Gredzenu pavēlnieks nāk...

28.11.2002. vecajā lapā ievietoja Anna Gintere. Es viņu še ievietoju mazai nostaļģijai un tiem, kas joprojām un viennozīmīgi mīl Gredzena pavēlnieku.

Piesargies, skatītāj! Divi torņi, žilbinošais Gredzena brālības turpinājums, Gredzenu pavēlnieka otrā daļa, sākas tieši tajā pašā vietā, kur beidzās pirmā. Nav Zvaigžņu kariem raksturīgā teksta filmas sākumā, kas ievada notikumus, nav svarīgāko notikumu kompilācija no pirmās filmas, nav nekādas ievadrunas, nekas. Ir sajūta, ka tu esi tikai izgājis pēc nākamā popkorna trauka un atgriezies, lai turpinātu skatīties filmu. Ja nebūsi redzējis filmas pirmo daļu, negaidi, lai tevi kāds ievadītu notikumos.

 

“Es zinu, ka New Line studija vēlētos, lai filmā būtu šāds ievads,” sēžot savā ofisā Velingtonā, Jaunzēlandē, izteicās filmas režisors. “Bet es uzskatu, ka tas pieder TV seriāliem. Tādu cilvēku, kas nebūs redzējuši Gredzena brālību pirms Diviem torņiem būs ļoti maz.” Patiesībā Džeksons uzskata, ka Divi torņi nav turpinājums Gredzena brālībai, bet gan otrā daļa deviņu stundu garajai filmai Gredzenu pavēlnieks. Visa filma uz DVD varētu būt pieejama tikai 2004. gadā.

Gredzenu pavēlnieka triloģija ir viena no riskantākajiem projektiem filmu uzņemšanas vēsturē. Scenārijs, kas balstās uz Tolkiena mītisko trīsdaļīgo romānu, tika īstenots vienā piegājienā – filma tika uzņemta 15 mēnešos. Džeksonam, relatīvi mazpazīstams režisors, kas reti pameta Jaunzēlandi un viņa darbu sarakstā bija pārsvarā dīvainas, maza budžeta filmas, tika piešķirts 270 miljonu ASV dolāru liels finansējums. Izmaksas vēlāk sasniedza 310 miljonus ASV dolārus. Bet likmes atmaksājās. Gredzena brālība kļuva par otru ienesīgāko filmu 2001. gadā, tūlīt aiz Harija Pottera pirmās daļas. Filma ienesa 860 miljonus ASV dolārus un tika nominēta 13 Oskariem.

Gredzena brālība uz ekrāniem parādījās tikai 3 mēnešus pēc traģiskajiem 11. septembra notikumiem, un iespējams kādam tā likās kā tradicionālā “labais pret ļauno” morāle. Gluži kā lasītāji 1950-jos gados vilka paralēles ar Otro Pasaules karu un 1960-to gadu hipiju kustību daži uzskatīja kā Tolkiena hobitu sekotājus, mūsdienu kritiķi centās vilkt paralēles ar nesenajiem notikumiem. Tomēr iespējams saikne ir jāmeklē daudz dziļāk – ilgās pēc zaudētajām pasaulēm, pēc aizgājušajiem laikiem, pēc iedomātās pagātnes – vienlaikus nežēlīgas un skaistas. Filma ir tikai viens no daudzajiem veidiem, kā saskatāmas jaunās, fantāzijas pasaulē sakņotās vēsmas visā pasaulē.

Kā redzams pēc statistikas, tad pasaulē tiešām ir vērojama interesanta tendence. Aptuveni ceturtdaļgadsimtu filmu industrijā valdīja zinātniskās fantastikas korifeji – Zvaigžņu kari, Star Treks, Netkarības diena, Matriks. Bet kopš esam iekāpuši jaunajā gadsimtā, cilvēces domas ir pavērsušās citā virzienā. Tā ir fantāzijas pasaule – zobeni un burvji, bruņinieki un dāmas, maģija un vienradži. 2001. gadā Harijs Potters un Gredzenu pavēlnieks ieguva augstākos kases ienākumus. Un šogad tas atkārtojas… Jau pirmajā nedēļā Harija Potera otrā daļa ieguva 88 miljonus ASV dolāru. Vai Star Trek: Nemesis ir jebkādas cerības šo rekordu pārsist? Tikpat veiksmīgi tiek pārdotas Harija Potera grāmatas. Tās ir pārdotas vairāk nekā 77 miljoni eksemplāru tikai ASV. Savukārt Tolkiena triloģija 2001. gadā vien ASV tika pārdota 11 miljonos eksemplāru. Spēle EverQuest katru mēnesi ienes vairāk nekā 5 miljonus ASV dolāru no vairāk nekā pusmiljons lietotājiem. Kur nu vēl paliek Magic: The Gathering, kas piesaistījusi vairāk nekā 7 miljonus spēlētāju.

