Kosmosa ziņas 2013-03-11

28.02.2013 Kosmiskais tūrists Tito grib sūtīt divus cilvēkus uz Marsu

Pirmā kosmiskā tūrista un miljardiera Denisa Tito Marsa projekts paredz sūtīt divu cilvēku apkalpi modificēta kuģī “Dragon” beznosēšanās lidojumā uz Marsu: nolidojuši tuvu garām Sarkanajai planētai, astronauti atgriezīsies uz Zemi, tā ir rakstīts materiālos, kas ievietoti projekta mājas lapā.

Pirms nedēļas Tito radītais nekomerciālais fonds Inspiration Mars Foundation paziņoja par plāniem organizēt “ceļojumu uz Marsu turp un atpakaļ” 2018. gadā. Pašreiz fonda mājas lapā ir publicēts Tito un viņa kolēģu sagatavots ziņojums, kurā tiek aprakstīta nākoša misija.
Projekts ir pamatots uz brīvās atgriešanās orbītu (free return orbit) – trajektorijas tipu, pa kuru no Zemes startējušais kosmiskais kuģis atgriežas starta vietā, izmantojot tikai gravitāciju. Divi cilvēki, iespējams, tas būs laulāts pāris, dodas uz Marsu “Dragon” kapsulā, kas palaista ar nesējraķeti “Falcon Heavy” - kuģi un raķeti izstrādā kompānija “SpaceX”. Kuģis tiks maksimāli atvieglots: tajā būs tikai pats nepieciešamākais. Astronauti pavadīs kopā viens ar otru 500 dienas spartiskos apstākļos.

 

 

Starts ir paredzēts 2018. gada 5. janvārī, bet 20. augustā ekspedīcija sasniegs Marsu. Kuģis palidos garām Sarkanajai planētai 100 tūkstošu kilometru attālumā, bet pēc tam dosies uz Zemi, kur ieradīsies 2019. gada 21. maijā. Atgriežoties, kapsula bremzēs atmosfērā: tā ieies tajā, pēc tam izlidos kosmosā un atkal ielidos tajā ar ātrumu 14,2 kilometri sekundē. Vel neviens kosmiskais kuģis nav veicis nosēšanos ar tik lielu ātrumu, tāpēc būs nepieciešams īpaši izturīgs siltuma vairogs, kura izstrāde jau ir pasūtīta NASA Eimsa centrā.
Atšķirībā no citiem kosmiskajiem, komercprojektiem, kas parādījušies pēdējā laikā, projekta dibinātajam nav vajadzības atgriezt savas investīcijas. Tito ir miljardieris un viņa galvenais mērķis, paša vārdiem runājot, ir “iedvesmot jaunatni”. Taču, lai visu pagūtu laikā, misijas projektam ir jābūt gatavam jau pēc gada. [Atgādinājumam, lidojuma logi starp planētām atgadās tad, ka planētu savstarpējais stāvoklis ir tāds, ka ceļš ir maksimāli īss, pretējā gadījumā nepietiks resursu un jaudas – t.p.]

K.I.

27.02.2013 Cerbers un Vulkāns balsojot ir izraudzīti par jaunatklāto Plutona pavadoņu vārdiem

Divu jaunu Plutona pavadoņu pirmatklājēji otrdien slēdza interneta balsošanu, kuras dalībnieki varēja izvēlēties, pēc viņu domām labākos nosaukumus tiem – pavisam nobalsoja vairāk nekā 450 tūkstošu cilvēku, par līderiem kļuva vārdi “Vulkāns” un “Cerbers”, ziņo KAI Novosti ar atsauci uz mājas lapas materiāliem.

Ceturtais un piektais Plutona pavadoņi – P4, kura izmērs ir no 13 līdz 34 kilometri un P5 (no 15 līdz 24 km) – tika atklāti 2011. un 2012. gadā ar kosmiskā teleskopa “Hubble” palīdzību, kad ar to strādāja astronomu grupa Marka Šoultera (Mark Showalter) vadībā no projekta SETI institūta. Saskaņā ar Starptautiskās Astronomijas savienības noteikumiem, Plutona pavadoņiem jādod grieķu-romiešu mitoloģijas tēlu vārdi, kas saistīti ar Aīda pazemes valstību.

Pirmatklājēji, pirms dot savu variantu, nolēma vērsties pie “kolektīvā saprāta” un piedāvāja visiem, kas vēlas, nobalsot par vienu vai vairākiem no 12 mitoloģisku personāžu vārdiem, kas izrādīsies paši piemērotākie Plutona pavadoņiem.
Par interneta balsojuma līderi kļuva Vulkāns – romiešu pazemes uguns un kalēju dievs. Par šo nosaukumu nobalsoja 174 tūkstoši lietotāju. Otrajā vietā – Cerbers, trīsgalvains suns, kas sargā pazemes pasaules vārtus. Šis vārds saņēma 99,4 tūkstošus balsu. Astronomi atzīmēja, ka balsošanas rezultātiem ir tikai “ieteikuma” loma – viņi neuzņemas atbildību par to, ka pavadoņus oficiāli tā arī nosauks.
“Tagad, lūdzu, pacietieties. Lai izvēlētos un galīgi apstiprinātu vārdus P4 un P5 var paiet 1 – 2 mēneši”, - Šoulters raksta mājas lapas paziņojumā.

