Laions Spregs de Kamps un Flečers Prats. Amerikāņu fantastikas Zelta laikmeta klasiķi

Stāsts par rakstniekiem

Laiona (L) Spregs de Kamps (angļu: Lyon "L." Sprague de Camp , dzimis 1907. gada 27. novembris, Ņujorka – miris 2000. gada 6. novembris, Pleino) - amerikāņu zinātniskās fantastikas rakstnieks, viens no fantāzijas žanra pamatlicējiem.

Dzimis Ņujorkā 1907. gadā. Beidzis Kalifornijas Tehnoloģiju institūtu. Otrā pasaules kara laikā viņš dienēja Jūras spēkos, kur satika Aizeku Azimovu un Robertu Hainlainu, citus slavenus zinātniskās fantastikas rakstniekus.

Starp slavenākajiem de Kampa darbiem ir virkne humoristisku fantāziju par burvi Haroldu Šī, kura līdzautors ir Flečers Prats. Laions kopā ar Linu Kārteru - vienu no Conan sāgas daudzu autoru turpinājuma iniciatoriem, vairāku grāmatu par šo varoni autoru - pabeidza arī Roberta E. Hovarda melnrakstus.

Viens no mūsdienu alternatīvās vēsturiskās literatūras pamatlicējiem (Lai tumsa nekrīt).

Turklāt viņš ir vairāku citu zinātniskās fantastikas rakstnieku biogrāfiju un populārzinātnisko grāmatu autors, kurā viņš raksta par zinātniskiem atklājumiem un izgudrojumiem vai arī no materiālisma viedokļa noraida pseidozinātniskās teorijas par pārdabisko, "pazudušām civilizācijām un kontinentiem".

Mājaslapa. http://www.lspraguedecamp.com/ Vairs nestrādā. Raksts par autoru mūsu mājas lapā jau ir bijis.

Daļēja bibliogrāfija.

Zinātniskā fantastika.

1939 — Lest Darkness Fall

1948 — The Wheels of If and Other Science Fiction

1950 — Genus Homo (kopā ar P. Schuyler Miller)

1950 — The Hand of Zei

1951 — Rogue Queen

1953 — The Continent Makers and Other Tales of the Viagens

1953 — The Virgin of Zesh

1960 — The Glory That Was

1963 — A Gun for Dinosaur and Other Imaginative Tales

1978 — The Best of L. Sprague de Camp

Fantāzija.

The Incomplete Enchanter (1941) (ar Flečeru Pretu)

Land of Unreason (1942)

The Undesired Princess (1951)

Tales from Gavagan’s Bar (1953, exp. 1978) (ar Flečeru Pretu)

The Tritonian Ring and Other Pusadian Tales (1953)

Tales of Conan (1955) (ar Robertu Hovardu)

Conan the Adventurer (collection)|Conan the Adventurer (1966)

The Goblin Tower (1968)

The Clocks of Iraz (1971)

The Fallible Fiend (1973)

The Unbeheaded King (1983)

https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%94%D0%B5_%D0%9A%D0%B0%D0%BC%D0%BF,_%D0%9B%D0%B0%D0%B9%D0%BE%D0%BD_%D0%A1%D0%BF%D1%80%D1%8D%D0%B3

Tritonu gredzens. The Tritonian Ring

Lorskas princis Vakars, karaļa Zabutira dēls, dodas meklēt lietu, no kuras dievi baidās, "kas no kā, kas  zina, bet ir ļoti svarīga". Viņu ievelk dievu intrigas, viņa ceļš ved cauri daudzām valstīm, viņš pastāvīgi nonāk ļoti sarežģītās situācijās, no kurām izkļūst, pateicoties paša drosmei un atjautībai, un dažreiz pateicoties pilnīgi negaidītu varoņu palīdzībai.

https://fantlab.ru/work13738

Veido ciklu:

The Tritonian Ring (1951)  

The Eye of Tandyla (1951) 

The Stronger Spell (1953) 

Gezun 

The Owl and the Ape (1951) 

The Hungry Hercynian (1953) 

The Stone of the Witch Queen (1977) 

Ka the Appalling (1958) 

The Rug and the Bull (1973) 

https://fantlab.ru/work14716

Flečers Prats.

