Jāņa Baltvilka balva bērnu literatūrā

Jāņa Baltvilka balva bērnu literatūrā retrospektīvā skatījumā. Varētu būt interesanti.

Trešdiena, 26. jūlijs (2006)

http://www.apollo.lv/portal/life/articles/78930

http://news.frut.lv/lv/art/6498

Pirmdien, 24. jūlijā, dzejnieka Jāņa Baltvilka dzimšanas dienā tika pasniegta Jāņa Baltvilka balva bērnu literatūrā un grāmatu mākslā. Par 2006. gada laureātēm kļuva rakstniece Māra Cielēna, 2005. gadā izdoto bērnu grāmatu «Ņau un Murr», «Dažādas tumsas» un «Kaskabatis meklē burtus» autore, un māksliniece Anita Paegle, grāmatas «Ņau un Murr» ilustratore.

Baltvilka balvu jau otro gadu piešķir Latvijas Bērnu un jaunatnes literatūras padome (LBJLP), Starptautiskās Bērnu un jaunatnes grāmatu padomes (IBBY) Latvijas nodaļa, kuras biedri ir bērnu un jaunatnes literatūras speciālisti. Finansiāli Baltvilka balvas piešķiršanu atbalsta Valsts kultūrkapitāla fonds, Rietumu banka un Latvijas Kultūras fonds

 

 

.Balvas pasniegšana ir viena no sastāvdaļām jaunajā LBJLP latviešu bērnu literatūras attīstības ilgtermiņa programmā «Baltā Vilka grāmatas». Tās mērķis ir veicināt daudzveidīgu, mūsdienu bērnu vajadzībām atbilstošu latviešu bērnu grāmatu tapšanu un veidot pozitīvu «lasīšanas modi» pretstatā aizspriedumam, ka «bērni mūsdienās vairs nelasa grāmatas».

Baltvilka balvas žūrijā šogad strādāja Latvijas Universitātes asociētā profesore, LBJLP prezidente Ilze Stikāne, LNB bērnu literatūras centra vadītāja Silvija Tretjakova, Rietumu bankas viceprezidente Inga Šīna, mākslas vēsturnieces Ieva Lejasmeijere, Austra Avotiņa un Kristiāna Ābele, RPIVA docētāja Aija Kalve un Daugavpils universitātes docētāja Rudīte Rinkēviča.

Šai žūrijai izvērtējot no jūnija līdz jūnijam iznākušus 35 jaunus oriģinālliteratūras darbus bērniem, par labākajiem tika atzīti pieci rakstnieki: Māra Cielēna («Ņau un Murr», «Dažādas tumsas», «Kaskabatis meklē burtus»), Juris Zvirgzdiņš («Tobiass dodas pasaulē», «Pēdējais Pūķis un Artūrs Uū!» «Franklina cepure»), Viks («Pāri zaļajiem viļņiem»), Inese Zandere («Pingus Posta piedzīvojumi», «Limonāde») un Mirdza Kerliņa («Pasakas lido»).

Savukārt grāmatu ilustrāciju jomā balvai tika nominēti mākslinieki Anita Paegle («Ņau un Murr»), Gunārs Krollis («Pētergaiļa pasakas»), Katrīna Neiburga un Andris Vītoliņš («Pasakas par bērnu dzīvi»), Kristians Šics («Pingus Posta piedzīvojumi»), Barbara Iltnere («Tik mīļa, mīļa dziedāšana vien bērniņam ir saprotama»), Ilze Ramane («Dažādas tumsas»), Edmunds Jansons («Limonāde»).

Baltvilka balvas laureātes saņēma diplomu, mākslinieces Ineses Brants veidoto porcelāna vāzi un Latvijas Kultūras fonda stipendiju turpmākam radošam darbam — <st1:currency2 currency_id="48" currency_key="LVL" currency_value="1000" currency_text="latu">1000 latu</st1:currency2>.

Baltvilka balvas pasniegšana šogad notika Jaunā Rīgas teātra pagalmā, lielu publikas atsaucību izpelnījās pasākuma vadītāji, bērnu literatūras varoņi Zirgs, kas naktī dzied un Kaķīte Martiņa — pēc Laimas Eglītes un Anitas Paegles zīmējumiem izgatavotas lelles (māksliniece Rūta Kuplā), kuras maijā ar latviešu grāmatām iepazīstināja bērnus Prāgas grāmatu gadatirgū. Šoreiz lomās iejutās aktieri Guna Zariņa un Gatis Gāga.

