainu humanoīdu radību rasi ar tādiem spārniem kā sikspārņi. Reakcija Kādu laiku Ņujorkā un pēc tam visā ASV Heršela Mēness atklājumi kļuva par pirmo tēmu. The New York Sun redakcijas darbiniekiem tik tikko bija laiks izdrukāt papildu numuru izdevumus ar stāstiem par Mēness "pelēm". Laikrakstu tirāža strauji pieauga. Nevēloties atpalikt no "The New York Sun", citi laikraksti sāka rakstīt par "mēness cilvēkiem" un pat tādas plaši pazīstamas kā, piemēram, "The New York Times". Pilnīgi nopietni tika piedāvāti dažādi veidi, kā saprātīgi nodibināt sakarus ar mēness brāļiem. Piemēram, viena no projektiem autori ierosināja izlikt vēstules no akmeņiem uz Lielajiem līdzenumiem (milzīgs plato ASV un Kanādā), lai tos varētu redzēt no Mēness, un pēc tam gaidīt atbildes parādīšanos uz Mēness. Un amerikāņu protestanti nopietni apsprieda, kā nosūtīt misionārus uz Mēnesi, lai luniešus pievērstu kristietībai. Kā viņi teiktu tagad, šīs "viltus ziņas" ir izplatījušās ārpus ASV. Tātad raksti tika tulkoti vācu, spāņu, franču, portugāļu, itāļu, turku un krievu valodā. Tiesa, lielas publikas šīs publikācijas Eiropā neizraisīja. Par laimi, maldināšana tika atklāta diezgan ātri.

Rakstu autors izrādījās avīzes «The New York Sun» redaktors Ričards Loks. Skeptiķi, kuri šaubījās par publikāciju patiesumu, parādījās nekavējoties, bet ilgu laiku viņi bija pārliecinoši mazākumā. Tāpēc laikraksta redakcijā ieradās Jeila universitātes delegācija ar prasību parādīt rakstus no Eiropas zinātniskajiem žurnāliem, uz kuriem laikraksts it kā atsaucās, taču, tā kā neviens raksts nepastāvēja, Lokem nācās izlocīties, un delegācija aizgāja bez nekā. Un pēc dažām nedēļām Loks, būdams nedaudz jautrā prātā vienā no bāriem, ļāvās atzīties, ka viņš ir izdomājis visu stāstu. Šīs ziņas nekavējoties publicēja konkurējošie laikraksti. Dīvainā veidā tas maz vai vispār neietekmēja The New York Sun tirāžu. Bet bija arī tādi, kas pat pēc atklāsmju publicēšanas turpināja ticēt Mēness "peles cilvēkiem". Pēdējo punktu pēc dažiem gadiem pielika Džons Heršels, kurš savā atklātajā lekcijā Ņujorkā noliedza visas baumas. Kāpēc viņi tam ticēja? Deviņpadsmitā gadsimta sākumā Saules sistēmas un Mēness planētu iespējamā apdzīvojamība nešķita tik neticama kā tagad. Daudzi slaveni zinātnieki atzina vai vismaz neizslēdza iespēju pastāvēt dzīvībai, arī inteliģentai, uz citām Saules sistēmas planētām. Turklāt raksti tika uzrakstīti ļoti labi, ar daudz zinātniskiem paskaidrojumiem. Tātad rakstu autors sīki aprakstīja fantastiska teleskopa dizainu. Heršels it kā vienā ierīcē apvienoja teleskopu un mikroskopu, t.i. izmantoja mikroskopu, lai redzētu sīkākās detaļas teleskopa attēlā. Turklāt rakstos bija saites uz cienījamām un plaši pazīstamām zinātniskām publikācijām, piemēram, Edinburgas zinātniskais žurnāls. Stāstu ticamību pievienoja, pirmkārt, arī Džona Heršela lielā autoritāte, kas tajā laikā baudīja lielu slavu, kas pielīdzināma Alberta Einšteina vai Stīvena Hokinga mūsdienu slavai, un, otrkārt, Eiropas zinātnes augstā autoritāte kopumā. Džons Heršels tajā laikā patiešām atradās Labās Cerības ragā, kur veica astronomiskus novērojumus. Informācija par to bija Amerikas presē pirms Mēness pīles, un tā arī spēlēja lomu viltotāju rokās. Tagad jūs varat pasmieties par lētticīgajiem amerikāņiem, kuri ticēja smieklīgai avīžu pīlei, taču neaizmirstiet, ka viltus ziņu veidotāji turpina izmantot tieši tos pašus paņēmienus ar lieliem panākumiem arī tagad.

Avots: zen.yandex.ru

Tulkots no: https://fishki.net/3163564-bolyshoe-lunnoe-naduvatelystvo.html © Fishki.net