Jauktasiņu princis. Nosūtīts šī gada janvārī. (kura gada janvāris - nav uzrādīts)

Sestā sējuma nosaukums – Harijs Poters un Jauktasiņu princis. Šis (varbūt, nepareizais?) tulkojums un spekulācijas par to, kas gan ir šis Half Blood Prinсe, ierosināja mani arī pievērsties šai tēmai.

http://fanfiction.fastbb.ru/re.pl?-00006625-000-0-0-0-1106049902-0

Angļu vārds prince un vācu tulkojums Prinz (tāpat kā latviešu princis vai krievu princ – tulk. piezīmes) ir tā sauktie false friends (neīstie draugi). Tādēļ ka angļu prince atbilst ne tikai vācu princ, bet arī kņazs (tulkojot krievu valodā – tulk. piez.). Šāda kļūda tulkojumā atgadās diezgan bieži.
Dažādu iemeslu dēļ es sliecos uz versiju Harijs Poters un Jauktasiņu kņazs. Kāpēc? To es pacentīšos tālāk paskaidrot.
Par Half Blood Prince personību notiek pastāvīgi strīdi, tādēļ pirms sākt savas teorijas izklāstu, savākšu dažus zināmus un pierādītus faktus.
Tātad, ko mēs zinām? Ko mēs zinām no piecām publicētajām grāmatām? Ko Roulinga runā par sesto grāmatu savā saitā?
1. Roulingas Visumā eksistē: pure bloods (tīrasiņu burvji), half bloods (jauktasiņi) un muggle (vientieši). Pirmos un pēdējos viegli noteikt, ar otrajiem nāksies nopūlēties. Tādēļ, vispirms vieglāko:
- magli, vientieši ir cilvēki. Piemēram, Hermiones vecāki. Pēc Roulingas terminoloģijas Hermione ir muggle born (vientiešiem dzimusī) burve, tātad viņa nav, ne tīrasiņu, ne jauktasiņu burve,
- tīrasiņu burvji, viņu dzimtās nav maglu (vai arī ir bijuši pirms tik daudzām paaudzēm, ka tas jau neskaitās). Piemēri, Malfoju un Bleku ģimenes.
- Izmantojot šīs divas definīcijas, varam secināt, ka jauktasiņi ir visi magi, kuriem tuvos rados (vecāki, vecvecāki, vecvecvecāki) ir vientieši. Tajā pat laikā visi pārējie radi ir burvji un raganas. Harijs Poters – tipisks jauktasinis, jo viņa mātes vecāki bija vientieši un viņa māte Lilija bija no vientiešiem dzimusī.
2. Savā saitā Roulinga precīzi ir teikusi, ka Harijs nav šis princis, jo būtu taču muļķīgi iedomāties, ka grāmatas nosaukums varētu skanēt Harijs Poters un Harijs Poters. Tāpat, Roulinga izslēdz Voldemortu (un attiecīgi Tomu Ridlu – Melsudoru).
3. Neatkarīgi no tulkojuma ir skaidrs, ka šis varonis ir vīriešu dzimtes pārstāvis. Tāpēc, sieviešu kārtas personāžus es vērā neņemšu.

4. Šī personāža sižeta līnija nebūs otršķirīga, bet visdrīzāk, būs viena no galvenajām.
5. Vīzliji ir viena no vecākajām burvju dzimtām. Šis izteikums, liecina par to, ka viņi ir pure blood (tīrasiņi). Vēl viens arguments ttam par labu – Drako neparko nepalaistu garām šo izdevību – paņirgt par Ronu.
6. Tas pats attiecībā uz Malfoju un Bleku ģimenēm. Lūcijs noteikti avadētu katru, kas iedrošinātos izteikt pieņēmumu, ka viņš vai viņa dēls varētu būt jauktasiņi.
Tie tad arī būtu visi fakti. Uz šo faktu pamata arī es gribu noskaidrot, kas ir Half Blood Prince.
Vienīgā grāmata, kuras nosaukumā bez Harija Potera bija minēts vēl kāds cilvēks, ir «Harijs Poters un Azkabanas gūsteknis». Un šim cilvēkam, Siriusam Blekam bija vadošā loma. Varam pieņemt, ka arī jauktasiņu princim būs vadošā loma.

