Džambatista Bazile. Pasaku pasaka

Džambatista Bazile (ital. Giambattista Basile; 1566. gada 15. februāris, Džuljāno Kampanjā, Neapoles karaliste — 1632. gada 23. februāris, turpat) — neapoliešu dzejnieks un stāstnieks. Viņa Baroka stilā rakstītā "Pasaku pasaka" ir pirmais pasaku folkloras krājums Eiropas literatūras vēsturē. Dažas no šīm pasakām vēlāk kļuva par Čārlza Pero un brāļu Grimmu hrestomātiskajām adaptācijām (piemēram, Guļošā skaistule, Pelnrušķīte, Runcis zābakos).

Biogrāfija.

Dzimis 1566. gada 15. februārī Džuljāno Kampanjā (par to liecina ieraksts draudzes reģistrā) nabadzīgā muižnieku ģimenē; bija militārists (dienēja Venēcijas armijā), galminieks (ar princi Avellino, ar Neapoles vicekarali, Albas hercogu, pie Vincenco I Gonzaga, no kura saņēma Palatīnas grāfa titulu), īpašumu pārvaldnieks. Rakstnieka brāļi kalpoja arī spāņiem un itāļu prinčiem.

Neapoliešu stāstnieks bija nesavtīgs cilvēks. Draugi viņam pārmeta "nespēju dzīvot", nopelnīt sev bagātību, esot dižciltīgu kungu dienestā. Daudzus gadus Bazile pārvaldīja lielus īpašumus, tostarp Spānijas kroņa valsts īpašumus, caur viņa rokām gāja milzīga nauda, ​​taču rakstnieks atgriezās Neapolē tikpat nabadzīgs kā iepriekš.

Baziles karjeru krietni veicināja viņa māsas Adrianas slava, kura tika atzīta par pirmo dziedātāju Itālijā. Dziedātājas talantus apbrīnoja Džons Miltons, kurš 30. gadu beigās dzīvoja Romā, dzejnieki viņai veltīja dzejas krājumus. Basile komponēja dziesmu tekstus mūzikai, no kuriem daudzus bija paredzēts izpildīt Adrianai un viņas meitai Eleonorai Baroni, kura vēlāk kļuva par dziedātāju.

Daiļrade

Slavenākais, tostarp ārpus Itālijas, starp Baziles darbiem bija divu sējumu krājums "Pasaku pasakas" ("Pentamerons"), ko pēc nāves ar anagrammatisko pseidonīmu Džans Alesio Abattutis izdeva viņa māsa Adriana. Tajā iekļautas 50 pasaku noveles, kas rakstītas neapoliešu dialektā un savienotas ar ierāmējumu: desmit jaunieši un dāmas pārmaiņus stāsta piecas dienas – no šejienes radies nosaukums "Pentamerone" (burtiski "Piecas dienas", no grieķu vārdiem  πε'vta - " pieci" un ἡ μέρα - "diena"). To pamatā ir lauku folklora, apstrādāta baroka stilā. Šis ir pirmais tautas pasaku krājums Eiropas literatūras vēsturē.

Baziles daiļrade sāka gūt slavu pārējā Eiropā pēc tam, kad brāļi Grimi viņu godināja 1822. gadā izdotās "Pasakas" trešajā sējumā. Pēc nelielas atdzišanas 19. gadsimta beigās parādījās jauns intereses uzplaukums par Bazili Itālijā, un tas ir saistīts ar Neapoles valodas un vēstures pētījumu uzplaukumu. Šīs uzmanības rezultāts bija Benedeto Croce rediģētais "Pentameron" (Neapole, 1891) atkārtotais izdevums, kurš arī sniedza nozīmīgu ieguldījumu rakstnieka biogrāfijas izpētē.

