Kordvainers Smits. Cilvēces instrumentārijs

Kordveiners Smits ir viens no četriem pseidonīmiem rakstniekam Polam Maironam Entonijam Lainbardžeram (1913 - 1966), daudzu talantu cilvēkam, kurš dzimis ar tā saukto zelta karoti mutē. Viņa tēvs bija ievērojams diplomāts, padomdevējs un Sun Jatsena draugs (1920. gadu Ķīnas līderis kļuva par mazā Pola krusttēvu). Pastāvīgi ceļojumi, tostarp drošības apsvērumu dēļ, no ASV uz Eiropu un Āziju netraucēja Polam iemācīties sešas valodas un iegūt doktora grādu politikas zinātnē 23 gadu vecumā. Kalpodams par profesoru Džona Hopkinsa universitātē Vašingtonā, viņš arī sadarbojās ar CIP, lai izstrādātu ASV armijas pirmo psiholoģiskā kara sadaļu.

K. Smita stāsti un romāns, kas veltīts Instrumentārija pasaulei, tika publicēti no 1955. līdz 1966. gadam. Lielākā daļā no tiem darbība notiek tālā nākotnē, starp 4000. un 14000. gadiem. Cilvēce Instrumentārija vadībā pamazām atgūstas no postošajiem Senajiem kariem un sāk iekarot zvaigznes. Vairākus gadu tūkstošus cilvēki ir apmetušies uz daudzām planētām, un ... iestājas stagnācija: roboti un mākslīgi audzēti mutanti - puscilvēki ir aizņemti ar smagu un nepateicīgu darbu, un paši cilvēki ir ģenētiski ieprogrammēti no dzimšanas noteiktai darbībai. Apzinoties civilizācijas deģenerācijas draudus, šī perioda beigās Instrumentārijs mēģina atdzīvināt vecās zemes valodas un tradīcijas, un puscilvēki tiek atbrīvoti no gadsimtiem senas verdzības.

https://ast.ru/book/instrumentariy-chelovechestva-851386/

Kordvainers Smits ir dzimis 1913. gada 11. jūlijā, Milvoki, Viskonsīnā, ASV. Miris 1966. gada 6. augustā, Baltimorā, Merilendā, ASV.

Kordvainers Smits (1913–1966) – ir doktora Pola Mairona Entonija Lainbardžera (angl. Paul Myron Anthony Linebarger) pseidonīms. Viņš ir publicējies arī ar citiem pseidonīmiem: Fēlikss Forests (Felix C. Forrest), Karlomans Jungars (Karloman Jungahr), Kārlmaikls Smits (Carmichael Smith), Entonijs Berdens (Anthony Bearden) rakstot dzeju.

Ievērojams amerikāņu politologs un psihologs, vadošais "psiholoģiskā kara" eksperts, izlūkošanas virsnieks un rakstnieks, viens no spožākajiem un oriģinālākajiem pēckara ZF ASV autoriem. Bērnību viņš pavadīja Ķīnā, kur viņa tēvs bija revolucionārā līdera Sun Jatsena politiskais un finanšu padomnieks. Sešos gados avārijas rezultātā Lainbardžers bija akls ar vienu aci. Pēc rakstnieka meitas Rozanas Hārtas domām (www.cordwainer-smith.com), šis apstāklis ​​padziļināja viņa apziņu par savu citādību un, iespējams, lika pamatu sāpju un ciešanu tēmai, kas gāja cauri visiem viņa darbiem. Viņš ir ieguvis lielisku izglītību (politikas zinātne, psiholoģija un valodniecība) Nankinas (Ķīna), Džordža Vašingtona un Amerikas (abas Vašingtonā), Oksfordas, Čikāgas, Džona Hopkinsa (Baltimorā, Merilendā) universitātēs Mičiganā Ann-Erborā, Puertoriko Universidad Interamericana, un Vašingtonas psihiatrijas skolā un Ziemeļķīnas Savienības valodu skolā. ASV militārās izlūkošanas pulkvežleitnants, viens no armijas informācijas dienesta dibinātājiem. Sadarbojās ar Amerikas izlūkdienestu sabiedrību propagandas un psiholoģiskā kara jomā. Vairākus gadus viņš pavadīja kā militārais padomnieks Ķīnā, Korejā, Malajā. Pēckara periodā - politikas zinātnes profesors Hārvardas universitātē (Kembridžā, Masačūsetsā), Hercoga universitāte Darkhamā (Ziemeļkarolīna), Džona Hopkinsa universitāte, Austrālijas Nacionālā universitāte Kanberā. Pasniedzis austrumu studijas Džona Hopkinsa universitātē, Starptautisko progresīvo pētījumu skolā. Viņš bija spiegs, izlūks, slepenais aģents un iespaidīgs teorētiķis, autors pamatdarbam (red. Ar savu vārdu) "Psiholoģiskais karš" (1948; izl. 1954; kr. 1962). viņš vadīja Amerikas Miera biedrību (American Peace Society). Pirmā ZF publikācija - "Karš Nr.81-Q" (1928 - zem pseidonīma Karloman Jungar). Lainbardžera personīgās problēmas, interese par psiholoģisko karu, psihiatriju un psihoanalīzi, kā arī aizraušanās ar kristīgo filozofiju atstāja manāmu nospiedumu Kordveinera Smita darbos. Eksistē Lainbardžera balva, kuru katru gadu Pasaules zinātniskās fantastikas konvencijā pēc nāves piešķir tiem autoriem, kuru darbi ir nepelnīti aizmirsti.

Sīkāk livelib.ru:

https://www.livelib.ru/author/167112-kordvejner-smit

Vikipēdija.

https://en.wikipedia.org/wiki/Cordwainer_Smith

Mājas lapa.

http://www.cordwainer-smith.com/