Kirs Buličevs. Pēdējais karš

Lielā padomju un krievu fantasta Kira Buličeva kopoto rakstu sējums - pilns cikls par dakteri Pavlišu un diloģija par Andreju Brūsu.

 

https://fantlab.ru/edition159830

Priekšvārds Kira Buličeva krājumam, kurā iekļauts pilns stāstu cikls par doktoru Paviišu. Priekšvārdā īsi aprakstīta rakstnieka karjera, viņa biogrāfija, cikla sastāvs un tajā iekļauto darbu kopsavilkums.

Priekšvārda autori: Михаил Манаков, Кирилл Ратников

Biogrāfija un pilna bibliogrāfija. Par rakstnieku daudz ir rakstīts arī iepriekš. Tāpēc šoreiz nedodu.

https://fantlab.ru/autor15

Dakteris Pavlišs.

Dakteris Pavlišs ir daudzu, fantastisku, Kira Buličeva darbu varonis. Pilns vārds - Vladislavs Vladimirovičs Pavlišs. Pēc profesijas - ārsts. Strādā tālsatiksmes kosmosa ekspedīcijās kā kuģa ārsts.

Personāža radīšanas vēsture

Pavlišs ir pirmais pastāvīgais varonis rakstnieka darbos. Tā prototips ir kuģa ārsts, ar kuru Kirs Buličevs iepazinās 1967. gadā, braucot pa Ziemeļjūras ceļu ar sauskravas kuģi "Segeža", kur Buličevs bija žurnāla "Apkārt pasaulei" («Вокруг света») korespondents.

Cikla darbi.

«Pēdējais karš»

Pirmo reizi doktors Pavlišs parādās garstāstā "Pēdējais karš" (1970). Kuģis "Segeža", uz kura klāja, it īpaši, divi citplanētieši, kas nav humanoīdi zinātnieki (inteliģenti abinieki) un, kuriem ir eksperimentāls aprīkojums, kas spēj atdzīvināt mirušos, piezemējas uz planētas Muna, kuras iedzīvotāji gāja bojā atomu kara laikā. Tomēr uz planētas pazemes bunkuros turpina dzīvot konflikta dalībnieki, kas draud atkal atsākt karot.

«Ceļa trīspadsmit gadi»

Jaunais Pavlišs, kadets ir varonis garstāstā "Trīspadsmit ceļa gadi" (1983), kur viņš ir viens no eksperimentālā kuģa "Antejs" apkalpes locekļiem, kas simts gadus lido uz Alfa Cygnus. Apkalpe katru gadu mainās, veicot teleportāciju. Brīdī, kad maiņa ierodas uz kuģa, kurā ietilpst Pavlišs, teleportācijas savienojums ar Zemi tiek pārtraukts. Rodas dilemma: vai nu pagriezieties atpakaļ, vai atlikušos trīspadsmit gadus lidojiet uz Alfa Cygnus, lai piepildītu Zemes mūžīgo sapni, lidot uz zvaigznēm.

«Lielais gars un bēgļi»

Zinātniskās fantastikas krājumā, 11. laidiens, М., «Знание», 1972

Garstāstā "Lielais gars un bēgļi" (1972) Pavliša kuģis "Kompass" cieš katastrofu. Daļa apkalpes ir iegremdēta apturētā anabiozē, pārējie gāja bojā, piezemējoties uz maz pētītās planētas Priekšpostenis, dzīvs ir tikai Pavlišs. Viņš varēja nokļūt līdz raidītājam, ko uz planētas atstāja kosmosa izlūki, un nosūtīt informāciju par katastrofu uz galaktikas centru. Izpētot planētu, Pavlišs nonāk gara zinātniska eksperimenta centrā, kas tiek veikts ar Priekšposteņa primitīvajiem humanoīdiem, kuri dzīvo vienā ielejā, kas ir slēgta no ārpasaules, un, ko dara augsti attīstīta civilizācija no tālas planētas.

«Puse dzīves»

Gartāsts "Puse dzīves" (1973) stāsta par padomju sievietes Nadeždas Matveevnas Sidorovas likteni no Kaļazinas apkaimes, kura nejauši kļuva par dzīvu eksponātu citplanētiešu automātiskā zoodārzā, kurš 1956. gada augustā uz Zemes veica īstermiņa izlūkošanu. Viņa nodzīvoja pusi savas dzīves uz šī automātiskā kuģa, veicot ilgu lidojumu ap zvaigžņu sistēmām, meklējot dzīvnieku pasaules paraugus. Nadežda spēja atrast kopīgu valodu arī ar sagūstītiem inteliģentiem nehumāoīdiem, kurus viņa dēvē par "trepangiem", jo viņi ir ārēji līdzīgi šīm radībām. Viņi kopā organizē bēgšanu no kuģa, bet Nadežda Sidorova, novirzot sargu triecienu, traģiski iet bojā, ļaujot pārējiem aiziet. Doktors Pavlišs, ekspedīcijas dalībnieks, kurš atklāja mirušo izlūkošanas kuģi, nejauši atrod Nadeždas piezīmes ar stāstu par viņas likteni. Un uz "trepangu" planētas, kuri tika izglābti, pateicoties viņas pašaizliedzīgajai palīdzībai, kā vēlāk izrādās, atrodas piemineklis Nadeždai Sidorovai, kuru visi tur atceras. Atgriešanās Zemes ekspedīcija nodod šī pieminekļa fotogrāfiju Nadeždas pēcnācējai, viņas mazmeitai.

