Līdz Marsam un atpakaļ!

 

Starspace.lv
2010. g. 25. martā

 

Foto: ESAkosmonauts

 

 

Pavisam drīz sešu cilvēku komanda, ieskaitot divus Eiropas kosmosa aģentūras pārstāvjus, dosies simulētā misijā uz Marsu, kuras ietvaros notiks lidojums ar starpplanetāru kosmosa kuģi, nolaišanās uz Marsa un Marsa virsmas izpēte.

 

Projekta mērķis ir aizlidot uz Marsu un atpakaļ, pēc iespējas precīzāk atveidojot lidojuma apstākļus. Mars500 simulācija notiks īpašā kompleksā netālu no Maskavas. 520 dienu ilgais ceļojums sāksies maijā. 250 dienas ilgs lidojums līdz Marsam, 30 dienas "astronauti" pavadīs uz planētas un 240 dienas lidos atpakaļ uz Zemi. Kopējais telpas apjoms ir 550 m3. Logu telpā nav!

 

Eksperimenta laikā apkalpe ir pilnībā izolēta no ārpasaules. Pārtikas daudzums būs ierobežots un "iekrauts" kuģī pirms "starta". Pārtika būs tāda pati, kādu lieto Starptautiskās kosmiskās stacijas apkalpe. Komunikācija notiks, izmantojot tīklu, simulējot iespējamos traucējumus un aptuveni 20 minūšu signāla aizkavēšanos, kad "kuģis" būs pietiekami tālu aizlidojis, ar kādu būtu jāsastopas reālā lidojumā uz Marsu.

Apkalpe pastāvīgi tiks uzraudzīta un visi dati rūpīgi apkopoti. "Virsmas operāciju" laikā apkalpe tiks sadalīta divās daļās. Trīs "astroanuti" tiks pārvietoti uz Marsa virsmas simulātoru, trīs paliks "kosmosa kuģī".

Astronautu darba nedēļa ilgs septiņas dienas, pēc kurām tiek piešķirtas divas brīvdienas. Viņiem būs jāveic ikdienas fiziskie vingrinājumi, zinātniskie eksperimenti un kosmosa kuģa apkopes darbi. Papildus tiks simulētas arī ārkārtas situācijas.

Lai arī šis lidojums nebūs tādas slavas apvīts, kāds varētu būt reāls lidojums uz sarkano planētu, tas nebūt nebūs viegls. Pirmie cilvēki, kas spers savu kāju Marsa putekļos, noteikti atcerēsies šos pašaizliedzīgos cilvēkus, kas bija ar mieru zinātnes un cilvēces nākotnes vārdā upurēt vairāk kā 520 savas dzīves dienas.

Oriģinālu lasiet šeit