Kosmosa ziņas 2014-06-26

1.

30.07.2013 Vjetnamiešu pavadonis dodas kosmosā kopā ar japāņu kravas nesēju
Vjetnamiešu eksperimentālais pavadonis Pico Dragon dosies kosmosā augusta sākumā kopā ar japāņu kravas kuģi HTV-4. Par to pirmdien ziņoja Vjetnamas Nacionālais pavadoņu centrs.
kosmosa aparāta izmēri ir 10 х 10 х 11,35 cm un masa 1 kg. Patlaban tas iziet pirmsstarta sagatavošanu Tanegasimas kosmodromā.

 

 

Pēc МКС nogādes uz borta pavadonis atradīsies konteinerā no diviem līdz trim mēnešiem, pēc tam tiks nogādāts piezemes orbītā.
К.И.

2.

27.07.2013 Pleseckas kosmodromā nozīmēts štata mācītājs

Pirmajā Valsts Gaisa-kosmiskā karaspēka izmēģinājumu kosmodromā /VIK "Pleseck"/ parādījies štata mācītājs, ziņo ИТАР-ТАСС. Strādās ar ticīgajiem karakalpiem strādās protirejs Artemijs Emke, piektdien ziņoja Maskavas patriarhāta Informācijas nodaļā.
Svētais tēvs kopš 2002.gada garīgi bagātina kosmodroma Pļeseck karakalpus. Viņa vadībā notiek misionāru braucieni pa dažādām garnizona daļām. Tēva Alekseja kalpošanas 11 gados kosmodroma laukumos uzcelti četri tempļi.
Ar KF aizsardzības ministra Sergeja Šoigu pavēli protireja Artemijs Emke nozīmēts par kosmodroma vadītāja palīgu.
К.И.

3.

26.07.2013 Arī Uganda taisās kļūt par kosmosa lielvalsti

Uganda plāno palaist pirmo valsts vēsturē kosmisko pavadoni, ziņo izdevums „Zinātne 21.gadsimts”. Tomēr tas nenotiks valdības programmas darbības rezultātā. Ugandas iziešanas kosmosā iniciators ir inženieris – amatieris Kriss Nsamba, kurš viens mēģina padarīt savu dzimteni par pilnvērtīgu kosmiskās sacensības dalībnieci.
Nsambas pavadonis būs lielas piepūšamas bumbas apmērā, uz tā plānots uzstādīt GPS-navigatoru, saules bateriju un kameru. “Apdzīvos” pirmo Ugandas kosmisko aparātu žurka. Lai pavadoni izvestu orbītā, no sākuma tiks iedarbināta meteozonde. Pateicoties tai aparāts sasniegs 36 tūkstošus metru augstumu – un tur jau darbu uzsāks reaktīvie mikrodzinēji. Pēc Nsambas plāna pavadonim jānofotografē Ugandu no kosmosa un jānoraida bildīte uz inženiera – amatiera „vadības centru”.
Ugandas kosmiskā programma tiek finansēta pamatā no privātiem ziedojumiem. Tomēr valsts varas iestādes tāpat sniedz pasīvu palīdzību: prezidents Joverijs Museveni izsniedza Nsambas komandai nelielu grantu. Pie tam vēl nākošās kosmiskās lielvalsta galva deva atļauju kosmiskā objekta palaišanai un apsolīja, ka personīgi apskatīs pavadoni pirms tā palaišanas, raksta avīze „Gazeta.ru”.
К.И.

4.

22.07.2013 Biznesmenis no Jaroslavļas kļuva par pēdējo KF kandidātu lidojumam uz Lynx
par pēdējo no trim Krievijas pretendentiem suborbitālajam lidojumam kuģī Lynx („Rusj”) kļuva 24 gadus vecais Jaroslavļas uzņēmējs Dmitrijs Kečmaikins, pirmdien ziņoja RIA Novosti brenda AXE Krievijā pārstāvis (konkursa organizētājs).
Pirmais konkursa „Aizlido puisis – atgriezies varonis” Krievijas daļas etaps norisinājās martā, par tā uzvarētāju kļuva 30-gadīgais МЧС РФ darbinieks Deniss Jefremovs. Otrā etapa fināls norisinājās maijā Piemaskavā, šeit uzvaru svinēja 21-gadīgais students no Belgorodas Sergejs Arhipovs. Trešā etapa fināls norisinājās Kosmonautikas memoriālajā muzejā Maskavā – tā uzvarētājs arī kļuva Kečmaikins.
Konkursa nemainīgās žūrijas priekšsēdētājs bija kosmonauts Padomju Savienības Varonis Aleksandrs Volkovs. Trešā etapa finālā žūrijā tāpat bija Krievijas aktrise Ravšana Kurkova un ārsts Aleksejs Bezimjannijs, kas vadīja kosmiskās sacensības medicīnisko komisiju.
AXE pārstāvis Krievijā paskaidroja, ka tagad Krievijas atlases uzvarētājiem vajadzēs doties uz kosmisko kampusus AASA akadēmijā (Axe Apollo Space Academy) Orlando pilsētā (США). "Kopā ar citiem uzvarētājiem no 71 kompānijas dalībvalsts lokālo atlašu finālisti izies pārbaudījumus uz izstāšanos. Viens no trim Krievijas finālistiem veiks bezmaksas lidojumu kosmosā kopā ar citiem 25 globālo sacensību uzvarētājiem ", — atzīmēja aģentūras sarunubiedrs.

Lidojums ar kuģi Lynx ieplānots uz 2014.gada otro kvartālu, tas ilgs 45 minūtes.
К.И.

5.

18.07.2013 Krievi strādā pie kosmisko kuģu testēšanas un apkalpošanas orbitālās bāzes radīšanas

Krievijas speciālisti strādā pie kosmisko kuģi testēšanas un apkalpošanas orbitālās bāzes radīšanas. Par to preses konferencē ziņoja Krievijas МКС segmenta vadītājs Vladimirs Solovjovs, ziņo ИТАР-ТАСС.
"Tāda veida bāzēm, papildus zinātniski-pētnieciskajam uzdevumam, jābūt servisa-izmēģinājumu funkcionalitātei. Tai ir jābūt bāzei, uz kuras varētu tālā kosmosa kosmiskos aparātus, tai skaitā pilotējamos, testēt, noregulēt, uzpildīt, nosūtīt un Mēnesi vai Marsu”, - viņš teica.
"Darbi /šajā virzienā/ tiek veikti, mēs neieciklējamies tikai uz МКС", - atzīmēja Solovjovs. "Kad dosimies uz Mēnesi, Marsu, tad arī vajag radīt noteiktas bāzes tur ", - viņš piemetināja.
К.И.

6.

16.07.2013Krievu zinātnieki nosaukuši šķēršļus Mēness apgūšanai

Mēness apgūšanai var traucēt ne tikai kosmosa radiācija, bet arī Zemes dabiskā pavadoņa putekļi, kuriem ir īpašība caurkļūt caur pat visblīvākiem filtriem, ziņoja РАН Medicīniski – bioloģiskās drošības institūta radiācijas drošības nodaļas vadītājs Vladislavs Petrovs.
“Pateicoties tam, ka Mēnesim nav atmosfēras un visi kosmiskās telpas komponenti, ieskaitot kosmiskos starus, to pastāvīgi bombardē, putekļu struktūra izrādās praktiski nanodaļiņu līmenī. Tie nav radioaktīvi, taču tik caurkļūtoši, ka var caurkļūt pat caur visblīvākajiem filtriem”, – teica Petrovs ИТАР-ТАСС’am.
“Tā ir viena no nopietnākām problēmām, kuru līdz šim nav pienācīgi novērtējuši”, – viņš atzīmēja.
К.И.

7.