Sarīkojumā tika prezentēts jauns LBJLP sagatavots bezmaksas informatīvs izdevums par latviešu bērnu literatūru — Ilzes Stikānes, Silvijas Tretjakovas un Ineses Zanderes grāmata «Zirgs, kas naktī dzied. Latviešu bērnu literatūra». Tajā dots žanru, autoru un tēmu apskats, sīkāk pievēršoties nesenās pagātnes un jaunākā laika grāmatām.

Īpaši šim notikumam komponētas četras jaunas Ērika Ešenvalda dziesmas ar Jāņa Baltvilka dzeju svinībās pirmatskaņoja Operas soliste Kristīne Gailīte, ģitārists Modris Baumanis, kontrabasists Ansis Klucis un autors. Par svētku noskaņu rūpējās Teātra bāra restorāns.

Turpinot «Baltā Vilka grāmatu» pasākumu ciklu, drīzumā notiks ģimenēm ar bērniem domāts vienas dienas izbraukums «Ar grāmatu dabā» — ekskursija mežā, spēles un lasījumi pie ugunskura, kuros piedalīsies gan jaunie Baltvilka balvas laureāti un citi bērnu rakstnieki, gan dabas pētnieki — botāniķis Ivars Kabucis, ornitologi Edmunds Račinskis un Ieva Mārdega, mežkopis Aivars Bergmanis. Dabas un literatūras draudzības lasījumus vadīs «Vides filmu studijas» redaktors Valdis Ābols un dzejniece Inese Zandere.

http://news.frut.lv/lv/art/6498

http://news.frut.lv/lv/art/6498

http://news.frut.lv/lv/art/6498

http://news.frut.lv/lv/art/6498

Zināmi Jāņa Baltvilka balvas pretendenti
11.07.2007.

http://news.frut.lv/lv/art/6498

Jāņa Baltvilka balvas žūrijas priekšsēdētāja, Latvijas bērnu un jaunatnes literatūras padomes (LBJLP) prezidente Ilze Stikāne nosauca 2007. gada Baltvilka balvai nominētos bērnu rakstniekus un ilustratorus, portālu “Delfi” informē LBJLP pārstāvji.

Balvai nominēti rakstnieki Pēters Brūveris, Inese Zandere, Valdis Rūmnieks, Viks, Juris Zvirgzdiņš, Māris Rungulis un Māra Cielēna, mākslinieki Edmunds Jansons, Uva Osmane, Juris Petraškevičs, Signe Ērmane-Ļitvina, Laima Eglīte, Ilze Dambe un Reinis Pētersons.

Žūrija, kurā strādāja bērnu literatūras pētniece, LU profesore Ilze Stikāne, literatūras kritiķis, kultūras žurnālists Arno Jundze, mākslas zinātniece Ieva Lejasmeijere, Rietumu Bankas viceprezidente Inga Šīna, Filosofiskās izglītības centra speciāliste, RSU lektore Signe Mežinska, mākslas zinātniece Kristiāna Ābele un LNB Bērnu literatūras centra vadītāja Silvija Tretjakova, savu galīgo lēmumu paziņos 24. jūlijā, Jāņa Baltvilka dzimšanas dienā, kas nu jau vairākus gadus ir bērnu literatūras gada notikumu degpunkts. Baltvilka Balvas atbalstītāja Rietumu Banka šogad pieņēmusi lēmumu piešķirt arī savu speciālbalvu otrās vietas ieguvējiem.

Kā pastāstīja LBJLP prezidente Ilze Stikāne, Jāņa Baltvilka balva iekļauta 2008. gada valstiski svarīgo kultūras pasākumu sarakstā un kļūs par starptautisku balvu. Kultūrkapitāla fonda rīkotajā mērķprogrammas konkursā par atbalstu valstiski svarīgu 2008. gada kultūras pasākumu norisei atbalstu guvusi Jāņa Baltvilka balvas piešķiršana bērnu rakstniekiem un grāmatu ilustratoriem. Baltvilka balvas pasākumiem 2008. gadā piešķirti 10 <st1:currency2 currency_id="48" currency_key="LVL" currency_value="000" currency_text="latu">000 latu</st1:currency2>. Literatūras nozarē par valstiski svarīgiem 2008. gadā atzīti tikai divi pasākumi – otrs ir tradicionālās Dzejas dienas.

