Kosmosa ziņas_10

1.

17.01.2013 Irāna par godu islama revolūcijas gadadienai palaidīs kosmosā pērtiķi.


Irāna februāra sākumā par godu 1979. gada Islama revolūcijai palaidīs kosmosā pērtiķi, otrdien ziņoja Irānas kosmiskās aģentūras galva Hamids Fazeli, ziņo “Interfaks”.
“Tagad mums ir apmēram četrdesmit pērtiķu un vienam no tiem būs jādodas kosmosā. Tas notiks laika periodā no 31. janvāra līdz 10. februārim, kad svinēsim 1979. gada Islama revolūcijas uzvaras gadadienu”, - teica Fazeli.

K.I.

 2.

16.01.2013 Zemes orbītā novēroti pāri par 16 680 objekti.

Kā ziņots NASA nodaļas, kas nodarbojas ar mākslīgo kosmisko objektu novērošanu (NASA Orbital Debris Program Office), ik kvartāla atskaitē, stāvoklī uz 2013. gada 1. janvāri mākslīgas izcelsmes objektu skaits Zemes orbītā, ko novēro ar kosmiskās telpas kontroles līdzekļiem, sasniedzis 16 686 vienības, tas ir par 156 fragmentiem vairāk, nekā pirms trim mēnešiem.

 

 

Novēroto objektu skaitā ir 3566 (klāt +29) kosmiskie aparāti (funkcionējoši un “miruši”), 13 120 (+127) – nesējraķešu pakāpes un citādas atlūzas.
Vietu sadalījums starp kosmosa lielvalstīm nav mainījies.

Pirmā vieta Krievijai un NVS valstīm – 6289 (+94). No tiem, 1425 (+4) – pavadoņi, bet 4864 (+90) – RN fragmenti un citi “atkritumi”. Kosmisko atkritumu palielināšanās, kas pieder mums [Krievijai – t.p.], notika tāpēc, ka 2012. gada oktobrī, pēc iepriekšējās atskaites publicēšanas, orbīta ap Zemi uzsprāga paātrinātājbloks “Briz-M” (38746/2012-044C), kas tika izmantots pagājušā gada augustā, lai ievadītu orbītā ap Zemi divus telekomunikācijas pavadoņus.
Otrajā vietā – ASV – 4936 (-10) objekti. Tajā skaitā 1125 (+2) pavadoņi un 3811 (-12) pakāpes un fragmenti.

Trešajā vietā – Ķīna – 3778 (+52) objekti. Tajā skaitā 140 (+9) pavadoņi un 3643 (+43) citi objekti.
Ceturtajā vietā reitingā ir Francija – 493 (+1) objekts: 56 (+1) + 437 (bez izmaiņām).
Japāņiem ir 206 (+7) objekti: 124 (+3) pavadoņi un 82 (+4) fragmenti.

Indiešiem – 173 (-2) objekti: 48 (bez izmaiņām) + 125 (-2).
Eiropas kosmiskās aģentūras “rādītāji” - 42 (+1) + 45 (bez izmaiņām) = 87 (+1).
Visām pārējām valstīm “pieder” 724 (+13) objekti: 606 (+9) + 118 (+4).
Stāvoklis 2013. gada 1. janvārī, kad Zemes orbītā ir novēroti 4887 fragmenti, ir radies tāpēc, ka 2009. gada februārī sadūrās Krievijas un amerikāņu pavadoņi (“Kosmos – 2251” un “Iridium-33”), bet 2007. gada janvārī Ķīna izmēģināja pretpavadoņu ieroci. To skaitā, 3076 ķīniešu meteopavadoņa FY-1C atliekas, 1324 krievu pavadoņa un 479 amerikāņu sakaru pavadoņa atliekas.
Pavisam šie incidenti radīja 5579 dažāda izmēra fragmentus, lielākus par 10 cm [mazākus fragmentus no Zemes grūti noverot – t.p.]. No šī skaita 682 atlūzas jau ir beigušas savu eksistenci, sadegot atmosfēras blīvākajos slāņos.

