Indiana Džonss un Kristāla galvaskausa karaliste

No žurnāla "Fiļm" janvāra-februāra numura.

Tagad jau zināms, ka filmas pirmizrāde būs 2008. gada 22. maijā. Šis ir stāsts par to, kā viss sākās.

Baumas par "Indiana Džonsa" ceturto sēriju sāka izplatīties jau pirms 15 gadiem. 2003. gadā likās, ka filmas ražošanas sākšana ir dažu mēnešu, ja pat ne nedēļu, jautājums. Taču galu galā filmas "Indiana Džonss un Kristāla galvaskausa karaliste" tapšana izrādījās daudz ilgstošāka un skandāliem pilna.

***

Ilgu laiku galvenais klupšanas akmens bija scenārijs. Dažādos gados pie tā ķērās tādi asi kā Frenks Darabonts, M. Naits Šjamalans, Toms Stopards un Deivids Kups. Grūtības radīja apstāklis, kas scenāristam bija jāizdabā kā minimums trim cilvēkiem: producentam Džordžam Lukasam, režisoram Stīvenam Spīlbergam un galvenās lomas tēlotājam Harisonam Fordam. Bet tā kā šie trīs ir pazīstami, kā loti prasīgi cilvēki, tad kinodramaturgu priekšā bija gandrīz neizpildāms uzdevums. 2003. gadā parādījās ziņa, ka Frenka Darabonta scenārijs ir gatavs un, ka Spīlbergs un Fords ir ar to apmierināti. taču Lukass ar to nebija mierā. Viņam, kā runāja zinoši cilvēki, nepatika, ka Darabonts pārāk iedziļinājās Indija personīgajā dzīvē, pārāk daudz laika veltot viņa attiecībām ar tēvu un brāli (kura lomā jau redzēja Kevinu Kostneru). Vēlāk kļuva skaidrs, kas īsti neapmierināja Lukasu. Neilgi pirms tam Šons Konerijs, kas iepriekšējā sērijā tēloja Džonsu-vecāko, smagi sastrīdējās ar filmas "Izcilo džentlmeņu līgas" radītājiem un paziņoja, ka uz visiem laikiem aiziet no kino. Šajā situācijā stāsts par Indianas attiecībām ar tēvu kļuva ļoti problemātisks. Galu galā Lukass pats izdomāja sižetu un lūdza, lai Deivids Kups pēc tā uzraksta scenāriju. Ilgu laiku to taisīja un pārtaisīja, līdz beidzot 2007. gada sākumā Spīlberga studija "DreamWorks" oficiāli paziņoja, ka projekts tiek nodots ražošanā un filmēšana sāksies jūnijā. Par filmas saturu preses relīzē nebija ne vārda.

 

 

***

Spīlbergs ir slavens ar to, ka cenšas turēt slepenībā savus projektus. Filmējot "Citplanētieti" (1982.), viņš, piemēram, lika visos studijas dokumentos rakstīt citu filmas nosaukumu, neitrālu un neko neizsakošu - "Puisēna dzīve". Citplanētieša modeļus uzglabāja noliktavā, kuras durvis katru vakaru aizzīmogoja, bet visu nakti pie tām stāvēja sargs. Aktieri drīkstēja lasīt scenāriju tikai studijā, neizejot no biroja, kurā bija aizliegts turēt kopējamo tehniku. Visiem filmēšanas grupas locekļiem bija speciālas caurlaides un blakus personas paviljonā nelaida. No aktieriem - bērniem tikai galvenās lomas tēlotājs Henrijs Tomass zināja sižetu no sākuma līdz beigām, bet Spīlbergs viņam lika dot zvērestu, ka viņš to nevienam nestāstīs, jo tad "viņu gaidot nāves sods!"