Baltvilka balva ir daļa no LBJLP programmas “Baltā Vilka grāmatas” - ilgtermiņa bērnu literatūras un lasīšanas veicināšanas projekta, kura uzdevums ir sabiedrības uzmanību fokusēt uz pozitīvu mērķi – uz bērnu, kas lasa interesantu un skaistu latviešu grāmatu. Mūsdienu bērnu literatūras klasiķa Jāņa Baltvilka (1944-2003) vārdā nosaukto balvu LBJLP iedibināja 2005. gadā. Šobrīd tā ir nacionāla balva, bet 2008. gadā kļūs par starptautisku Baltijas jūras reģiona bērnu literatūras balvu, kas tiks piešķirta arī vienam ārzemju rakstniekam (par latviešu valodā izdotu darbu) un viņa tulkotājam. Tas bagātinās kultūras piedāvājumu Latvijas bērniem, bet kultūras kartē Rīga tiks iezīmēta kā vieta, kur regulāri tiek vērtēti reģiona bērnu literatūras jaunumi.

1.jūnijā noslēdzās Latvijas Bērnu un jaunatnes literatūras padomes rīkotais oriģinālliteratūras konkurss “Baltā Vilka grāmatas”, kurā šogad tika gaidīti jauni, nepublicēti prozas darbi pusaudžiem un jauniešiem. Kā pastāstīja žūrijas priekšsēdētāja Aija Kalve, galvenie vērtēšanas kritēriji bija literāra kvalitāte, oriģinalitāte un atbilstība Latvijas pusaudžu reālajai dzīves videi, problēmām un interesēm.

Izrādījies, ka pusaudžu dzīves problēmām gatavi pievērsties daudzi jauni autori, sīvi konkurējot ar rakstniekiem, kuru vārdi publikai jau labi pazīstami. Konkursā apbalvoti 3 manuskripti (1. vieta – Ls 1000, 2. vieta – Ls 600, 3. vieta – Ls 300). 1.vieta - Sandra Vensko. “Vāvere”, stāsts, ko Aija Kalve raksturoja kā inovatīvu, postmodernisma stilā uzrakstītu darbu, kas uzrunās tos jauniešus, kuriem jau ir lasīšanas pieredze. 2.vieta: Kristīne Ulberga-Rubīne. “Es grāmatas nelasu”; 3. vieta: Māris Rungulis. “Avene”. Žūrija piešķīra arī divas simboliskas veicināšanas balvas: Zelmai Kuprijanovai par darbu “Mazaisbrālis” un Vladai Muižniecei par darbu “Vasaras kino”.

Kā preses konferencē teica žūrijas dalībnieks Gustavs Strenga, konkursa darbi atspoguļo mūsdienu Latvijas pusaudžiem labi pazīstamu dzīvi tās tumšākajās un gaišākajās izpausmēs, godīgi pildot literatūras uzdevumu liecināt par savu laiku. Daudziem darbiem raksturīgs motīvs – pusaudžiem nākas uzņemties atbildību ne vien par savu dzīvi, ko sarežģījušas attiecības ģimenē, bet arī par saviem brāļiem un māsām, un arī par vecākiem, kas netiek galā ar savām problēmām.

Darbus vērtēja bērnu literatūras pētniece, RPIVA docente Aija Kalve, literatūrzinātniece, LU docente Mārīte Āboltiņa, žurnāliste un sociālo procesu pētniece, “Delnas” valdes locekle Inese Voika, tulkotāja Maima Grīnberga-Preisa, vēsturnieks un žurnālists, LNB pētnieks Gustavs Strenga.

Prozas konkursa uzvarētāji tiks apbalvoti Jāņa Baltvilka balvas pasniegšanas sarīkojumā 24. jūlijā. LBJLP aicina izdevējus interesēties par konkursa labāko darbu izdošanu, uzlabojot līdz šim trūcīgo pusaudžu prozas piedāvājumu latviešu oriģinālliteratūrā.

21. jūlijā LTV varēs noskatīties 50 minūšu raidījumu, ko sagatavojusi Vides filmu studija – finālu, ar ko noslēdzās LBJLP rīkotais 2007. gada Jauno lasītāju Plašā apvāršņa konkurss.

