Jūras leģendas paliek par modernu realitāti, nārošana senatnē un mūsdienās

DECEMBRIS 21, 2022

Nārošana un nāru kustība (eng. Mermaiding) palielina visas pasaules zemūdens pētošo cilvēku kopienu.

Nārošana sākas ar bērnu apmācību niršanā

Cilvēka aizraušanās ar zemūdens pasauli, to, kas tur mīt, un to izpēte aizsākās senākā vēsturē, it kā iekodēta mūsu DNS kodā. Ar to ir saistīta mitoloģija, kas ir praktiski katrai kultūrai, kas vienā vai otrā veidā ir spontāni radusies visos kontinentos: nāra. (Tiešām merperson, bet angļu valodā “nāra” ir termins, ko mēs visi zinām.]

Nāras kustība vēsturē

Agrākās reģistrētās atsauces uz zivīm — cilvēkiem ir vairāk nekā 3000 gadu senas, taču pat pazīstamais “mūsdienu” jēdziens – filmās un televīzijā populārs – augšpuse cilvēks, apakšējā puse – zivs ir simtiem gadu vecs. Jaunums — un es varu derēt, ka esat pamanījis — mūsdienās leģenda ir kļuvusi par mūsdienu realitāti.

Nāru kustība mūsdienās

Sākot ar zemūdens lomu spēlēm, ko veidoja neliela, kaislīga entuziastu grupa, nārošana ir kļuvusi par vienu no visstraujāk augošajiem niršanas segmentiem. Niršanas aizgūšana no brīvā niršanas ir savs elpas aizturēšanas veids, uzsverot kostīmu, zemūdens horeogrāfiju un komandas spēli elegantās trīsdimensiju zemūdens “dejās”. Patiešām nav nekā tāda kā iepriekš vai zem virsmas.

Nāriņu kustība un Ginesa sasniegumi

Ja nāriņu niršana ir bijusi jūsu radars, meklējiet pakalpojumā YouTube, lai atrastu brīnišķīgu video, kurā 100 nāriņas uzreiz nirušas, lai iegūtu neseno Ginesa pasaules rekordu Ķīnā, vai uzziniet vairāk par PADI Mermaid kursu šajā rakstā.

Atlantis Sanya un PADI (Profesionālā niršanas instruktoru asociācija) uzsāka valsts mēroga vervēšanas kampaņu, un galu galā tika pieņemti darbā 110 nāru izpildītāji, no kuriem 90% sasniedza instruktora līmeni.

Kā, iespējams, niršanas mākslinieciskākais un izteiksmīgākais zemūdens izpētes veids, nāra ir svarīga, jo tā piesaista ne tikai parasto brīvo niršanu un niršanu ar akvalangu, bet arī pilnīgi jaunu. Publiku ieinteresēja gan tās skaistums, gan spēja iedzīvināt fantāziju. Kā saka Gaia, nāra Luīzes O’Nīlas romānā Virsma lūst: “Es piedzimu ūdenī un esmu dzimusi no ūdens.” Pateicoties nāriņu niršanai, līdzīgi mūsu vidū “dzimst” jauna nirēju špaaudze, piedzīvojumu meklējumos un okeāna glābšanā.

Nāriņa ir ieradusies mūsdienu pasaulē

Mermaid niršana ir savs niršanas veids, un, tāpat kā niršana ar akvalangu, niršana ar akvalangu un brīvā niršana, ir vajadzīgs laiks, lai agrīnie celmlauža entuziasti aizņemtos, pielāgotos un izgudrotu tai raksturīgus piederumus un paņēmienus. Kad tās tika ieviestas, parādījās oficiālas instrukcijas un īpaši ražots aprīkojums, un pēc tiem parādījās pieprasījums, kas ļāva nāram kļūt populārākam. Tagad tas ir snigšanas punktā, un popularitāte rada pieejamību, kas rada popularitāti un tā tālāk — tāpat kā tas ir noticis ar citiem niršanas veidiem.

Nāriņu peldēšana ir mākslinieciska

Nārošana jeb Mermaiding ir pielīdzināts zemūdens dejām, jo tas ir par grāciju, formu, kostīmu un komandas mijiedarbību. To var skatīties pat nenirušie, tāpēc tā ir arī performances māksla. Lai gan citiem niršanas veidiem ir mākslinieciski aspekti un pielietojums, nāra patiešām ir vienīgā mākslas forma, kas pati par sevi ir mākslas forma.