Taču, kurš būs šis varonis? Mums ir divas iespējas,
Pirmā: Roulinga ieved jaunu personāžu.
Līdz šim visi varoņi, kurus Roulinga ieveda piecās grāmatās bija profesori aizsardzībā pret ļaunajām zintīm. Vienīgais izņēmums – Sīriuss Bleks, kuram tika sagatavota Harija krusttēva loma. Pat ņemot vērā viņa dīvaino nāvi, kas vēl izraisa jautājumus, kaut gan es nedomāju, ka Roulinga atdzīvinās viņu prinča lomai. Tas būtu muļķīgi un pavisam ne viņas stilā. Turklāt, Siriuss Bleks ir tīrasiņu burvis.
Tāpēc es koncentrējos uz skolotāju aizsardzībā pret ļaunajām zintīm. Tā kā pēc Ambrāžas nokļūšanas Aizliegtajā mežā šī vieta ir vakanta, Roulingai nāksies ievadīt jaunu tēlu.
Bet, vai viņa padarīs to tik svarīgu?

Izņemot Remusu Vilksonu (Lupīnu), turklāt viņa tēls trešajā grāmatā ir saistīts ar Siriusu Bleku, visus pārējos personāžus var uzskatīt par «galīgiem neveiksminiekiem».
Drebelis bija Voldemorta vergs un mira, kad tas mēģināja iegūt filosofu akmeni. Zeltiņš Sirdsāķis nezina, kas viņš ir un atrodas Svētā Mungo slimnīcas slēgtajā nodaļā. Tramdāns nebija Tramdāns, bet Ambrāža bija ... tikai Ambrāža.
Vai viņai vajadzētu pārtraukt tradīciju un izdomāt spēcīgu aizsardības skolotāju? Nedomāju vis.
Tāpat es nespēju noticēt, ka viņa ievedīs pavisam jaunu tēlu, par kuru nav minējusi nevienā grāmatā. Pat Siriusu Bleku viņa pieminēja pirmajā grāmatā (viņam piederēja motocikls, ar kuru Hagrids veda Hariju). Turklāt, stāsts par Hariju tuvojas beigām, lai cik žēl arī nebūtu. Ievadīt abās pēdējās grāmatās pilnīgi jaunu tēlu būtu neekonomiski.
Turklāt, Roulinga ir teikusi, ka bija ieplānojusi šo nosaukumu jau otrajai grāmatai kopā ar visu sižeta līniju. Tāpēc es uzskatu, ka Jauktasiņu princis nebūs mums pilnīgi nepazīstama persona.

Jauna personāza ievešanu es uzskatu par neticamu, šo ideju var nodot arhīvā.

Tagad aplūkosim otru iespēju: Roulinga attīstīs kādu no zināmiem tēliem.
Kurš tas būs? Visdrīzāk tas, kura vārdu viņa ir pieminējusi garāmejot. Roulingai ir vājība uz tādām lietām (piemēram, Arabella Figa), taču stāsts ir aizgājis par tālu, lai šāds triks nospēlētu sestajā grāmatā, turklāt bez īpašiem paskaidrojumiem.
Kas vēl no zināmajiem tēliem derētu jauktasiņu prinča lomai? Apskatīsim sestās grāmatas nosaukuma tulkojuma pirmo variantu «Harijs Poters un jauktasiņu princis». Nāk prātā Harija skolas biedri.
Kolins un Deniss Kriviji. Viņiem vecāki ir vientieši. Tātad, atkrīt.

Tālāk, Dīns Tomass un Šīmuss Finigans. Finigana māte ir burve, kā viņš ne reizi ir stāstījis. Tomēr, neskatoties uz vientiešu pasaules vienlīdzību, magu pasaule, kādu to attēlo Roulinga, ir pārāk konservatīva, lai mātes titulu varētu iegūt dēls. Tas ir neticami.