15.07.2013 Tautieši Amerikā vāc naudu, lai uzbūvētu stacijas „Mir” maketu, bet pēc tam to sadedzinātu
Jau 28-to reizi Blek-Rok tuksnesī norisināsies ikgadējais amerikāņu radikālās pašizteiksmes festivāls Burning Man, kas slavens ar savām epatāžām instalācijām. Šajā gadā pirmo reizi visā festivāla vēsturē projektā ņems dalību Krievijas dizaineru, arhitektu, rakstnieku un mūziķu komanda (vairāk kā 27 cilvēku), kas vinnēja grantu art-objekta „МИР’a šūpulis” izveidei – kosmiskās stacijas „Mir” maketam.
“МИРа šūpulis” tiks izveidota no koka un būs liela atvērta piramīda (19 reiz 19 metri perimetrā un 11 metri augstumā), kuras iekšpusē lidināsies orbitālās stacijas „Mir” makets mērogā 1:3. Pēc radītāju teiktā, instalācijai jāsimbolizē „saikni starp mūsu planētu un Kosmosu un cerības uz sadarbību ar citām pasaulēm”.
Makets tiks pagatavots maksimāli precīzs, ar visu stacijas moduļu saglabāšanu. Instalācijas radīšanai būs nepieciešami vairāk kā 20 kubometru materiāla un divi mēneši celtniecībai. Sagatavošanas procesam jau bija vajadzīgi trīs mēneši, un priekšdarbi tiks veikti līdz pat augustam, bet pēc tam komanda ķersies pie pamatdarbiem vienlaicīgi divās darbnīcās dažādos Amerikas štatos.
Projekta īstenošanai kopsummā nepieciešams apmēram $60 000 (gandrīz 2 miljoni rubļu). Un tikai daļā no šīs summas tiek segta ar Burning Man grantu. Pārējo nepieciešamo līdzekļu iegūšanai palaida kampaņas Kickstarter ar mērķi savākt $12 000 un Planeta.ru, kur tiek plānots savākt 300 000 rubļus.
Interesanti, ka Burning Man festivāls Blek-Rok tuksnesī izaug līdz nelielas pilsētas izmēriem, taču pēc izveidojušās tradīcijas visas instalācijas pastāv tikai nedēļu, pēc tam tās sadedzina. Tāds pat liktenis gaida arī veidojamo stacijas „Mir” maketu, raksta „Kompjūteri”.
К.И.

8.

11.07.2013 ASV plāno nacionalizēt daļu Mēness

ASV izstrādāts likumprojekts par nacionālā parka izveidošanu uz Mēness kuģa „Apollons-11” nosēšanās laukuma rajonā, kuģa komandieris Nils Armstrongs 1969.gadā kļuva par pirmo cilvēku, kas spēris kāju uz Mēness virsmas, ziņo RT.
“Par cik komerckompānijas un valsts pakāpeniski iegūst iespēju izplatīt savu ietekmi uz Mēnesi, mums ir jāaizsargā „Apollona-11” nolaišanās laukumu priekš mūsu pēcnācējiem” – domā likumprojekta autori. Viņi apgalvo, ka par cik amerikāņu kosmiskie kuģi skaitās ASV valsts teritorijas daļa, tad to atliekas arī ir tās daļa.
Parku ir jāizveido ne vēlāk kā gadu pēc likuma pieņemšanas, kurš jau ir iesniegts ASV kongresam. Ar parka projekta izstrādāšanu un realizāciju kopā nodarbosies ASV Iekšlietu ministrija un Kosmosa izpētes un aeronautikas nacionālā pārvalde (NASA), kurām, kā jau gaidāms, jau nākošajā gadā jāsarunā, kā jāpārvalda šī teritorija un nodrošināt piekļuvi tai.
Kā teikts ziņojumā, ASV rēķinās uz ārzemju kompāniju un citu valstu finansiālo palīdzību, kuras spēs palīdzēt „piedāvāt apmeklētājiem visus nepieciešamos pakalpojumus saprātīgā tuvumā vēsturiskajam parkam”.
Citu starpā, saskaņā ar 1967.gadā noslēgto starptautisko „Līgumu par valstu darbības principiem kosmiskās telpas izpētē un izmantošanā”, kosmiskā telpa, ieskaitot Mēnesi un citus debess ķermeņus, „nav nacionālais ieguvums ne pasludināšanas ceļā uz tās suverenitāti, ne izmantošanas vai okupācijas ceļā, ne jebkādā citā ceļā”.
К.И.

9.

24.06.2013 Ķīna veiks vēl nozīmīgāku soli kosmosa apguvē – Si Cziņpin

Ķīniešu tauta sasniegs jaunus panākumus kosmiskās telpas apguves jomā. To paziņoja KTP priekšsēdētājs Si Cziņpin 24.jūnijā telefonsarunas ar ķīniešu kosmonautiem laikā, kosmonauti atrodas uz orbitālā kosmiska moduļa „Taņgun-1” borta, ziņu aģentūra Siņhua.
"Sapnis par lidojumiem kosmosā ir daļa no sapņa par vēl varenākas Ķīnas radīšanu. Īstenojot kosmosa apguves programmu, ķīniešu tauta izdarīs vēl nozīmīgāku soli šajā jomā”, - teica Si Cziņpins.
К.И.

10.

23.06.2013 „Zvaigžņu ceļa” un „Kosmiskās odisejas” radītāju pelnus nosūtīs kosmosā
Kulta seriāla „Zvaigžņu ceļš” autora Džina Roddenberrija, kā arī šajā šovā spēlējušā aktiera Džeimsa Duhana un fantasta sera Artūra Klarka mirstīgo atlieku daļas nosūtīs uz tālo kosmosu. Par to ziņo NBC News.
Tāpat kosmosā tiks nosūtītas Roddenberrija sienas Meidželas atliekas, kura piedalījās teleseriāla „Zvaigžņu ceļš” uzņemšanā.
Kremēto ķermeņu daļas tiks palaistas kosmosā uz kosmiskā aparāta Sunjammer borta, saules buras, kura sāks savu misiju 2014.gada novembrī. Palaišanu veiks kompānija Celestis, no Hjūstonas, Teksasā.
Dukana un Roddenberrija atlieku daļas arī agrāk Celestis palaida kosmosā.
Sunjammer, nosaukts par godu Artūra Klārka stāstam „Saules vējš” – lidojošais aparāts, kurš tiks nosūtīts uz mūsu zvaigžņu sistēmas robežām. Aparāts iekārtots pēc zvaigžņu buras principa. Palaišanas mērķis – pārvietošanās iespēju demonstrējums telpā uz saules gaismas enerģijas principa.
Džins (Jūdžins) Roddenberrijs – amerikāņu scenārists un producents. Viņš vairāk pazīstams kā zinātniski-fantastiskā seriāla „Zvaigžņu ceļš” izveidotājs, kas palaists 1966.gadā un ieguvis kulta statusu zinātniskās fantastikas cienītāju vidū. Viņš nomira 1991.gada 24.oktobrī. Pēc viņa testamenta, daļa viņa pīšļu (kopā ar vēl 23 kosmisko pionieru un entuziastu pīšļiem) speciālā kapsulā tika palaista kosmosā Pegasus.
Džeimss Duhans bija kanādiešu aktieris, slavens kļuvis pateicoties Montgomerija „Skotti” Skota lomai teleseriālā „Zvaigžņu ceļš” un sekojošajās septiņās pilnmetrāžas filmās „Zvaigžņu ceļš”. Viņa personāža, skots, galvenais inženieris kosmiskajā kuģī Enterprize bija viens no pašiem pamanāmiem varoņiem „Zvaigžķu ceļa” visumā. Aktieris nomira 2003.gadā.
Sers Artūrs Čarlzs Klārks – viens no vadošajiem XX gadsimta rakstniekiem-fantastiem, autors, līdztekus Rejam Bredberijam un Aizekam Azimovam, daudzējādi noteicis tālā kosmosa tēlu literatūrā un kinematogrāfā. Zinātnieks, futurologs, izgudrotājs, Klārks ārpus zinātniski-fantastiskās literatūras pielūdzējiem visvairāk pazīstams kā Stenlija Kubrika līdzautors kopīgā darbā pie filmas „2001.gada kosmiskā odiseja”.
Artūrs Klārks kā kosmosa pakļaušanas idejas popularizētājs ļoti ietekmēja jaunākos laikabiedrus – tajā skaitā arī padomju fantastus: PSRS Artūrs Klārks bija viens no krievu valodā pašiem izdotākajiem žanra rakstniekiem un skaitījās „progresīvs”. Viena no viņa futuroloģiskajiem likumiem, kas apraksta zinātnes attīstību – „Vienalga kura pietiekami attīstīta tehnoloģija nav atšķirama no maģijas” – daļēji saskan ar idejām, kas izklāstītas brāļu Strugacku grāmatā „Pirmdiena sākas sestdienā”. Sers Artūrs Čarlzs Klārks nomira 2008.gadā.
vēl 1999.gadā Klārks nodeva kompānijai Celestis savu matu šķipsnu ar vārdiem: „Man nav vairāk ko jums nodot pie visas lielās gribēšanas,” raksta Lenta.ru.
К.И.