Pēc ceturtdaļgadsimta uzsākot "Indiana Džonsa - 4" filmēšanu (filmas pilno nosaukumu arī turēja slepenībā), Spīlbergs atkal lika visos studijas dokumentos rakstīt, ka filma ir "Žanra projekts bez nosaukuma". Vēl vairāk, viņš pieprasīja no visiem filmēšanas grupas locekļiem, ieskaitot epizodisko lomu tēlotājus, kas vispār nezināja neko citu, kā tikai vienu - divas lapaspuses no scenārija ar savu ainu, parakstu par slepenību.

Tāpēc sākumā kinomāniem bija jāiztiek ar ziņu drupačām. Par pirmo bezdelīgu kļuva kāda fanu reportāža no Ņuheivenas, Konektikutas štats, vietējie fani bija nofilmējuši to, kā vietējā veikala vitrīnu sagatavo ārskata ainai. Izpētot transformējamās vitrīnas stilu un dizainu, viņi nonāca pie slēdziena, ka filmas darbība norisināsies 50-tajos gados. Pēc tam galvenais kinofanu saits aint-it-cool-news paziņoja, ka no "droša avota" ir zināms, ka Indiana Džonsa dēlu tēlos Šaja LeBafs. No kurienes to bija uzzinājuši fani, tā arī palika noslēpums, bet pēc mēneša to pašu ziņu varēja lasīt žurnālā "Variety'.

***

Maijā, mēnesi pirms oficiālā filmēšanas sākuma, cits kinomānu saits chud.com izsvieda īstu bumbu.

"Mans ziņu kanāls ziņo, ka Spīlbergs tur slepenībā, ka filmēšana jau ir sākusies Demingā, Ņumeksikas štatā. Viņš filmējot prologu, kam jākļūst par pārsteigumu skatītājiem. Filma sāksies ar ainu, kurā doktors Džonss cīnīsies ar krievu aģentiem "Zonā 51". Viņu izglābs LeBafa varonis. Viņi nejauši satiksies, paliks kopā, sāks viens otram palīdzēt un galvenajā ainā uzzinās, ka ir radinieki. Mani avoti arī ziņo, ka LeBafa varoņa māti tēlos Karena Allena."

Ziņojuma autors lielījās, ka ir lasījis Darabonta scenāriju un apzvēr, ka jaunais stāsts ir ļoti līdzīgs vecajam, tikai Indianas tēva vietā tagad darbojas viņa dēls.

Tiem, kas nezina: Indiana Džonsa pirmās sērijas "Pazudušā šķirta meklētāji" (1981.) darbība notiek 30-to gadu vidū, tas ir 20 gadus pirms ceturtās sērijas notikumiem. Karena Allena filmā tēlo varoņa "mīlas interesi" - Merionu Reivenvudu, bojā gājušā arheoloģijas profesora Ebnera Reivenvuda meitu, tā profesora meita, kurš mēģināja atminēt pazudušā šķirsta noslēpumu. Meriona palīdz Indianam viņa meklējumos, varoņi jūt tuvību viens pret otru... Taču nākošajās filmā Meriona ne reizi nav pat pieminēta. Ja jaunajā filmā parādītos Indianas un Merionas dēls, tad tas apvērstu visu kinoseriāla mitoloģiju.

"DreamWorks" reaģēja uz fanu saita paziņojumiem ar ledainu klusēšanu.

Pirms paša oficiālā filmēšanas sākuma Ņuheivenas pilsētas avīze "The New Haven Register" iespēja iegūt to vietu sarakstu, kur notiks filmēšana: Jēlas universitāte, Felpshollas bibliotēka, studentu pilsētiņa, kā arī Pirmā kongregācijas baznīca. "Man radās tāds iespaids, ka baznīcā būs jānotiek laulībām," - sacīja mērijas darbiniece, kas palīdzēja kinoļaudīm piemeklēt ārskatus un interjāru.

Dažu minūšu laikā šī ziņa tika izplatīta pa visu pasauli un kinomāniem vairs nepalika nekādu šaubu par to, kas kļūs par Indiana Džonsas sievu. (Protams, ka pašu ceremoniju filmēja studijā, pilnīgas slepenības apstākļos).