Dīvainākais visā tajā ir tas, ka pagātne ir apmetusi loku, lai vēlreiz satiktos ar mums. Sākums pagātnei meklējams pie kāda mazpazīstama Oksfordas profesora, kas sākumā to bija iecerējis tikai kā vakara pasaciņu. Aizsākušies ar Hobitu 1930-jos gados, Tolkiena romāni pamazām kļuva populāri. 1965. gadā Gredzenu pavēlnieka pirātiskās kopijas tika iespiestas mīkstajos vākos. Gada laikā pārdeva vairāk nekā miljons kopijas. 1960-jos gados parādījās uzsaukumi “GENDALFU PAR PREZIDENTU”. Uz metro vagoniem rēgojās uzraksti: “FRODO DZĪVO”. Harijs Gigaks, apdrošināšanas aģents, Tolkiena darbu iespaidā radīja mūsdienu izcilāko spēli – Dungeons and Dragons. Gluži kā Morijas dzīlēs mītošais Balrogs, fantāzija atkal atdzimst. 1997. gadā BBC balsojumā Gredzenu pavēlnieks tika atzīts par 20. gadsimta labāko grāmatu. 1999. gadā Amazon.com klienti atzina to par gadsimta izcilāko darbu.

Spriedze šogad nav mazinājusies. Vai tiešām Divi torņi cilvēkiem patiks tikpat ļoti kā Gredzena brālība? Lai gan abas filmas atšķiras, Džeksons droši apgalvo, ka jā. Brālība bija klusāka, mierīgāka, savukārt Divi torņi nenoliedzami ir spēcīga asa sižeta filma. Pat burvis Gendalfs piedalās cīņā.

Filmas darbība risinās gan Viduszemes sniegotajos kalnos (Jaunzēlandes ainavas), gan Isengardas pilsētā (modeļu un datorefektu savienojums), kuru iznīcina – iespaidīgi – kokiem līdzīgi radījumi, Enti. Tai pat laikā, hobits Frodo turpina ceļojumu, lai izpildītu uzdevumu – iznīcināt gredzenu pirms Saurons to iegūst. Aragorns uzsāk ceļojumu caur tuksnesīgajiem Vidusszemes līdzenumiem ar mērķi saglābt cilvēces paliekas. Viņu pretinieki ir Uruk-hai vienība, salīdzinājumā ar kuriem Fredijs Krīgers liekas pozitīvs un mīļš tēls. Filmas galvenā kauja, kas ir tikai īsa epizode Tolkiena triloģijā, kļūst par elpu aizraujošu cīņu par cilvēces izdzīvošanu.

Režisors piekrīt, ka no visas iecerētās triloģijas Divi torņi vismazāk atbilst Tolkiena darbam. “Mēs ļoti centāmies balansēt starp to, lai izveidotu labu filmu, kas šķistu gana laba gan Tolkiena nopietnajiem faniem, gan arī pārējiem. Mēs ceram, ka mums tiks piedotas atkāpes, kuras mēs veicām, lai izveidotu tiešām vienreizēju filmu.” Piemēram, Arvenas attiecības ar Aragornu ir ņemtas no Tolkiena vēlākajiem darbiem. Šīs mīlas ainas tika pievienotas pagājušājā vasarā. Lai gan triloģijas lielākā daļa tika uzfilmēta jau pirmajā piegājienā, kas aizsākās 1999. gadā, Džeksons veica papildus filmēšanu gan Gredzena brālībai, gan Diviem torņiem. Vēl sešas nedēļas pēc filmēšanas, veidotājiem bija skaidrs, ka Divu torņu sižeta līnijas nesaistās kopā. Pagājušā gada septembrī scenārija autori uzrakstīja Sema monologu, kurā viņš aicina Frodo būt uzticīgam misijai. “Pasaulē vēl ir labas lietas, un tās ir tā vērtas, lai par viņām cīnītos,” teica Sems. Pirmajā brīdī šī frāze šķiet pārāk banāla. “Izklausās it kā to teiktu Džordžs Bušs…,” teica viens no scenārija autoriem, bet tagad tā ir viena no epizodēm, kas savij filmā notiekošo vienā veselumā. Divi torņi beidzas tikpat strauji kā iepriekšējā daļa. Nākamā un pēdējā filma – Karaļa atgriešanās – tiks izlaista, kā plānots, nākamajā gadā.