Preses konferencē par šo plašo konkursu, kas aptvēra visu Latviju, pastāstīja konkursa idejas autore dzejniece Inese Zandere. Konkursa mērķis bija pievērst uzmanību tiem bērniem, kas lasa, parādīt viņus sabiedrībai, veidot pozitīvu attieksmi pret lasīšanu un mazināt izplatīto aizspriedumu, ka bērni vairs nelasa grāmatas. Konkursā piedalījās 1200 bērnu no visas Latvijas. Bija pārstāvēti visi Latvijas rajoni, izņemot Krāslavas rajonu. Konkursa finālam Rīgā, Jaunajā Rīgas teātrī tika izvirzīti 44 bērni no 25 vietām Latvijā.

Jāņa Baltvilka bērnu literatūras balva
2008. g. 21. jūlijā

http://www.tvnet.lv/izklaide/gramatas/65687

24.jūlijā tiks paziņoti "Jāņa Baltvilka balvas 2008" bērnu literatūrā ieguvēji. Šogad balvai nominēti septiņi rakstnieki.

Kā šodien preses konferencē informēja programmas "Baltā Vilka grāmatas" pārstāvji, nominācijai par labāko bērnu literārā darba rakstnieku izvirzīts Pauls Bankovskis ar darbu "Mazgalvīši spēlē mājās", Māris Rungulis ar darbu "Avenes", Sandra Vensko ar darbu "Vāvere: Stāsts par manu tēvu" un Māris Putniņš ar darbu "Mežonīgie pīrāgi un pildītie pipari".

Tāpat uz balvu pretendē Vijas Spekkes darbs "Zili zaļie cilvēciņi: Kavalieris, sautēti kāposti, viens citplanētietis", Kārļa Vērdiņa "Burtiņu zupa" un Leona Brieža "Ar divām bārdām bārdains".

Baltvilka balvai šogad nominēti arī septiņi mākslinieki - Vijas Spekkes ilustrācijas savai grāmatai "Zili zaļie cilvēciņi: Kavalieris, sautēti kāposti, viens citplanētietis", Reiņa Pētersona ilustrācijas Džeimsa Stīvensa grāmatai "Zelta pods" un Ilzes Vītoliņas ilustrācijas Ineses Zanderes grāmatai "Ko teica Gaiļa kungs".

Tāpat uz šo titulu šogad pretendē Alekseja Naumova ilustrācijas Māra Runguļa grāmatai "Pasaka par Tebras bebru", Artas Ozolas-Jaunarājas ilustrācijas Margaritas Boēras-Benidiras grāmatai "Brīnumakmens", Katrīnas Neiburgas ilustrācijas Paula Bankovska grāmatai "Mazgalvīši spēlē mājās", kā arī Otto Zitmaņa ilustrācijas Kārļa Vērdiņa dzejoļu krājumam "Burtiņu zupa".

Šogad rakstnieku un mākslinieku devumu vērtēja bērnu literatūras pētniece un Latvijas Universitātes profesore Ilze Stikāne, "Rietumu bankas" labdarības fonda valdes priekšsēdētāja Inga Šīna, Latvijas Mākslas akadēmijas Grafikas katedras vadītājs profesors Guntars Sietiņš, Filozofiskās izglītības centra speciāliste un Rīgas Stradiņa universitātes lektore Signe Mežinska, mākslas zinātniece Kristiāna Ābele un Latvijas Nacionālās bibliotēkas Bērnu literatūras centra vadītāja Silvija Tretjakova.

Kā pastāstīja Tretjakova, šogad Baltvilka balvai bērnu literatūrā aprit četri gadi. Viņa uzsvēra, ka Baltvilka balva bērnu rakstniekiem un grāmatu ilustratoriem ir kļuvusi par starptautisku balvu, kas ir liels notikums. "Šogad tā kļūst par starptautisku Baltijas jūras reģiona bērnu literatūras balvu, kas tiek piešķirta arī vienam ārzemju rakstniekam un viņa tulkotājam," norādīja Tretjakova. Par pirmo starptautisko Baltvilka balvas laureāti kļuvusi igauņu rakstniece Aidi Vallika. Balvu viņa saņems par savu latviešu valodā tulkoto grāmatu pusaudžiem "Ko darīt, Anna?". Baltvilka balvu saņems arī šīs grāmatas tulkotāja Maima Grīnberga

Tāpat šogad pirmo reizi tiks sākti ikgadēji starptautiski bērnu literatūras lasījumi, kuros piedalīsies Latvijas un citu Baltijas jūras reģiona valstu rakstnieki.

