Ko diena nākamā mums jaunu dos?, Turpinājums vēsturei.

Materiāli no žurnāla Mir fantastiki, 2005. gada decembra numurs.

Iepriekšējā reizē mēs parunājām par pagātni, tagad pievērsīsimies nākotnei, izmantojot neoficiālo zinātni - futuroloģiju.

21. gadsimta zinātne.

Uzskata, ka trešās tūkstošgades sākums iezīmē mistiskās Zivju ēras beigas un Ūdensvīra ēras sākumu. Konkrētais datums ēru maiņai nav īsti skaidrs, taču astrologi to noteikti saista ar kādu globālu parādību ( labu vai sliktu - to rādīs laiks), kā arī ar varenu izrāvienu visās zinību un zinātņu nozarēs.

 

 

Kosmoss.
2006. - 2008. gadā amerikāņu magnāts Roberts Bigelovs (liela viesnīcu tīkla un kompānijas Bigelow Aerospace īpašnieks) plāno realizēt orbitālo viesnīcu projektu kosmotūristiem. [Orbitālās stacijas modeļus viņš jau būvē, pagaidām uz Zemes, tie tiks palaisti kosmosā ar parastām raķetēm. Viņš ir izsludinājis arī privātu kosmokuģu projektu konkursu, kura uzdevums ir radīt tādu transportu, kas varētu veikt jau orbitālus lidojumus - ZG piezīme.]
Slavenais aviokonstruktors Berts Rutans, kas ir radījis lidmašīnu Voyager (aplidoja Zemeslodi 9 dienās bez nosēšanās un degvielas uzpildes) un privāto kosmokuģi SpaceShipOne, uzskata, ka ātrāk par 2024. gadu domāt par cilvēku tūkstošu lidošanu kosmosā nav reāli.
2020. gadā tikšot izmēģināts pirmais "kosmiskais lifts" - tā uzskata Bredlijs Edvards, ASV Zinātnisko pētījumu institūta vadītājs. [Kosmiskais lifts ir sistēma, kad no stacionāras orbītas pavadoņa uz zemi tiek nolaista trose, kas kalpo par bāzi pacēlājam kravas nogādei kosmosā un atpakaļ. Pagaidām tik superizturīga trose ir fantastika, bet nereāli tas nav - ZG piezīme.]

2012. gada 22. decembrī, ja tic Slepenajām lietām, uz Zemes sāksies citplanētiešu iebrukums.

2011. gadā norisinās Artūra Klārka pirmās Kosmiskās Odisejas darbība. Tāds bija sākotnējais plāns, vēlāk autors apstājās pie skaitļa 2001.

Tas pats Klārks prognozēja pirmo cilvēka lidojumu uz Marsu uz 2021. gadu. Tagad NASA piesardzīgi min 2030. gadu.

Pīters Diamandis - pazīstams zinātnieks un viens no privāto kosmokuģu konkursa Ansari X Prise sponsoriem (balvu 2004. gadā ieguva SpaceShipOne) - uzskata, ka 2024. gadā sāksies asteroīdu rūpnieciska izstrāde. Ideja vispār nav slikta, jo pat neliels M klases (metāliskais) asteroīds satur sevī līdz 3 miljardiem tonnu dzelzs-niķeļa rūdas.

Un beidzot, saskaņā ar Artūra Klārka paredzējumiem 2095. gadā cilvēce iemācīsies būvēt kosmisko kuģu dzinējus, kas spētu paātrināt kuģi līdz gaismas ātrumam.

Roboti.

Doktore Sintija Breazeala, kas strādā Masačūsetas pētnieciskajā universitātē, uzskata, ka 2010. gadā tiks radīts robots, kas spēs just cilvēciskas emocijas. Šī sieviete zina, ko runā, viņa jau ir uzbūvējusi robotu Kismet (arābiski - liktens), kas māk, ja ne just, tad visai ticami simulēt sajūtas.

2006. gadā sākas filmas Divsimtgadu cilvēks darbība (kaut arī Aizeka Azimova stāstā viss notiek 1976. gadā).

Spāņu zinātnieks Anhels del Pobils savas spējas novērtē kautrīgāk - 2009. gadā viņš plāno radīt robotu, kas varētu veikt pilnvērtīgu bibliotekāra darbu.

Džoanna Pranskija, kura sauc sevi par pirmo robotu psihiatri, uzskata, ka 2029. gadā mehānismi spēs veikt jebkurus mājas darbus. Helēna Greinere, kompānijas iRobot dibinātāja ( gudro mašīnu būve - piemēram, automātiskais putekļu sūcējs) ir piesardzīgāka - un saka - 2034. gads.