11.

21.06.2013 Irānā tiks atklāts valstī pirmais kosmodroms

Līdz Irānas esošās valdības pilnvaru beigām augustā valsts teritorijā tiks atvērts pirmais kosmodroms, trešdien ziņo informatīvā aģentūra Mehr News atsaucoties uz Irānas aizsardzības ministru Ahmadu Bahidi.
Pēc Bahidi teiktā, tuvākajās nedēļās no kosmodroma plānots veikt raķešnesēja palaišanu, kurš izvadīs kosmosā dažus pavadoņus. No dimama Homeini vārdā nosauktā kosmodroma tiks veikta kā irāņu pavadoņu, tā arī citu reģiona valstu pavadoņu palaišana, ziņo Trend.
К.И.

12.

19.06.2013 Nigērija plāno palaist trīs pavadoņus un sagatavot astronautus lidojumam kosmosā uz 2015.gadu
Nigērijas federālā valdība plāno sākt to astronautu sagatavošanu, kuri būs gatavi lidojumam kosmosā uz 2015.gadu. Par to paziņos valsts zinātnes un tehnoloģijas ministrs profesors Ita Okons Bessi Eva. Stāstot preses konferencē Abudžā par paša vadītās institūcijas pēdējo divu gadu darba rezultātiem, viņš atzīmēja, ka «astronautu treniņu programma atrodas apstiprināšanā pie Nigērijas prezidenta Gudlaka Džonatana», ziņo ИТАР-ТАСС.
Pirms gada ministrs paziņoja par Nigērijas plāniem palaist 2015.gadā trīs pavadoņus, kā arī nosūtīt orbītā pirmo nigēriešu astronautu. Tie ir ambiciozās 25-gadīģas programmas, kas apstiprināta 2006.gadā, pamatpunkti. Ministra uzstāšanās laikā netika precizēts, kur norisināsies nigēriešu astronautu sagatavošana.

Starp Krievijas un Nigērijas kosmosa aģentūrām 2009.gada 24.jūnijā tika parakstīts Memorandums par savstarpējo sapratni virknē kosmiskās darbības jautājumu. Šis dokuments aptver praktiski visas sadarbības puses, „izņemot pilotējamo kosmosu”.

К.И.

13.

18.06.2013 Jauna uzņemšana NASA astronautu vienībā

Amerikāņu aerokosmiskā aģentūra NASA izvēlējusies astoņus kandidātus uz astronautiem, kuri, iespējams, dosies pirmajās ekspedīcijās ārpus piezemes orbītas – pie asteroīdiem un citām planētām, ziņo РИА Новости.
Kā teikts NASA ziņojumā, atlase ilga pusotru gadu, kopumā atklātajā konkursā bija 6,1 tūkstotis pieteikumu.
"Šie jaunie kosmosa pētnieki nolēma pievienoties, jo viņi zināja – mēs šeti darām tiešām svarīgas lietas, izstrādājam misijas projektus, kuri dosies kosmosā noteikti tālāk, nekā iepriekš … Un viņi ir gatavi mums palīdzēt vest pirmās pilotējamās ekspedīcijas uz asteroīdu, un pēc tam uz Marsu ", — teica NASA vadītājs Čarlzs Boldens.
2013.gada atlases virsotni izgājuši:
1. Džons Ārons Kassada (Josh Aaron Cassada), 39 gadi, JKF atvaļināts pilots;
2. Viktors Džeroms Glovers (Victor Jerom Glover), 37 gadi, JKF leitinants-komandieris;
3. Tailers Niklass Hage (Tyler Niclaus Hague ), 37 gadi, KGS apakšpulkvedis;
4. Kristina M. Hemmoka (Christina M. Hammock), 34 gadi, НОАА darbiniece;
5. Nikola Aunapu Manna (Nicole Aunapu Mann),  35 gadi, КМП majors;
6. Enna Šarlote MakKleina (Anne Charlotte McClain), 34 gadi,ASV Armijas majors;
7. Džesika U. Meira (Jessica U. Meir), 35 gadi, zinātņu doktore;
8. Endrjū P. Morgans (Andrew R. Morgan), 37 gadi, Armijas majors, medicīnas doktors.
К.И.

14.

14.06.2013 Jaunā kosmiskā kuģa maketu prezentēs salonā „MAKS”

Jaunā pilotējamā kosmiskā kuģa makets tiks prezentēts starptautiskajā aviokosmiskajā salonā "МАКС", piektdien paziņoja Federālās kosmiskās aģentūras vadītājs Vladimirs Popovkins, ziņo РИА Новости.
"Šodien saskaņā ar visiem mūsu programmu dokumentiem mums 2018.gadā ir jābūt pirmajam jaunā pilotējamā kuģa lidojumam, un mēs viņu drīz "МАКСā" ieraudzīsim", — teica Popovkins KF prezidenta Vladimira Putina tikšanās laikā ar kosmonautiem, kura bija veltīta 50-gadadienai kopš kosmosā lidoja pirmā sieviete-kosmonaute Valentīna Tereškova.
Viņš uzsvēra, ka runa nav par koncepciju, bet par kuģa maketu, kurš veiks lidojumu 2018.gadā.

К.И.

15.

14.06.2013Eksperte paskaidroja, kāpēc PSRS kosmosā tik pat kā nesūtīja sievietes
Padomju sievietes maz lidoja kosmosā iedzimtās mentalitātes īpatnību dēļ, dēļ vīriešu bailēm pazaudēt „varoņa oreolu”, uzskata kosmonautu atlases galvenās medkomisijas locekle, medicīniski-bioloģisko problēmu institūta РАН locekle Jeļens Dobrokvašina, kura gatavojās lidojumam kosmosā kopā ar Svetlanu Savicku.
"Tas, protams, saistīts ar mūsu mentalitātes īpatnībām. Kaut arī pie mums vienmēr tika teikts, ka pie mums visi ir vienlīdzīgi, nevienam nav noslēpums, ka mēs dzīvojam vīriešu pasaulē. Pie mums visu vada vīrieši… Ļoti maz sieviešu (varā), īpaši Padomju Savienībā. Nu, kur jūs redzējāt sievietes-ministrus, izņemot Furcevu ", — teica Dobrokvašina preses konferencē РИА Новости.

К.И.

16.

