Kinomīļa sarunu vārdnīca

Skaidrojums par "spārnotajām frāzēm", kuras no kino pārceļojušas ikdienas sarunās.

Amerikāņi ir cilvēki - pamatīgi. Un viņi ļoti mīl sastādīt visādus reitingus un veikt aptaujas. Protams, ka arī teicienu "spārnota frāze" viņi liek uz statistikas sliedēm, lai visiem kļūtu skaidrs, kura tad no frāzēm ir pati "spārnotākā". 2005. gada vasarā Amerikas kino institūts (American Film Institute) publicēja 100 visu laiku, vispopulārāko kinofrāžu sarakstu. Saraksts, bez šaubām, nepretendē uz visplanētas mērogu, jo ietver sevī tikai filmas, kas uzņemtas angļu valodā. Tomēr, šā čārta sastādīšanā ir piedalījies pusotrs tūkstotis Holivudas aktieru, režisoru, kritiķu un citu kunodarbinieku.

Var būt, ka šis saraksts būs interesants arī jums, ņemot vērā fantastikas specifiku. 100 citātu vidū nereālistisko filmu citāti aizņem nedaudz vairāk kā 20 vietas. Lūk, te tie būs.

Par pašu sekmīgāko fantastisko filmu var uzskatīt 1939. gada Frenka Bauma pasakas Burvis no Oza zemes ekranizāciju. Mūsu vecākais lasītājs šo pasaku droši vien vairāk atceras pēc šīs pasakas Aleksandra Volkova brīvā pārstāsta Smaragda pilsētas burvis. Kamēr Viktora Lēmana filma ar Džudiju Gārlendu galvenajā lomā, kas amerikāņiem ir kļuvusi teju vai par kulta filmu, pie mums gandrīz nav pazīstama. [Palepošos, esmu redzējis video - forša filma, skatāma, ir pat specefekti, stils - kā Čārlijam un šokolādes fabrikai - tulkotāja piezīme.]  Vismaz, neviens no mums to nezina no bērnības, no galvas. Simtniekā ir iekļuvuši pat trīs citāti: "Totiņ, man liekas, ka mēs vairs neesam Kanzasā (Toto, I've a feeling we're not in Kansas anymore)" - ieņem ļoti augsto, ceturto vietu, 23. vietā ir vēl viena Dorotijas frāze, šoreiz no filmas paša fināla, "Nekur nav tik labi kā mājās (There's no place like home!)", simtnieka priekšpēdējā vietā atrodas Ļaunās Rietumu raganas draudi "Mana mīļā, es tev vēl rādīšu! Un tavam sunītim arī! (I'll get you, pretty, and your little dog, too.)". Parādīt tā arī neiznāca, kā zināms, ragana krita par upuri ūdens spainim, bet frāze iegāja kino vēsturē.

Goda pilno vietu desmitniekā (astoto) ieņem slavenais teiciens no Lūkasa Zvaigžņu kariem "Lai Spēks ir ar tevi! (May the Force be with you!)".

Protams, refrēniem ir daudz lielākas iespējas kļūt par "spārnotām frāzēm", nekā vienas reizes teicienam. Tā arī no lieliskās Spīlberga filmas Citplanētietis 15. vietu ieņem pirmā sakarīgā, gramatiski nepareizā frāze, kuru mazais atnācējs atkārto daudzas reizes: "C.P. zvanīt mājās! (E.T. phone home!)". Spīlbergs ir atzīmējies vēl tikai vienu reizi - ar citātu no "haizivjfobiskā" trillera Žokļi "Jums noteikti ir vajadzīga lielāka laiva (You're gonna need a bigger boat.)". Toties cits fantastiskā kino klasiķis Stenlijs Kubriks ir pārstāvēts čārtā kapitālāk. Taču galvenokārt saraksta otrajā galā. 64. vietā atrodas frāze no 1964. gada melnās, absurda komēdijas Doktors Streindžlavs jeb Kā es pārstāju baidīties un iemīlēju atombumbu. "Kungi, šeit nedrīkst kauties! Tā taču ir militāra istaba." Trīs pozīcijas zemāk - skudriņas uzdzenošais Džeka Nikolsona varoņa sauciens no Stīvena Kinga romāna Spīdums ekranizācijas "Džonijs ir šeit! (Here's Johnny!)". Kubrika pārstāvniecību noslēdz 2001. gada kosmiskā odiseja (78. vieta) - neskmīgs astronautu sauciens satrakotajam kuģa datoram HAL-9000: "HAL, atver sekcijas durvis! ( Open the pod bay doors, HAL)", kas var iespiesties atmiņā katram. Artūra Klārka romāna ekranizācija nav vienīgā ZF ekranizācija čārtā.