Eksistē starptautisks konkurss gudro robotu radīšanā - RoboCup. Viens no tā oficiālajiem mērķiem - līdz 2050. gadam radīt humanoīdus robotus, kas spētu uzvarēt spēlē ar oficiālajiem pasaules futbola čempioniem - cilvēkiem.

Futurologi dažādi nosaka datumu, kad robots iemācīsies domāt kā cilvēks. Artūrs Klārks runā par 2020. gadu, izgudrotājs Reimonds Kurcveils (attēlu un runas pazinējiekārtu tehnoloģijas pionieris) nosauc 2019. gadu. Cits autoritatīvs šīs nozares zinātnieks, Hanss Moraveks izstrādā robotu redzes sistēmas un izsakās pesimistiski. Viņš saka, ka saprātīgi roboti neparādīsies ātrāk par 2050. gadu.

2005. gadā Bils Geits par Reju Kurcveilu izteicās, ka viņa robotu nākotnes paredzējumi izraisa vislielāko uzticību.

Bioloģija.

2007. gadā Dienvidkoreja apsola izaudzēt ģenētiski modificētu cūku, kuras orgānus varēs bez raizēm pārstādīt cilvēkam, nebūs orgānu nesaderība. 2010. gadā korejieši jau gatavojas veikt pirmo šādu orgānu transplantāciju.

Starptautiskā biomedicīnas gerontoloģijas asociācija ziņo, ka laika posmā starp 2014. un 2024. gadu tiks veikta terapeitiska peles atjaunināšana.
Artūrs Klārks uzskata, ka dinozaurus klonēs jau 2023. gadā. Stīvena Spīlberga filmā Juras perioda parks tas nosacīti notika 1993. gadā - kino iznākšanas gads. [Tā kā nesen kāda dinozaura mīksto audu atliekas kaulaudu vidū ir atrastas, tad tas nemaz nav tik nereāli - ZG piezīme.]

2004. gadā Pentagons paziņoja, ka Nākotnes karu programmas ietvaros līdz 2020. gadam būs iepējams radīt speciālas bruņas, kas sastāvēs no nanomehanismiem. Tie spēs izmainīt materiāla īpašības, padarīt to mīkstu vai cietu, ložu necauršaujamu pēc vajadzības, ārstēs ievainojumus, neitralizēs ķīmiskās vielas un baktērijas, kā arī pārvērtīs ietērpu savdabīgā muskuļotā karkasā, kas palīdzēs kareivim kustēties.

2006.

Tas būs Starptautiskais tuksnešu un augsnes pārtuksnešošanās gads, turklāt arī Mocarta gads (lielajam komponistam paliek 250 gadi). Koncerns Airbus sāks ražot aerobusu A-380 - pašu lielāko pasažieru lidmašīnu uz Zemes. Pārdošanā parādīsies datorspēļu iekārtas Nintendo Revolution un PlayStation 3, kā arī pirmais Apple Macintoch ar procesoru Intel. Eiropas Kosmiskā Aģentūra ar raķeti Ariane 5 palaidīs kapsulu KEO (skatiet www.keo.org), kurā būs vēstījums nākotnei. Kapsula atgriezīsies uz Zemi pēc 50 000 gadiem.

1. janvārī paredzēts NASA projekta Jaunais horizonts starts. Automātiskā starpplanētu stacija dosies pētīt Plutonu un tā pavadoni Haronu (aparāts līdz turienei nonāks 2015. gadā), bet pēc tam dosies uz Kuipera meteorītu joslu.
29. martā notiks pilns saules aptumsums, bet to varēs redzēt Krievijā.

6. jūnijs kā datums var tikt pierakstīts 6.6.6., kas ir līdzīgs bībeliskajam "zvēra skaitlim" - tādēļ atkal var gaidīt kārtējos pareģojumus par pasaules galu, totalitāru sektu darbības pieaugumu un šizofrēnijas uzliesmojumus.

24. oktobrī kosmosa aparāts Messenger, kas palaists 2004. gadā uz Merkūru, veiks pirmo Venēras aplidojumu un tās fotografēšanu.

2007.


Gads sāksies ar pirmdienu un interesanti, ka Eiropā sāks darbu pasaulē lielākais elementārdaļiņu paātrinātājs LHC (Large Hadron Collider). Iespējams, ka tas palīdzēs atklāt Visuma "tumšās masas" noslēpumus, jo no tās sastāv apmēram 95 % no šīs pasaules. [Procenti pārspīlēti, jo eksistē arī "tumšā enerģija". Lai izskaidrotu kāpēc pastāv šī pasaule, bija vajadzīgi šie termini, taču pagaidām neviens nezina, kas tas ir. Lai nu kā, bet ir skaidrs, ka mēs zinām kaut ko tikai par mazāko daļu no pasaules - ZG piezīme.]