K.I.

 3.

14.01.2013 Privātais kuģis “Cygnus” varēs doties uz SKS 5. aprīlī.

Pirmais, privātā, kosmiskā kravas kuģa “Cygnus” uz Starptautisko Kosmisko Staciju (SKS) starts tiek plānots uz 5. aprīli, ziņo KIA Novosti raķešu-kosmiskās nozares pārstāvis.

Pēc viņa vārdiem, kuģis var palikt SKS vairāk nekā mēnesi – atslēgšanās ir paredzēta 7. maijā.

[Tāpēc cita privātā kompānija “SpaceX” ar savu kravas kuģi “Dragon” viņiem jau ir priekša, turklāt šim kuģim būs arī pilotējama versija http://www.space.com/9910-spacex-vision-manned-dragon-spaceship.html– t.p.]

 4.

13.01.2013 Amerikāņi būvēs piepūšamo modeli SKS.

Amerikāņu kompānija “Bigelow Aerospace” uzbūvēs NASA eksperimentālu piepūšamu modeli, kuru izmantos zinātniskiem un komercprojektiem Starptautiskajā Kosmiskajā Stacijā, ziņo KIA Novosti ar atsauci uz aerokosmiskās aģentūras preses dienestu. Kontrakta, kas noslēgts starp NASA un “Bigelow”, summa ir 17,8 miljoni dolaru.

K.I.

 5.

10.01.2013 MARS ONE meklē kandidātus.

Nekomerciālā nīdelandiešu organizācija «Mars One», kas plano, ka pirmie kolonisti no Zemes atlidos uz Marsu 2023. gadā, 8. janvārī ir sākotnējās prasības kandidātiem, kas vēlēsies aizlidot uz Sarkano planētu. Iesniegumu iesniegt var jebkurš cilvēks 18 gadu vecumā un vecāks. Pec organizatoru vārdiem, galvenie kriteriji — intelekts, laba psihiska un fiziska veselība, kā arī uzticība projektam, tāpēc ka pirms tā realizacijas kosmonauti astoņus gadus trenēsies uz Zemes. Atlase visā pasaulē sāksies vēlāk, šajā gadā un notiks kā realitātes šovs.

«Ir pagājuši tie laiki, kad drosme un nolidotās stundas virsskaņas lidmašīnās bija galvenie kritēriji, - saka Norberts Krafts, «Mars One» galvenais medicīnas direktors un izbijis NASA pētnieks. - Tagad mūs vairāk uztrauc tas, cik labi katrs kosmonauts strādā un dzīvo kopā ar citiem».

«Mars One» plāno no 2016. līdz 2021. gadam palaist uz Marsu vairakas misijas ar robotiem, kas uzbūves dzīvošanai derīgu apmetni, kurā varēs dzīvot pirmie kolonisti pēc ierašanās 2023. gadā. Pec tam, arvien jauni un jauni kolonisti ieradīsies uz Marsu ik pēc diviem gadiem. Pirmo Marsa kolonistu atgriešanās uz Zemi pagaidām netiek plānota, ziņo Slon.ru.

Nereāli? Jā. Taču interesanti.

K.I.

 6.

10.01.2013 Krievijas valdība paplašināja slēgto ciematu ar pastiprinātu slepenību sarakstu.

Ciemati Zvaigžņu pilsētiņa Maskavas apgabalā (kur atrodas Kosmonautu sagatavošanas centrs), Ugļegorska Amūras apgabalā (kur plano uzbūvēt kosmodromu Vostočnij) un Solņečnija Tveras apgabalā (te atrodas ZRA «Zvezda», kas ražo iekārtas kosmosam) ieguvuši īpaša režīma ciematu statusu. Lēmumu par to ir parakstījis Krievijas premjers Dmitrijs Medvedjevs.