Bazile rakstīja arī dzeju, slavējot aristokrātus, ar kuriem viņš kalpoja. Viņa dzejolis oktāvās "Theagen" (itāļu val. Il Teagene, 1637) un pastorālā drāma "Nelaimes ar piedzīvojumiem" (itāļu val. Le avventurose disavventure, 1611) ir tolaik modernā jūras ainavu stila piemēri. Taču vislielākos panākumus guva dzejas krājums "Neapoles mūzas" (itāļu val. La Musa Napoletana, 1635), kura deviņos eklogos-dialogos doti krāsaini un dīvaini Neapoles pilsētas attēli. Lasītājs dzird un spilgti iztēlojas, kā strīdas, pļāpā un sarunājas ielu tirgotāji, piedzīvojumu meklētāji, padauzas, zagļi, pilsētas tenkas, naivi jaunekļi, kas no apkārtējiem ciemiem ieradušies galvaspilsētā izklaides un peļņas meklējumos.

https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%91%D0%B0%D0%B7%D0%B8%D0%BB%D0%B5,_%D0%94%D0%B6%D0%B0%D0%BC%D0%B1%D0%B0%D1%82%D1%82%D0%B8%D1%81%D1%82%D0%B0

"Pentamerons".

“Pasaka par pasakām jeb jautrība maziem bērniem” (Neap. Lo cunto de li cunti overo lo trattenemiento de peccerille) ir 17. gadsimta pasaku krājums, ko neapoliešu dialektā pārstāstījis baroka estētikas pārstāvis Džambatista Bazile. . Zināms arī ar nosaukumu "Pentamerons" ("Piecu dienasgrāmata"; no grieķu πέντε [pénte], "pieci" un ἡμέρα [hêméra], "diena"), ko Benedeto Kroče viņam deva 20. gadsimtā (pēc analoģijas ar Dekameronu), kurš Bazila grāmatu uzskatīja par "vecāko, bagātāko un mākslinieciski perfektāko pasaku krājumu". Bazila savāktās un apstrādātās tautas pasakas pēc nāves piecos sējumos publicēja viņa māsa Adriana Neapolē 1634.–1636. gadā ar anagrammatisko pseidonīmu Džans Alesio Abattutis.

Bazila kolekcija kopā ar agrāko Straparolas īso stāstu krājumu kalpoja par iedvesmas avotu Šarla Pero grāmatai "Pasakas par zosu māti" (kur tālāk tika virzīti tādi sižeti kā "Guļošā skaistule", "Pelnrušķīte" un "Runcis zābakos".

Četrdesmit deviņas pasakas savieno rāmis-pasaka. Šī ierāmēšanas tehnika, kas ir tradicionāla renesanses romānismam, ir sastopama arī Dekameronā, Indijas Pančatantrā un Arābijas tūkstoš un vienas nakts pasakās. Krājumu noslēdz deviņi eklogi (vēlāk tos sauca par "Neapoles mūzām"), piepildīti ar maksīmām un pamācībām, ko pavada viegls autora ironisks smīns.

Princese Zoza uzzina senu leģendu, saskaņā ar kuru jebkurai meitenei, kura atradīs krūzi uz slepena kapa sienas, tā trīs dienas būs jāpilda ar asarām, ja viņa vēlas, lai viņas šņukstēšana noved pie apburtā prinča pamošanās, kurš ņems viņu par sievu. Zoza atrod krūzi, raud trīs dienas un divas naktis, bet trešajā naktī aizmieg, ko izmanto manīga turku verdzene. Viņa nozog kannu un pabeidz to pildīt; princis pamostas un verdzene kļūst par viņa līgavu. Zoza ķeras pie viltības: viņa iedveš verdzenē neatgriezenisku tieksmi pēc pasakām, ko viņa remdē, aicinot uz pili vecāka gadagājuma sievietes un klausoties viņu pasakās, jo viņas ilgu mūžu ir saglabājušas daudzas pasakas savā atmiņā. Pēdējā Zoza stāsta savu stāstu par to, kā verdzene viņu pievīla. Zoza kļūst par prinča līgavu un apprecas ar viņu, un verdzene zaudē dzīvību viņas viltības dēļ.

Noveles ir pārpildītas ar melnu humoru, neapoliešu lāstiem un pikantām detaļām. Piecdesmit īso stāstu sižeti pēc tam tika atspoguļoti tādās slavenās pasakās kā Rapuncele, Sniegbaltīte, Ansis un Grietiņa, Guļošā skaistule, Skaistule un Briesmonis, Runcis zābakos, Pelnrušķīte un citās.

https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%9F%D0%B5%D0%BD%D1%82%D0%B0%D0%BC%D0%B5%D1%80%D0%BE%D0%BD