Fantāzijas rotaļas Troņu spēlē

image001Jaunais studijas HBO seriāls „Troņu spēle” (Games of Thrones”) ir episka fantāzija, kuras varoņi ir karaļi, karalienes un bruņinieki – viņu vidū ir gan cēli drosminieki, gan gļēvi nodevēji. Varaskāre, nodevība, kaislības sasita vairākas dzimtas, kuras cīnās par varu Vesterosas karaļvalstī. Viņu cilvēcisko būtību atkailinās cīņa par varu.

 

 

Fantāzijas meistars.

„Ja jūs spēlējat varas spēli – troņu spēli, jūs vai nu vinnējat, vai mirstat. Godam un žēlastībai šajā spēlē nav vietas.” Uzskata rakstnieks Džordžs Martins. Tieši viņš ir radījis mītisko zemi Vesterosu. Martina grāmatu sērija „Ledus un uguns dziesma” („A Song Of Ice And Fire”) jau kopš 90. Gadu vidus Rietumos ir ļoti populāra lasāmviela fantāzijas literatūras cienītāju vidū. Martins tiek uzskatīts gan par izcilu rakstnieku, gan par fantāzijas žanra zvaigzni. „To autoru vidū, kuri strādā episkās fantāzijas laukā, Martins ir vislabākais,” raksta ietekmīgais izdevums „Times”. Līdz šim iznākuši pieci romāni, kas stāsta par intrigām un cīņām Vesterosā. Tie tulkoti daudzās valodās un pārdoti miljonos eksemplāru. Ne mazāk veiksmīgs ir arī jaunais seriāls „Troņu spēle”, kura pamatā ir Martina darbi. Pasaulē tas pirmizrādi piedzīvoja šogad. Seriāls ir izpelnījies gan augstu profesionāļu novērtējumu, proti, nominēts 18 TV industrijā nozīmīgajām „Emmy” balvām, un izpelnījies arī popularitāti skatītāju vidū.

Cīņa par varu

image003„Troņu spēles” centrālais varonis ir karalis Roberts Barateons, kurš ir precējies ar korumpētās Lanisteru dzimtas pārstāvi. Pēc sava uzticamā biedra mīklainās nāves karalis vēlas, lai par viņa uzticības personu kļūst lords Edvards (Neds) Stārks. Karaļa varu apdraud izsūtījumā mītošā princese Deinerija un viņas brālis – viņu dzimta Vesterosu pārvaldījusi gadsimtiem ilgi. Karali satrauc arī ziņas no karaļvalsts nomales, kur Neda ārlaulības dēls Džons Snovs pievienojies kādam bruņinieku grupējumam.

Otrs „Gredzena pavēlnieks”

Kad Martins, „Ledus un uguns dziesmas” autors, saņēma NBO piedāvājumu ekranizēt viņa grāmatas, viņa attieksme bija rezervēta. Viņš pats ilgus gadus bija strādājis Holivudā, veidojot citu rakstnieku darbu adaptācijas, un pazina šā procesa aizkulises. „Vienmēr ir risks, ka no grāmatas paliks vien nosaukums – viss pārējais tiks mainīts līdz nepazīšanai, turklāt tiem, kas to būs paveikuši, nebūs bijis nekāda priekšstata par grāmatas būt1ību,” stāsta Martins. Un tomēr viņš ir piekritis piedāvājumam, jo ekranizēt tik apjomīgu literāru darbu bija iespējams tikai TV seriālā. Turklāt viņš uzticējies autoru komandai – abi seriāla producenti Deivids Benoits un Dans Veiss paši ir bijuši scenāristi, turklāt viņi neslēpa savu aizrautību ar Martina grāmatām. „Es izlasīju Martina 900 lappušu biezo grāmatu divās dienās – pēdējo reizi ar mani tas bija noticis 12 gadu vecumā,” stāsta producents Dens Veiss. Pirmā no „Ledus un uguns dziesmas” grāmatām tad arī kļuva par seriāla pamatu. Gan grāmatā, gan seriālā ir izmantoti fantāzijas žanra elementi. Var saskatīt tā līdzību ar slaveno „Gredzenu pavēlnieku”, gan literāro darbu, gan filmām. Tomēr „Troņu spēle” akcentē ne tik daudz mērogu un specefektus, cik varoņu raksturus un psiholoģiju.

image004Pamatā arī reāli notikumi

Lai gan „Troņu spēle” ir fantāzija, filmā ir ietverti arī konkrēti vēsturiski notikumi – Rožu karš, viduslaiku krusta gājieni. „Fantāzijas žanrs ir vēstures krāšņāka un aizraujošāka versija. Vēlos izmantot elementus, kas sakņojas vēsturiskajā materiālā, bet ir pietiekami atšķirīgi, lai būtu pārsteidzoši,” apgalvo rakstnieks Džordžs Mārtins. Arī seriāls piedāvā gan vēsturiskas detaļas, gan fantāzijas krāšņumu, gan arī spilgtus, kaislīgus varoņus. Dažiem no viņiem piemīt arī pārcilvēciskas spējas.

Lomās skatāmi atzīti britu aktieri – Šons Bīns (lords Eduards Starks), Nikolajs Kosters Valdaus (sers Džeimijs Lannisters), Lena Hedeja (karaliene Serseja Lanistere), Marks Edijs (karalis Roberts) un citi. Pie filmas strādājuši vairāki režisori: B. Kirks, T. Makartnijs, D. Minahans, A. Teilors, T. van Patens.