Kad Pīteram Džeksonam tika jautāts, kā Gredzenu pavēlnieks izmainījis viņa dzīvi, viņš atbildēja ar pretjautājumu. “Kāda dzīve?”. Piecus gadus viņš ir dzīvojis veltījot sevi pilnībā Gredzenu pavēlniekam. Viņu vienmēr pavadīja Valša. Lai gan viņi nebija precējušies, viņiem bija kopīgi bērni un kopīga māja Velingtonā. Viņi pirmo reizi satikās 1987. gadā, Džeksona pirmās filmas Bad Taste uzņemšanas laukumā. Viņi sāka strādāt kopā. 1994. gada Heavenly Creatures ieguva Oskara nomināciju. Universal studija uzaicināja Džeksonu vadīt The Frighteners (1996) uzņemšanu. Tā rezultātā tika uzlabota Veta darbnīca, satriecošu specefektu kompānija, kuru viņš bija nodibinājis kopā ar Ričardu Tailoru. Cerot izmēģināt jaunievedumus specefektu laboratorijā, viņš sāka apcerēt fantāzijas žanra filmas uzņemšanu. “Man šķita, ka tādas vairs neviens netaisa,” skaidroja Džeksons. “Valša apgalvoja, ka Gredzenu pavēlnieks ir fantāzijas žanra prototips un ja mēs nespējam uztaisīt kaut ko tamlīdzīgu, tad labāk nemaz nesākt. Un tad pavisam nejauši nonācām pie jautājuma: kā būtu Gredzenu pavēlnieku? Kāpēc mums nepamēģināt uztaisīt to?”

Džeksons un Miramax direktors Harvejs Vainštains sāka plānot divdaļīgu Tolkiena triloģijas adaptāciju. Drīz vien Vainštains sāka nervozēt par izmaksām un ierosināja veidot viendaļīgu filmu. Tas savukārt uztrauca Džeksonu. 1998. gadā Miramax atļāva pārdot šo projektu citām studijām, bet uz diviem noteikumiem: jebkuram, kas nopirks šo ideju, ir 72 stundu laikā jāsamaksā Vainšteinam 12 miljonus ASV dolārus, kuri iztērēti plānošanas laikā, kā arī Vanšteinam pienākas 5% no filmas ienākumiem. Tas bija grūts laiks. Vainšteina piedāvātie noteikumi bija bargi. Un tomēr Gredzenu pavēlnieks beidzot nokļuva pie saviem jaunajiem īpašniekiem – New Line studijas. Viņi arī izlēma, ka filma nav jāsaīsina, bet jātaisa trijās daļās. Tā kā filma tika filmēta visa uzreiz, tad producenti cerēja, ka aktieri nepieprasīs tik lielus honorārus, kad tā tiks filmēta atsevišķi. Sākotnēji tika plānots, ka vidējie izdevumi būs 25 miljoni ASV dolāru par vienu filmu.

Lai gan Džeksona kontraktā bija norāde uz filmas garumu, kurš nedrīkst pārsniegt 2 h un 20 min, New Line piekrita pagarināt šo laiku. Gredzena brālība bija gandrīz 3 h gara. Lai gan studijas vadība daudzās lietās piekāpās Džeksonam, nevar teikt, ka konfliktu nebija. Viens no visspilgtākajiem piemēriem bija cīņa par Brālības nobeigumu. New Line vadība vēlējās nobeigumā spraigāku sižetu, savukārt Džeksons un viņa komanda pastāvēja uz to, ka nobeigumā nevajag aurojošus barus un grandiozus skatus. Džeksona ienākumi sastāda 10% no kases ieņēmumiem. Lielāko daļu viņš novirza tālākajos projektos.

