Hansa Dominika fantastika latviešu valodā.

Tulkojot rakstus par fantastikas vēsturi un dažādu laiku rakstniekiem, nospriedu, ka vajadzētu minēt arī tādu vēsturisku lietu, ka pirmskara Latvijā tika izdoti, ne vien latviešu rakstnieku darbi šajā žanrā, bet arī ārzemju tulkotā literatūra. Vismaz par vienu rakstnieku to droši var teikt. Runāju par vācu 20. gadsimta pirmās puses rakstnieku-fantastu Hansu Dominiku, kas vācu fantastikas vēsturē tiek dēvēts par vācu Žilu Vernu. Viņa romāni ir veidoti tādā pašā tehniski-utopiskās fantastikas stilā. Kaut gan Verna līmeni nesasniedzot, tik un tā sava vieta viņam vācu fantastikas vēsturē ir palikusi, kā to laiku populārākajam vācu fantastam.

 

 

Hans (Joahims) Dominiks ir dzimis 1872. gada 15. novembrī, Zvikavā, miris - 1945. gada 9. decembrī, Berlīnē. Rakstījis, gan zinātnisko fantastiku, gan nefikcijas darbus, bijis žurnālists un inženieris.
Vācu vikipēdija par viņu neko citu neraksta, bet - interesanti - franču vikipēdijā raksts par viņu ir ļoti izsmeļošs. Pirmais viņa fantastiskais stāsts sarakstīts 1907. gadā, bet pirmais romāns "Trīsu vara" izdots 1921. gadā.
Viņš ir 16 zinātniski-fantastisku romānu autors. [ http://fr.wikipedia.org/wiki/Hans_Domini… ] Rakstnieks sarakstījis daudz nefantastikas literatūras un daudz zinātnisku un populārzinātnisku grāmatu. Un, kā izrādās, daži viņa romāni ir tulkoti arī latviešu valodā.
pirmaisskan253Atsevišķās burtnīcās ir iznācis viņa romāns "Zvaigzne krita no debesīm" (Ein Stern fiel vom Himmel, 1933. - oriģināla izdošanas gads), droši vien arī anonsētais "Tērauda noslēpums" (Das stählerne Geheimnis, 1934).
pirmaisskan251Romāns "Nākamais karš" izdots I. A. Ozola izdevniecībā, to tulkojusi Zenta Ozols. Taču tulkojot romāna nosaukums mainīts, jo starp oriģināliem romāniem tāda nosaukuma nav. Romāni burtnīcās ir izdoti izdevniecībā "Dzintarzeme", pirmo tulkojis E. Feldmanis. Anotācijā minēti arī citu rakstnieku romāni: Sofijas Verishoferes (1838 - 1890) romāns "Indijas bēglis" ir piedzīvojumu romāns jauniem cilvēkiem, Karla Maja "Sudrabezera dzelmes noslēpums" (Der Schatz im Silbersee 1890/91) ir stāsts par Mežonīgajiem Rietumiem. Arī romāns "Teksasas jātnieks" visdrīzāk ir par tiem.
Par Hansu Dominiku vācu valodā ir labs raksts šeit: http://www.severing.nu/hd.htm
Lai nu kā, te ir viens moments, ko būtu interesanti papētīt, kādi ārzemju fantastikas darbi vēl ir iznākuši 1920. - 1930. gadu Latvijā.

pirmaisskan254pirmaisskan255pirmaisskan256