11.06.2013 No kosmodroma Czjucjuaņ palaists kuģis „Šeņcžou-10”
2013.gada 11.jūnijā plkst. 09:38:02.666 UTC (13:38:02.666 мск) no palaišanas iekārtas № 921 laukuma № 43 kosmodroma Czjucjuaņ veikta nesējraķetes “Чанчжэн-2F” palaišana (
长征二号F运载火箭) № Y10 ar pilotējamo kosmisko kuģi „Šeņčžou-10” (神舟十号).
Kuģi pilotē ekipāža šādā sastāvā:
– He Haišens (
聂海胜) – komandieris (2-ais lidojums kosmosā);
– Čžans Sjaoguans (
张晓光) – operatprs (1-ais lidojums kosmosā);
– Vana Japina (
王亚平) – laborants (1-ais lidojums kosmosā).
Vana Japina kļuvusi par otro ķīnieti, kura devusies uz piezemes orbītu.
Nesējraķetes startu novēroja Ķīnas vadītāji ar ĶNR priekšsēdētāju Si Cziņpinu priekšgalā (
习近平).
К.И.

17.

11.06.2013 Kriss Hedfilds atvaļinās
Kanādiešu astronauts Kriss Hedfilds, kas kļuvis slavens visā pasaulē pēc orbītā izpildītās Deivida Bovija dziesmas «Space Oddity», atvaļinās. Kā raksta The Globe and Mail, Hedfilds pārstās strādāt Kanādas kosmiskajā aģentūrā jūlijā. «Es ipildīšu solījumu, ko devu savai sievai gandrīz pirms 30 gadiem. Jā, galu galā, mēs atgriežamies atpakaļ Kanādā », — viņš teica. Kā precizē avīze, visus šos gadus mājas Hedfildu ģimenei bija Teksasas Hjūstona.
«Ar nepacietību gaidu nākošo dzīves fāzi », — atzinās astronauts. Pēc Hedfilda vārdiem, viņš vēl nav izlēmis, ar ko nodarbosies pēc atvaļināšanās. Tuvākā gada laikā astronauts nolēmis veidot prezentācijas par kosmosu, un pa šo laiku Hedfilds cer saprast, kāds būs viņa nākošais solis, raksta "Газета.ру".
К.И.

18.

11.06.2013 Pirmajai pilotējamai palaišanai no kosmodroma Vostočnij raķetē „Angāra” ir jānotiek, kā ir plānots, 2017.gadā – Rogozins
Pirmajai pilotējamai palaišanai no kosmodroma Vostočnij raķetē „Angāra”, ir jānotiek, kā ir plānots, 2017.gadā, neskatoties uz to, ka pagaidām kosmodroma būvēšanai nepietiek darbaspēka, ИТАР-ТАСС. Par to KF premjerministram Dmitrijam Medvedevam ziņoja vicepremjers Dmitrijs Rogozins.

Rogozins atsaucās uz „Specstroja” informāciju, kurš ir ieplānojis no kādiem reģioniem un cik speciālistus piesaistīs uz kosmodromu „Vostočnij”. "Tādēļ ir cerība, ka mēs no grafika neizsitīsimies, un 2015.gada beigās, kā plānots, no pirmā starta kompleksa īstenosim pirmā kuģa „Sojuz” lidojumu, taču 2017.gadā jau gatavojam smago/nesējraķeti/”Angāru” ar ekipāžu, pilotējamo palaišanu ", - paziņoja vicepremjers.
Viņš piemetināja, ka patlaban tiek apspriests variants dot pilsētai pie kosmodroma jaunu nosaukumu „Ciolkovskis”.
К.И.

19.

10.06.2013 Apstiprinātas ekipāžas kuģim „Šeņčžou-10”

Kosmodromā Czjucjuaņ notika orbitālā moduļa „Tjaņgun-1” un kosmiskā kuģa „Šeņčžou-10” lidojuma 11.jūnijā 9.39 UTC (17;38 pēc Pekinas laika) štāba sēde. Pieņemts lēmums realizēt kuģa „Šeņčžou-10” palaišanu 11.jūnijā 9,38 UTC (17,38 pēc Pekinas laika). Apstiprinātas pamatekipāža He Haišena (聂海胜), Čāna Sjaoguna (张晓光) un Vanas Japinas (王亚平) sastāvā un dublējošā ekipāža Lju Bomina (刘伯明), Paņ Čžaņčuņa (潘占春) un Dena Cinmina (邓清明) sastāvā. Šodien pa dienu sākas РН “Чанчжэн-2F” № Y10 uzpildīšana.

Visi kosmonauti, izņemot Vanu Japinu, bija atlasīti 1998.gadā pirmā kosmonautu atlases sastāvā pēc programmas 921.
К.И.

20.

07.06.2013 Džastins Bībers taisījās „ielēkt kosmosā”

Populārais kanādiešu dziedātājs Džastins Bībers nolēmis piedalīties vienā no raķetopāna Enterprize (SpaceShipTwo) misijām. Par to savā tviterī paziņoja Virgin Group īpašnieks Ričards Brensons.
lidojumā populārais izpildītājs dosies kopā ar savu menedžeri Skuteri Braunu. Par gaidāmo ceļojumu Bībers jau iemaksājis depozītu 250 tūkstošus dolāru apmērā.
Pieteikumu dalībai misijā Virgin Galactic iesnieguši vairāk kā 500 cilvēku. Viņu starpā tādas slavenības kā aktieri Anželīna Džolija, Breds Pits, Leonardo di Kaprio, Toms Henks un Eštons Kačers, kā arī zinātnieks Stīvens Hokings un dziedātāja Ketija Perri. To starpā, pieteikumus iesnieguši daži Krievijas pilsoņi, to skaitā baņķieris Vasīlijs Kļukins un «Еirotīkla» līdzīpašnieks Timurs Artemjevs ar sievu. Biļetes sākumcena bija 200 tūkstoši dolāru, bet vēlāk pieauga līdz 250 tūkstošiem, ziņo Lenta.ru.
К.И.

21.

31.05.2013 Izsludināta līdzekļu vākšana privātā kosmiskā teleskopa būvēšanai

2015.gadā orbītā var parādīties privātais kosmiskais teleskops. Līdzekļu vākšanu tā būvēšanai websaitā Kickstarter izsludināja kompānija Planetary Resources Inc., kura agrāk paziņojusi par nodomu sākt derīgo izrakteņu rūpniecisku ieguvi uz asteroīdiem.

Tiek pieņemts, ka teleskops ARKYD tiks uzbūvēts par vienu miljonu dolāru. Par tādu summu kompānijas speciālisti apņēmušies savākt 15-kilogramīgu reflektoru ar spoguļiem, kuru diametrs 200 milimetru, piecmegapikseļu matricu un dažiem gaismas filtriem, kas ļautu veikt novērojumus noteiktā spektrālā diapazonā. ARKYD matricas jūtīgums piedāvā ne tikai redzamās gaismas reģistrāciju, bet arī tuvās infrasarkanās, kā arī ultravioletā starojuma ar viļņa garumu no 200 līdz 1100 nanometriem.

К.И.

22.

29.05.2013 Eiropieši ap gada beigām sāks taisīt aprīkojumu kuģim „Orions”

Eiropas kosmiskā dienesta moduļa aprīkojuma rasošana, kurš būs amerikāņu pilotējamās atgriezeniskās kapsulas „Orions” sastāvā, plānots sākt tekošā gada beigās, žurnālistiem ziņoja Baikonuras kosmodromā Eiropas kosmiskās aģentūras (ЕКА) vadītājs Žans Žaks Dordens.
"Mēs plānojam radīt dienesta moduli kapsulai „Orions. Pati kapsula jau ir radīta. Kas attiecas uz dienesta moduli, tad šī gada beigās notiks projekta aizstāvēšana tādēļ, lai aprīkojuma ražošana (dienesta modulim) tiktu uzsākta gada beigās ", — teica Drodens.
Viņš atgādināja, ka kapsulas „Orions” palaišana tiek plānota uz 2017.gada beigām, ziņo РИА Новости.
К.И.

23.

