Džoannas Roulingas domas par "trešo dzimumu"

Harija Potera autores viedoklis., publicēts viņas mājaslapā.

2022. GADA 16. OKTOBRIS

Mans raksts laikrakstam Sunday Times Scotland par to, kāpēc es iebilstu pret Dzimumu atzīšanas likuma reformu.

Pirms dažām nedēļām es sociālajā tīklā Twitter ievietoju attēlu, kurā es valkāju T-kreklu ar uzrakstu “Nicola Sturgeon: Sieviešu tiesību iznīcinātāja”. Es to darīju, lai apliecinātu savu solidaritāti ar sievietēm, kuras protestēja pie Skotijas parlamenta ierosināto Dzimumu atzīšanas likuma reformas likumprojektu. Dažām sievietēm, piemēram, Maijai Forstaterei un Helēnai Džoisai, ir publiski profili, bet lielākajai daļai sieviešu, kas protestē, nav. Viņi arī zināja, ka viņi varētu uzņemties risku, demonstrējot. Skotijas sievietēm mūsdienās ir vajadzīga drosme, lai aizstāvētu savas tiesības — man ir jāuzsver, ka ne tuvu nav tādas pašas drosmes, kādas pašlaik demonstrē Irānas sievietes, taču drosme tomēr ir. Pastāv risks, ka pret viņiem tiks vērsti aktīvisti, pret viņiem tiks iesniegtas policijas sūdzības un pat draud cietumsods par tādu komentāru vai attēlu ievietošanu, kurus viņu sūdzības iesniedzēji uzskata par “transfobisku” komentāru vai attēlu.

Skotijas pirmā ministre Nikola Stērdžena uzskata, ka protestētājiem pie parlamenta 6. oktobrī nav par ko sūdzēties. Sieviete, kura sevi dēvē par "īstu feministi", BBC sacīja, ka viņas ierosinātais jaunais Dzimuma atzīšanas likums "nepiešķir nekādas papildu tiesības transpersonām un neatņem nekādas tiesības sievietēm".

ES nepiekrītu. Tātad, lai nosauktu tikai dažus, kas arī tajā dienā protestēja, Rhona Hotchkiss, pensionēta cietuma gubernators ar maģistra grādu tiesību zinātnē un kvalifikāciju pētniecības metodoloģijā; Izabella Kera, bijusī Glāzgovas un Klaida izvarošanas krīzes menedžere, kurai tika piešķirts MBE diploms par starptautisku darbu, palīdzot izvarošanas un seksuālas vardarbības upuriem; visu sieviešu neatkarīgās politikas analīzes kolektīvs Murray Blackburn Mackenzie; un For Women Scotland, tautas feministu grupa, kas pēdējos gados ir kļuvusi par vadošo skotu sieviešu balsi.

Ja Stērdženas jaunais akts stāsies spēkā, persona varēs mainīt savu juridisko dzimumu, ja vien trīs mēnešus būs nodzīvojusi savā iegūtajā dzimumā un ir sniegusi likumā noteikto paziņojumu, ka plāno to darīt arī turpmāk. Jāatzīmē, ka neviens, šķiet, nevar izskaidrot, ko patiesībā nozīmē dzīvot iegūtā dzimuma ietvaros, tāpēc, kā sertifikātu izsniedzēji var spriest, vai kritēriji ir izpildīti, ir tikai kāds minējums.

Saskaņā ar pašreizējo likumu tiem, kas vēlas mainīt savu dzimumu, ir nepieciešama dzimuma disforijas diagnoze, tas ir, pastāvīgs diskomforts un diskomforts saistībā ar dzimšanas dzimumu. Tomēr Stērdžena pārskatītajā rēķinā ir izņemta visa medicīniskā uzraudzība. Es pieņemu, ka tas ir atbilde uz transaktīvu lobija spēcīgo spiedienu uz trans-identitātes “depatoloģizāciju”. Arguments ir tāds, ka transpersonas nav garīgi slimas: būt transam ir tikpat dabiski kā būt gejam. Kā 2017. gadā rakstīja Stonewall kampaņu direktore Reičela Koena, “būt transpersonai nav saistīta ar “dzimuma maiņu” vai apģērbu, bet gan par iedzimtu pašsajūtu. Jūs varat jautāt, kā kāds var novērtēt kāda cita “iedzimtās pašsajūtas” autentiskumu. Man nav ne jausmas.

