Katrīna Randela. Čells, Sofija un Parīzes jumti

Ieskats autores biogrāfijā un daiļradē.

"Jāņa Rozes apgādā" klajā nākusi Katrīnas Randelas grāmata bērniem "Čells, Sofija un Parīzes jumti".

Kuģim nogrimstot, Lamanša jūras šauruma ūdeņos tiek atrasts čella futrālis un tajā – maza meitenīte. Viņas glābējs ir ekscentriskais zinātnieks Čārlzs Maksims, kas dod viņai vārdu Sofija un ņem savā paspārnē.

Meitene izaug ar ciešu pārliecību, ka reiz atradīs savu mammu, kas noteikti spēlē čellu un dzīvo Parīzē. Un kādu dienu viņi abi ar Čārlzu sēžas vilcienā un dodas uz Parīzi, bet tur...

Elpu aizraujoša pasaka bērniem, ko sarakstījusi viena no izcilākajām britu mūsdienu bērnu rakstniecēm Katrīna Randela (1987). Tā iznākusi 2013. gadā un ir visvairāk godalgotā viņas grāmata, tulkota daudzās valodās un nominēta arī prestižajai Kārnegija medaļai.

No angļu valodas tulkojusi Māra Poļakova, māksliniece Gita Treice.

https://satori.lv/book/cells-sofija-un-parizes-jumti

Rooftoppers by Katherine Rundell – apskats

Maziņa meitene tiek atrasta kuģa avārijā cietušā čella korpusā, un pasaka sākas.

Pēc Viktorijas laika lainera “Queen Mary” nogrimšanas meitene ar "zibens krāsas matiem" tiek atrasta peldoša čella korpusā Lamanša vidū. Viņas glābējs, ekscentriskais zinātnieks Čārlzs Maksims nosauc viņu par Sofiju, aizved viņu mājās uz Londonu un audzina, neraugoties uz Nacionālo bērnu aprūpes aģentūru, tikpat ekscentrisku kā viņš. Viņa nēsā mājās gatavotas, koši nokrāsotas bikses un dzīvo no čipsiem, zivju formās, siera un reizēm arī viskija. Kad inspektori no NCA novēro, ka viņa izskatās mazliet bāla, Čārlzs paskaidro, ka viņa ir "izgriezta no mēness gabaliņiem".

Labsirdīga un parasti pieklājīga Sofijai ir spītīga, atsakoties pieņemt, ka viņas māte, kura nekad nav oficiāli identificēta, noslīka, kad “Queen Mary” nogrima. Sofija ne tikai uzstāj, ka viņa joprojām ir dzīva, viņa apgalvo, ka zina, ka viņa bija čella spēlētāja kuģa orķestrī. Kad NCA paziņo Čārlzam, ka Sofija ir jāizved uz bērnu namu, pāris dodas bēgt, dodoties uz Parīzi, lai izsekotu čella veidotāju, kura adresi viņi ir atraduši Sofijas čella korpusā. Tā sākas Sofijas mātes pasakainie meklējumi, meklējumi, kas negaidīti noved uz Parīzes jumtiem.

Ketrīnas Rundellas burvīgi liriskais stils ir dots tādā veidā, kā Čārlzs ir dots. Šķiet, ka Londonas sadaļā viņa galvenokārt interesējas par sarunām, kurās ir liela asprātības kvota (valkājot svārkus, Sofija izskatās tā, it kā viņa būtu “izgrozījusi bibliotekāri”) un aforismiem (juristiem piemīt visa “tualetes papīra pieklājība un drosme”). . Kopumā viņas metaforas ir apņēmīgi oriģinālas. Šādai verbālai izrādei, lai arī tas ir izklaidējošs, ir trūkums, lai parādītu gan kļūdas, gan panākumus, un agrīnā stadijā stāstam ir pasakas izdomātais veids, bet ne tas, kas ir aizraujoši.