Nārai nepieciešams tikai ūdens

Lielākā daļa niršanas koncentrējas uz atklātiem ūdeņiem, bet nārai ir nepieciešams tikai baseins vai ierobežots ūdens — tas ir viens no iemesliem, kāpēc nāru niršana turpināja pieaugt pandēmijas laikā. Ceļošanas ierobežojumi netraucēja nāram vietējos baseinos vai pat piemājas baseinos pilnīgas bloķēšanas laikā. Tas nenozīmē, ka nāriņas nevar nirt atklātā ūdenī (tas ir PADI Advanced Mermaid kursa uzmanības centrā) — jūs to noteikti varat, un daudzām nārām tas patīk. Taču, neskatoties uz to, ja jums ir iekštelpu apsildāms peldbaseins, pat atrodoties piekrastē kaucojošā pusnakts putenī, varat baudīt nāru pēc sirds patikas.

Nāras peldēšana var palīdzēt glābt okeānus

Niršana, iespējams, ir visaptverošākā aktivitāte, un nāras var būt visatverošākā no visām. Lai gan daudzus freediverus un nirējus piesaista nāriņas, nāras piesaista nenirējus, kurus interesē mākslinieciskā izpausme, kultūra, mitoloģija vai fantāzija/kosplejs — cilvēki, kuri, iespējams, citādi nebūtu domājuši par nirēju iekļaušanu. Bet, tāpat kā jūs un es, kad viņi atklāj zemūdens pasauli, viņi iemācās par to rūpēties. Daudzi mums pievienojas kā okeāna aizstāvji un, lai paplašinātu savu niršanas pieredzi PADI Freediver un PADI Open Water Diver kursos. Tātad, kļūstot par PADI nāriņām, viņi kļūst par daļu no mūsu savstarpējās kustības, lai atjaunotu līdzsvaru starp cilvēci un okeāniem.

Kā pieteikties nāru kustībai?

Un, starp citu, ja nāras vienmēr neizbēgami šķiet fotogēniski jaunieši, patiesībā nāru nirēji ir visi. Niriņu niršana ir iekļaujoša dažādās kultūrās, ķermeņa veidos un vecumos, tāpat kā leģendas, no kurām tā cēlusies, ar daudziem cilvēkiem uzņemot to. Interesē? Tad dariet to — jūs sagaidīs instruktore ar atplestām rokām, PADI Nāriņu un Brīvās niršanas PADI Freediver Frīdaivinga kursā!

KO IEMĀCA FRĪDAIVINGA KURSĀ?
PADI Freediver kursā ir trīs posmi – zināšanu pilnveidošana, slēgtas ūdens sesijas (kad iespējams) un atklātā ūdens sesijas. Zināšanu attīstīšanas laikā jūs uzzināsit, kā jūsu ķermenis reaģē uz elpas aizturēšanu un kā ūdens spiediens ietekmē jūs, nolaižoties dziļumā. Jūs uzzināsit arī par niršanas aprīkojumu, svarīgiem drošības noteikumiem un drošības procedūrām.

Slēgtā ūdenī, piemēram, peldbaseinā, jūs apgūstat elpošanas paņēmienus, pēc tam trenējat elpināšanas spēkus, aizturot elpu (statiskā apnoja) un peldot (dinamiskā apnoja). Jūs praktizēsiet arī pamata glābšanas paņēmienus un iemācāties drošības procedūras.

Vismaz divu atklātā ūdens sesiju laikā jūs nodarbojaties ar niršanu, elpojot, vai nu vispirms pavelkot sevi pa līniju (brīva iegremdēšana) vai sekojot auklai (nemainīgs svars). Jūs iemācāties pakāpeniski palielināt savu dziļumu, atpūšoties un izbaudot katru niršanu. Glābšanas prakse ir vēl viena atklāto ūdens sesiju galvenā sastāvdaļa.

Kur pieteikties, lai iegūtu ar niršanu saistīto apmācību Latvijā?

Ja meklējat padomu vai palīdzību par aukstuma teoriju, niršanas sportu ar vai bez baloniem, zvaniet PADI nirēju instruktoram t. 220-77-202 (Whatsapp 220-77-202), lai atrastu padomu par cilvēka izdzīvošana aukstā ūdenī un brīvo niršanu saistīto apmācību.

https://daivings.lv/juras-legendas-paliek-par-modernu-realitati-narosana-senatne-un-musdienas/