29.05.2013EKA līdz 2015.gadam nosūtīs uz SKS vēl trīs astronautus

Eiropas kosmiskā aģentūra (EKA) laika perioda līdz 2015.gadam ieskaitot nosūtīs uz Starptautisko kosmisko staciju (SKS) vēl trīs savus astronautus, žurnālistiem ziņoja Baikonuras kosmodromā Eiropas kosmiskās aģentūras (ЕКА) vadītājs Žans Žaks Dordens..
"Mūsu nākošais astronauts – Aleksandrs Hersts (Vācija) dosies uz SKS 2014.gada maijā. Pēc viņa uz staciju lidos Samanta Kristoforetti (Itālija), viņas lidojums tiek plānots uz 2014.gada novembri
", — teica Dordens.
Pēc viņa vārdiem, par nākošo EKA astronautu kļūs brits Tims Piks, kurš lidos uz SKS 2015.gada novembrī.
EKA vadītājs atzīmēja, ka Piks kļūs par pirmo profesionālo britu astronautu, ziņo РИА Новости.
К.И.

24.

29.05.2013 MKS-36 ekspedīcija pilnā sastāvā
29.maijā plkst. 04:14 UTC (08:14 msk) transporta pilotējamā kuģa "Союз ТМА-09М" ekipāža pārgāja uz Starptautiskās kosmiskās stacijas burtu, ziņo ЦУПа preses dienests.
MKS-36 ekspedīcija Pavla Vinogradova vadībā tagad ir pilnā sastāvā.
К.И.

25.

28.05.2013 Misijas ”Forbos-Grunt” atkārtojums var notikt pēc Mēness programmas
Misijas ”Foorbos-Grunt” atkārtojums var notikt pēc Krievijas Mēness misijas veikšanas, paziņoja Krievijas Zinātņu akadēmijas (KZA) prezidents Jurijs Osipovs.
"Tas (projekta „Forbos-Grunt” atkārtojums) notiks, acīmredzot, pēc pirmajām mīkstajām piezemēšanās reizēm uz Mēness", — teica Osipovs otrdien, uzstājoties ar atskaites ziņojumu KZA kopsapulcē.
"No sākuma būs Mēness programma, pēc tam projekts „EkzoMarss”, bet jau pēc tam – „ForbosGrunt”, — sarunā ar с РИА Новости precizēja KZA Kosmisko pētījumu institūta direktors Ļevs Zelenijs.
К.И.

26.

27.05.2013 Lietuvā tiek pabeigta miniatūra pavadoņa būve

Entuziastu komanda Lietuvā beidz darbus pie miniatūra pavadoņa būves, kuru plānots novembrī izvest piezemes orbītā ar amerikāņu nesēja palīdzību, ziņo aģentūra „Belta-Elta”.
"Neskatoties uz saviem mazajiem izmēriem, mūsu aparāts varētu strādāt par „kosmisko sētnieku”, - atzīmēja projekta vadītājs Vitjanis Buzas.
Artavu pavadoņa izgatavošanā devuši aptuveno 300 cilvēku – zinātnieki, studenti, inženieri, programmisti. "Ir gatavi visi sistēmu funkcionālie modeļi. Notiek to integrācijas process – komponēšana vienā veselumā ", - paziņoja Buzas.
"Mūsu izstrāde ieinteresēja amerikāņus ar savu raķešu dzinēju, kurš var tikt plaši pielietots uz maziem pavadoņiem, ekoloģisko dzinēju tam un tehnoloģijas miniaturizāciju ", - pastāstīja misijas vadītājs.
Viena no lietuviešu izstrādnes vispievilcīgākajām idejām saistīta ar tās turpmāko iespēju izmantot kosmisko atkritumu savākšanai. "Pievienojoties pie lielāka mākslīgā ķermeņa, miniatūrais pavadonis ieslēdz savu dzinēju, lai samazinātu objekta kustības ātrumu. Rezultātā tas nokļūst atmosfērā un sadeg, bet sētnieks pāriet pie nākošā objekta ", - kosmiskās tīrīšanas tehnoloģiju aprakstīja Buzas.
400 km augstumā virs Zemes pavadonis nostrādās aptuveni pusgadu. Par piemiņu lidmašīnai, uz kuras 1933.gadā lietuviešu lidotāji pārlidoja Atlantiku, to nosauks „Lituanika CAT-1”.
К.И.

27.

25.05.2013 Krievu biznesmenis veiks „lēcienu kosmosā” kompānijā ar Di Kaprio
Krievu biznesmenis Vasīlijs Kļukins, kurš dzīvo Monako, uzvarēja labdarības akcijā piedāvājoe 1,5 miljonus eiro, un līdz ar to ieguva tiesības veikt „lēcienu kosmosā” Holivudas aktiera Leonardo di Kaprio kompānijā, ziņo Reuters.
Labdarības vakaru Kannās vadīja SPID’a pētījumu. Biļetes starta cena kosmiskajam ceļojumam bija 1,29 miljoni eiro. Vēl bez biļetes lidojumam Kļukins nopirma vēl zelta un briljantu kaklarotas par 400 tūkstošiem eiro.
Biznesmenim ir 37 gadi, un, pēc viņa teiktā, viņš vienmēr ir gribējis lidot kosmosā. "Man gribas būt drosmīgam", - paziņoja Kļukins, atzīmējot, ka tagad viņam tiešām vajadzēs atmest smēķēšanu. Lidojuma datums vēl nav zināms.
Kopumā vakara gaitā aukcions nopelnīja 25 miljonus eiro, vairāk kā uz pusi palielinot iepriekšējā gada skaitli (11 miljonus eiro). Pie kam biļetes uz kosmisko lidojumu vēl atlika, taču interesentiem nāksies ne tikai pasteigties, bet arī vairāk tērēties: to starta cena paaugstinājusies lidz 1,8 miljonam eiro, raksta NEWSru.com.
К.И.

28.

23.05.2013 Kanādiešu kompānija atjaunos „kosmiskās” Krisa Hedfilda ģitāras ražošanu
Kanādiešu ģitāru ražotājkompānija Larrivee nolēma atjaunot ģitāras „kosmiskā” modeļa ražošanu, uz kuras spēlēja MKS komandieris Kriss Hedfilds, otrdien paziņoja portāls Space.com.
Klips ar Deivida Bovija dziesmu Space Oddity astronauta Krisa Hedfilda izpildījumā kļuva par pirmo muzikālo video, kas uzņemts kosmosā.
Jau divas dienas pēc publikācijas Youtube klips savāca gandrīz piecus miljonus skatījumu. Pirms dažiem gadiem NASA vērsās pie Larrive, kura jau gandrīz 45 gadus ražo ģitāras, ar lūgumu izgatavot instrumentu speciāli MKS. Pēc divām ģitārām, kuras iegādājās aģentūra, kompānija apturēja šī modeļa ražošanu, taču Hedfllda muzikālā video neticamie panākumi lika tai pārdomāt, atzīmē izdevums.
"Esmu ļoti priecīgs par to dzirdēt, tā ir ļoti laba ģitāra... Bija ļoti lieliski, ka bija iespēja spēlēt tieši uz kanādiešu instrumenta ", - teica pats Hedfilds, komentējot ziņojumus.
Kopš pagājušās nedēļas, kad Larrivee paziņoja par modeļa ražošanas atjaunošanu, kompānija jau saņēmusi pasūtījumus kopsummā par vairāk kā 100 tūkstošiem dolāru, ziņo РИА Новости.
К.И.

29.

22.05.2013 Jaunais Krievijas kosmosa kuģis varēs veikt līdz pieciem lidojumiem

Jaunais krievu kosmiskais kuģis, kuru izstrādā RKK „Enerģija”, spēs lidot kosmosā līdz piecām reizēm, žurnālistiem teica „Enerģijas” galvenā konstruktora vietnieks Aleksandrs Černjavskis.
"Patlaban jaunais kuģis tiek izstrādāts piecām reizēm, tas ir – tas atlido, to remontē, tiek veikti reglamenta darbi, un pēc tam (tas tiek sūtīts jaunā lidojumā)", — teica Černjavskis foruma Innovus kuluāros Tomskā.
Viņš piemetināja, ka jaunā kuģa tehniskais projekts jau ir pabeigts, bet vēl nav aizstāvēts. "Es ceru, pēc pāris mēnešiem būs aizstāvēts ", — teica Černjavskis, ziņo РИА Новости.
К.И.

