Izdots latviešu autoru jaunāko lugu krājums «Cilvēkzvērs»

Replay.lv. Kultūras ziņas

2. decembris, 13:19

Autors: Jānis Lācis (LTV Kultūras raidījumu redakcijas žurnālists un LSM.lv autors )

Grāmatnīcu plauktos izdevumi ar latviešu dramaturgu lugām, vismaz pēdējā laikā, parādās reti. Taču tas nenozīmē, ka lugas netiek rakstītas. Pateicoties biedrības “Dramaturgu asociācija” iniciatīvai un neatlaidībai pie lasītājiem nonācis latviešu autoru iepriekš nepublicētu lugu krājums “Cilvēkzvērs”.

Tipogrāfijā “Dardedze hologrāfija” saiņo svaigi iespiestos sējumus. Pie pirmajiem grāmatas eksemplāriem tiek arī daži no tās autoriem – četri dramaturgi – Lelde Stumbre, Aiva Birbele, Kristiāna Štrāle-Dreika un Egīls Šņore. Grāmatā “Cilvēkzvērs” kopumā iekļautas desmit latviešu autoru lugas.

“Cilvēks ir tāda radība, kurā ir viss, patiesībā – gan tas dzīvnieciskais, gan tas civilizētais. Un it sevišķi lugās, kur tas viss ir pastiprināts. Tādēļ man likās, ka tas “Cilvēkzvērs” ir tāds ļoti ietilpīgs nosaukums. Es domāju, ka viņš arī piestāv šai grāmatai, jo tiešām šīs lugas, kas tur ir apkopotas, ir ārkārtīgi dažādas,” stāstīja dramaturģe Lelde Stumbre.

Lelde Stumbre un Francijā mītošā latviešu dramaturģe Biruta Zujāne šo projektu sāka kā latviešu autoru lugu pirmo publikāciju. Tajā iekļauti Ingas Ābeles, Annas Rancānes, Rūtas Žeinas, Rodžera de Kūra, Alekseja Ščerbaka, Eldara Čerņicka, kā arī jau minēto dramaturgu darbi.

Egils Šņore grāmatā iekļāvis lugu “Spēlējam Rūdolfu Blaumani”. “Tā ir komēdija, kas bāzēta uz Blaumaņa lugām, kura ar Blaumaņa formām paskatās uz šodienu un šodienas attiecībām,” skaidroja autors.

Savukārt Latvijā pazīstamā “Sieviešu stendapa” pārstāve Aiva Birbele izlasē iekļāvusi lugu, kas nebūt nav smejamais gabals, drīzāk traģēdija – “Būda mežā”. Autore stāstīja: “Tas ir stāsts par jauniešiem, kuri nonāk iespundēti būdā, un luga uzdod jautājumu – vai tam ir pamatā kādi citi apstākļi, vai tā ir nejaušība?”

“Cilvēkzvēram” līdzīgi latviešu autoru lugu krājumi nav izdoti vismaz pēdējos 30 gadus. Un tas nebūt nav saistīts ar materiāla trūkumu. Šim krājuma konkursam vien tika iesniegtas aptuveni 50 lugas.

“Grāmatnīcām, kuru uzdevums ir pārdot grāmatas, liekas, ka lugas ir neejoša prece, kas, protams, mani līdz sirds dziļumiem aizvaino – kas ir izdomājis šo uzskatu, kāpēc tas tā ir?

Jo es savā mūža nepārtraukti saskaros ar to, ka režisori meklē lugas un viņiem nav šo avotu,” skaidroja Lelde Stumbre.

Biedrības “Dramaturgu asociācija” izdoto lugu krājumu ir atbalstījis Valsts kultūrkapitāla fonds, un tā izdevēji cer, ka “Cilvēkzvērs” nebūs vienīgais šāds izdevums, drīzāk sākums latviešu oriģināldramaturģijas krājumu ciklam.

https://www.lsm.lv/raksts/kultura/literatura/izdots-latviesu-autoru-jaunako-lugu-krajums-cilvekzvers.a383848/

Iznācis lugu krājums “Cilvēkzvērs”

Šī gada 1.decembrī iznācis biedrības “Dramaturgu asociācija” izdotais lugu krājums  “Cilvēkzvērs” .