Arī citas studijas ir saskatījušas publikas pieprasījumu pēc maģijas, bruņieniekiem un pagātnes teiksmainās elpas. New line studija jau gatavo uzņemšanai scenāriju pēc Filipa Pulmana triloģijas His Dark Materials. Nākamā gada nogalē Sci-Fi kanāls cer parādīt pēc Ursulas Le Guinas Jūrzemes triloģijas uzņemto filmu. Un tas ir tikai sākums…

Komentāri

Kironiels 2002-11-28 17:37:06

Mnjaa, gaidam jau Two Towers, gaidam... tikai biski bazas paarnjem - ja jau liidz shim taas atkaapes no sizheta paaraak negriezaas aciis, tad ja tieshaam tik daudz kas buus izmainiits nakamajaa filmaa, vai tad nezudiis dalja no intereses?

Reist[FN] 2002-11-29 09:37:14

Mēs patiešām varam tikai priecāties par to, ka pirmā triloģijas daļa ir tik tuva grāmatai. Ja vēl noskatās neizgraizīto filmu, tad var redzēt, ka tiešām ļoti maz, kas ir parveidots vai pasniegts savadāk. Mēs protams varam gausties par to (protams, ja otrajā filmā būs pieminētās, lielās novirzes no grāmatas), bet es jūtos priecīgs un gandarīts, ka vispār kāds ir uzdrošinajies un arī uzņēmis šī žanra un apmēru filmu. Būs varbūt skumji, ka nav šis vai nav tas pieminēts, vai kaut kas ir lieks pielikts, bet kopumā, es domāju, sižeta līnija būs saglabāta un tas jau ir daudz. Es ceru, ka būs cilvēki, kas pēc filmas noskatīšanās iegūs savā īpašumā grāmatu triloģiju un izlasīs. Un tas jau ir pats galvenais.

/-\inārs 2002-11-29 10:16:24

Var jau skatīties piekasīgi, meklēt novirzes no grāmatas teksta... Bet filma nav un nevar būt mehānisks grāmatas atstāstījums. Filma ir pilnīgi cits mākslas darbs, oriģināls-grāmata mākslinieka-režisora skatījumā. Man izmaiņas FOTR netraucēja, kaut arī tās redzēju. Sižets sakārtots laika secībā, daudzas ekrāna minūtes detalizēti veltītas notikumiem, ko grāmatas varoņi īsi piemin kā sen notikušus (piemēram, Izengardas būvēšana un Gendalfa ieslodzījums). Bet tas viss IR nepieciešams, lai filmu uztvertu kopumā, visvairāk - tiem, kas nav lasījuši grāmatu.

Aikis 2002-11-29 10:20:16

"Morijas dzīlēs mītošais Balrogs, fantāzija atkal atdzimst" Labs citāts :) Tomeer kaukaads negatiivs.

CannibalSmith 2002-12-01 01:09:17

kāpēc visi fano par fantasy?

pareizā atbilde: tāpēc ka visiem skauž, ka viņiem nav maģisku spēju, tāpēc ka šī pasaule ir ar nesaraujamām važām piekalta pie nāvīgi garlaicīgaas relativitātes teorijas. visiem tas ir apriebies.

pirmais fantasy pasaules fizikas likums: nav elektrības - tāpēc nekur jūs neredzēsiet F-117 kopā ar grifu.

otrais: vēl bez magnētiskā ir arī maģiskais lauks, magi ir tie kas to māk izmantot, maģiskie priekšmeti to uzstaro - nūjas, amuleti, gredzeni - un tie visi ir gatavoti no spēcīgām lietām - vot gredzenu pavēlniekā tas gredzens gatavots tā ļaunā kalna lavā, a gendalfa nūja varētu būt no kaut kāda dzīvības koka zara...

Tālāk paturpiniet jūs fantazjori...

SysOp 2002-12-01 07:57:12

SysOp - Brother of forest, Eagle Eye

/-\inārs 2002-12-01 10:42:40

Cik ta pats Kanibāls būtu no Fantasy izlasījis? LOTR kā obligāto literatūru? :)

Archa 2002-12-01 18:05:56

Neaiztieciet Vectētiņu!!!

Martin 2002-12-03 14:53:28

 

Kasīgiem tipiem iedvesmas gūšanai ieteiktu izlasīt "50 prichin, po kotorim film vlastelin kolec - otstoi" manīts uz www.sanctuary.lv/modules.php


emils 2002-12-06 16:41:44

Esmu jau sācis iegādāt Collection Cards no The Two Towers, tā kā ir aptuvenā nojausma par to, kas notiks un kā tas izskatīsies! Iespaidīgi!

