Kosmiskie jaunumi_6 (un ne tikai kosmiskie)

1.

26.11.2012 Iznākusi grāmata “Nezināmais Langemaks”.

21. novembrī izdevniecībā “Eksmo” sērijā “Karš un mēs. Aviakonstruktori” ir iznākusi Aleksandra Gluško grāmata “Nezināmais Langemaks”.

Tā ir viena no XX gadsimta lielākā konstruktora, pasaulē pirmā Reaktīvā institūta galvenā inženiera, leģendārās “Katjušas” līdzautora G. E. Langemaka fundamentāla biogrāfija. Par ko viņu sodīja un nošāva 1938. gadā, apturot kosmonautikas attīstību uz desmitiem gadu? Kas iznīcināja ģēniju un piesavinājās viņa atklājumus?

Grāmatas tirāža – 2000 eks.

 

 

K.I.

[P.S. Ukrainā dzimušais Georgijs Erihovičs Langemaks, starp citu, ir arī vārda “kosmonautika” autors krievu valodā. Lai nemulsinātu svešādais uzvārds: viņa tēvs ir vācietis, māte – šveiciete, abi ieradās Krievijas Impērijā uz dzīvi, no luterticības pārgāja pareizticībā un kļuva par Krievijas pilsoņiem. Viņu dēls Georgijs 1. pasaules kara laikā dienē flotē, revolūcijās dalību neņem, pēc dažām ziņām, esot dienējis arī hetmana Skoropadska armijā, bet 1919. gadā, kad notiek mobilizācija, iestājas Sarkanajā Armijā. 1922. gadā viņš apprecas, laulājoties baznīcā, par ko viņu izslēdz no partijas, tas nekavē viņu nākošajā gadā iestāties Kara tehniskajā akadēmijā, kur sākas viņa inženiera karjera, bet jau Staļina laikos notiek iepriekš minētā Reaktīvā ZPI institūta vadības “tīrīšana” un Langemaku, zinot viņa izcelšanos, pataisa par vācu spiegu. Viņu reabilitē pēc nāves tikai 1955. gadā un gandrīz kā ironija – reaktīvā mīnmetēja “Katjušas” radītājiem, Langemakam un Co, Gorbačovs 1991. gadā piešķir – Sociālistiskā Darba Varoņu nosaukumus. PSRS – patiešām murgaina valsts. Tas no Vikipēdijas – t.p.]

 2.

26.11.2012 Attēlos no kosmosa var ieraudzīt Kima Čen Ina slavinājumu.

KTDR kalnu nogāzēs ir izcirsts milzīgs uzraksts, kas slavina valsts līderi Kimu Čen Inu. Ziņo korejiešu izdevums “Čoson iļbo”. Hieroglifus var saskatīt pat fotogrāfijās no kosmosa, kas atrodamas Google Earth.

Uzraksts vēsta: “Lai slavēts ģenerālis Kims Čen Ins, zaigojošā saule!” Uzraksta garums ir kādi 560 metri, bet katra hieroglifa izmēri 15 uz 20 metriem. Uzraksts atrodas mākslīga ezera tuvumā Jangando provincē, netālu no robežas ar Ķīnu.

Kad tieši uzraksts ir iztaisīts, nav zināms. Pavadoņa attēls, kur tas redzams ir datēts ar 2012. gada 6. oktobri, raksta Lenta.ru.
K.I.

 3.

20.11.2012 Sāra Braitmena, iespējams, nelidos uz SKS.

Britu dziedātāja Sāra Braitmena, kas oktobrī paziņoja par savu vēlēšanos veikt tūrisma lidojumu uz Starptautisko Kosmisko Staciju (SKS), iespējams, nelidos uz orbītu, “Interfaksam-AVN” paziņoja otrdien.
“Ļoti iespējams, ka paziņojumu par iespējamo lidojumu uz SKS dziedātāja izplatīja, lai reklamētu sava jaunā albuma iznākšanu un paceltu interesi savai pasaules tūrei, kas notiks nākošajā gadā”, teica aģentūras sarunu biedrs.
Par to, pēc viņa vārdiem liecinot fakts, ka kontrakts ar S. Braitmenu par lidojumu joprojām nav paraskstīts. Kaut arī Roskosmoss jau sastāda kosmisko kuģu “Sojuz” apkalpju un SKS ekspedīciju sarakstus uz 2015. gadu.