Uz šiem trim ciematiem izplatīts likums par īpaša režīma nodrošināšanu slēgtajos administratīvi-teritoriālajos veidojumos (SATV), kuru teritorijā izvietoti kosmiskās infrastruktūras objekti. Pašā likumā ieviestas izmaiņas, kas palīdz nodrošināt slepenību un kārtību tādos ciematos.

Tā kā par īpašā režīma nodrošināsanu tagad atbildību nes ne tikai organizacijas, kas ekspluatē kosmisko infrastruktūru, vadītajs, bet arī vietejās pašpārvaldes amatpersonas. Caurlaižu režīma pārkāpejus tagad aizturēs. Kosmisko pilsētiņu apmeklēšanas atļauju izdošanas kārtība aprakstīta daudz sīkāk, nekā iepriekš, tagad ņems vera arī iepriekšejo sodamību, nepatiesu datu iesniegšanu utt., raksta «Izvestija».

K.I.

 7.

10.01.2013 Parastiem Krievijas pilsoņiem ir iespēja lidot kosmosā.

Krievijas pilsoņiem, ne kosmonautiem radusies iespēja par brīvu lidot kosmosā, taču pirms tam būs jāuzvar nopietnā konkursā, ziņo IA SakhaNews.

Starptautiskais zīmols AXE rīko konkursu, kura uzvarētaji iegūs iespēju bez maksas lidot kosmosā (runa ir par suborbitālu lidojumu — K.I.), ziņo «Svobodnaja pressa».

Starts notiks 2014. gada pirmajā kvartālā.

Domā, ka konkursā piedalīsies 72 valstu pārstāvji. Krievijai būs trīs cilveki, kas būs uzvarējuši nacionālajās sacīkstēs, kas startēs KF teritorijā 10. janvārī.

Pirmās, nacionālās atlases noteikumi kļūs zinami šajā dienā mājas lapā jau AxeApollo.com, pirmais Krievijas dalībnieks kļūs zināms jau marta sakumā.

K.I.

 8.

09.01.2013 "Milimetrons" var atklāt ārpuszemes civilizācijas.

Lavočkina ZRA (Himpi, Maskavas apgabals) radītais kosmiskais komplekss astrofiziskajiem pētījumiem «Spektr-M» («Milimetrons») varēs palīdzēt zinātniekiem ārpuszemes civilizāciju meklēšanā, uzskata KF Inženierzinātņu akadēmijas īstenais, akadēmiskais padomnieks Jurijs Zaicevs.

«Nākošais Krievijas astrofiziskais eksperiments tieši palīdzēs atklāt ārpuszemes civilizācijas. Tas ir projekts «Milimetrons». Pie tā jau strādā, starts ieplānots 2018. gadā»? - Zaicevs teica.

Observatorija pētīs tālo kosmosu elektromagnētiskā spektra milimetru, submilimetru un infrasarkanajā diapazonā. Projektā tiks radīta kosmiska cubmilimetru observatorija ar 10 m atdzesējamu antenu un noverojumu darba diapazonu no 30 mikrometriem līdz 2 milimetriem, ziņo «Interfaks».

Pēc Zaiceva vārdiem, šodien diapazons tiek uzskatīts par pašu perspektīvāko, lai atrisinātu daudzas aktuālas problēmas mūsdienu astrofizikā un kosmoloģijā. Šajā diapazonā atrodas tā sauktais, reliktais, kosmoloģiskais starojums — Lielā sprādziena starojuma paliekas ar temperatūru 2,73 K.

«Vēl īsākos viļņos novēro fona starojuma minimumu. Pētījumiem netraucēs ne starpzvaigžņu gāze, ne reliktais starojums, varēs atklāt pašus tālākos kvazārus un pašas tālākās galaktikas faktiski to rašanās mirklī. Un tieši fona minimuma dēļ varēs atklāt ārpuszemes civilizāciju signalus — īsos viļņos tos varēs vērot teleskopā bez izkropļojumiem», - Zaicevs sacīja.

K.I.

Ziņas arī.

http://www.russianspaceweb.com/ppts.html