Drīzumā Skotijā var būt vieglāk mainīt dzimumu dzimšanas apliecībā, nekā pasē. Līdz ar to neskarti tēviņi, kuri tiek uzskatīti par tādiem, kas atbilst niecīgajām prasībām, tiks uzskatīti par “derīgiem” un tiem ir tiesības uz aizsardzību, jo tie, kuriem ir veikta pilnīga dzimuma maiņas operācija, un vairāk vīriešu dzimuma indivīdu stingrāk aizstāvēs tiesības atrasties sieviešu telpās, piemēram, publiskās vannas istabās, ģērbtuvēs, izvarošanas atbalsta centros, vardarbības ģimenē patversmēs, slimnīcu nodaļās un cietuma kamerās, kas līdz šim bija paredzētas sievietēm.

2019. gadā laikraksts „Sunday Times” Tieslietu ministrijai iesniedza informācijas brīvības pieprasījumu, atklājot, ka gandrīz 90% no ģērbtuvēs pastrādātajiem seksuālajiem nodarījumiem ir notikuši unisex. Tomēr Stērdžena cēli noraida ikvienu, kurš baidās, ka viņas jaunais tiesību akts varētu tikt ļaunprātīgi izmantots. "Tieši vīrieši uzbrūk sievietēm [feministēm par to būtu jāuztraucas], un mums ir jākoncentrējas uz to, nevis uz tālāku stigmatizēšanu un diskrimināciju pret kādu niecīgu mūsu sabiedrības grupu, kas jau tā ir viena no visvairāk stigmatizētajām."

To sakot, Stērdžena izmanto ne mazāk kā trīs argumentus, kurus iemīļojuši transaktīvisti.

Pirmkārt, trans sievietes ir ārkārtīgi neaizsargātas, daudz vairāk nekā bioloģiskās sievietes. Tas ir par spīti tam, ka Skotijā līdz šim nav noslepkavota neviena transpersona, savukārt no 2009. līdz 2019. gadam vīrieši Skotijā noslepkavoja 112 sievietes.

Otrs arguments ir tāds, ka vīrieši, kas pāriet, unikāli starp visām pārējām vīriešiem dzimušo kategorijām, nekad nekaitē sievietēm. Tomēr nav pierādījumu, kas liecinātu, ka transsievietes nesaglabā vīriešu noziedzības modeļus. Saskaņā ar Redingas universitātes kriminoloģijas profesora Džo Fīniksa teikto: “Sekss ir vienīgais spēcīgākais noziedzības un kriminalizācijas prognozētājs. Kopš kriminālās statistikas apkopošanas (1850. gadu vidū) vīrieši veido aptuveni 80% no arestētajiem, apsūdzētajiem un notiesātajiem par noziegumiem. Vardarbīgus noziegumus pārsvarā izdara vīrieši... Tas joprojām notiek neatkarīgi no norādītās dzimuma identitātes. Pašas Tieslietu ministrijas dati liecina, ka par dzimumnoziegumiem cietumā ir proporcionāli vairāk trans-identificētu vīriešu nekā ieslodzīto vīriešu vidū kopumā.

Trešais Stērdženas izmantotais arguments ir tas, ka ir transfobiski domāt, ka kāds vīrietis krāpnieciski izmanto sievietes identitāti. Šis apgalvojums ir ārkārtējs. Neviens, izņemot ļoti naivos, var neapzināties, ka plēsīgi vīrieši spēj pielikt daudz pūļu, lai viegli piekļūtu upuriem, un bieži vien ir meklējuši profesijas vai īpašu statusu, kas piedāvā maskēties viņu aktivitātēm. Seksuālie noziedznieki vēsturiski ir bijuši starp sociālajiem darbiniekiem, skolotājiem, priesteriem, ārstiem, auklītēm, skolu aprūpētājiem, slavenībām un labdarības līdzekļu vācējiem, tomēr neatkarīgi no tā, cik bieži skandāli izceļas, mācība, šķiet, nekad nav gūta: ir bīstami apgalvot, ka jebkurš cilvēku kategorija ir pelnījusi vispārēju nevainīguma prezumpciju. Starp citu, šķiet, ka cietums ir ideāla vieta, kur atklāt savu iedzimto pašsajūtu: puse skotu ieslodzīto, kas pašlaik apgalvo, ka tiem ir transidentitāte, to izdarīja tikai pēc notiesāšanas.