K.I.

[P.S. Tā kā man nācies saskarties ar cilvēkiem, kam jāskaidro, kas ir Sāra Braitmena, tad pievienoju viņas mājas lapas adresi: http://www.sarahbrightman.com/ - tepat arī jaunākās ziņas par visu - t.p.]

 4.

20.11.2012 Polija oficiāli ir kļuvusi par Eiropas Kosmiskās Aģentūras locekli.

No 2012. gada 19. novembra Polija ir oficiāli kļuvusi par Eiropas Kosmiskās Aģentūras (EKA) locekli, ziņo aģentūras preses dienests. Tagad arī Polijas karogs plīvos pie aģentūras galvenās mītnes Parīzē, blakus citiem 19 citu valstu – EKA locekļu karogiem.

K.I.

 5.

20.11.2012 SpaceX vadītājs paredz Eiropas raķetes Ariane 5 drīzu galu.

Amerikāņu privātās, kosmiskās kompānijas Space Exploration Technologies galva Elons Masks paredz Eiropas pavadoņu komerciālo startu nozarei drūmu nākotni. Pēc viņa vārdiem, Eiropai būtu jānomaina tagad izmantojamā raķete Ariane 5, ja Vecā pasaule domā konkurēt ar SpaceX pavadoņu palaišanas tirgū, raksta Cyber Security.

Masks runā, ka Ariane 5 ražošanas un starta izmaksas jau tagad atrodas uz konkurences neiespējamības robežas. “Ariane 5 nav izredžu. Es to saku, ne jau tāpēc ka gribu uzsvērt savu raķešu Falcon 9 un Falcon 9 Heavy priekšrocības, bet tāpēc, ka vēlos parādīt, ka Eiropai būtu vērts labi padomāt par raķeti Ariane 6”, - viņš sacīja intervijā telekanālam BBC.

K.I.

 6.

20.11.2012 Miris rakstnieks Boriss Strugackis.

2012. gada 19. novembrī, 80. tajā dzīves gadā miris rakstnieks-fantasts Boriss Natanovičs Strugackis. Pēdējās dienas viņš atradās slimnīcā un ārsti vērtēja viņa stāvokli kā smagu.

Boriss Strugackis kā līdzautors brālim Arkādijam Strugackim ir radījis vairākus desmitus darbu, kas kļuvuši par zinātniskās fantastikas klasiku: “Ugunīgo mākoņu valstībā”, “Seši sērkociņi”, “Ceļš uz Amalteju”, “Pusdiena, XXII gadsimts”, “Tālā Varavīksne”, “Pirmdiena sākas sestdienā”, “Grūti būt Dievam”, “Pikniks ceļa malā”, “Gadsimta plēsīgās lietas”, “Gliemezis uz nogāzes”, “Pasaka par Troiku”, “Apdzīvotā sala”, “Puisis no pekles”, “Miljards gadu pirms pasaules bojā ejas”, “Nolemtā pilsēta”, “Vabole skudru pūznī”, “Viļņi dzēš vēju” un citus.

K.I.

 7.

16.11.2012 Kazahstāna pēta iespēju pārtraukt Baikonuras pilsētas izīrēšanu Krievijai.
Baikonuras pilsētas izīrēšanas pārtraukšanu apspriež Krievijas-Kazahstānas starpvaldību sadarbības komisijas Baikonuras kompleksa apakškomisijas līmenī, aģentūrai Interfaks ziņo kāds avots Kosmodromā. Darbs grupās jau esot pabeigts un tagad lēmumi esot jāpieņem augstākā līmenī. Pēc aģentūras sarunu biedra teiktā, pilsētas izvešanu no Krievijas nomas uzstājīgi prasa Kazahstānas puse. Iespējams, ka šos jautājumus apspriež arī ceturtdienas vizītē Baikonurā atbraukušais Kazahstānas premjerministrs Seriks Ahmetovs.