Ar Dīnu Tomasu situācija ir savādāka. Roulingas saitā var izlasīt, ka viņam tika gatavota loma, kuru pēc tam Roulinga ir atdevusi Nevilam. Starp citu, viņa miesīgais tēvs bija mags. Vai Nevils Lēniņš ir kandidāts? Nē, tādēļ ka Dumidors piektajā grāmatā Harijam pasaka, ka Nevils ir tīrasiņu burvis. Dīnu arī var norakstīt, jo tad Roulingai atkal nāktos izdomāt ģimenes vēsturi. Tas nebūtu loģiski, vai tad neviens šos gadus nezin, kas viņš ir.
Pārējos Cūkkārpas audzēkņus var neņemt vērā, jo es neticu, ka tie var kļūt par Half Blood Prince. Kaut arī Edinburgas festivālā Roulinga esot teikusi, ka lasītāji vairāk uzzināšot par slīdeni Zabini.
Patiesibu sakot, pārāk tieši viņa padara to par favorītu Jauktasiņu prinča vietā. Arī tas, ka Roulinga ļoti daudz informācijas esot atklājusi otrajā grāmatā, izrādās viltus pēdas. Turklāt, notikumu tālākai gaitai tas nemaz nav nepieciešams.
(Piezīme: Bieži tiek apspriests, vai Marks Evanss – zēns, kuru piekauj Dadlijs – ir vienkāršs vientiesis. Savā saitā Roulinga paziņo, ka tā ir tikai sagadīšanās. Šo personāžu kaut kā bija jānosauc. Sakrišana ir nejauša.)
Palikuši pieaugušie. Paņemsim vārda prince otro tulkojuma variantu, kas man liekas daudzsološāks.

Fēniksa ordeņa vīru daļa: Mundungus Fletcher, Elphias Doge, Dedalus Diggle, Sturgis Podmore, Alastor Moody un Kingsley Shacklebolt (autore nav tulkojusi  šos vārdus krieviski, jo nezina to pareizāko rakstību – Krievijā bez oficiālā tulkojuma eksistē vēl vairāki, tā sauktie tautas tulkojumi – tulk. piez.). Visi šie tēli ir uzradušies pēc otrās grāmatas...
Ordeņa pretinieki  – Pīters Sīkaudzis (Petigrū), Nots, Rokvuds, Lestrandžs utt. Taču šeit pretī darbojas tas, ka visi tēli un priekšmeti grāmatu nosaukumos tieši attiecas uz Hariju Poteru. Roulinga gandrīz neapraksta nāvēžus, vai arī dara to negatīvi. Tie nespēlēs pozitīvu vai atbalstošu lomu. Turklāt, kāpēc Roulingai radīt negatīvu un ļaunu jauktasiņu princi, ja Poteram jau ir mūžīgais naidnieks Voldemorts?
Malfoji, Vīzliji un Bleks nav kandidāti (iemeslus skatīt iepriekš).

Tāpat varam izslēgt Hagridu un Dumidoru, kuru lomas, atšķirībā no citiem, ir iezīmētas ļoti labi un arī izpilda viņi tās ļoti labi. Tas ir, kurš tad tās izpildīs, ja viņi pēkšņi mainīs amplua – tulk. piezīme.

Tātad, no palikušajiem apstāsimies pie diviem personāžiem, kuri ir diezgan labi zināmi lasītājiem, tomēr viņu nozīme Harijam vēl nav īsti skaidra. Tie ir Remuss Vilksons (Lupīns) un Severuss Strups (Sneips).
Atmiņā ataust tas, ka Remuss Vilksons ir nomainījis savu lomu piektajā grāmatā. Agrāk viņš saistīja Siriusu un Hariju, tagad viņš cenšas radīt mierīgu, bezkompromisa situāciju starp Hariju un Strupu. Un viņš mierīgi var būt jauktasinis, bet...
Es domāju, ka Roulinga viņam ir paredzējusi citu lomu. Būt par kņazu – tas nozīmē izstarot auru. Taču Roulinga attēlo Vilksonu tā, it kā viņš būtu Skumjais bruņinieks (atvainojiet, man nav pie rokas Dons Kihots – tulk. piez.) un tas nav tikai tāpēc, ka viņš ir vilkatis. Turklāt, maģiskajā pasaulē pārāk slikti attiecas pret vilkačiem, lai viņš spētu iegūt spēku, kas, kā man šķiet, ir vajadzīgs Princim.