Jūnija sākumā, dažas dienas pirms filmēšanas sākuma, parādījās oficiāls paziņojums, ka filmā tēlos arī Keita Blanšeta, Rejs Vinstons un Džons Hērts. Par Kārenu Allenu preses relīzē nebija teikts ne vārda.

Pirmās filmēšanas dienas Ņuheivenā deva bagātu amatierfoto un videoklipu ražu You Tube.

Neskatoties uz drakoniskajiem drošības pasākumiem, faniem izdevās uzņemt visos sīkumos slikto puišu mašīnas pakaļdzīšanos Harley Davidson motociklam, uz kura sēž Šaja LeBafs un Harisons Fords. Spriežot pēc LeBafa ādas drēbēm, viņa varonis tēlo "buntinieku bez ideāliem" Džeimsu Dīnu. No kaimiņu pilsētas Eseksas pienāca vēl viena spiegu depeša: tur uzņēma ainu, kurā Harisons Fords piebrauc ar taksometru pie stacijas, tajā pat laikā sliktie puiši izseko viņu. Pēc tam piebrauc LeBafs, kas nobremzē tā, ka motocikla priekšējais ritenis nonāk tuvplānā, aizsedzot aizbraucošo tvaika lokomotīvi, kuru kinoļaudis aizņēmās no vietējā muzeja. Par sižetu un varoņiem joprojām klejoja visdažādākās baumas. Vieni kinomānijas teorētiķi pierādīja, ka Indiana meklē Atlantīdu. Citi liecināja, ka viņa meklējumu mērķis ir Tunguskas meteorīts vai tā atlūzas. Trešie nešaubījās, ka viņa mērķis ir - "mazie, zaļie cilvēciņi no lidojošā šķīvīša".

Jūnija beigās notika datu noplūde: kādam izdevās novērot, ka Džons Hērts tēlo varoni, kuru sauc Ebners Reivenvuds. Pirmajā sērijā Indiana un Meriona Reivenvuda vairākas reizes piemin viņas bojā gājušo tēvu Ebneru. Vai tas nozīmē, ka viņš nav gājis bojā? Vai arī Hērts filmējas flešbekos? Tā vai savādāk, bet tēva parādīšanās filmā ļāva pieņemt, ka parādīsies arī meitiņa. Vēl vairāk, ja sižetā ir varoņi no pirmās filmas, tad varēja domāt, ka arī atribūtika tiks "mantota" no pirmās lentes par Indiana Džonsu, kurā varonis meklē dārgumus maiju templī.

***

No Ņuheivenas filmēšana pārcēlās uz Havaju salām, kur Harisons Fords nosvinēja savu 65. dzimšanas dienu. Filmēšanas grupā pārcēlās uz vietām, kas bija maksimāli attālinātas no tūrisma maršrutiem, taču internetā tik un tā parādījās ziņojumi par filmēšanu pie Hamakua ūdenskrituma, kur Indiana cīnās cilvēkiem padomju karavīru formās. Liekas, ka kinomānu ziņojumi par "krievu aģentiem" ir patiesi...

Taču pats galvenais vēl sekoja. Jūlija beigās Sandiego katru gadu notiek galvenais kinomānu konvents ComicCon. 2007. gada 26. jūlijā atklāšanas ceremonijas laikā organizatori caur satelītu sazinājās ar Stīvenu Spīlbergu Havaju salās un viņš vērsās pie faniem tiešajā ēterā: "Sveiki, mani sauc Stīvens Spīlbergs. Es atrodos filmas "Indiana Džonss un..." uzņemšanas laukumā" - Spīlbergs iztēlojas, ka translācijā uz pāris sekundēm pazūd skaņa - "... kaut arī es līdz pēdējam neticēju, ka filma patiešām tiks uzņemta. Tā ir filma, kuru es taisu priekš jums, puiši!"

