Laiks patverties zem mākoņa! Saruna ar “Gcore” pārstāvi Daini Lukaševiču par tendencēm mākoņpakalpojumu jomā

Šis raksts tapis sadarbībā ar Gcore.

12.09.2022

Tendences datu glabāšanā, kiberuzbrucēju aizvien aktīvākā rosīšanās, jaunu privātuma nosacījumu pieņemšana un, protams, pandēmija ir galvenie virzītājspēki, kas mudina uzņēmumus saskatīt mākoņa zelta maliņu un sākt plašāk izmantot mākoņpakalpojumus. Šāds ceļš uzņēmējiem sniedz virkni priekšrocību. Piemēram, izvēloties satura piegādes tīkla pakalpojumu, uzņēmums savu saturu var krietni ātrāk piegādāt visā pasaulē. Šo un vēl citus mākoņpakalpojumus sniedz uzņēmums “Gcore”. Ar ko tas ir unikāls un kādus mākoņlabumus piedāvā saviem klientiem, sarunā atklāj “Gcore” partnerattiecību un biznesa attīstības direktors Dainis Lukaševičs.

Kas ir “Gcore”, kā tas tika radīts un kāda saistība tam ir ar Baltiju?

“Gcore” ir Luksemburgā bāzēts starptautisks līderis mākoņdatošanas tehnoloģiju, satura piegādes un drošības risinājumu jomā. Mums ir sava globāla līmeņa infrastruktūra, kas uzņēmumiem sniedz augstākās klases mākoņpakalpojumus. Mums ir 150+ klātbūtnes punkti (PoP) visā pasaulē, kur klientiem ir pieejama mūsu infrastruktūra. Sadarbojoties ar pasaules reģionos lielākajiem sakaru operatoriem, padarām internetu ātrāku un drošāku. Tāpēc uzņēmēji var ātrāk un drošāk nogādāt, piemēram, mājaslapas saturu tuvāk lietotāja ģeogrāfiskajai atrašanās vietai.

“Gcore” pastāv vairāk nekā desmit gadus. Ja atšifrē uzņēmuma nosaukuma pirmo burtu, tad “G” apzīmē angļu valodas vārdu “gaming”, jo mūsu sākotnējie klienti bija izklaides industrijas pārstāvji. 2011. gadā uzņēmums bāzējās Vīnē un nodarbojās ar infrastruktūras dizaina izstrādi, kā arī sava tīkla izbūvi, kas sastāvēja no septiņiem datu centriem Eiropā, Āzijā un ASV. 2013. gadā mums jau bija sava infrastruktūra 23 datu centros visā pasaulē, kuru skaits tagad palielinājies līdz 150.

Ko nozīmē tas, ka jūsu infrastruktūra pieejama šajos datu centros?

Tas nozīmē, ka uzņēmumiem dažādās pasaules malās piedāvājam izvēlēties sev nepieciešamo infrastruktūru. Ar infrastruktūru es domāju mūsu sniegtos mākoņpakalpojumus. Uzņēmums var, piemēram, izvēlēties satura piegādes tīkla pakalpojumu (CDN – content delivery network) satura ātrai piegādei pa visu pasauli, lai šādā veidā būtu tuvāk savam klientam. Tādā veidā tiek saīsināts satura piegādes laiks un samazinās slodze uz pamata infrastruktūru.

Šobrīd ļoti aktuāli ir aizsardzības risinājumi pret kiberuzbrukumiem, tāpēc piedāvājam arī dažādus rīkus pret uzbrukumiem mājaslapām (WAF, DDoS). Varam izstrādāt aizsardzību praktiski visam saturam, kas atrodas internetā.