K.I.

24.02.2013 Indija sūtīs uz Marsu pati savu kosmisko aparātu

Indija plāno 2013. gadā sūtīt uz Marsu savu kosmisko aparātu, kā arī pacelt orbītā ap Zemi pirmo, pašu uzbūvēto navigācijas pavadoni, ziņo informācijas aģentūras.

Ar nesējraķetes PSLVP-XL palīdzību Marsa eliptiskajā orbītā tiks ievadīts kosmiskais aparāts un kura atradīsies 25 kg zinātniski-pētnieciskas iekārtas. Indiešu zinātnieki ar kosmiskā aparāta palīdzību cer noskaidrot, kāpēc ir pazudusi Marsa atmosfēra, kā arī – vai uz Sarkanās planētas eksistē dzīvības pazīmes, ziņo aģentūra Belta.

K.I.

18.02.2013 Pēc tam, kad SKS beigs darbu, jaunu staciju domā būvēt Lagranža punktā

Vadošās kosmosa valstis izskata iespēju būvēt apdzīvojamu kosmisko staciju aiz Mēness orbītas, “Interfakss” ziņo avots no raķešu-kosmiskās nozares.

“Starptautiskās Kosmiskās Stacijas (SKS) būves programmas dalībnieki strādā, lai saskaņotu pozīcijas tālākai kosmiskās telpas apgūšanai, kad SKS ekspluatācijas laiks būs beidzies. Šodien vislielāko atbalstu rod priekšlikums radīt apmeklējamu platformu otrajā Lagranža punktā”, - sacīja aģentūras sarunbiedrs.
Orbitālas bāzes radīšana aiz Mēness orbītas palīdzēs iegūt bāzi Mēness, Marsa un citu Saules sistēmas planētu izpētei, sacīja avots. [Lagranža punkts ir punkts starp diviem kosmiskajiem ķermeņiem, kurā to gravitācijas spēki līdzsvaro viens otru, acīmredzot šajā gadījumā runa ir par punktu starp Zemi un Sauli – t.p.]

K.I.

14.02.2013 SAF apstiprina Sergeja Krikaļova pasaules rekordu

Kā ziņo Kosmonautu sagatavošanas centra preses dienests, 2012. gada decembrī Starptautiskā Aviācijas Federācija apstiprināja absolūto pasaules rekordu summārajam kosmisko lidojumu ilgumam, ko uzstādījis krievu kosmonauts Sergejs Krikaļovs. Tagad šis rādītājs oficiāli ir 803 dienas 9 stundas 39 minūtes 9 sekundes.

Iepriekšējais sasniegums kosmisko lidojumu ilguma summai — 747 dienas 11 stundas — bija uzstādīts 1999. gada 28. augustā un piederēja Krievijas lidotājam-kosmonautam Sergejam Avdejevam.

K.I.

13.02.2013 «Orion» izmēģinājumā sekmīgi piezemējās bez viena no trim izpletņiem

NASA speciālisti izmēģinājumu laikā Arizonas pavalstī pierādīja, ka nākošā starpplanētu kuģa «Orion» nosēšanās kapsula, kuras pirmais lidojums ir ieplānots 2014. gadā, var sekmīgi nosēsties, ja no ierindas iziet viens no trim izpletņiem, ziņo aeorkosmiskās aģentūras preses dienests.

«Mēs nedomājām, ka izpletnis atteiks, bet tagad mēs pierādījām, ka, ja tā notiks, tad nosēšanās sistēma spēs nodrošināt mūsu apkalpei drošu nosēšanos», - piezīmēja Kriss Džonsons (Chris Johnson), «Orion» izpletņu sistēmas izstrādes vadītājs no NASA puses.

Izmēģinājumi notika Jumas poligonā. «Orion» testa kapsula, kas sver 9,5 tonnas, tika izmesta no lidmašīnas 7,6 km augstumā. Inženieri bija izveduši no ierindas vienu no trim izpletņiem, tāpēc atvērās un gaisā izpletās tikai divi, ziņo KIA Novosti.

K.I.

12.02.2013 Plutona pavadoņu vārdus izvēlēsies internetā

Divu jauno Plutona pavadoņu pirmatklājēji, kuriem pagaidām ir apzīmējums «P4» un «P5», piedāvā interneta lietotājiem izvēlēties piemērotākos nosaukumus, kurus iesniegs apstiprināšanai Starptautiskajā Astronomijas Savienībā.

Ceturtais un piektais Plutona pavadoņi – P4, kura izmērs ir no 13 līdz 34 kilometri un P5 (no 15 līdz 24 km) – tika atklāti 2011. un 2012. gadā ar kosmiskā teleskopa “Hubble” palīdzību, kad ar to strādāja astronomu grupa Marka Šoultera (Mark Showalter) vadībā no projekta SETI institūta.