Harija Harisona romāna Pavirzieties! Pavirzieties! kinoversija tika radīta 1973. gadā ar nosaukumu Zaļais soilents. Filmas varoņu šausmīgais atklājums, ka pārtikas produkts "Zaļais soilents - ir cilvēki! (Soylent Green is people!)" sarakstā ir 77. vietā. Vēl viena ZF romāna ekranizācija - Pjēra Bula Pērtiķu planēta (1968.) - 66. vieta teicienam "Novāc no manis savas smirdīgās ķepas, tu, netīrais mērkaķi! (Get your stinking paws off me, you damned dirty ape! )", ko izsaka filmas varonis Čārltons Hestons.

Kino vēstures visu laiku lielākais superspiegs, saprotams, iekļuvis topā ar sveicienu "Bonds, Džeimss Bonds (Bond, James Bond)" - 22. vieta. Un, bez šaubām, ar prasību "Martini. Sajaukt, bet nekratīt! (A martini. Shaken, not stirred)" - 90. vieta. Kā oficiālie pirmavoti tiek minētas filmas Doktors Nē un Goldfingers. Taču šīs frāzes pēc tradīcijas tiek atkārtotas visās Bonda filmās.

Vēl viens "super", šoreiz superrobots, noteikti bija nolemts atrasties "laureātu" vidū. Robota-slepkavas frāze "Es vēl atgriezīšos! (I'll be back)", 37. vieta, no Džeimsa Kamerona filmas Terminators, kuru robots saka pirms policijas iecirkņa demolēšanas, kļūst par savdabīgu Arnolda Švarcenegera vizītkarti. Bet cita viņa varoņa frāze no robota T-800 piedzīvojumu otrās daļas - spāņu-angļu hibrīds "Hasta la vista, baby!" iegūst tādu popularitāti jauniešu vidū, ka vēl tagad var sastapt tē-krekliņus ar šo uzrakstu. Profesionāļi gan šai frāzei dod tikai 76. vietu.

Vēl viens refrēns - balss, kas sauc Kevina Kostnera varoni filmā Brīnumu lauks uzbūvēt beisbola laukumu "Ja tu to uzbūvēsi, tad viņš atnāks... (If you built it, he will come...)" ieņem augsto 39. vietu. Mistisko tēmu, ko sāk doktors Frankenšteins no 1931. gada filmas Frankenšteins ar kliedzienu "Viņš ir dzīvs! Viņš ir dzīvs! (It's alive! It's alive!)" , turpina līdzīgs varoņu izsauciens no filmas Poltergeists (1982.) "Viņi ir šeit! (They're here!) , bet nobeidz jaunā Koula atklāsme no Sestās sajūtas "Es redzu mirušos! (I see dead people!)". Attiecīgi, 49., 69. un 44. vieta.

Trīsdesmito gadu kinoklasika ir pārstāvēta ar vēl divām lentēm. Drakula no tāda paša nosaukums 1931. gada filmas liek priekšā: "Klausieties viņus! Nakts bērni1 Tā ir viņu mūzika... (Listen to them. Children of the night. What music they make...)", 83. vieta, bet Karls Denams skaidro policistam Kingkongā (1933.) īsto milzu pērtiķa nāves iemeslu: "Ak vai, tās nebija lidmašīnas. Tā bija Skaistule, kas nogalināja Briesmoni... (Oh, no, it wasn't the airplanes. It was Beauty killed the Beast...)", 84. vieta.

Pasaules saspensa tēvs Alfrēds Hičkoks iegājis kinocitātu vēsturē tikai ar vienu, taču ļoti pazīstamu frāzi "Zēna labākais draugs ir viņa māte! (A boy's best friend is his mother)", 56. vieta. Arī jaunāko kinovēsturi pārstāv tikai viena frāze, trešās tukstošgades vienīgā, taču kāda! Jūs droši vien jau paši sapratāt: "Mans dārgums! (My precious)" Golluma izpildījumā no Gredzenu pavēlnieka, bet tikai 85. vieta.

Bet kāds tad ir goda pjedestāls. "Zelta medaļu" ir ieguvusi visu laiku visamerikāniskākās filmas Vējiem līdzi fināla frāze. Interesanti, ka toreiz, 1939. gadā, šo frāzi uzskatīja par nepieklājīgu un filmas veidotājiem nācās samaksāt 5000 dolārus soda naudā. Varbūt, ka tieši tas arī palīdzēja tai ieiet vēsturē! Rets Batlers Klārka Geibla izpildījumā saka: "Atklāti sakot, dārgā, man uz to ir nospļauties (Frankly, my dear, I don't give a damn)". Otrajā vietā arī ir mums ļoti pazīstama frāze Marlona Brando izpildījumā no filmas Krustēvs "Mans priekšlikums viņam būs tāds, ka viņš nevarēs no tā atteikties (I'm going to make him an offer he can't refuse)", bet rekordiste ar sešiem trāpījumiem simtā ir vēl viena mums ļoti pazīstama filma Kasablanka. Redzams fantastikai vēl ir ļoti smagi sacensties ar melodrāmām.

Tulkots no žurnāla Jesļi.