Ishelos 2002-12-10 20:18:00

Kas tas Kanibāls tāds ir ka viņš var apd**st Gendalfu. Un kuram gan interesē kāds ir iemesls tam, ka kādam patīk fantāzija? Tā vienkārši patīk un viss!!! Tāpat kā patīk futbols, sekss, mašīnas vai pilnīgi jebkas cits. Un kāds gan ir iemesls tam ka Kanibālam patīk apd**st Gendalfu un "fantazjorus"? Es tikai nezinu no kurienes viņam uzskats, ka mūsdienu cilvēks nemāk lietot maģiju. Māk. Kanibāl, māk. Un viens otrs pat diezgan labi! Nav jau tā kā filmās, spēlēs vai grāmatās - ugunsbumbas, elektrības bultas utt. Tas ir daudz citādāk. Bet nu tu laikam esi skeptiķis.

A par filmu runājot - tam jābūt kau kam riktīgi labam. Pie di**as vai būs nobīdes no sižetā vai nē. Grāmata taču ir lasīta un viss ir zināms. Tāpēc jau filma ir "pēc grāmatas MOTIIVIEM". Galu galā - varēšot redzēt Gendalfu darbībā. Un tas vien jau ir iemesls...

Vinky 2003-01-10 21:47:40

Ziniet.... Kritizēt māk katrs, bet vot UZTAISIET KAUT KO TAADU! Šī filma bija lieliska, pēc kuras man tik ļoti uzlabojās garastāvoklis un viss pārējais. Kā jūs nesaprotiet, ka vajag skatīties ar baudu, nevis izlikties šausmīgi gudriem, meklēt atkāpes no grāmatas un kritizēt. Kritizēt māk jebkurš, bet novērtēt tikai retais.

shamrock 2003-02-14 13:27:53

Fantasy nepatīk cilvēkiem, kuri ir likteņa apdalīti - viņiem nav fantāzijas, nav iztēles..

Evenstar 2003-02-21 18:40:37

Kanibāl, ej d***t. Ja nepatīk "fantazjori", nelien lapā! Tu nekad neko tādu nesapratīsi, seklais prātiņ.

Aivars 2003-02-21 18:48:17

Palūgšu nepārvērst forumu par aptrakušu lamāšanās sacensību...

Esiet taču pieklājīgāki viens pret otru.

Ļoti negribas ķerties pie cenzūras, bet, ja tauta turpinās tā plosīties, nekas cits neatliks...

Mereta 2004-01-04 19:04:14

Esmu sajūsmā par to vien, ka kāds Tolkīna darbus izdomāja ekranizēt! ^_^

Immortal 2004-03-17 08:35:41

Hehe! Jauki, jauki mani dārgumiņi...

Tā tik turpiniet nolikt visus, kuri ir garīgi neattīstīti un bez fantāzijas! :))

Lai viņi visi sēž pie teļuka, lūr action filmas un dārdina hip hopu!!! Nu ja..

Darkans 2004-03-17 12:56:11

Laikam noticis kāds pārpratums. Vai tad Kanibāls nod**š fantazētājus vai Gendalfu? Manuprāt Kanibāla komentārs ir diezgan pamatots secinājums. Vēl tik pasakiet ka tā nav!!! Kurš ir tāds, kurš ar sajūsmu skatās LoTR vairākas reizes, lasa fantasy, spēlē RPG un NEAPSKAUŽ varoņus? Jebkurš fantasy fans (ieskaitot mani un drošvien arī kanibālu) vēlas laist fireballus, lidot, utt., jo tas ir tik tālu no realitātes! Tāpēc jau to sauc par fantāziju. Un tas nav nekas slikts.

Un es piekrītu, ka zināma maģija pastāv arī mūsu pasaulē.

Immortal: Ko tu gribēji teikt ar to Hip-Hopa pieminēšanu? To ka tu esi tāds deģis, ka nespēj to uztver? Nu ja - tik daudz vārdu vienā minūtē dzirdēt...

CannibalSmith 2004-03-17 20:29:53

Kas pa desām?! Ja jūs neesat vēl pamanījuši, tad "mans" iepriekšējais posts nevar būt mans, jo:

1) es ar LFFB sāku tusēt tikai 2003. gada septembrī, bet posts ir izdarīts 2002. gada decembrī.

2) mans emails nav cannibalsmith@hotmail.com

Darkans 2004-03-17 20:45:44

Uh. Es jau domāju, ko tad Kanibāls tāds jocīgs. OK, viss norm.