Šogad lasījumi notiks 24.jūlijā plkst.11 Jaunā Rīgas teātra Mazajā zālē. Pēc tam Pirmajos Meža kapos notiks Baltvilkam veltīts piemiņas brīdis, savukārt vakarā Teātra bāra restorāna pagalmā tiks paziņoti "Jāņa Baltvilka balvas 2008" ieguvēji.

Tāpat šogad pasākuma laikā izskanēs jaunas dziesmas no cikla "Meža dziesmas" - muzikāls veltījums Baltvilkam. Balvas pasniegšanas laikā 24.jūlijā jaunas komponista Georga Pelēča dziesmas izpildīs soliste Margita Zālīte un draugi.

Bērnu literatūras attīstības un lasīšanas veicināšanas ilgtermiņa programma "Baltā Vilka grāmatas", ko īsteno sabiedriskā organizācija "Latvijas bērnu un jaunatnes literatūras padome" kopā ar Latvijas Nacionālās bibliotēkas Bērnu literatūras centru un projekta galveno atbalstītāju - "Rietumu bankas" labdarības fondu, "trīs gadu laikā ir nostiprinājusi savu vērtību un jau otro gadu turpina saņemt būtisku valsts atbalstu".

Kultūrkapitāla fonda rīkotajā mērķprogrammas konkursā par atbalstu valstiski svarīgu 2009.gada kultūras pasākumu norisei viens no uzvarētājiem ir "Baltā Vilka grāmatu" gada centrālais notikums - Baltvilka balvas piešķiršana bērnu rakstniekiem un grāmatu ilustratoriem. Baltvika balvas pasākumiem nākamgad piešķirti 15 <st1:currency2 currency_id="48" currency_key="LVL" currency_value="000" currency_text="latu">000 latu</st1:currency2>.

"Baltā Vilka grāmatas" ir vērienīgs bērnu literatūras un lasīšanas veicināšanas projekts, kura uzdevums ir sabiedrības uzmanību fokusēt uz pozitīvu mērķi - uz bērnu, kurš lasa interesantu un skaistu latviešu grāmatu. Projekta uzdevums ir panākt, lai bērnu grāmatu piedāvājums kļūtu daudzveidīgāks, kvalitatīvāks un mūsdienīgāks - atbilstošs mūsu bērnu vajadzībām.

Kā šodien preses konferencē atzina vairāki žūrijas locekļi, diemžēl vēl pietiekami daudz ir "drūmo grāmatu" un "drūmo stāstu". Žūrija norādīja, ka vecāki saviem bērniem labprātāk izvēlas pozitīvas grāmatas - priecīgus stāstus skaistā noformējumā.

Projekts "Baltā Vilka grāmatas" tika sākts 2005.gadā, pirmo reizi piešķirot bērnu literatūras klasiķa Jāņa Baltvilka (1944-2003) vārdā nosaukto balvu. "Jāņa Baltvilka balva 2008" tiks pasniegta viņa dzimšanas dienā - 24.jūlijā.

Zināmi Jāņa Baltvilka balvas 2009. gada nominanti un pirmā laureāte
2009. gada 14. jūlijā

http://www.biblioteka.lv/News/ArticleItem.aspx?article=1731&type=0

24. jūlijā – Jāņa Baltvilka dzimšanas dienā tiks pasniegta Starptautiskā Jāņa Baltvilka balva bērnu literatūrā un grāmatu mākslā.

Dzejniekam, daudzu bērnu grāmatu autoram un "Zīlītes" redaktoram Jānim Baltvilkam (1944-2003) šogad apritētu 65 gadi. Viņa vārdā nosauktā balva tiek piešķirta jau piekto reizi. "Mēs palīdzam Latvijas bērniem satikties ar labu grāmatu, jo Baltvilka balva un ekspertu atzinība veicina mūsdienīgu, kvalitatīvu latviešu oriģinālgrāmatu tapšanu un palīdz lasītājiem ieraudzīt vērtīgāko grāmatnīcu plauktos", uzskata Baltvilka balvas organizētāji.