30.

22.05.2013 Gekoni lidoja kosmosā ar „Bionu” par ziedojumu-mācību līdzekļiem
15 gekonu mēneša lidojuma kosmosā uz biopavadoņa Бион-М" № 1 sagatavošana tika finansēta galvenokārt no privātiem ziedojumiem, tieši pateicoties tam eksperiments kļuva pilnībā veiksmīgs – visi dzīvnieki veiksmīgi atgriezās uz Zemes, РИА Новости paziņoja eksperimenta vadītāja, profesors Sergejs Saveļjevs, cilvēka morfoloģijas РАМН ZPI nervu sistēmas attīstības laboratorijas vadītājs.
Pavadonis "Бион-М1" tika palaists Baikonurā 19.aprīlī. Svētdienā nolaižamais aparāts veica nosēšanos Orenburgas rajonā. Kā izrādījās, liela daļa pavadoņa „pasažieru” nepārcieta lidojumu tehnikas bojājumu dēļ – gāja bojā visi 8 mongoļu smitstārpi, 39 peles no 45, zivis-ciklīdas. Izdzīvojušo vidū izrādījās gekoni un gliemeži.
"Visi 15 atlidoja, visi labi, trekni, resni, laimīgi. Tas ir galvenais rezultāts, manuprāt. Tas ir liels sasniegums", - teica Saveļjevs.

К.И.

31.

17.05.2013 Krievijas kosmonauts pirmais vēsturē apmaksāja nodokli kosmosā
Krievijas kosmonauts Pāvels Vinogradovs apmaksāja zemes nodokli atrodoties uz Starptautiskās kosmosa stacijas (SKS) borta.
Tādējādi pirmo reizi pasaules kosmonautikas vēsturē nodoklis tika apmaksāts tieši no kosmiskā kuģa borta.
Kā ziņoja Nodokļu politikas un ОЭСР administrēšanas centra vadītājs Paskāls Sent-Amans, Krievija kļuva par vienīgo valsti, kura spēja ievākt nodokli no cilvēka, kurš atrodas kosmosā.
К.И.

32.

15.05.2013 Krievijas pretendenti lidojumam ar kuģi Lynx tiks nosaukti jūlijā

Konkursa „Aizbrauc kā puisis – atgriezies varonis”, kura uzvarētāji saņems iespēju veikt suborbitālo lidojumu ar kuģi Lynx, Krievijas finālisti tiks galīgi noteikti šī gada jūlija sākumā, trešdien žurnālistiem paziņoja Arams Danieljans, AXE (konkursa organizētāji) brend-menedžeris Krievijā, ziņo РИА Новости.
Konkursa Krievijas daļas pirmais etaps norisinājās martā, par tā uzvarētāju kļuva KF МЧС 30-gadīgais darbinieks Deniss Jefremovs. Trešdien Piemaskavā norisinās otrā etapa fināls, kura rezultātā no 10 pretendentiem tiks atlasīts otrais finālists.
"Trešā atlases etapa fināls Krievijā noritēs 1.jūlijā. Iespējams, tas noritēs Zvaigžņu pilsētiņā, bet iespējams, arī tur pat, kur šobrīd (ciemats Ščapovo)", — teica Danieljans. Pēc viņa vārdiem, pēc visu triju etapu rezultātiem visi Krievijas finālisti dosies uz ASV, kur trenēsies centrifūgā, lidot ar reaktīvo lidmašīnu un veiks citus pārbaudījumus.
"Tomēr, pēc fināla rezultātiem ASV no visiem Krievijas pretendentiem, kas pārstāvēs Krieviju, galveno balvu – lidojumu kosmosā – iegūs tikai viens, kurš starptautiskas ekipāžas sastāvā arī dosies ceļojumā. Lidojums plānots uz 2014.gada otro kvartālu, tas ilgs 45 minūtes ", — teica Danieljans.
К.И.

33.

15.05.2013 Jurija Gagarina meita neiepatikās, kā tika izvietoti akcenti franču grupas Space līdera mūziklā
Pirmā panētas kosmonauta Jurija Gagarina meita Jeļena Gagarina atteicās no sadarbības ar grupas Space līderi Didjē Maruani, kurš raksta mūziklu par pirmā cilvēka lidojumu kosmosā. Par to viņa pirmdien pastāstīja žurnālistiem pēc Vīnē notikušās Eiropas pirmizrādes mākslas filmai „Gagarins. Pirmais kosmosā”, ziņo ИТАР-ТАСС.
"Redēju es visu to. Anonss, scenārijs, viss, kas attiecas uz pilotējamo projektu – mēs to lietu pārtraucām ", - viņa atzinās. Pēc viņas teiktā, šis projekts viņai neiepatikās tādēļ, ka akcents tika likts uz pašu lidojumu, Juriju Gagarinu, bet ne uz PSRS un ASV pretstāvēšanas kosmiskās telpas apguves jomā. "Tur runa ir par divu lielvalstu pretstāvēšanu, stāsts sākas ar Verneru fon Braunu ", - paskaidroja kosmonauta meita.
Agrāk Maruani pastāstīja, ka strādā pie mūzikla, kas veltīts Jurijam Gagarinam, projekta. "Esmu uzrakstījis gandrīz visu mūziku šai izrādei un patlaban domāju par to, kurus izpildītājus uzaicināt uz atlasi, - viņš paziņoja. – Man ļoti gribētos, lai izrāde iepatiktos arī Krievijas skatītājiem".
К.И.

34.

15.05.2013 Pirmais igauņu pavadonis turpina veiksmīgu kosmisko lidojumu

Pirmais igauņu pavadonis ESTCube-1, kurš tika palaists orbītā 7.maijā Kuru kosmodromā Franču Gviānā ar Eiropas kosmosa aģentūras nesējraķeti „Vega”, veiksmīgi turpina lidojumu, sūtot uz Zemi ziņojumus par elektrisko sistēmu, borta kompjūtera, sakaru sistēmas un galvenās vadības sistēmas stāvokli, otrdien ziņoja avīze Postimees.
Pēc Tartu universitātes doktoranta, ESTCube-1 komandas locekļa Mihkaeļa Pajusalu teiktā. 9.maija rītā pavadonim tika nosūtīta pirmā komanda un kopš tā laika divpusējie sakari norisinās veiksmīgi. Pavadoņa fotokamera jau veikusi pirmos testa foto, testēta programnodrošinājuma atjaunošana, elektrības sistēma arī aizvietota ar atjaunotu versiju.
"Pirmā igauņu pavadoņa misija izrādījusies veiksmīgāka par iecerēto, par cik visas testējamās sistēmas lieliski strādā un atbild uz nosūtītām. Nostiprināti stabili abpusējie sakari ", — teica Pajusalu, piebilstot, ka pavadonis turpina sūtīt bākas signālu Morzes ābecē, atskaites par to, ka šīs bākas signāli pieņemti, nonāk Tartu no visiem kontinentiem, izņemot Antarktīdu, ziņo РИА Новости.
К.И.

35.

14.05.2013 Par Federālās kosmiskās kolēģijas sēdi

13.majā Roskosmosā V.A.Popovkina vadībā norisinājās Federālās kosmiskās aģentūras sēde jautājumā par gatavību palaist transporta pilotējamo kuģi “Союз ТМА-09М” un trīsdesmit sestās/trīsdesmit septītās ekipāžas plānoto daru izpildi (МКС-36/37).

