Kaķi pasaules mitoloģijā. Pirmā daļa

Tūkstošiem gadu kaķi ir dzīvojuši blakus cilvēkiem. Bet tik un tā viņus ieskauj noslēpumi, leģendas un tradīcijas. Kaķis tika uzskatīts gan par dēmonu, gan par dievību. Viņi bija monstri, aizbildņi, vilkači. Tātad, šodien runāsim par šo šķietami tik pazīstamo pūkaiņu noslēpumaino pagātni.

Kat Ši [1]

Ķeltu mitoloģijā var atrast leģendas par burvju kaķi. Ārēji šie radījumi izskatās kā parasti lieli melni kaķi ar baltu plankumu uz krūtīm. Ir vairākas leģendu interpretācijas. Saskaņā ar vienu versiju raganas pārvērtās par Kat Ši, bet saskaņā ar citu - kaķi-fejas. Šī maģiskā būtne bija apņēmusies nozagt mirušo dvēseles, pirms viņi devās uz viņpasauli. Tāpēc sendienās pirms bērēm telpā ar mirušajiem uguni nededza, jo gaisma varēja piesaistīt manīgo kaķi. Un nākamajā istabā viņi atstāja kaķu mētras. Svētkos, kas saistīti ar ražas novākšanas beigām 31. oktobrī, mājsaimnieces vienmēr atstāja Kat Ši uz savas mājas lieveņa dāvanas, lai viņam pielabinātos. Patiešām, pretējā gadījumā viņš arī zaga govīm pienu.

Irusans [2]

Kaķis buļļa lielumā? Un kāpēc gan ne, senie īri izlēma. Galu galā tas nav nekāds, bet gan īstais kaķu karalis! Viņš ne tikai valdīja pār visiem ūsaiņiem, bet arī bija briesmīgs dusmās. Īpaši tas tika tiem, kas aizvainoja kaķus. Viena leģenda vēsta, ka Irusāns gandrīz apēda bardu par to, ka viņš bija neapmierināts ar to, kā kaķi sargāja karaļa krājumus.

Bakeneko un Nekomata [3]

Japānā dzīvoja divi dēmoni-vilkači, jeb pareizāk - kaķači. Kad kaķene nodzīvoja līdz 13, viņas aste sāka dalīties, un dzīvnieks sāka pārvērsties par dēmonu. Dēmons varēja runāt cilvēku valodā, un viņš izcēlās ar īpašu cinismu un nežēlību. Nekomata [4] bija sliktāks nekā Bakeneko [5] .

Gan viens, gan otrs parasti nogalināja savus saimniekus , tikai Nekomata vēl apēda sava saimnieka līķi. Tiesa, dažreiz viņa sāka nodarboties ar nekromantiju un mirušos pārvērta par saviem kalpiem. Viņa arī izraisīja ugunsgrēkus mežos. Bakeneko vairāk specializējās dzīvu būtņu apburšanā ar savas astes palīdzību. Tāpēc Japānā, prom no grēka, kaķiem tika nocirstas astes.

Kasha un Kaibyo [6]

Vēl divi burvīgi kaķi no japāņu mitoloģijas. Pirmais parādījās bērēs un aiznesa grēcinieku dvēseles uz pekli. [7] Tas parasti izpaudās spēcīga vēja formā. Un otrais kaķis ar visai sarežģītu likteni. [8] Tika uzskatīts, ka, ja dzīvnieks izdzer sava nepamatoti nogalinātā saimnieka asinis, tad tas var pieņemt nokautā izskatu un atriebties pāridarītājiem.

Bai-Hu [9]

Ķīnā baidījās no baltiem kaķiem, tika uzskatīts, ka šāds kaķis no Mēness iegūst maģiskas spējas. Bet visvairāk cienītais Ķīnā ir Rietumu Bai-Hu baltais tīģeris. Tas simbolizē Rietumus un rudeni. Pastāv leģenda, ka tad, kad tīģeris dzīvo 500 gadus, tā aste sāk kļūt balta. Ja ķīnieši redzēja pilnīgi baltu tīģeri, tad viņi to uzskatīja par ļoti senu dievību.

Basteta [10]

Lai nu kur kaķus dievināja, tieši Senajā Ēģiptē. Ja jūs uzskaitītu visus dievus un dievietes, kuriem bija kaķa izskats, jums būtu jāraksta atsevišķs raksts. Tāpēc šodien aprobežosos tikai ar kaķu un faraonu aizbildnes, dievietes Bastetas pieminēšanu. Viņa bija atbildīga par auglību, mīlestību, mājīgumu un parfimēriju. Viņas godāja katru gadu, tika rīkoti svētki, un faraoni paši nesa viņai dāvanas.

Dievietes Freijas kaķi [11]

Arī kaķus varēja iejūgt. Skandināvu dieviete Freija neko labāku neizdomāja? kā saviem ratiem izmantot divus kaķus. Viņi ne tikai vadāja dievieti, bet arī cīnījās par viņu. Lauksaimnieki mēģināja nomierināt šos cīņas kaķus un atstāja apakštasītes uz laukiem ar pienu, cerībā, ka dieviete viņus svētīs un dos labu ražu.

Sfinksa [12]

Šī mitoloģiskā būtne Ēģiptē dzīvoja gandrīz pirms 5 tūkstošiem gadu. Tiesa, tās vārdu un leģendas saglabāja grieķi, pašu ēģiptiešu vārds mums nav zināms. Saskaņā ar leģendu, šis cilvēka un lauvas hibrīds ar ērgļa spārniem sargāja dārgumus, visa veida slepenos noslēpumus un ieeju pazemēs. Viņam ļoti patīka mīklas.

Kaķu sabiedrība ir ļoti plaša, tāpēc es ar to neatvados; līdz jaunām murrāšanas reizēm ;-)

Autors: Dixi_Mole

02 maijs 2020 17:10

Avofs: https://fishki.net/3306111-koshachyja-mifologija-mira.html © Fishki.net