Lai uzlabotu klientu pieredzi Baltijas reģionā, nesen izvietojām savus CDN serverus vienā no Rīgas datu centriem. Līdz ar to klientu mājaslapu saturs tagad tiek glabāts Rīgā, nevis, piemēram, Skandināvijā vai Centrāleiropā. Ar to panācām, ka mums ir labākie satura piegādes rādītāji starp konkurentiem šajā reģionā. Izvietojot savu infrastruktūru Rīgā un saslēdzoties ar vadošajiem interneta un mobilo sakaru operatoriem, redzam, ka ievērojami uzlabojusies satura piegāde reģionā. Šajā gadījumā ieguvēji esam gan mēs, gan uzņēmumu klienti, gan parastie mobilā interneta lietotāji Baltijā. Tas nozīmē, ka pasaulē radītais saturs Baltijā nonāk ātrāk un gala klientam ir labāka lietotāja pieredze.

Kāpēc Baltija un tieši Rīga ir pievilcīgs reģions infrastruktūras investīcijām?

Baltija mums ir pazīstams reģions. Apmēram divus gadus mums ir ofiss Lietuvā, kur darbinieki atbild par pamata infrastruktūras dizainu un izbūvi. Nolēmām attīstīt savu infrastruktūru tieši Rīgā, jo tā ir Baltijas mēroga lielākā pilsēta ar labi attīstītu datu centru infrastruktūru, ātru internetu un plašu 4G pārklājumu. Pēdējo gadu laikā Baltijas valstis ir kļuvušas par nozīmīgu tehnoloģiju centru Ziemeļeiropā un Austrumeiropā. Svarīgas un strauji augošas uzņēmējdarbības nozares te ir finanšu pakalpojumi, e-komercija, programmatūras izstrāde, izklaides pakalpojumi internetā. Visās šajās jomās ir būtiski nodrošināt lietotājiem saturu ātri un ar minimālu aizturi. Atsevišķs ofiss Latvijā pagaidām vēl nav, taču nākotnē noteikti plānojam tādu atvērt.

Kas īsti ir CDN un kādiem uzņēmumiem tas noderētu?

CDN jeb satura piegādes tīkla pakalpojumu mērķis ir samazināt kaitinošo aizturi, kas rodas, mēģinot piekļūt mājaslapai vai video straumēšanai. CDN pēc būtības sastāv no daudziem maziem serveriem, kas atrodas visā pasaulē un glabā konkrētas satura daļas. Šie serveri strādā vienotā risinājumā, lai nodrošinātu interneta satura ātrāku un drošāku piegādi.

Latvijā ir daudzi izklaides satura radītāji, dažādu norēķinu, maksājumu, e-komercijas platformu izstrādātāji. Tiem ir svarīgi, lai viņu saturs ielādējas no mājaslapas pēc iespējas ātrāk. Ja klients ir ASV, bet serveris, kur glabājas saturs, atrodas Rīgā, tad lietotāju pieredze ir neapmierinoša, paša satura piegāde maksā dārgi, un tas nav arī droši. CDN atrisina šo problēmu, jo mēs klientam dodam iespēju izvēlēties reģionu, kur viņš, izmantojot mūsu infrastruktūru, var glabāt daļu no satura kešatmiņā, un mēs papildus pasargājam šo saturu no kiberuzbrukumiem. Teiktu, ka galvenās CDN priekšrocības ir mājaslapas ielādes ātruma uzlabošana, satura pieejamības un dublēšanas palielināšana un, protams, drošības uzlabošana.

Kas ir jūsu mērķa klienti?

Jebkurš vidējais un lielais uzņēmums, kas nodarbojas ar satura radīšanu internetā un piegādā to klientam. Pamatā tā ir izklaides, spēļu, mediju industrija, interneta platformas, finanšu tehnoloģiju uzņēmumi, kuriem ir ļoti svarīgi, lai saturs tiktu piegādāts bez aiztures. Principā tie ir uzņēmumi, kuri ražo vai piegādā savu saturu Eiropas un pasaules līmenī. Līdz ar to ir ļoti svarīgi, lai mājaslapa ielādētos ātri jebkurā vietā pasaulē. Tas īpaši attiecas, piemēram, uz finanšu tehnoloģiju kompānijām, uzņēmumiem, kuru darbība saistīta ar akciju tirdzniecību utml., kur svarīgi, lai maksājumi notiktu ātri, jo dažkārt pat nanosekundei var būt izšķiroša nozīme.

Ar ko “Gcore” piedāvātie risinājumi ir unikāli?