Tas nav jāsaka, taču pašreizējos apstākļos tas tā ir: burtiski neviena feministe, ar kuru es nekad neesmu sastapusies, neapgalvo, ka visas transsievietes ir plēsēji, tāpat kā mēs uzskatām, ka visi vīrieši ir plēsēji. Kā jau esmu publiski paziņojis, es uzskatu, ka dažas transpersonas ir patiesi neaizsargātas. Tomēr tas nav galvenais.

Esmu pavadījusi lielu daļu pēdējo divdesmit piecu gadu, kampaņojot un finansējot iniciatīvas, lai palīdzētu sievietēm un bērniem. Tie ir ietvēruši projektus ieslodzītajām sievietēm, kampaņas par vientuļo māšu tiesībām, drošu telpu finansēšanu izvarošanas un vīriešu vardarbības upuriem un cīņu par bērnu ievietošanas institucionalizācijas izbeigšanu. Esmu arī daudz uzzinājusi par aizsardzību no ekspertiem gan attiecībā uz neaizsargātiem bērniem, kas ievietoti institūcijās un kuri bieži tiek izmantoti vardarbībā vai tiek tirgoti, gan saistībā ar seksuāli izmantotām sievietēm.

Es to visu saku, lai būtu skaidrs, ka rūpes par sieviešu un bērnu drošību nav kaut kas tāds, par ko es izliekos, ka tas mani interesē, lai maskētu dziļu naidīgumu pret transpersonām. Jautājums man un visām feministēm, ko pazīstu, ir, kā mēs varam padarīt transpersonas drošas, nepadarot sievietes un meitenes mazāk drošas?

Viena no nosodošākajām lietām, ko esmu dzirdējis par Stērdženas jaunā likumprojekta apspriešanas procesu, ir šāda: Marejs Blekbērns Makenzijs identificēja piecas sievietes, kas izdzīvojušas no vīriešu vardarbības un bija gatavas tikties ar komiteju un izskaidrot, kas ar viņām ir noticis, kā arī nopietno ietekmi. tas ir ietekmējis viņu dzīvi, un kāpēc viņas baidās, ka valdība vardarbīgiem vai plēsonīgiem vīriešiem atvieglo piekļuvi sievietēm un meitenēm. Komiteja atteicās tikties ar izdzīvojušajām, liekot viņām izteikt savas bažas rakstiski. Sūzena Smita, viena no For Women Scotland dibinātājām, man teica: "šīs sievietes bija gatavas parādīt savu traumu un tika noraidītas." Tomēr komiteja atrada laiku, lai tiktos ar septiņpadsmit transidentificētām personām.

1983. gadā Andrea Dvorkins rakstīja:

"Lai cik bieži šie stāsti tiktu stāstīti, ar kādu skaidrību vai daiļrunību, rūgtumu vai skumjām, tie tikpat labi varētu būt čukstēti vējā vai ierakstīti smiltīs: tie pazūd, it kā tie nebūtu nekas. Stāstītāji un stāsti tiek ignorēti vai izsmieti, atkal draudēti klusēt vai iznīcināti, un sieviešu ciešanu pieredze tiek aprakta kultūras neredzamībā un nicināšanā… pati sieviešu vardarbības realitāte, neskatoties uz tās milzīgo izplatību un pastāvību, tiek noliegta.”

Gandrīz četrdesmit gadus vēlāk Rona Hočkisa saka, ka neaizsargātām sievietēm Skotijā tiek paziņots, ka “viņu bažas, bailes un izmisums ir jāieņem otrajā vietā pēc to vīriešu jūtām, kuri identificējas kā sievietes”. Politiķiem, kuri saka, ka nav tiesību sadursmes, nav ne jausmas par sieviešu dzīvi situācijās, ar kurām viņi nekad nesaskarsies.

Reti politikā ir viegli novilkt tiešu līniju no viena politiska lēmuma līdz tā nodarītajam kaitējumam, taču šajā gadījumā tas būs vienkārši. Ja kāda sieviete vai meitene cieš no vuajerisma, seksuālas uzmākšanās, vardarbības vai izvarošanas Skotijas valdības jauno noteikumu dēļ, vainīgi būs tie Holyrood-ā (Sdinburgas rajons, austrumos no centra), kuri ignorēja aizsardzības ekspertus un sieviešu kampaņas.

Un nevienam nevajadzētu saukt augstāku atbildību par pirmo ministru, “īsto feministu”, kas apkaro sieviešu un meiteņu tiesības.

https://www.jkrowling.com/opinions/my-article-for-the-sunday-times-scotland-on-why-i-oppose-gender-recognition-act-reform/