Krājumā ir iekļautas 10 autoru desmit oriģināllugas, kas uzvarēja ilgtermiņa projekta “Lugu konkurss - lugu krājums” - pirmajā - lugu konkursā.

Pārstāvētie autori: Inga Ābele, Rodžers de Kūrs (pseidonīms), Anna Rancāne, Egīls Šņore, Lelde Stumbre, Kristiāna Štrāle-Dreika, Aleksejs Ščerbaks, Aiva Birbele, Rūta Žeina (pseidonīms), Elgars Čerņickis (pseidonīms). Literatūrzinātnieces Ievas Kalniņas ievadraksts “Krājuma konteksts un krājums teksts”. Grāmatas vāka dizainam izmantota mākslinieces Marijas Leinas glezna “Maska”.

Lugu krājums “Cilvēkzvērs” izdots ar Valsts kultūrkapitāla fonda atbalstu.

Biedrība “Dramaturgu asociācija” izziņoja projektu “Lugu konkurss - lugu krājums” un - pirmo - lugu konkursu 2019. gada rudenī.  Kopumā 16  autori iesūtīja 40 lugas. Konkursam bija jāiesūta nepublicēti darbi, uzrakstīti pēc 2000. gada; bez žanra ierobežojuma, gan īslugas, gan pilna apjoma lugas. Tās varēja būt iestudētas.

Lugas vērtēja 7 profesionāli žūrijas pārstāvji: literatūrzinātniece, Latvijas Universitātes Latvistikas un baltistikas nodaļas profesore Ieva Kalniņa, Tērvetes amatierteātra režisore Dzintra Zimaiša, literatūrzinātniece, pedagoģe Ināra Andžāne, režisors, pedagogs Vilnis Rullis, teātra zinātniece Agra Straupeniece, dramaturģe Lelde Stumbre un dramaturģe Biruta Zujāne.

Ingas Ābeles "Vējdzirnavas" (ar nosaukumu "Labās asinis") iestudēta  Mihaila Čehova Rīgas Krievu teātrī, Alekseja Ščerbaka luga “Balta vārna melnā krāsā” iestudēta Dailes teātrī, Aivas Birbeles luga "Būda mežā" - uzvesta Radioteātrī. Dažas no krājuma lugām ir  iestudētas arī amatieru teātros.

Savukārt Ingas Ābeles ārpuskrājuma lugas, Leldes Stumbres dramaturģiskie darbi pēc izvēles, Aivas Birbeles luga “Būda mežā” ir iekļautas Valsts izglītības satura centra  skolu Ieteicamās literatūras sarakstā.

Krājuma forma izvēlēta tāpēc, ka tā dod kopainu, kas notiek dramaturģijas žanrā, jo pārstāvēti vairāki autori, lugās caur rīcības modeli atspoguļojot sava laika izjūtu.

“Projekta mērķis ir akcentēt un parādīt, ka oriģināldramaturģija ir Latvijas laikmetīgās kultūras daļa, un lugas ir pastāvīgs, pilnvērtīgs mākslas darbs, kā arī veicināt nacionālās dramaturģijas kvalitātes attīstību, popularizēšanu un pieejamību.” (Biedrības “Dramaturgu asociācija” priekssēdētāja Kristiāna Štrāle-Dreika)

Turpmākajos piecos gados plānots izdot vienu lugu krājumu gadā. Nākamais - otrais - lugu konkurss tiks izsludināts līdz 2020. gada beigām. Informācija būs pieejama vietnē www.lugas.lv. Otrais lugu konkurss un tam sekojošais lugu krājums tiks finansēts no krājuma “Cilvēkzvērs” pārdošanas iegūtajiem līdzekļiem.

Projektu īsteno biedrība “Dramaturgu asociācija”, kas dibināta 2019. gada 12.jūlijā. Biedrībā šobrīd ir vairāk nekā 30 biedru.

https://www.kroders.lv/highlight/4703