Roberta Hainlaina romāna Leļļu meistari (par citplanētu parazītu iebrukumu) darbība sākas 2007. gada 12. jūlijā.
Kompānija Phillips martā sāks izlaist pirmos lokanos displejus. Līdz gada beigām kosmosa zonde Messenger otrreiz lidos garām Venērai, bet Džeimss Kamerons gatavojas laist uz ekrāniem pilnmetrāžas filmu Kaujas eņģelis Alita, kas būs uzņemta ar pilnu 3D animāciju un daļēji digitāliem aktieriem.


2008.

15, janvārī Messenger sasniegs Merkūru un pirmoreiz aplidos ap to. Dubajā pabeigs celt superdebesskrāpi Burj Dubai, kas izmaksās 8 miljardus dolāru un kura augstums sasniegšot 705 metrus.

2009.

Ņujorkā uzbūvēs Brīvības torni (541 m), kas atradīsies teroristo sagrautā Vispasaules tirdzniecības centra vietā. 11. aprīlī planēta Neptūns atradīsies tieši tajā pašā vietā, kur tā atradās 1846. gada 23. septembrī - savā atklāšanas dienā. 22. jūlijā notiks pats ilgākais saules aptumsums 21. gadsimtā.

2010.

9. aprīlī Zemes iedzīvotāju skaits var sasniegt 7 miljardus. Tajā pat gadā ir paredzēta Starptautiskās kosmiskās stacijas būves pabeigšana, bet atspoles kuģis Discavery dosies pelnītā atpūtā. Kompānija General Motors sola sākt ražot automobiļus GM Hy-wire ar ūdeņraža dzinējiem.
2011.

Sāks ražot operētājsistēmu Windows Blackcomb, kurā būšot realizēts "pilnīgi jauns lietotāja un datora sadarbības veids".

2012.

21. decembris - pēdējā diena maiju un acteku kalendārā. Pēc viņu priekšstatiem, mūsu Visums pārstās eksistēt. Itāļu arhitekti tam netic: 2012. gadā viņi cer pabeigt iekaramā tilta būvi starp kontinentālo Itāliju un Sicīlijas salu. Tas būs pasaulē lielākais tilts, centrālā laiduma garums - 3,3 km. Aprēķinātās izmaksas - 4,6 miljardi eiro.

2014.

Uz Čurjumova-Gerasimenko komētu, kas nosaukta tās atklājēju (1969.) - Kijevas astronomu vārdā - dodas zonde Rosetta, kas savukārt ir nosaukta par godu Rozetas akmenim (atrasts 1799. gadā). Pateicoties tam, izdevās atšifrēt Ēģiptes hieroglifus. Lidojuma organizētāji cer, izpētot vienu komētu, atklāt visus Saules sistēmas evolūcijas noslēpumus.
Bez tam, 2014. gadā NASA cer palaist pirmo infrasarkano, kosmisko teleskopu TPF (Terrestrial Planet Finder), ar kuru notiks planētu meklēšana tālajās zvaigžņu sistēmās. Šajā gadā plāno palaist arī novecojošo "atspoļu" pēcteci - vienreizēji lietojamo kuģi Crew Exploration Vechicle, kura dizains aizdomīgi atgādina vecos Sojuz un Apollo.

Filmā Atpakaļ nākotnē 2 galvenie varoņi veic ceļojumu uz 2015. gadu. Interesanti, ka tur viņi atrod avīzi ar rakstu par to, ka Lielbritānijas karaliene Diāna gatavojas ierasties Vašingtonā.
2015. gadā sākas anime Neon Genesis Evangelion darbība.

2020.

Šim gadam būtu jākļūst par gadu, kad cilvēce atgriežas uz Mēness. To ir apsolījis Džordžs Bušs, runājot par nākošajām ASV kosmiskajām programmām. Šajā gadā var sagaidīt, ka pārstās funkcionēt kosmosa zondes Voyager 1 un 2, kaut gan iespējams, ka tās turpinās darboties, sūtot ziņas uz Zemi (abas automātiskās stacijas jau ir atstājušas Saules sistēmu).

Seriālā Zvaigžņu ceļš: Jaunā paaudze androīds Data piemin, ka ar teroristu pūlēm 2024. gadā notiek Īrijas atkalapvienošanās.