Tas mainās brīdi, kad Sofija izkāpj pa jumta logu savā Parīzes viesnīcas guļamistabā uz augšējo jumtu. Viņa visu mūžu ir bijusi dedzīga kokos kāpēja, kuru pievilka augstums. Tagad, stāvot virs pilsētas, viņa ir atbrīvota - un stāsts ir atbrīvots kopā ar viņu. Gandrīz uzreiz viņa saprot, ka nav augšā. Mežonīgs zēns, vārdā Matteo, dzīvo uz tiesu jumta, un viņa satikšanās ar Sofiju un viņu turpmāko partnerību drāma ir saviļņojoša. Jumta virsotne ir graudaini reāla, salauztu kāju pirksti, grauzdētas žurkas un gaudojošās ķīpas. Atraujoties no Čārlza aizsardzības, Sofija beidzot izsaka Pepijai Garzeķei līdzīgo viltību, par kuru iepriekš tikai tika pieminēts. Pat izcilās metaforas novājējas. Notiek satverošs izpētes ceļojums, ārkārtas svētki un milzīga cīņa starp Sofiju, Matteo un viņu kokos dzīvojošajiem draugiem un vilka veida zēnu baru no stacijas rajona. Vēl labāk, Sofija cenšas atrast drosmi izturēt un gūt panākumus, kad viņa mēģina atrast dīvainās čella mūzikas avotu, kas peld augšup no kaut kur guļošās pilsētas.

Starp jumtiem viņas pasaka sasniedz briedumu. Asprātību beidzot aizstāj ar grūti iegūtajām zināšanām. Mīlestība un drosme izrādās divi vārdi vienam un tam pašam. Sofija iemācās novērtēt un saglabāt dīvainības, ar kurām piedzima, un, turoties pie bērna spējas ticēt neparastajam, "nekad neignorēt iespējamo".

https://www.theguardian.com/books/2013/may/18/rooftoppers-katherine-rundell-review

Vikipēdija par autori.

Katherine Rundell (born 1987) ir angļu autore un akadēmiķe. Viņa ir grāmatas Rooftoppers autore, kas 2014. gadā ieguva gan kopējo Waterstones bērnu grāmatu balvu, gan Zilā Pītera grāmatas balvu kā labākais stāsts, un tika iekļauta Karnegi medaļas sarakstā. Viņa ir Oksfordas Visu dvēseļu koledžas biedre un ir parādījusies kā eksperte viesa statusā BBC Radio 4 programmās, tostarp Start the WeekPoetry Please] un Seriously....

Starp citām Rundell grāmatām ir The Girl Savage (2011), kas 2014. gadā tika izlaista nedaudz pārskatītā formā kā Cartwheeling in Thunderstorms Amerikas Savienotajās Valstīs, kur tā bija 2015. gada Bostonas Globusa – Hornas grāmatas daiļliteratūras ieguvēja The Wolf Wilder (2015). , un Pētnieks (2017), kas ir bērnu grāmatu balvas ieguvējs 2017. gada Costa Book Awards.

Biogrāfija

Randela ir dzimusi Kentā, Anglijā, 1987. gadā un desmit gadus pavadījusi Hararē, Zimbabvē, kur viņas tēvs bija diplomāts. Kad viņai bija 14 gadu, viņas ģimene pārcēlās uz Briseli; Vēlāk Randela teica Newsweek Tim Tim Lisle, ka tas bija kultūras šoks, sakot: "Zimbabvē skola katru dienu beidzās pulksten 1:00. Es nevalkāju apavus, un Eiropā nebija nevienas pusaudžu kultūras. Mēs ar draugiem joprojām kāpām kokos un rīkojām peldēšanas sacensības."

De Lisle atzīmē: "Viņa piešķir Beļģijai zināmu atzinību par prāta paplašināšanu. Bet arī viņa to aizvainoja līdz vietai, kur visās viņas grāmatās un viņas lugā ir joks uz Beļģijas rēķina".