No Roulingas var gaidīt visu ko, viņa var arī paziņot, ka Vilksons ir princis un padarīt viņa tēlu vēl svarīgāku. Tomēr, pēc manām domām, vienreiz viņa jau ir mainījusi Vilksona lomu attiecībā pret Hariju, vai viņa to darīs otru reizi, šaubos...
Un, pats svarīgākais arguments: Roulinga iesaistīja Vilksonu tikai trešajā grāmatā, bet Harija Potera un Jauktasiņu prinča sižeta līnija jau bija iecerēta otrajā grāmatā. (Atļaušos piezīmēt, ka tas var nozīmēt, ka sākotnēji prinča loma varētu būt bijusi paredzēta Tomam – ila piezīme.)

Līdz ar to es domāju, ka Vilksons nebūs princis.

Bet tagad pievērsīsimies Severusam Strupam – maģiskās ķīmijas skolotājam.  Vai viņš var būt par jauktasiņu kņazu?
Es gribu atgriezties pie piezīmes ar nosaukumu „Alans zina precīzi” (interesentus lūdzu uz doto mājas lapu – tulk. piez.). Runa tur gāja par to, ka Roulinga ir pastāstījusi Rikmanam par to, kā tālāk attīstīsies viņa personāžs. Turklāt esot atšķirības starp Strupu grāmatās un Strupu filmās. Taču pirms turpināt, gribu izklāstīt faktus, kas mums ir zināmi par dziru profesoru.
1. Viņš ir bijušais Slīdeņa students, tagad tā dekāns.
2. 14 gadus viņš pasniedz burvju dziru pagatavošanas stundas, kaut arī viņa sapnisir mācīt aizsardzību pret ļaunajām zintīm.
3. Viņš ir bijušais nāvēdis, kas tagad spiego Fēniksa ordeņa labā.
Par viņa izcelsmi Roulinga neraksta praktiski neko. Mēs zinām tikai to, ka viņam ir bijusi nelaimīga bērnība (tas, ko Harijs nejauši noskatījās – tulk. piez.). Turklāt, viņš ir ļoti talantīgs mags. Viņš māk legalimāciju, kad ieradās Cūkkārpā, jau zināja vairāk zinšu nekā puse no septītā kursa skolniekiem, ir labs duelants un mīl loģiskas mīklas.
visi pārējie apraksti, kurus mums dod Roulinga, attiecas tikai uz viņa ārējo izskatu un raksturu. No tā nevar izdarīt secinājumus, ka Strups var būt jauktasiņu kņazs.

Vispār, aplūkojot šo problēmu, jāsecina, ka par Strupu mēs nezinām neko.

Turpinājums sekos, bet oriģinālā vēl nav uzrakstīts.

Pielikums.

Vārdu skaidrojums.

KŅAZS.
1. Cilts, ģints, karadraudzes vadonis, bet attīstīta feodālisma laikmetā – feodāļu klases augstākais pārstāvis, feodālas valsts vadītājs.
2. Goda tituls, ko nodeva mantojumā dažās muižnieku dzimtās (XVIII gs. to varēja piešķirt arī pēc imperatora pavēles). // Arī persona, kurai ir šāda tituls.
3. Nicīga iesauka tatāram (Krievijas impērijā līdz 1917. gadam).
4. Tautisks, poētisks nosaukums līgavainim, jaunlaulātajam (senās krievu kāzu tradīcijās).
PRINCIS.
1. Karaļnama nevaldoša pārstāvja tituls.
2. Persona, kurai ir šis tituls.