Fantastikas simts gadi. Nobeigums.

Teksta autors Pāvels Gremļevs, no žurnāla "Mir fantastiki", 2011. gada decembra un 2012. gada janvāra numura. Iepriekšējo lasiet šeit.

2001.

ASV pirmizrādi piedzīvo pirmās daļas diviem 2000-šo gadu sākuma slavenākajiem kino projektiem: “Gredzenu pavēlnieks” un “Harijs Poters”.

Iznāk Nila Geimana ceturtais romāns “Amerikāņu dievi”, kas savāc veselu prēmiju buķeti un padara autoru pasaulslavenu, tas ir stāsts par dažādu kultūru dieviem, kurus uz Ameriku atveduši  pārceļotāji.

 

 

Le Gvina pēc ilga pārtraukuma atgriežas pie Jūraszemes pasaules un izdod krājumu “Jūraszemes teiksmas”. Loisa Budžolde uz laiku atstā Barrajaru un raksta oriģinālu fantāziju “Šaliona lāsts”, kas tāpat kā iepriekšējie rakstnieces romāni saņem daudz balvu.

Uzreiz iznāk divi rakstnieka iesācēja Vadima Panova romāni par Maskavas apslēpto dzīvi, kur dzīvo vesela rinda pirmscilvēku civilizāciju pārstāvju. Grāmatas “Karu iesāk neveiksminieki” un “Kara komandors” atklāj vienu no pašiem veiksmīgākajiem pašmāju cikliem jaunās tūkstošgades sākumā.

Vera Kamša izdod romānus “Tumšā zvaigzne” un “Nesalīdzināmais likums” - pirmās grāmatas no jauna fantāzijas eposa “Arcijas hronikas”, kas iekaro lielu popularitāti un iegūst pat savu fendomu – ne visai bieža parādība Krievijā.

Ar izcilu romānu “'Džena Eira jeb Nežēlīgā Eira” debitē – pēc tam, kad 76 izdevniecības ir atteikušās to publicēt – Džaspers Fforde, atklājot populāru humoristisku  darbu sēriju par Ceturtdienu Betneto pasaulē, kur literatūra ir daļa no fiziskās realitātes.

2002.

Telekanālā Fox  pirmizrāde “kosmiskajam vesternam” - seriālam Firefly (“Jāņtārpiņš”). Kanāls nolemj, ka seriāls ir nesekmīgs, bet tas tomēr iegūst ļoti daudzus fanus.

Svjatoslavs Loginovs raksta romānu “Gaisma lodziņā” - jaunu oriģinālu versiju par dzīvi pēc nāves, taču bez reliģijas un ļoti loģisku.

Andžejs Sapkovskis triumfāli pabeidz stāstu par ragani (vedjmaku) Geraltu un uzsāk jaunu, nosacīti fantāzijas ciklu, kas bāzēts uz čehu vēsturi, un atrklāj to ar romānu “Ākstu tornis”.

2003.

Pārdošanā parādās Dena Brauna konspiroloģijas romāns “Da Vinči kods”, kas iegūst negaidīti skaļu slavu un rada veselu intereses vilni pret “vēstures noslēpumiem”.

Gors Verbinskis uzņem pirmo daļu fantastiskajai piedzīvojumu filmai – triloģijai “Karību jūras pirāti”, vienam no lielākajiem Holivudas kases gabaliem.

26. augustā iznāk pirmais žurnāla “Mir fantastiki” numurs. Taču par šī notikuma nozīmību mēs kautrīgi paklusēsim.

2004.

Britānijā iznāk Sjūzenas Klārkas romāns “Džonatans Strendžs un misters Norels” - lieliska stilizācija klasiskajai  angļu prozai no XIX gadsimta. Romāns alternatīvās vēstures žanrā: kas būtu, ja Dikensa laiku Anglijā eksistētu maģija.

Sākas pirmā sezona superpopulārajam teleseriālam “Palikt dzīvam” [latviešu TV tas gāja ar loģiskāku nosaukumu “Pazudušie” no oriģinālā “Lost” - t.p.] par cilvēku grupu, kas nokļūst uz neapdzīvotas salas, kas pilna ar fantastiskiem noslēpumiem.