Latviešu bērnu grāmatas starptautiskā kontekstā

Baltvilka balvu piešķir Latvijas Bērnu un jaunatnes literatūras padome (starptautiskās organizācijas International Board on Books for Young People (IBBY) Latvijas nodaļa). Ik gadu tiek izvērtēti no 31. maija līdz 31. maijam Latvijā un citur izdotu grāmatu pirmizdevumi latviešu valodā, kā arī Latvijā izdotu grāmatu pirmizdevumi Latvijas nacionālo minoritāšu valodās. Lai veicinātu vērtīgu Baltijas jūras reģiona bērnu literatūras darbu tulkošanu un izdošanu latviešu valodā, un aktīvāk iesaistītu Latviju reģiona kultūras procesā, 2008. gadā Baltvilka balva kļuva starptautiska. To piešķir arī vienam Baltijas jūras reģiona valstu bērnu rakstniekam, kura grāmata izdota latviešu valodā, un šā darba tulkotājam.

LBJLP arī izvirza Latvijas rakstniekus un ilustrētājus pasaules mēroga atzinībai – H.K.Andersena medaļai un IBBY goda diplomam; nominē bērnu un jaunatnes laikrakstu, žurnālu, izdevniecību un citu organizāciju radošās grupas IBBY Asahi lasīšanas veicināšanas balvai, rūpējoties par Latvijas radošo veiksmju iziešanu pasaulē. Pērn IBBY kongresā Kopenhāgenā Goda diplomus saņēma Baltvilka balvas 2007. gada laureāti, bilžu pasakas "Māsa un brālis" autori Inese Zandere un Juris Petraškevičs., kā arī šī grāmatas izdevēji - izdevniecība "Liels un mazs".

Zināmi Baltvilka balvas 2009. gada finālisti

LBJLP izveidotajā ekspertu žūrijā, ko vadīja LBJLP prezidente, LU profesore Ilze Stikāne, strādāja Rietumu Bankas Labdarības fonda valdes priekšsēdētāja Inga Šīna, literatūras kritiķe Austra Gaigala, Latvijas literatūras centra direktors Jānis Oga, mākslas zinātniece Laima Slava un LMA profesors, grafikas katedras vadītājs Guntars Sietiņš.

Kā atzīst eksperti, pirms iestājās ekonomiskā krīze, kas pašlaik nopietni apdraud bērnu grāmatu izdošanu, oriģinālgrāmatu piedāvājums bērniem bija paspējis jūtami pieaugt. Pateicoties gan LBJLP programmai "Baltā Vilka grāmatas", gan izdevniecības "Zvaigzne ABC" konkursam un citu izdevniecību aktīvajam radošajam darbam ar autoriem, parādījušies daudzi jauni vārdi. Ilustrācijās līdzās klasiķu elegancei un pārbaudītām vērtībām redzami svaigi un mūsdienīgi atradumi, kas paplašina bērnu vizuālo pieredzi un attīsta latviešu grāmatu mākslu.

Apspriežot 33 grāmatas, kas bija atlasītas vērtēšanas 2. kārtai, par Baltvilka balvas nominantiem žūrija atzinusi 6 rakstniekus un 10 māksliniekus.

Literatūrā nominēti:

  • Māris Bērziņš ("Resnais svešinieks jeb 5.A klases skolnieka Kristera, viņa draugu un nepārspējamā Cūkmena pārdzīvojumi un piedzīvojumi"),
  • Ieva Samauska ("Eņģelītis"),
  • Inese Zandere ("Brīnumbēbīša gads", "Dzejoļi māsai un brālim", "Princešu piedzīvojumi"),
  • Maira Dobele ("Nepareizas dzīves skola"),
  • Juris Zvirgzdiņš ("Pele, punkts un Gūtenbergs", "Mūsu Latvija"),
  • Arno Jundze ("Ķiparu ļerpatu Čieps").

Grāmatu mākslā nominēti:

  • Anete Melece (ilustrācijas Mairas Dobeles grāmatai "Nepareizas dzīves skola"),
  • Rūdolfs Šorno (ilustrācijas Māra Bērziņa grāmatai "Resnais svešinieks"),
  • Anita Paegle (ilustrācijas Jura Zvirgzdiņa grāmatai "Pele, punkts un Gūtenbergs"),
  • Edmunds Jansons (ilustrācijas Žaka Frīnsa grāmatai "Skolotājs Jāps var visu" un Ineses Zanderes dzejoļu krājumam "Brīnumbēbīša gads"),
  • Iveta Vecenāne (ilustrācijas mākslinieces pašas uzrakstītajai grāmatai "Vectētiņš Antontiņš un mēs"),
  • Irēna Lūse (ilustrācijas Māras Cielēnas grāmatai "Teo un Mūmīte"),
  • Juris Petraškevičs (ilustrācijas un dizains Ineses Zanderes dzejoļu krājumam "Dzejoļi māsai un brālim"),
  • Gita Treice (ilustrācijas Arno Jundzes grāmatai "Ķiparu ļerpatu Čieps"),
  • Reinis Pētersons (ilustrācijas Ojāra Vācieša dzejolim "Mēnesim robs"),
  • Irēna Lūse (ilustrācijas Ineses Zanderes dzejoļu kalendāram "Princešu piedzīvojumi").