«Likums pūķim»

Garstāstā "Likums pūķim" (1975) Pavlišs ir spiests aizstāt smagi ievainoto ārstu Klerenas planētas pētījumu bāzē. Uz planētas bāze atrodas ekosistēmas katastrofas centrā, pateicoties kurai situācija tur ir gandrīz frontes līnija: bāzes iedzīvotāji ir spiesti cīnīties ar šīs planētas dabu. Pavlišs atrisina mīklu, pateicoties kurai tiek normalizēta tās teritorijas ekoloģija, kurā atrodas bāze. Stāsts pievērš lielu uzmanību tēmai par cilvēka atbildību par vidi.

«Pelnrušķītes baltā kleita»

Stāsts "Pelnrušķītes baltā kleita" (1980) stāsta par doktora Pavliša mīlestību pret skaisto Marinu Kimu, kuru viņš nejauši satika masku ballē Mēness stacijā. Vēlāk viņš viņu atrod tālā kosmosa bāzē. Marina ir bioforma, viņas ķermenis ir pārvērsts par putnu zinātnisku pētījumu nolūkā uz tālām planētām.

«Ciemats»

Romānā "Ciemats", kas pilnībā izdots 1988. gadā, Pavlišs parādās tikai otrajā daļā. Romāns ir veltīts zemiešu izdzīvošanas vēsturei viņu kuģa katastrofas rezultātā, kuri ir spiesti pastāvēt uz savvaļas, neviesmīlīgas planētas ar sarežģītiem dabas un klimatiskajiem apstākļiem. Pavlišs ir īstermiņa ekspedīcijas dalībnieks uz šo planētu, kurai ilgu laiku nav aizdomas, ka Zemes cilvēki šeit dzīvo izmisīgā situācijā.

«Pienākuma gūstekņi»

Stāsts, kas atklāts Kira Buličeva arhīvā, apraksta doktora Pavliša pārbaudes lidojumu uz planētu, kur zinātnieki veic eksperimentus ar laika dabu. Ar grūtībām piezemējies, Pavlišs atklāj, ka viens no pētniekiem ir inficēts ar nāvējošu vīrusu, kas viņam neatstāj laiku pētījuma pabeigšanai.

«Dārznieks trimdā»

Doktors Pavlišs iestrēga uz asteroīda Dena un kosmodroma ēdnīcā satika neparastu cilvēku, profesoru Guriju Nicu. Viņš neļāva sevi saukt par profesoru, viņš meloja, ka viņam nav savas jaunās grāmatas autora kopijas un viņš atrodas uz asteroīda it kā ne pēc savas gribas. Vēlāk Pavlišs uzzināja, ka viņš ir sarakstījis grāmatu („Mirušo dvēseļu” otro sējumu), savlaicīgi pārcēlies un no Gogoļa nokopējis vēl nesadedzinātu rokrakstu. Iedvesmojoties no panākumiem, labojot kaitinošās vēstures kļūdas, Nics pagātnē izdarīja vēl vienu darbību, taču ne tik cēlu un, bez jokiem, varēja izdarīt vēl vienu, šoreiz kriminālnoziegumu. Tāpēc viņš, no grēka tālāk, tika nosūtīts uz Denu. Uz asteroīda viņš pielietoja savu otro prasmi - agronomisko, radot brīnišķīgu oranžereju.

https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%94%D0%BE%D0%BA%D1%82%D0%BE%D1%80_%D0%9F%D0%B0%D0%B2%D0%BB%D1%8B%D1%88

Par romānu „Pēdējais karš”.

Anotācija:

"Pēdējais karš" ir romāns par kosmosa ārsta Pavliša piedzīvojumiem. Piedzīvojis galvu reibinošas un bīstamas situācijas ar varoni, jūs neviļus uzdodat sev jautājumu: "Kas notiek, kas notiks, kas var notikt?" Pravietis saka: "Tā tas būs!" Un zinātniskās fantastikas rakstnieks saka: "Varbūt tas tā būs, bet es to negribētu."

Piezīme:

Uzrakstīts 1968. gadā. Fragments ar nosaukumu "Kāds esi, saprāta brāli?" (1976). Sākotnēji romāna pielikumā ar nosaukumu "Apbrīnojamais kosmosa almanahs" bija iekļauti vairāki stāsti no cikla "Pasakas": "Princese uz zirņa" ar nosaukumu "Vēstnieks uz zirņa", "Māsiņa Aljoņka un brālītis Ivanuška" ar nosaukumu "Aļona un Ivans". , "Zilbārdis" ar tādu pašu nosaukumu - kā konkursa darbi, kurus sarakstījis viens no romāna varoņiem (1970, 1991). Vēlāk (1993. gadā un vēlāk) romāns tika publicēts bez būtiskām izmaiņām, bet bez papildinājuma "Apbrīnojamā kosmosa almanahs".

“Savu pirmo zinātniskās fantastikas romānu “Pēdējais karš” uzrakstīju nedaudz vairāk nekā pirms divdesmit gadiem. Grāmata tika izdota 1970. gadā. Pēc kāda laika romāns tika tulkots Ungārijā, Bulgārijā un Lietuvā. Maskavas izdevumā, kas jāizdod līdz 1992. gada vidum, būs pārskatīta “Pēdējā kara” versija, kas tomēr nemaz tik daudz neatšķiras no sākotnējās versijas. Bet Sanktpēterburgas izdevumā, kuru jūs, dārgais lasītāj, tagad turat savās rokās, tiek saglabāts 1970. gada izdevuma teksts bez labojumiem. Tātad tiem, kas vēlas iesaistīties kritiskajā analīzē, būs iespēja salīdzināt, un tie, kurus interesē sižets, kāds tas ir, var aprobežoties ar šo grāmatu." (Izdevējs: “Grifon”, 1991)

Kirs Buličevs, 1991. gada decembrī.

https://fantlab.ru/work12013

Liels raksts par Kiru Buličevu.

https://my-shop.ru/shop/article/13043.html