Saskaņā ar Starptautiskās Astronomijas savienības noteikumiem, Plutona pavadoņiem jādod grieķu-romiešu mitoloģijas tēlu vārdi, kas saistīti ar Aīda pazemes valstību.

Pirmatklājēji, pirms dot savu variantu, nolēma vērsties pie “kolektīvā saprāta”.

Īpaši radītā mājas lapā Pluto Rocks visi kas vēlas varēja balsot par vienu vai vairākiem no 12 mitoloģiskiem tēliem, kas varētu būt paši piemērotākie Plutona pavadoņiem. Piedāvātie varianti vārdiem bija — Aherona (pazemes valstības upe), Alekto (atriebības dieve), Cerbers, Erebs, Eiridīke, Herkuless, Hipnoss (miega dievs), Leta, Obols (monēta, kura ir jāsamaksā Hāronam), Orfejs, Persefona, Stiksa. Daži no šiem nosaukumiem jau ir doti asteroīdiem, bet Plutona pavadoņiem varētu piedāvāt citu rakstības variantu. Tie, kas vēlas, varēja piedāvāt arī savus variantus, kas sarakstā neietilpa, taču tiem bija jābūt saistībai ar Aīdu.

Astronomi atzīmē, ka balsošanai, kurai ir jābeidzas 25. februārī, ir tikai «padomdevējas» loma — viņi neuzņemas saistības pavadoņus nosaukt tieši tā, kā vēlas interneta balsotāji — pašlaik līderi ir Stiksa un Cerbers. Neoficiālā balsojumā, kas 2011. gadā notika sociālajos tīklos pēc P4 atklāšanas, līderos bija pavisam citi personāži — no Disneja pasaules, grāmatām par Hariju Poteru, Hovarda Laukrafta grāmatām, ziņo KIA Novosti.

K.I.

08.02.2013 Kapteinis Kērks no teleseriāla «Star Trek» stājies sakaros ar SKS

Kanādiešu aktieris Viljams Šatners, kas tēloja zvaigžņu kuģa «Enterprise» kapteiņa lomu seriālā «Zvaigžņu ceļš» (Star Trek), piezvanīja uz SKS, parunātu par dzīvi orbītā ar savu līdzpilsoni, astronautu Krisu Hedfīldu. Par to ziņo Mashable!

«Es esmu tik satraukts par iespēju parunāt ar jums, kaut arī īsu brīdi», - Šatners sacīja apmēram 14 minūšu garās sarunas sākumā, kurā, cita starpā, viņš pajautāja, vai Hedfīldam izdevies «atrast kosmosā Visuma vienojošo sākumu un sasniegt harmoniju ar to».

Hedfīlda un Šatnera kontakti sākās janvārī Twitter, pēc tam, kad aktieris uzrakstīja "@Cmdr_Hadfield Vai jūs rakstiet no kosmosa?" Vēlāk sarunai pieslēdzās arī citi «Zvaigžņu ceļa» aktieri: Hikaru Sulu lomas tēlotājs Džordžs Takers, Vils Vitons, kas seriālā tēloja Vesliju Krašeru, un Leonards Nimojs, kas kļuva slavens ar pa pusei vulkānieša Spoka lomu,

K.I.

05.02.2013 Senators Makeins par Ahmadinežada vēlmi lidot kosmosā izteicās: «vai tad viņš tur jau nebija pagājušā nedēļā?»

Amerikāņu senators-republikānis Džons Makeins sarkastiski reaģējis uz Irānas prezidenta Mahmuda Ahmadinežada paziņojumu par vēlēšanos kļut par pirmo kosmonautu-irāni.

«Tā tā, Ahmadinežads vēlas būt pirmais irānis kosmosā, bet — vai tad viņš tur nebija jau pagājušā nedēļā?», Makeins ierakstījis savā Twitter.

Pagājušā nedēļā kļuva zināms par to, ka irāņu speciālistu sūtītais aparāts ar mērkaķi ir sekmīgi atgriezies uz Zemes.

Irāna plāno pēc dažiem gadiem sūtīt kosmosā aparātu ar cilvēku uz borta, raksta «Gazeta.ru».

K.I.

05.02.2013 Pretendentu vidū tikai vīrieši

Kosmētikas zīmols AXE, kas janvāra vidū izsludināja konkursu, kura uzvarētāji varēs bez maksas veikt lidojumu kosmosā ar kuģi «Lynx», nepieņems dalībai sievietes no Krievijas un dažām citām valstīm, kaut arī globālā līmenī tādu ierobežojumu nav, ziņo KIA Novosti.

«Kompānijas nodaļās dažādās valstīs ir nedaudz savādāka pretendentu atlases politika konkursam, bet no Krievijas meiteņu iesniegumus nepieņem. Tāda pati situācija ir Ukrainā, Indonēzijā, Meksikā, Kuveitā un AAE. Globālā līmenī tādu ierobežojumu nav, taču jāņem vērā, ka AXE ir vīriešu zīmogs», - KIA Novosti sacīja AXE zīmola Krievijas grupas oficiālais pārstāvis.

K.I.

http://www.novosti-kosmonavtiki.ru/news/detail.php?ID=4492&sphrase_id=8574&PAGEN_1=9