Pēc tam Spīlbergs faniem stādīja priekšā Harisonu Fordu: Fords - Reju Vinstonu ("viņš spēlē manu draugu") un Šaju LeBafu ("tas ir mans otrs draugs").

"Jā, es gandrīz vai aizmirsu!" - Spīlbergs sacīja, izgāja no kadra un atgriezās ar Kārenu Allenu!

"Es esmu ļoti priecīga filmēties ar Harisonu, Stīvenu un Šaju, - viņa teica. - Man ir prieks, ka jūs esiet pirmie, kas redz mūs kopā, kā..." "Ģimeni?", - piesardzīgi viņai pateica priekšā Fords. "Kā ģimeni," - Allena atkārtoja.

Kinomāni varēja ierakstīt vēl vienu punktu uz savu rēķinu.

Jautājums par filmas īsto nosaukumu ilgi karājās gaisā. Augustā tapa zināms, ka "Lucasfilm" ir nodevusi Amerikas Kinoasociācijai MPAA sešus iespējamos ceturtās sērijas nosaukumus: "Indiana Džonss un dievu pilsēta", "Indiana Džonss un pasauļu iznīcinātājs", "Indiana Džonss un ceturtais Visuma stūris", "Indiana Džonss un Kristāla galvaskausa karaliste", "Indiana Džonss un pazudusī zelta pilsēta", "Indiana Džonss un Derības meklējumi".

Spīlbergs solīja, ka īstais nosaukums kļūs zināms kopā ar pirmā reklāmas rullīša iznākšanu, taču arī šeit viss iznāca ne tā, kā cerēts: septembra sākumā MTV prēmiju dalīšanas ceremonijā Šaja LeBafs nejauši izpļāpājās, ka filmu sauks "Indiana Džonss un Kristāla galvaskausa karaliste".

Drīz pēc tam, kad filmas nosaukums vairs nebija noslēpums, Džordžs Lukass pastāstīja, ka par kristāla galvaskausiem viņš ir uzzinājis 1992. gadā, kad veica materiālu atlasi seriālam "Jaunais Indiana Džonss".

1927. gadā britu arheologs Mičels Hedžess paziņoja, ka viņš ir atracis maiju templi un atradis galvaskausu, kas izgatavots no kvarca. Vēlāk tādus galvaskausus atrada arī citās vietās, pārsvarā tempļu drupās. Kristāla galvaskausiem pierakstīja spējas ārstēt slimības, pārraidīt attālumā domas, kā arī izpildīt vēlēšanās. Daudzi arheologi uzskata, ka kristāla galvaskausi ir izgatavoti XIX gadsimta beigās Eiropā [To apdare ir pārāk perfekta, tāpēc uzskata, ka maiji uz kaut ko tādu nebija spējīgi - tulk. piez.]; taču entuziasti turpina tos pētīt, cerot uz sensacionāliem atklājumiem. [Starp citu, tagad jau ir noskaidrots, ka galvaskausi ir senatnes viltojums.

Arheoloģija ir visai bagāta ar tādiem "jokiem". Piemēram, ilgus gadu par senāko Britānijas cilvēku uzskatīja kādu senu galvaskausu, kas zinātniekus mulsināja ar visai attīstītu smadzeņu daļu, bet primitīvu žokli, tomēr atklājumam deva latīnisko nosaukumu. Tikai daudzus gadus vēlāk atklājās, ka cilvēka galvaskausam ir ticis pielikts šimpanzes žoklis, kauli speciālā veidā, ķīmiski padarīti it kā seni un tad aprakti atklāšanai. - tulk. piez.]

"Mani šausmīgi ieinteresēja kristāla galvaskausi, kas tika atrakti maiju tempļu drupās, - Lūkass sacīja, - Es lūdzu visus scenāristus, lai tos noteikti ievieto sižetā!"