Kolēģija pieņēma zināšanai „J. Gagarina vārdā nosauktā ZPI CPK” ФГБУ priekšnieka S.K.Krikaleva ziņojumu par ТПК “Союз ТМА-09М” pamata un dublējošās ekipāžas sagatavošanu.
Pamata ekipāža:
komandieris Fjodors Jurčihins (Роскосмос);
bortinženieris Luka Parmitano (ЕКА);
bortinženieris Karens Naibergs (NASA).
Dublējošā ekipāža:
komandieris Mihails Tjurins (Роскосмос);
bortinženieris Ričards Mastrakko (NASA);
bortinženieris Koiti Vakata (ДЖАКСА).
Galējais lēmums par ТПК “Союз ТМА-09М” palaišanu tiks pieņemts Valsts komisijā vadoties pēc visu raķešu-kosmisko elementu gatavības pēc izmēģinājumu rezultātiem sagatavošanas noslēguma posmā, ziņoja Roskosmosa priekšsēdētāja preses sekretāre.
К.И.

36.

13.05.2013Gandrīz 80 tūkstoši cilvēku snieguši pieteikumus pārbraukšanai uz Marsu
Apmēram 78 tūkstoši cilvēku no 120 pasaules valstīm iesniedza pieteikumus līdzdalībai programmā pārbraukšanai uz Marsu, ko organizē Nīderlandes nekomerciālā organizācija MarsOne, ziņuja telekanāls Fox News sestdien.
Vairums iespējamo Marsa iedzīvotāju – ASV iedzīvotāji (17 324 cilvēku). Pēc tam seko Ķīnas iedzīvotāji (10 241) un Lielbritānijas iedzīvotāji (3 581). Tāpat desmitniekā iekļuvuši Krievijas, Meksikas, Brazīlijas, Kanādas, Kolumbijas, Argentīnas un Indijas iedzīvotāji.
Pieteikumu pieņemšana startēja 22.aprīlī. Pieteikumi tiks pieņemti līdz 31.augustam. MarsOne izpilddirektors un līdzdibinātājs Bess Lendsdorps pasiņoja, ka līdz tam laikam kompānija cer saņemt līdz 500 tūkstošiem pieteikumu.
Saskaņā ar programmas noteikumiem, 2023.gadā MarsOne izsēdinās uz Sarkanās planētas četrus uzvarētājus. Kompānijas izdevumi kolonistu izmitināšanai lēšami $6 miljardos. Pēc tam organizatori plāno katrus divus gadus nosūtīti jaunus astronautus kolonijas paplašināšanai uz Marsa. Segt izdevumus tiek plānots uz reliti-šova par pirmiem kolonijas pastāvēšanas gadiem rēķina.
Akcijas dalībniekiem jābūt ne mazāk par 18 gadiem. Pieteikuma iesniegšanai nepieciešams ielādēt kompānijas saitā minūtes video, kurā tiek pastāstīts par savu vēlmi nokļūt uz Marsa, kā arī samaksāt dalības maksu $5 līdz $75 apmērā, vadoties no dalībnieka valsts labklājības, raksta „Forbs””.
Principā, lūk šī dalības maksa arī noved līdz nullei visus akcijas organizatoru „labos nodomus”. Jebkurš veselīgi domājošs cilvēks saprot, ka 2021.gadā nosūtīt pārbraucējus uz Marsu neizdosies, bet savāktie 20 miljoni dolāru, protams, nonāks MarsOne vadītāju kabatas, ar kuriem viņi rīkosies „pēc saviem ieskatiem”. Parasta „finanšu piramīda”, kuras mūsdienu vēsturē bijušas ne mazums.
К.И.

37.

11.05.2013Latvija plāno palaist savu pirmo pavadoni

Pirmais Latvijas pavadonis Venta-1 ir pabeigts un gatavs palaišanai kosmosā, raksta news2biz LATVIA. Patlaban tā radītāji aizņemti ar operatora izvēli, kuram uzticēt palaišanu.
Venta-1 radīts sadarbībā ar Ventspils universitāti, Ventspils augsto tehnoloģiju parku, Brēmenes universitāti, Latvijas universitāti un Rīgas Tehnisko universitāti.
К.И.

38.

09.05.2013 Jaunā MKS ekipāža, iespējams, sastaps orbītā pirmo kravas kuģi Cygnus
Jaunās МКС ekspedīcijas dalībnieki, kuri dosies kosmosā maija beigās, līdz rudenim sastaps uz stacijas lielu daudzumu kravas kuģu, tajā skaitā, iespējams, pirmo kuģi Cygnus, kuru radījusi korporācija Orbital Sciences, ziņo РИА Новости.
"Mēs uzņemsim lielu daudzumu kuģu, (eiropiešu kravas kuģis) ATV — jūnijā, „Progress”, pēc tam (japāņu kuģis) HTV augustā pievienosies amerikāņu segmentam … Un pēc tam, es ceru, ieradīsies kuģis, kuru radījusi kompānija Orbital Sciences ", — teica МКС bortinženiere, NASA astronaute Karena Naibera pirmās ekipāžas preses konferencē Zvaigžņu pilsētiņā.
Viņa atzīmēja, ka izgājusi sagatavošanu kuģa Cygnus savienošanās ar staciju nodrošināšanai.
К.И.

39.

30.04.2013 Kosmoplāns Enterprise pirmo reizi lidoja ar paša dzinējiem

Kompānijai Virgin Galactic radītais raķetoplāns Enterprise (SpaceShipTwo) pirmdien veica pirmo autonomo lidojumu uz štata dzinēju rēķina.
Esošais izmēģinājuma lidojums sākās 07:00 pēc vietējā laika, kad nesējlidmašīna WhiteKnightTwo uzlidoja no aerodroma Moxavā Kalifornijā. Apmēram 14 km augstumā no tā tika atdalīts Enterprise. Izslēdzis dzinējus, raķetoplāns, kuru pilotēja Marks Staklijs (Mark Stucky) un maiks Olsberijs (Mike Alsbury), attīstīja ātrumu M=1,2 un pacēlās līdz 17 km augstumam. Dzinēja darbības laiks sastādīja 16 s.
10 min. pēc pacelšanās Enterprise veica laimīgu nosēšanos uzlidošanas aerodromā.
К.И.

40.

25.04.2013 Mēness „taksisti” savākuši tikai 19,5 tūkstošu dolāru ziedojumos

Amerikāņu privātā kompānija Golden Spike, kura uz 2020.gadu plāno pilotējamās ekspedīcijas uz Mēnesi, par savas privāto ziedojumu savākšanas kampaņas vairāk nekā diviem mēnešiem savākusi 19,5 tūkstošus dolāru ieplānoto 240 tūkstošu vietā, uzzināms no projekta lappuses fandraizinga saitā Indiegogo.
Kompānija Golden Spike 2012.gada decembrī paziņoja par plānu uz 2020.gadu organizēt pilotējamās ekspedīcijas uz Mēnesi – apmēram desmit reizes lētāk, nekā „Apolonu” ēras lidojumi, tikai par 1,5 miljardu dolāru par reisu. Tās nosaukums, burtiski „Zelta kruķis” – atsauce uz ASV transkontinentālā dzelzceļa būves ēru, kura beidzās 1869.gadā ar simboliska zelta kruķa iedzīšanu.

К.И.

41.

25.04.2013 „Sienāzis” veiksmīgi izgājis pārbaudījumus 250 metru augstumā

Otrdien amerikāņu izstrādātājkompānija SpaceX veica piektos veiksmīgos izmēģinājumus vertikālā uzlidojuma un nolaišanās raķetei Grasshopper („Sienāzis”). Par to Twitter’a lappusītē ziņoja kompānijas galva Elons Masks.
Pēc viņa vārdiem „raķete vējainu laikapstākļu apstākļos pacēlās 250 metru augstumā un veiksmīgi nosēdās uzdotajā vietā ". Martā „Sienāzis” spēja uzlidot tikai uz 80 metriem.
Kā ziņo ИТАР-ТАСС, izmēģinājumi tika veikti daudzkārt izmantojamās raķetes izmēģinājumu programmas ietvaros, tai jāspēj atgriezties uz Zemes. Pēc Inženieru iecerētā, raķetei jāspēj pēc kosmiskās misijas izpildīšanas droši atgriezties uz starta laukumu.
К.И.