Sākas daudzlietotāju onlaina lomu spēle World of Warcraft uz populārās spēles Warcraft fantāzijas visuma bāzes un kļūst par pašu populārāko MMORPG pasaulē. Dalībnieku skaits tuvojas 15 miljoniem.

Apmēram tāds varētu izskatīties īss fantastikas vēstures pārskats. Tas ir iznācis patiešām ļoti īss, te nav ne vārda par fantastikas kritikas vēsturi, nav pieminēti daudzi autori, pat tādi vērienīgi un slaveni kā Filips Fārmers, Semjuels Dileinijs, Džins Volfs, Čaina Mjevils vai Andrejs Lazarčuks. Taču ja vēl kaut cik mazliet paplestu rāmjus, nāktos rakstīt nevis rakstu žurnālam, bet atsevišķu grāmatu.

Kas attiecas uz pēdējiem, dažiem gadiem, tad ir pagājis pārāk maz laika, lai uzskatītu šo laiku par fantastikas vēsturi. Kas tieši no šodien uz veikalu plaktiem vai kinoekrāniem nonākušais atstās iespaidu uz žanru, kļūs skaidrs tikai pēc gadiem desmit, ne ātrāk. Var atzīmēt tikai dažus notikumus, kuru nozīmīgums ir skaidrs jau tagad.

2005.

Holivuda iepriecina fantastikas mīļotājus ar vēl diviem vērienīgiem uzvedumiem: Klaiva Lūisa “Nārnijas hroniku” pirmās daļas ekranizāciju un režisora Pītera Džeksona jauno darbu – kārtējo “Karaļa Konga” versiju.

2006.

Mazā Volgogradas izdevniecībā iznāk Sergeja Žarkovska apbrīnojama grāmata “Es, Hobo: Nāves laiki” - ražošanas romāns par kosmosa tēmu, kas pilns ar pavisam nezināmām reālijām un sarakstīts sarežģītā valodā ar nākotnes slenga izmantošanu.

Pēc daudzu gadu paŗtraukuma izdod pilnu versiju Dalijas Truskinovskas romānam “Šaitana zvaigzne” - aizraujošu fantāziju, kas balstīta uz arābu pasaku materiāla.

2007.

Polijā iznāk lieliska lomu datorspēle pēc Sapkovska grāmatu sērijas “Raganis”, kas iegūst milzīgu popularitāti, ne tikai dzimtenē, bet arī visā pasaulē, piemēram ASV tā iekļūst pirmajā top 12 starp tāda veida spēlēm pēc pārdošanas rādītājiem.

Tajā pašā gadā parādās postapokalipses šuteris S.T.A.L.K.E.R., kura izstrādē ir izmantotas reālas Černobiļas AES uzņemtas ainas. Tieša sakara ar Srugacku “Pikniku ceļa malā” spēlei nav, taču kopēju iezīmju var atrast daudz. Tūlīt pēc spēles iznāks arī spēcīgs daudzu autoru spēles novelizācijas projekts – stāstu krājums “Černobiļas ēnas”.

Iznāk laulātā pāra Djačenko jauns romāns “Vita Nostra” - smags un nežēlīgs stāsts par apmācību un izeju aiz iespējamā robežām, kas savāc kādas desmit prēmijas.

2008.

Studijas Pixar pilnmetrāžas animācijas filmas “Wall-E” pirmizrāde. Stāsts par pēdējo uz Zemes palikušo robotu-apkopēju iegūst milzīgu piekrišanu un tika nosaukta par fantastiskās animācijas virsotni.

2009.

Pēc ilgas klusēšanas Džeimss Kamerons uz ekrāniem izlaiž “Avataru” - vērienīgu #D lenti par Zemes korporācijas mēģinājumu iekarot citas planētas iedzīvotājus. Ārpuszemes dzīvības formu izstrāde rādās nepārspējama. Šodien kritiķi atzīst, ka “Avatars” ir visu laiku labākā fantastikas filma.

2010.-2011.

Vēsture tiek radīta mūsu acu priekšā, tāpēc runāt par to vēl ir par ātru. Dzīvosim - redzēsim!