Viņa pabeidza bakalaura studijas Svētās Katrīnas koledžā, Oksfordā (2005 - 2008). Šajā periodā viņai radās interese par kāpšanu uz jumta, iedvesmojoties no 1937. gada grāmatas The Night Climbers of Cambridge, par pamatstudiju studentu piedzīvojumiem šajā universitātē. Neilgi pēc absolvēšanas Randela veiksmīgi pieteicās kļūt par angļu literatūras stipendiātu All Souls koledžā Oksfordā. Viņa pastāstīja grāmatnīcas Annai Džeimsai, ka pieteikšanās process bija saistīts ar trīs stundu rakstisku eksāmenu par vienu vārdu “jaunums”, piebilstot, ka “es rakstīju par Derridean dekonstruktionistu teoriju un Ziemassvētku krekeriem.Man šķiet, ka viņiem varētu būt laiž mani iekšā, neskatoties uz to, nevis tāpēc ". Pēc tam viņa pabeidza doktora darbu par angļu metafiziskā dzejnieka un garīdznieka Džona Donna "literārajām un tekstuālajām sekām".

Rakstīšanas karjera

Pirmā Rundela grāmata, kas tika izdota 2011. gadā, bija “The Girl Savage”; tajā tika stāstīts par Zimbabves meiteni Vilhelminu Silveru, kura pēc tēva nāves tiek nosūtīta uz angļu internātskolu. Nedaudz pārskatīta versija tika izlaista Amerikas Savienotajās Valstīs 2014. gadā ar nosaukumu “Cartwheeling in Thunderstorms”, kur tā ieguva 2015. gadā Boston Globe – Horn Book balvu par daiļliteratūru.

Viņas otrā grāmata “Rooftoppers” sekoja Sofijas piedzīvojumiem, acīmredzot bārenei kopš kuģa avārijas viņas pirmajā dzimšanas dienā. Vēlāk Sofija mēģina atrast savu māti, par kuru viņa ir pārliecināta, ka pārdzīvoja katastrofu, vienlaikus dodoties uz Parīzes jumtiem, lai kavētu ierēdņus, kuri mēģina viņu nosūtīt uz Lielbritānijas bērnu namu. Tā ieguva bērnu grāmatu balvu Waterstones kopumā un Zilā Pētera grāmatas balvu par labāko stāstu un tika iekļauta Karnegi medaļas sarakstā. Tulkojumā franču valodā, ko veica Emmanuelle Ghez kā “Le ciel nous appartient” priekš Les Grandes Personnes, tā bija 2015. gada Prix Sorcières Junior romānu kategorijas uzvarētāja.

Randelas trešais romāns “The Wolf Wilder” stāsta par Feodoru, kurš sagatavo vilku mazuļus - turīgu krievu turētus kā statusa simbola lolojumdzīvniekus - izlaišanai savvaļā, kad tie kļūst pārāk lieli un saimniekiem nepārvaldāmi.

Randelas luga “Life According to Saki” ar Deividu Paisliju titullomā ieguva 2016. gada Kerola Tambora balvu kā labākā no Edinburgas un 2017. gada februārī atvēra Off-Broadway.

Randelas ceturtais romāns “The Explorer” stāsta izdzīvošanas stāstu par bērnu grupu, kuras lidmašīna avarē Amazones lietus mežā, un noslēpumu, kuru viņi atklāj. Tā ieguva 2017. gada Kostas grāmatu balvu kategorijā Bērnu grāmatas. Pēc balvas saņemšanas Randela BBC Radio 4 priekšējā rindā apsprieda grāmatas vides tēmas un savus pētījumus, kas ietvēra konservētu tarantulu ēšanu. Tas ieguva Edvarda Stenforda ceļojumu rakstīšanas balvu 2018. gadā kategorijā Pārtikas un ceļojumu grāmata.

Personīgajā dzīvē

Rundellas vaļasprieki ir virves staigāšana un staigāšana pa jumtiem, un viņa saka, ka viņa katru dienu sāk ar riteni, jo "lasīšana ir gandrīz tieši tāda pati kā ratu ritenis: tā apgriež pasauli otrādi un atstāj elpu".

https://en.wikipedia.org/wiki/Katherine_Rundell