Pēc kiberpanka stilā uzņemtās filmas 13. stāvs iznāk, ka 2024. gadā virtuālā realitāte kļūst par galveno izklaides industrijas produktu

2025.
Orientējošs gads, kad internets pāries uz protokolu IPv6. Tagadējais IPv4 uztur 4 294 967 296 adreses: tas ir galīgi nepietiekami, lai apmierinātu visas cilvēku prasības, lai pieslēgtu tīklam automašīnas, telefonus un citu tehniku. Jaunais prototips spēšot uzturēt 340 undeciljonus adrešu (3,4 x 10 trīsdesmit astotajā pakāpē) - absolūti neiedomājams skaitlis.

2029.

Piektdien, 13. aprīlī asteroīds 99942 Apofiss (grieķu variants ēģiptiešu dievam Apepa - milzīgai čūskai, kas simbolizē tumsu un haosu) aizlidos garām Zemei 30 000 kilometru attālumā.

Pēc Aizeka Azimova stāstu motīviem uzņemtās filmas Es, robots (2004.) darbība norit 2035. gadā.

2036.

Sagaidāms, ka mainīsies valsts - pasaules līderis iedzīvotāju skaita ziņā. Indija apsteigs Ķīnu.

2038.

19. janvārī, 3-jos 14 minūtēs un 18 sekundēs visi datori, kas skaita laiku pēc POSIX standarta, sāks rādīt to kā negatīvu lielumu. Tā saucamā 2038. gada problēma (līdzīga 2000. gada problēmai).

2039.

Šis gads mums gatavo divas galējības. Septembrī pēc rabīna Mošē ben Nahmanida (1194, - 1270.) pareģojuma uz Zemi atnāks, vai nu Mesija, vai arī sāksies Armagedons. Vienā ziņā šis pareģojums ir visai precīzs: 2040. gada 6. februārī visi "Makintoša" datoru agrīnie modeļi beigs skaitīt iekšējo kalendāru.

2050.

Ķīnai ir iespējas kļūt par ekonomiski visattīstītāko valsti pasaulē. [Ja saglabāsies pašreizējie tempi - ZG piezīme.] Uz Zemes var izrādīties 9 miljardi cilvēku.
Ja tic Ņūtonam, tad pasaules gals iestāsies 2060. gadā. [Ja kāds nezina, tad Ņūtons bija arī astrologs - ZG piezīme.] 2061. gadā Halleja komēta atkal apciemos Sauli. Zvaigžņu ceļa Visumā pirmais cilvēku kontakts ar planētas Vulkāns iemītniekiem notika 2063. gada 5. aprīlī. 2065. gadā norisinās seriāla Thunderbirds darbība, bet 2069. gada 20. jūlijā cilvēce atzīmēs 100 gadu jubileju, kopš cilvēks ir spēris savu kāju uz Mēness.

21. gadsimta 70-tie gadi.

Tie ir pazīstami, pateicoties kulta spēlei Fallout - saskaņā ar tās sižetu, 2077. gadā notiek globāls kodolkarš. Pati spēle sākas 2161. gadā.
Un beidzot, filmas Matriks darbība norisinās 2199. gadā (vismaz tā domā Morfejs).

Spēles System Shock 2 darbība tiek datēta ar 2114. gadu.

2134. gadā rase Ur-Quan uzvar Brīvo Zvaigžņu Aliansi un pārklāj Zemi ar izolējošu spēka lauku (spēle Star Control).
Arī spēles Doom darbība norisinās 22. gadsimtā.

Gadsimtu dzīlēs.

23. gadsimta sākumā norisināsies interesants astronomisks notikums: Plutons "apmainīsies vietām" ar Neptūnu un uz apmēram 20 gadiem kļūs par astoto Saules sistēmas planētu. Pēdējo reizi tas notika pavisam nesen - no 1979. līdz 1999. gadam.

Piektdien, 2222. gada 22. februārī, pulksten 22-os, 22 minūtēs un 22 sekundēs laiku un datumu varēs pierakstīt šādi: 22:22:22 22-2-2222.

Saskaņā ar Talmudu (ēbreju svētajiem rakstiem), šī pasaule ir tikusi radīta 3761. gadā pirms mūsu ēras un eksistēs 6000 gadus. Tātad, pasaules gals būs 2239. gadā.

2287. gada 28. augustā Marss pietuvosies Zemei līdz minimālākajam attālumam, tādam, kāds tas bija 2003. gada 27. augustā.

Galvenie filmas Piektais elements notikumi risinās 2263. gadā, bet spēlē Fallout 2 - 2241. gadā. Bez tam, 23. gadsimtā norisinās arī seriāla Babilona-5 notikumi.
Leģendārais amerikāņu kinobiedēklis Džeisons Vurhiss (debitējis filmā Piektdiena, 13.) izdzīvo līdz 25. gadsimtam - 2455. gadā viņš pamostas no letarģijas, uzvelk iemīļoto hokeja masku, ņem rokās mačeti un sāk savas huligāniskās izdarības uz kosmokuģa borta (filma Džeisons X).