Žūrijas lēmums par diviem 2009. gada laureātiem latviešu oriģinālliteratūrā un grāmatu mākslā tiks paziņots Baltvilka balvas sarīkojumā Jaunā Rīgas teātra pagalmā, 24. jūlijā pulksten 18.00. Tajā piedalīsies JRT aktieri – bērnu literatūras stundu teātra pagalmā vadīs savādais skolotājs Kaspars Znotiņš, bet viņa nemierīgā klase būs Guna Zariņa.

Pirmā 2009. gada Baltvilka balvas laureāte

Šogad par ilggadīgu, izcilu ieguldījumu Ziemeļvalstu bērnu literatūras, bet it īpaši – zviedru klasiķes Astridas Lindgrēnes darbu tulkošanā un popularizēšanā apbalvota tulkotāja Mudīte Treimane. Tulkotāja uzrakstījusi arī vērtīgu biogrāfisku grāmatu "Astridas Lindgrēnes darbi un nedarbi" (Zvaigzne ABC, 2007), kas 2008. gadā tikusi plaši lietota bibliotēku un skolu darbā ar jaunajiem lasītājiem. Pērn atkārtoti izdoti 5 Astridas Lindgrēnes grāmatu tulkojumi, ko veikusi Mudīte Treimane. Ar tiem izdevniecība "Zvaigzne ABC" aizsāka sēriju "Bērnu ķengurgrāmata", kas iecerēta kā demokrātisks izdevums jaunu lasītāju "ievilināšanai" grāmatu pasaulē
Diemžēl vairs nav iespējams apbalvot pašu Astridu Lindgrēni, ar kuras grāmatām izaugušas vairākas latviešu bērnu paaudzes, jo Baltvilka balva un radošā stipendija tiek pasniegta tikai dzīviem rakstniekiem un tulkotājiem kā atbalsts viņu turpmākajam darbam. Taču latviešu tulkotājas apbalvošana nozīmēs arī cieņas apliecinājumu zviedru rakstniecei. Lai pasniegtu balvu Mudītei Treimanei, Rīgā ieradīsies ievērojams bērnu literatūras eksperts no Zviedrijas - Larijs Lemperts (Larry Lempert). Viņš ir Stokholmas Starptautiskās bibliotēkas un tā sauktā "bērnu Nobela" – Astridas Lindgrēnes memoriālās balvas (ALMA) žūrijas vadītājs.

Mediju pārstāvjiem, kā arī visiem bērnu literatūras un lasīšanas veicināšanas interesentiem būs iespēja dzirdēt Larija Lemperta vērojumus par norisēm pasaules bērnu literatūrā, tiekoties Jaunā Rīgas teātra Mazajā zālē 24. jūlijā pulksten 11.00, kur notiks "Baltvilka lasījumi: bērnu literatūra 2009".

Baltvilka balvas sarīkojumā – Andra Dzenīša dziesmu pirmatskaņojums

Kopš 2006. gada LBJLP sadarbībā ar latviešu komponistiem veido jaunu oriģināldziesmu ciklu bērniem "Meža dziesmas“ ar Jāņa Baltvilka dzeju – muzikālu veltījumu Jānim Baltvilkam, Meža cilvēkam. "Meža dziesmu" kolekcijā ir jau 10 Ērika Ešenvalda, Valta Pūces un Georga Pelēča darbi.

Baltvilka 65. dzimšanas dienā Jāņa Baltvilka zaļā dzeja un valodas skaņu spēles pirmoreiz skanēs Andra Dzenīša mūzikā. Ciklu "Piņķerīgas dziesmiņas" atskaņos Laura Grecka (mecosoprāns), Uģis Krišjānis (klavieres), Andis Klučnieks (flauta), Jānis Retenais (tuba).

"Meža dziesmu" tapšanu un Baltvilka Balvas sarīkojuma norisi atbalsta Valsts Kultūrkapitāla fonds.

Informāciju sagatavoja:

Zane Jauja