Ernsta Hekela māksla un zinātne. The Art and Science of Ernst Haeckel

Atklājiet 19. gadsimta mākslinieku-biologu Ernstu Haekelu, kurš skaistumu atrada pat visneizturīgākajās radībās. Šajā kolekcijā ir 450 izdrukas no viņa vissvarīgākajām publikācijām, tostarp majestātiskā “Kunstformen der Natur” un viņa plašajiem jūras dzīves katalogiem. Tā kā bioloģiskā daudzveidība ir arvien vairāk apdraudēta, šie izsmalcinātie attēli ir zinātnes, mākslas un vides meistardarbs.

https://www.taschen.com/pages/en/catalogue/classics/all/01157/facts.the_art_and_science_of_ernst_haeckel.htm

The Art & Science of Ernst Haeckel

by Ernst Haeckel (Science-Artist), Rainer Willmann (Contributor), Julia Voss (Contributor)

Ernsts Hekels (1834 1919) bija vācu izcelsmes biologs, dabaszinātnieks, evolucionists, mākslinieks, filozofs un ārsts, kurš visu mūžu pētīja floru un faunu no augstākajiem kalnu virsotnēm līdz dziļākajam okeānam.

Būdams Darvina evolūcijas teoriju atbalstītājs un attīstītājs, viņš nosodīja reliģisko dogmu, pameta agrīnu karjeru medicīnā, veidoja filozofiskus traktātus, ieguva doktora grādu zooloģijā un izdomāja zinātniskus terminus, kas ir izplatīti vispārpieņemtā veidā, tostarp ekoloģijā, sistemātikā un cilmes šūnu pētīšanā.

Hekela kolosālais mantojums ir fascinējis, satraucis un polarizējis paaudzes. Bet kas bija viņa ārkārtas dzīves darba pamatā? Drīzāk kā viņa intelektuālais priekštecis Aleksandrs fon Humboldts, Hekels bija motivēts ne tikai atklāt, bet arī izskaidrot. Lai to izdarītu, viņš izveidoja simtiem detalizētu zīmējumu, akvareļu un skicējumu no saviem secinājumiem, kurus viņš 20. gadsimtā publicēja secīgos sējumos, tostarp vairākas jūras organismu kolekcijas un majestātisko “Kunstformen der Natur” (mākslas formas dabā), kas varētu kalpot kā visa Hekela dzīves projekta stūrakmens.

Tāpat kā rūpīga dzīvo būtņu vizuālā enciklopēdija, arī Hekela darbs bija tikpat ievērojams ar grafisko precizitāti un rūpīgo ēnojumu kā par organiskās evolūcijas un šūnu attīstības izpratni. Sākot ar sikspārņiem un beidzot ar medūzām, ķirzakām, ķērpjiem un zirnekļa kājām līdz jūras anemonēm, viņš uzsvēra būtiskās dabas simetrijas un kārtību un atrada bioloģisko skaistumu pat visneizturīgākajās radībās. Izdrukas ne tikai sekmēja dabas vēstures izpēti, bet arī ietekmēja 20. gadsimta mākslinieku un arhitektu paaudzes, sākot ar jaunajiem jūgendstila atbalstītājiem un beidzot ar tādiem arhitektiem kā Hendriku Petru Berlāgu, kura Amsterdamas preču biržu iedvesmoja Hekela ilustrācijas.

Šajā grāmatā mēs atzīmējam Haekela darba zinātnisko, māksliniecisko un vides nozīmi ar izdruku kolekciju no vairākiem viņa nozīmīgākajiem jūras bioloģijas stāstiem, tostarp Die Radiolarien, Monographie der Medusen, Die Kalkschwamme: eine Monographie un Kunstformen der Natur. Laikā, kad cilvēku darbība arvien vairāk apdraud bioloģisko daudzveidību, grāmata vienlaikus ir vizuāls meistardarbs, zemūdens izpēte un spilgts atgādinājums par dzīves dārgo dažādību.

Teksts angļu, franču un vācu valodā.

Autori – kontributori.

Rainers Vilmans ir Getingenes universitātes zooloģijas katedras vadītājs, ir tā Zooloģijas muzeja direktors, kā arī Bioloģiskās daudzveidības un ekoloģijas pētījumu centra līdzdibinātājs. Filogenētikas un evolūcijas speciālists veic bioloģiskās daudzveidības un tās vēstures izpēti.

Džūlija Vosa studēja vācu literatūru, mākslas vēsturi un filozofiju Alberta-Ludviga Universitātē Freiburgā, Humbolta Universitātē Berlīnē un Goldsmita koledžā Londonā. Viņas doktora disertācija par Darvina evolūcijas teorijas vizuālajiem attēlojumiem saņēma Ota Hāna medaļu no Maksa Planka biedrības. Viņa ir Feuilleton redaktora vietniece un Frankfurter Allgemeine Zeitung tēlotājas mākslas nodaļas redaktore.

https://www.goodreads.com/book/show/30620568-the-art-science-of-ernst-haeckel