Tajā pašā laikā, speciālisti, kas strādā kosmodromā ar bažām uztver šādas iespējas perspektīvu. Speciālisti uzskata, ka tad, ja pilsētu nodos Kazahstānas pusei, Krievijas administratīvās un spēka struktūras tiks izformētas un nomainītas ar attiecīgām Kazahstānas struktūrām un sāksies Krievijas pilsoņu masveida aizbraukšana no pilsētas. Tādā gadījumā saasināsies kadru problēma, kas jau tagad ir visai asa: nepietiek inženieru kadru, kas spēj strādāt ar kosmisko tehniku un uzturēt kārtībā kosmodroma objektus, ziņo avots.

 K.I.

 8.

07.11.2012 Piena Ceļa centrā fiksēts uzliesmojums.

Astronomi ir reģistrējuši pašu lielāko starojumu no supermasas melnā cauruma Sagittarius A*, kas atrodas Piena Ceļa centrā. Zinātnieku atklājums publicēts žurnālā The Astrophysical Journal, bet raksta īsu saturu var atrast Masačusetas tehnoloģiskā institūta saitā.

Aktivitātes kāpumu izdevās reģistrēt ar kosmiskā teleskopa «Čandra», kas pēta kosmisko objektu rentgena starojumu, palīdzību. Intensitātes kāpums sastāvēja tikai no 700 augstas enerģētikas fotoniem. Tomēr, īntensitāte apmēram 150 reizes pārsniedza parasto Sagittarius A* fonu.

 Pētījumu objekts ir supermasīvs melnais caurums, kas atrodas mūsu galaktikas centrā 26 tūkstošu gaismas gadu attālumā no Zemes. Kā arī daudzi citi līdzīgi objekti, tas tver matēriju, kas veido ap caurumu akrēcijas disku. Tajā kosmiskā gāze un putekļi, kas krīt uz notikumu horizontu, sakarst līdz ļoti augstām temperatūrām. Sakaršana rada augstas enerģijas fotonu starojumu — tieši to arī fiksēja teleskops.

 Sagittarius A* starojumam ir raksturīgas vismaz divas neparastas īpašības. Pirmkārt, salīdzinājumā ar līdzīgas masas melnajiem caurumiem tam ir visai zema intensitāte. Otrkārt, intensitāte periodiski mainās dienakts laikā. Vidēji diennakts maksimālā intensitāte pārsniedz fona intensitāti vairākas (līdz 10) reizes. Taču reģistrētais uzliesmojums, par ko rakstīts darbā, ir pats lielākais un zinātnieki pagaidām nezina, kas to ir izsaucis.

 Iespējams, ka aktivitātes pieaugums ir saistīts ar Sagittarius A* tuvākās zvaigznes gāzu-putekļu mākoņa neviendabīgumu. Nesen cita astrofiziķu grupa pierādīja, ka mūsu galaktikas supermasīvais, melnais caurums aprij vielu, kas ir tuvākās, jaunās, sīkās zvaigznes protoplanētu disks. Savā rakstā zinātnieki prognozēja, ka Sagittarius A* starojuma intensitātes palielināšanās notiks 2013. gada beigās un turpināsies nākošos 20-40 gadus, traksta Lenta.ru.

 K.I.

 9.

06.11.2012 Liepājas konservi tiek testēti kosmosā.

 Liepājas zivju konsrvu ražotāja «Colambia Ltd.» produkcija ir atzīta par derīgu kosmonautiem. Jau tagad neliels daudzums konservu ir nogādāts kosmosā pārbaudei.

Liepājas uzņēmums ir saņēmis vēstuli no Krievijas Lauksaimniecības Zinātņu Akadēmijas Pārtikas koncentrātu rūpniecības ZPI, ka tā produkcija ir augsti novērtēta un ieslēgta pārtikas produktu sarakstā, kas tiek rekomendēti kosmonautu ēdiena kartei, raksta ar atsauci uz laikrakstu «Kurzemes Vārds» portāls liepajniekiem.lv

K.I.

http://novosti-kosmonavtiki.ru/news/?PAGEN_1=2