Klients sev vēlamo infrastruktūras apjomu var izvēlēties pēc nepieciešamības un arī maksāt par faktiski patērēto, ko globāli dēvē par pay-as you-go principu. Mūsu platformā pieejami dažādi infrastruktūras pakalpojumi, kas nepieciešami biznesa attīstīšanai, attālinātā darba vides nodrošināšanai, satura piegādei un tā aizsardzībai.

Esam unikāli ar to, ka klients no “Gcore” platformas var paņemt tieši to, ko viņam vajag, jo viss atrodas vienuviet. Iespējams izvēlēties CDN resursus, pieslēgt straumēšanas platformu, aizsargāt savu saturu, izmantojot mūsu DDoS aizsardzību, paņemt mākslīgā intelekta resursus utt. Iedomājies, cik ilgi būtu jāgaida, lai, piemēram, uz Singapūru aizvestu savus serverus, saslēgtu visu un monitorētu. Tas prasītu 6 līdz 8 mēnešus laika. Mūsu pakalpojumi atrisina šo problēmu. Klients var biznesu attīstīt ātrāk un pat 15 minūšu laikā pacelt savu infrastruktūru Singapūrā. Tas, ka visi pakalpojumi atrodas vienotā platformā, atvieglo klienta dzīvi, jo nav jāsazinās ar dažādiem pakalpojumu sniedzējiem. Arī pakalpojuma saņemšana un apmaksa kļūst vienkāršāka.

Runājot par drošību, kā ir ar GDPR, datu suverenitāti?

Datu suverenitāte šobrīd ir ļoti aktuāla tēma Eiropas uzņēmumiem. “Gcore” galvenais ofiss atrodas Luksemburgā, kur TIER4 datu centrā glabājas mūsu pamata dati un produkti. Šajā datu centrā tiek glabāti arī, piemēram, Eiropas Padomes, Eiropas Parlamenta dati. Līdz ar to visa informācija ir pilnībā aizsargāta.

Tāpat “Gcore” sniegtie mākoņpakalpojumi ir sertificēti un atbilst GDPR, ISO 27001 standartam, kas nosaka minimālo drošību, nodrošina konfidencialitāti, integretitāti un pieejamību. Mūsu mākonis ir sertificēts saskaņā ar PCI DSS standartu, kas nozīmē, ka uzņēmumi savus datus var apstrādāt un glabāt droši saskaņā ar šīs regulas noteikumiem.

Kā jūsu risinājumi ir palīdzējuši pret kiberuzbrukumiem?

Viens interesants stāsts saistās ar lielu Ukrainas loģistikas uzņēmumu, kas nodrošina humānās palīdzības preču piegādi pa visu Ukrainu. Viņi ar mums sazinājās, un teicām, ka bez maksas palīdzēsim. Divu dienu laikā uzbūvējām viņiem virtuālo datu centru Luksemburgā un pārnesām uz turieni visus datus. Tas tika darīts ar domu, ka, ja gadījumā viņu pamata datu centrs Ukrainā tiktu sabombardēts un nestrādās, uzņēmums varēs turpināt darbu no Luksemburgas. Principā abas šīs dienas 24 h darbojāmies gan mēs, gan viņi, lai viss pēc iespējas ātrāk būtu pabeigts.

Daļu pakalpojumu jūs piedāvājat izmēģināt bez maksas. Kāpēc?

Tas ir vispasaules trends, kur pakalpojumu sniedzēji piedāvā konkrētus pakalpojumus bez maksas pēc “try before you buy” jeb “izmēģini pirms pērc” principa. Mēs klientam piedāvājam standartizētus pakalpojumus bez maksas, lai saprastu, kāda ir viņa kā lietotāja pieredze un ieguvumi. Doma ir tāda, lai klients izmēģina mūsu pakalpojumus un saprot, vai vēlas ar mums sadarboties plašāk. 

https://kursors.lv/2022/09/12/laiks-patverties-zem-makona-saruna-ar-gcore-parstavi-daini-lukasevicu-par-tendencem-makonpakalpojumu-joma/