42.

19.04.2013 Zinātnieki piedāvā sūtīt dzīvniekus „gandrīz starpplanētu” lidojumā

Krievijas zinātnieki cer pēc dažiem gadiem nosūtīt biopavadoni ar dzīvniekiem un mikroorganismiem aiz Zemes magnetosfēras robežām, lai izpētītu kosmiskās radiācijas ietekmi uz kosmonautiem starpplanētu ekspedīcijas laikā, РИА Новости ziņoja profesors Jevgēnijs Iļjins, Medicīniski bioloģisko problēmu institūta РАН galvenais zinātniskais darbinieks un projekta „Bion” vadītāja vietnieks.
"Mēs piedāvājam nosūtīt aparātu, kuram pašreiz ir nosacīts nosaukums "Возврат-МК", uz augsteliptisku orbītu ar maksimālu attālinātību (apogeju) 200 tukstošos kilometru un perigeju 1 tūkstotis kilometru. Tas būs lidojums ārpus Zemes magnetosfēras, jau gandrīz īsts starpplanētu lidojums ", — teica Iļjins.
Pēc viņa vārdiem, lēmums par šī projekta palaišanu pagaidām nav oficiāli pieņemts Roskosmosā, taču ir rekomendācija no Kosmosa padomes РАН par "Возврата” iekļaušanu kosmiskajā programmā. Lietderīgās masas noslodze uz šī aparāta borta var sastādīt līdz 350 kilogramiem – divar reizes mazāk, nekā uz „Biona”, bet atgriežamā krava – 150 kilogramu. "Izstrādei un izgatavošanai aizies no 3 līdz 5 gadiem, tas ir, ja lēmums tiks pieņemts šajā gadā, tad palaišana var notikt 2017. – 2018.gadā ", — teica Iļjins.
К.И.

43.

10.04.2013 Brazīliešu astronauta lidojums ar SKS paliek atklāts – Roskosmos

Jautājums par Brazīlijas astronauta lidojumu uz Starptautisko kosmisko staciju (SKS) paliek atklāts, žurnālistiem paziņoja Roskosmosa vadītāja vietnieks Sergejs Saveļjevs Brazīlijā notikušajā aviakosmiskajā salonā LAAD-2013.
"Šis jautājums nav vienkāršs. Pirmais Brazīlijas kosmonauts jau ir lidojis uz SKS, bet Krievijai ir savas saistības, ir palaišanas grafiks uz Starptautisko kosmisko staciju. Tā nav lēta lieta. Vēlme palaist savu kosmonautu ir virknei valstu, bet reālās iespējas nav tik acīmredzamas ", — atzīmēja Saveļjevs, ziņo РИА Новости.
К.И.
44.

09.04.2013 Cilvēki nespēs lidot kosmosā tālāk par Marsu, uzskata zinātnieks

Iespējamā pilotējamā lidojuma uz Marsu sekas, pavadītas ar risku kosmonautu veselībai kosmiskās radiācijas dēļ, piespiedīs pārdomāt tālo kosmisko ceļojumu nepieciešamību, uzskata Krievijas zinātņu akadēmijas Kosmisko pētījumu institūta direktors Ļevs Zelenijs.
Uzstājoties pirmdien preses konferencē РИА Новости Zelenijs teica, ka tālāk par marsu nevarēs lidot cilvēki „neizaudzēti speciāli Černobiļas reaktora tuvumā, bez ģenētiskām izmaiņām”, un pēc lidojuma uz šo planētu „eiforija pazudīs”. Pēc viņa vārdiem, uz Marsa spēcīgās kosmiskās radiācijas dēļ dzīvot nav iespējams. "Aelita (tāda pat nosaukuma Alekseja Tolstoja fantastiskā romāna varone – red.) tur ilgi arī nenodzīvotu, nomirtu no staru slimības ", — teica zinātnieks.
К.И.

45.

06.04.2013 SKS detektors, iespējams, atklājis tumšās matērijas pēdas

Kosmisko staru detektors Starptautiskajā kosmiskajā stacijā pirmo reizi vēsturē atklāja tumšās masas klātbūtnes pēdas, ziņo zinātnieki no Eiropas kodolizmēģinājumu centra ЦЕРН Ženēvā.
Alfa-magnētiskais spektrometrs, palaists orbītā pirms diviem gadiem, piefiksēja pozitronu plūsmu, kuru rašanās var būt saistīta ar dīvainas, zinātnei agrāk nepazīstamas vielas.
Tā saucamā tumšā matērija – substance, kura nepalaiž elektromagnētisko starojumu un nemijiedarbojas ar to, kas padara neiespējamu tās tiešu novērošanu.
Tumšās matērijas dabas atklāšana, pēc zinātnieku vārdiem, palīdzēs atrisināt daudzus jautājumus, kuri interesē fiziķus un astronomus – tai skaitā, atklāt slēptās masas paradoksu, kura ietverta anormāli augstā galaktiku ārējo rajonu griešanās ātrumā.
Kā saka pētnieku komandas vadītājs, Nobeļa prēmijas laureāts fizikā Semjuels Tings, nosacīta atbilde uz jautājumu, vai ir izdeivies atklāt tumšo matrēriju, tiks dota mēneša laikā, ziņu raidstacija Bi-Bi-Si.
К.И.

46.

06.04.2013Turku tūrists: „Es veikšu iesvaidīšanu kosmosā”

Noteikts pirmais kosmiskais tūrists no Turcijas.
Kā ziņo Vesti.Az ar atsauci uz turku СМИ, Kampānijas „UFO, paņem mani kosmosā” robežās, ko vada firma UFO, kas ražo infrasarkanos apsildītājus un ventilatorus, tika noteikts uzvarētājs, kurš lidos kosmosā. Par uzvarētāju kļuva Izmiras restorāna administrators.
Loterijā, kura notika trešdien Stambulā, par uzvarētāju, kurš ieguva kāroto biļeti lidojumam kosmosā, kļuva Erdžans Kaigisiz, restorāna administrators Izmirā, divu bērnu tēvs.
Pēdējos dažos 2013.gada menešos Erdžans Kaigisiz sāks apgūs sagatavošanas programmu Stambulā, kura turpināsies Amsterdamā, kur tiks izieti kursi misijas stratēģijā, radīta bezsvara atmosfēra, tiks veikta lidojuma simulācija.
Lidojums kosmosā, kuru Erdžans Kaigisiz veiks ar kosmisko aparātu Lynx Mk II, tiks ierakstīts sākot ar sagatavošanos Stambulā.
Saskaņā ar ziņojumiem viņš paņems līdzi kosmosā Turcijas karogu, Korānu, lūgšanu paklājiņu, un plāno tur veikt iesvaidīšanu.
К.И.

47.

01.04.2013 Kosmiskais kuģis „Šeņčžou-10” nogādāts uz kosmodromu Czjuaņ

Kosmiskais kuģis „Šeņčžou-10” veiksmīgi izgājis pieņemšanu un svētdien tika nogādāts uz kosmodromu Czjucjuaņ uz Gaņsu provinci /Ziemeļrietumu Ķīna/, ziņoja Ķīnas pilotējamo kosmisko lidojumu programmas oficiālais priekšsēdētājs.

Pēc viņa vārdiem, patlaban tiek veikta sagatavošana lai ieviestu ekspluatācijā nesējraķeti „Čančžen-2F”, kurai jāizved orbītā kuģi „Šeņčžou-10”. Laboratorijas modiuļa „Tjaņgun-1” lidojums orbītā noris normālā režīmā, ziņo aģentūra Siņhua.

К.И.