***

Rudenī filmēšana turpinājās studijas "Universal" pāviljonos. Septembrī kinomāni ievēroja, ka studijā ir parādījušies krievu tanki (foto pievienoja). Bet 18. septembrī notika liels skandāls. Epizodiskas lomas tēlotājs Tailers Nelsons izpļāpāja sižetu, lai arī bija parakstījies par klusēšanu.

Avīze "Edmond Sun" izlika tīmeklī interviju ar Nelsonu, kurā viņš stāsta, ka tēlo "krievu karavīru".

"Pie ugunskura telts priekšā tika filmētas dejas, spēlēja balalaika, - Nelsons izpļāpājās, - bet pēc tam kamera pagriezās un kustējās uz telti. Es paspēju ievērot, ka teltī, piesiets pie krēsla sēdēja Harisons Fords."

Nelsons arī pateica, ka Indianu pratina Keitas Blanšetas varone; varonis uzzina, ka Šaja LeBafa tēls ir viņa dēls un viņā no jauna mostas jūtas pret jaunekļa māti Merionu; tajā pat laikā padomju armija meklē galvaskausu Amazones džungļos un šantažē Indianu, draudot nogalināt Merionu.

Pēc "DreamWorks" prasības "Edmond Sun" izņēma interviju no tīmekļa; taču to jau bija paguvuši iekopēt gandrīz visi kinomānu saiti un blogi. Spīlberga pārstāvis komentēja incidentu nikni un lakoniski: "Tailers Nelsons vairs nekad nedabūs darbu šajā pilsētā. Studija iesūdzēja aktieri tiesā, apsūdzot kontrakta noteikumu neievērošanā, jo tur bija teikts, ka izpaust filmēšanas lietas aizliegts.

Taču tas vēl nebija viss.

2. oktobrī no Spīlberga biroja nozaga filmas scenāriju, simtiem fotogrāfiju no filmēšanas laukuma un grāmatvedības datus par budžeta datiem. Pirms vēl Spīlbergs uzzināja par zādzību, zaglis paspēja piezvanīt vadošajiem interneta saitiem, piedāvājot sensacionālos materiālus par smieklīgu cenu - 2000 dolāriem. Saits TMZ.com pat paspēja dot anotāciju par gaidāmo sensāciju... taču tajā brīdī iejaucās studijas juristi un, tā vietā, lai rakstītu sensacionālo reportāžu, reportieri kopā ar FIB aģentiem devās uz sarunātu tikšanos ar nelaimīgo laupītāju viesnīcā "Standard Hotel" Saulrieta bulvārī. Noziedznieku - 37 gadus veco Roderiku Devisu - tūlīt arestēja, bet atgūtos materiālus tūlīt pat atgrieza Spīlbergam...

Tomēr kaut kāda faktu noplūde bija notikusi, tāpēc ka 3. oktobrī aint-it-cool-news ziņoja, ka filmā mēs redzēsim to pašu noliktavu, kas figurēja filmas "Pazudušā šķirsta meklētāji" beigās, un, ka filmas fināls būs simbolisks: bagātību medību stafete pāries no tēva uz dēlu.

***

Runā, ka ar LeBafu ir parakstīts kontrakts uz trīs filmām. Studijas ierēdņi saka, ka tas ir kinomānu izdomājums. Taču šodienas Holivudā visi sevi cienoši producenti domā par triloģijām. Nav izslēgts, ka nākošajās sērijās (ja tās patiesi tiks uzņemtas) par galveno varoni kļūs Džonss-jaunākais LeBafa izpildījumā, bet Harisons Fords un Kārena Allena parādīsies kameo lomās.

"Šaja? Viņu gaida liela nākotne..." - miglaini apsola Spīlbergs. Kaut gan, viņš uzreiz papildina, ka runa ir par LeBafa piedalīšanos nākošajā "Transformeru" sērijā.

[Tas nu arī viss - līdz filmas pirmizrādei vairs nav nemaz tik tālu - kaut gan - padomju tanki Amazones džungļos - kaut kas tāds - mani sašāva. Daudz kam var noticēt, bet kaut kam tādam... - tulk. piez.]