Fletcher Pratt

Murray Fletcher Pratt  (1897. gada 25. aprīlis - 1956. gada 10. jūnijs) bija amerikāņu zinātniskās fantastikas, fantāzijas un vēstures rakstnieks. Viņš ir vislabāk pazīstams ar saviem darbiem par jūras vēsturi un Amerikas pilsoņu karu, kā arī par daiļliteratūru, kas rakstīta kopā ar Laionu Spregu de Kampu.

Kā informēja de Kamps, Prats ir dzimis netālu no Tonavandas, Ņujorkā, un vienu gadu mācījies Hobartas koledžā. 1920. gados viņš strādāja Bufalo Courier-Express un laikrakstā Staten Island. 1926. gadā viņš apprecējās ar mākslinieci Ingu Stefensu 20. gadu beigās viņš sāka pārdot stāstus lubu žurnāliem. Atkal, saskaņā ar de Kempa atmiņām, kad pagājušā gadsimta trīsdesmitajos gados uguns izpostīja viņa dzīvokli, viņš izmantoja apdrošināšanas naudu, lai gadu studētu Sorbonnā. Pēc tam viņš sāka rakstīt vēstures grāmatas.

Prats bija žurnāla Time militārais analītiķis (kura nekrologs viņu raksturoja kā "bārdainu, rūķim līdzīgu" un viņa hobiju vidū uzskaitīja "marmosetu audzēšanu"), kā arī pastāvīgs vēsturiskās un fantastikas un fantastikas un zinātniskās fantastikas apskatnieks. New York Times grāmatu apskatā.

Prats bija izgudrotājs noteikumu kopumam par jūras kara spēlēšanu, kuru viņš izveidoja pirms Otrā pasaules kara. Tas bija pazīstams kā "Fletcher Pratt Jūras kara spēle", un tajā piedalījās desmitiem sīku koka kuģu, kas būvēti mērogā no viena collas līdz 50 pēdām. Tie tika sadalīti pa Prata dzīvokļa grīdu, un to manevrus aprēķināja, izmantojot sarežģītu matemātisko formulu. Ievērotais autors un mākslinieks Džeks Koginss bija biežs Prata Jūras spēku spēles dalībnieks, un de Kamps viņu satika ar savas karojošās grupas starpniecību.

Prats 1944. gadā nodibināja literāro ēdināšanas klubu, kas pazīstams kā Trap Door Spiders. Nosaukums ir atsauce uz ekskluzīviem trapdoor zirnekļa paradumiem, kas, ienākot savā aliņā, aiz sevis aizver lūku. Vēlāk klubs tika pārsaukts kā “Melnā atraitne” Aizeka Azimova noslēpumainu stāstu sērijā. Pats Prats bija izdomāts vienā stāstā "Uz barestu" kā atraitņu dibinātājs Ralfs Oturs.

Viņš bija arī 1951. gadā organizētā Ņujorkas Pilsoņu kara apaļā galda čartera loceklis un no 1953. līdz 1954. gadam bija tā prezidents. 1956. gadā, pēc viņa nāves, Apaļā galda valde viņam par godu izveidoja Flečera Prata balvu, kas katru maiju tiek pasniegta labākās zinātniskās fantastikas grāmatas par pilsoņu karu, kas publicēts iepriekšējā kalendārajā gadā, autoram vai redaktoram.

Neatkarīgi no vēsturiskajiem rakstiem Prats ir vislabāk pazīstams ar fantāzijas sadarbību ar de Kampu, no kurām slavenākā ir humoristiskā Harolda Šī sērija, kas galu galā tika pilnībā publicēta kā The Complete Compleat Enchanter (1989.). Arī viņa solo fantāzijas romāni “Vienradža aka” un “Zilā zvaigzne” tiek augstu vērtēti.

Prats rakstīja izteikti identificējamā prozas stilā, kas atgādināja Bernarda DeVoto stilu. Viena no viņa grāmatām ir veltīta "Benijam DeVoto, kurš mani mācīja rakstīt".

Vairākas Prata grāmatas ilustrēja viņa sieva Inga Stīvena Prata.

https://en.wikipedia.org/wiki/Fletcher_Pratt

Prata īsais romāns "Astoņkāju cikls" bija vāka stāsts 1928. gada maija Amazing Stories.

Bibliogrāfija.

Romāni

Īsie romāni

    "Asylum Satellite" (1951)

     "The Wanderer's Return" (1951)