Datorspēle Starcraft sākas 2499. gada 12. decembrī, bet Halo:Combat Evolved un Halo 2 - 2552. gadā. Kiberpanka mangas Kaujas enģelis Alita notikumi arī norisinās 26. gadsimtā. Bet lieliskais kosmiskais simulators Wing Comander deva mums iespēju iejusties 27. gadsimta pilota ādā.

Pastāv varbūtība 0,3 %, ka 2880. gada 16. martā asteroīds
1950A sadursies ar Zemi.

Ja tas notiks, tad viss dzīvais uz Zemes tiks iznīcināts.
30. gadsimtā notiek komiksu Supervaroņu leģions (kompānija DC Comix) darbība. Adolfs Hitlers ticēja, ka Trešais reihs pastāvēs līdz 2933. gadam (reāli tas ilga tikai 12 gadus). Multseriāls Futurama sākas 2999. gada 31. decembrī un ilgst 31. gadsimtā līdz 3006. gadam.

3028. gadā Zemi iznīcina atnācēji - enerģētiskas būtnes Dreji (animācijas filma Titāns pēc Zemes bojāejas). Battletech Visums arī attiecas uz 31. gadsimtu.

Starp visiem pareģiem Nostradams bija pats optimistiskākais, viņš paredzēja pasaules bojā eju tikai 37. gadsimtā.

Filma Mākslīgais intelekts beidzas 4001. gadā, kad cilvēce pilnīgi izmirst, bet okeānā iesalušo zēnu-robotu atrod citas civilizācijas pārstāvji, kas sāk apdzīvot Zemi.

6757. gada 5. jūlijā notiks vienlaicīgs Saules aptumsums un Merkūra pāreja Saules diskam, parādība, kas vēl ne reizi nav notikusi astronomijas vēsturē. 8113. gadā tiks atvērtas Civilizāciju kapenes - pirmais, ja tic Ginesa rekordu grāmatai, "laika kapsulas" projekts, ko realizējusi cilvēce. "Kapenes" ir istaba Ogltropa universitātes pagrabā (Atlanta, Džordžijas štats, ASV): 6 m gara, 3 m plata un 3 m augsta. 1940. gadā to aizvēra ar biezām, nerūsējoša tērauda durvīm, ievietojot tajā milzums visādu mantu: mikrofilmas, tika nofotografētas 800 grāmatas, audioieraksti ar izcilu valstsvīru uzstāšanos (tajā skaitā arī ar Hitlera un Staļina runām), rotaļlietas, šujmašīna, ampula ar Budwaiser alu utt. Gaiss istabā tika nomainīts ar inertu gāzi, bet sienas aizbetonētas.

Kādēļ pēcnācējiem tika novēlēts atvērt "kapenes" tieši 8113. gadā? Zinātnieki, kas gatavoja šo projektu, pieņēma, ka pirmais Senās Ēģiptes kalendārs tika izveidots 4241. gadā pirms mūsu ēras. Tādā veidā, kapsula, ko atvērs 82. gadsimtā faktiski kļūs par "laika kapsulu", kas tika noglabāta tieši laika posma vidū starp pirmo kalendāru un atvēršanas brīdi.

428 899. gadā beigsies Kali-Juga pašreizējā un pēdējā hinduisma ēra. To nomainīs Zelta laikmets - Satja-Juga jeb, citiem vārdiem sakot, paradīze.

***

Kas tālāk? 802 701. gadā Laika ceļotājs satika elojus un morlokus ( Herberta Velsa Laika mašīna). Daži zinātnieki uzskata, ka pēc 5 miljoniem gadu sāksies jauns ledus laikmets. Vidusjūra pārvērtīsies sāls tuksnesī, Amazones meži izzudīs pilnībā. Pēc 100 miljoniem gadu Zemi sagaida vulkāniskās aktivitātes uzliesmojums. Zīdītāji sāks izmirt, bet Antarktīdu klās džungļi. Un beidzot pēc 200 miljoniem gadu uz Zemes atkal būs viens okeāns un viens kontinents, kā tas jau bija pašos laiku sākumos.
Vai cilvēce nodzīvos līdz tiem tālajiem laikiem ir jautājums tīri retorisks. Tādus laika mērogus mums vienkārši ir grūti aptvert, bet skaidrs ir viens - uz šīs planētas mēs esam tikai ciemiņi.